Vliv hypertyreózy na sexuální zdraví: U žen je to opět horší.

Naposledy jsem psal o vlivu hypotyerózy, a tedy snížené funkci štítné žlázy na sexuální zdraví. Zjistili jsme, že nemoc oslabuje erotické libido, pozměňuje hormonální hladinu a vyvolává problémy s erekcí i ejakulací.

Dnes se ale podíváme na opačný extrém a to vliv hypertyreózy, a tedy zvýšené aktivity štítné žlázy na sexuální zdraví a kondici.

Hned na začátku upozorňuji, že ani zvýšená hladina thyroidních hormonů není pro člověka přirozená a sexuální schopnosti zhoršuje podobně, jako hypotyreóza.

hypertyreóza a sexuální zdraví

 

Co přesně je hypertyreóza?

Diagnóza hypertyreóza znamená, že vaše štítná žláza produkuje příliš mnoho thyroidních hormonů, a tedy hormonů štítné žlázy. Tato nechtěná a negativní nadprodukce vyvolává různé negativní účinky u mužů i u žen. Jako stránku věnovanou erekci a sexuálnímu zdraví se podíváme, jak hypertyreóza ovlivňuje tyto faktory.

  • Hypyrtyreóza u mužů vyvolává širokou škálu negativních příznaků a sexuálních dysfunkcí. Velmi častá je erektilní dysfunkce a problémy s plodností, a tedy snížená kvalita a množství spermií.
  • U žen se porucha projevuje zejména problematickou menstruací a těhotenskými komplikacemi.

V článku jmenuji i ostatní příznaky příliš aktivní štítné žlázy, vysvětluji, jak lékař problém diagnostikuje a jaké jsou možnosti léčby.

 

Může být hypertyreóza příčinou erektilní dysfunkce?

Ano, může, a u pacientů velmi často také bohužel je. ED vzniká kvůli fyzickým nebo psychickým problémům, velmi často jde o kombinaci různých faktorů. Muže by ale obvykle nenapadlo, že i funkce a kondice štítné žlázy mohou problém přímo vyvolat.

Štítná žláza je velmi důležitá a hraje důležitou roli v našem celkovém zdravotním stavu. Díky produkci specifických hormonů má na starosti nesčetně tělesných funkcí od správné aktivity metabolismu přes regulování energetické hladiny, růst a vývoj.

Štítná žláza dovede vysloveně „sabotovat“ mužské sexuální funkce a to právě prostřednictvím erektilní dysfunkce. Vědecká studie jasně zdokumentovala souvislost mezi poruchami štítné žlázy a mužským sexuálním zdravím. Zjistila, že ze vzorku 71 mužů s poruchou štítné žlázy zažilo až 79 % sledovaných nějaký stupeň erektilní dysfunkce.

 

Hypertyreóza a mužské sexuální dysfunkce

Hypertyreóza je stejně jako její opak hypotyreóza spojena se zhoršením sexuálních funkcí a erektiní dysfunkcí. Podle slov urologa Davida Shustermana, MD z New York Urology platí, že:

  • u mužů s hypertyreózou je pravděpodobnější výskyt erektilní dysfunkce,
  • u mužů s hypotyreózou se objeví častěji abnormality spermií, které negativně ovlivňují plodnost.

Hypertyreóza dále způsobuje problematickou erekci i ejakulaci a snižuje sexuální libido. Thyroidní hormony hrají důležitou roli při řízení energetického metabolismu, při produkci pohlavních hormonů a také ve funkci a kondici krevních cév. Tyto faktory jsou velmi důležité pro dlouhodobé udržení sexuálního zdraví.

Lékař zároveň doplňuje, že přesný mechanismus, jak hormony štítné žlázy ovlivňují sexuální funkce, není zatím naplno pochopen.

Nicméně se vědci domnívají, že erektilní dysfunkce vzniká na základě negativních příznaků hypertyreózy jako únava, špatné, až depresivní nálady a oslabené či vůbec žádné erotické libido. Pokud jste sám pacientem a tyto příznaky pociťujete, můžete mít problém dostatečně se vzrušit, a tím pádem i problém získat a udržet pevnou erekci. Vědci potřebují pořád zkoumat dál, aby plně pochopili mechanismy, které spojují hypertyreózu s erektilní dysfunkcí.

 

Hypertyreóza a předčasná ejakulace

Vědci díky výzkumu potvrdili, že hypertyreóza je skutečně spojena s předčasnou ejakulací. Mezinárodní společnost pro sexuální medicínu definuje předčasnou ejakulaci jako:

  • Ejakulaci (sexuální vyvrcholení), ke které dochází ještě před začátkem sexu či sexuální stimulace nebo ejakulaci, ke které dojde přibližně do 1 minuty od začátku styku.
  • Neschopnost oddálit ejakulaci u všech nebo aspoň u většiny souloží, kvůli které vznikají negativní důsledky jako úzkost, sexuální frustrace, snížené sebevědomí a postupné vyhýbání se sexu a intimitě.

Studie zkoumala 43 pacientů s hypertyreózou, přičemž předčasnou ejakulací trpělo 31 z nich, což je výskyt až u 72,1 % zúčastněných. Bohužel stejně jako u ED vědci zatím málo rozumí souvislosti mezi hypertyreózou a předčasnou ejakulací.

Jiné studie ale potvrdily, že včasná léčba hypertyreózy může příznaky předčasné ejakulace zmírnit. Pokud jste sám pacientem, vždy dodržujte předepsanou léčbu.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Poruchy ejakulace: 9 intimních mužských trápení.

poruchy ejakulace

 

Hypertyreóza a plodnost

Hypertyreóza může a také pravděpodobně bude způsobovat problém s mužskou plodností nebo přímo mužskou neplodnost (infertilitu). Vzniklá hormonální nerovnováha, ať už jsou hladiny příliš vysoké nebo nízké, ovlivňují správné funkce varlat a tím zhoršují celkovou kvalitu spermií i celého ejakulátu.

Hypertyreóza je spojena s těmito příznaky:

Vztah mezi hypertyreózou a zhoršeným reprodukčním zdravím ukazuje na důležitost hodnocení funkcí štítné žlázy při diagnostice neplodného muže. Pokud máte problém se štítnou žlázou, a zároveň máte problémy oplodnit partnerku, určitě to nahlaste aspoň svému praktickému lékaři, pokud ne přímo sexuologovi nebo endokrinologovi. Pod prokliky najdete odkazy na odborníky ve vašem okolí ze stránky ZnamýLékař.cz.

 

Jak se hypertyreóza projevuje na základě pohlaví?

Štítná žláza produkuje hormon tyroxin a trijodtyronin. Při hypertyreóze jich produkuje rizikově vysoké množství. Na lidský organismus působí zvýšená produkce řadou příznaků:

nervozita přecitlivělost na teplo třesení rukou
podrážděnost problémy se spánkem až nespavost (insomnia) průjem
únava pocení a návaly horka úbytek váhy
časté změny nálady nadměrné vypadávání vlasů výkyvy srdečního tepu
svalová slabost snížená kvalita nehtů potíže s dýcháním a polykáním

Tabulka typických příznaků hypertyreózy u mužů a žen

Pokud je u pacienta hypertyreóza důsledkem Gravesovi nemoci, k příznakům se může přidat ještě zánět oka, vykulené oči a specifické onemocnění kůže pretibiální myxedém, které vyvolává otoky a hrudkovitý vzhled nohou.

 

Příznaky hypertyreózy u mužů

Hyperaktivní štítná žláza u mužských pacientů vyvolává:

Uvedené symptomy se podle studie objevují až u 77 % pacientů.

 

Příznaky hypertyreózy u žen

Ženy to mají bohužel složitější. Hypertyreóza je trápí až 10x častěji, než muže. Riziko se navíc zvyšuje s příchodem menopauzy i bezprostředně po těhotenství.

Thyroidní hormony pomáhají regulovat menstruační cyklus a nadprodukce může vyvolat:

Těhotenství zvyšuje hladinu thyroidních hormonů v krvi. Během těhotenství může hypertyreóza vést k:

Vědci doplňují, že hypertyreóza u žen vede ke sníženému sexuálnímu libidu.

 

Lze se hypertyreóze nějak vyhnout v rámci prevence?

Hypertyreóza se může objevit prakticky kdykoliv na základě různých základních zdravotních příčin. Zde je několik z nich:

  • Gravesova nemoc. Jde o autoimunitní poruchu, a zároveň nejčastější příčinu hypertyreózy u mužů. Při onemocnění vlastní imunitní systém pacienta omylem napadne štítnou žlázu a ta pak začne produkovat thyroidní hormony nadměrně.
  • Toxická multinodární struma. Stav, při kterém se ve štítné žláze tvoří hrudky, bulky a uzlíky. Uzliny se stávají nadměrně aktivní a opět produkují hormony nadměrně.
  • Tyreoiditida. Zde jde o zánět štítné žlázy, který může způsobovat dočasnou hyertyreózu až do doby, než se zánět nevyléčí. Zánět vyvolávají různé faktory, typicky virové a bakteriální infekce, poruchy autoimunity nebo i některé léky na předpis.
  • Zvýšený příjem jódu. Nadměrná konzumace jódu v některých potravinách nebo lécích může zvyšovat aktivitu štítné žlázy.
  • Bulky a různé deformity na štítné žláze. Ojediněle mohou tzv. solitární uzliny ve štítné žláze vyvolat její nadměrnou aktivitu.

Urolog James J. Elist, MD doplňuje, že neexistuje žádný způsob, jak hypertyreóze zabránit. Lze ale snížit výskyt rizikových faktorů, a tedy kouření, sedavý způsob života nebo vystavování se radiaci.

 

Kdy mám s podezřením na hypertyreózu navštívit lékaře?

Hypertyreóza může být někdy těžce zjistitelná. Příznaků je hodně a mohou se překrývat s příznaky mnoha jiných zdravotních problémů.

Každý, kdo má podezření, by měl endokrinologa nebo aspoň praktického lékaře vyhledat okamžitě, pokud:

  • dojde k náhlým a nečekaným změnám hmotnosti,
  • dojde k náhlým změnám vzhledu jako vypadávání vlasů a změnám na kůži,
  • je silně unavený a pořád se mu mění nálada,
  • má neustálý pocit přílišného chladu nebo horka,
  • dojde k vynechání menstruace aniž by žena byla těhotná.

 

Vyšetření a diagnostika hypertyreózy

Pokud lékař získá podezření, že trpíte hypertyreózou, zkontroluje vaši zdravotní anamnézu a prohlédne krk, aby viděl známky zvětšené štítné žlázy.

Příznaků hypertyreózy je totiž mnoho a často si je lze splést s jinými zdravotními komplikacemi. Jelikož je výskyt nemoci častější po těhotenství a během menopauzy, kdy si žena prochází výraznými hormonálními změnami, může být někdy obtížné příznaky rozlišit správně.

Lékař vás obvykle pošle na testy krve a z výsledků zjistí hodnoty thyroidních hormonů, které nemoc prokážou. V určitých případech může lékař potřebovat provést i další testy, například test příjmu jódu.

 

Léčba hypertyreózy

Léčba hypertyreózy začíná obvykle podáváním léků, dále pak terapií radioaktivním jódem nebo chirurgickým zákrokem na štítné žláze. Lékař léčbu vybere podle věku pacienta, jeho celkového zdravotního stavu a jeho závažnosti.

První linií léčby jsou tedy léky. Pokud pacientovi nezaberou, případně na ně dobře nereagují a hypertyreóza se začne znovu vracet (recidivovat), lékař doporučí terapii radioaktivním jódem.

Operace, a tedy chirurgický zákrok se může stát nezbytným v případech toxické multinodární strumy nebo v případech, kdy pacient netoleruje žádnou jinou léčbu.

Léčba hypertyreózy a následné zvládání sexuálních dysfunkcí může být obvykle složité. Erektilní dysfunkci a další sexuální dysfunkce mohou vyvolávat dokonce i některé léky pro léčbu hypertyreózy (beta-blokátory). Jakékoliv negativní součásti léčby hypertyreózy vždy hlaste ošetřujícímu lékaři. Léky může vyměnit za jiné nebo změnit jejich dávkování.

 

Co jsme zjistili o vlivu hypertyreózy na sexuální zdraví mužů a žen?

  • Hypertyreóza nastává, když štítná žláza v hrdle produkuje příliš mnoho thyroidních hormonů. Stav vyvolává širokou škálu příznaků specifických pro obě pohlaví.
  • U mužů vede k oslabení sexuálních funkcí, erektilní dysfunkci, neplodnosti a zvětšení prsní tkáně (hypogonadismus).
  • Hypertyreóza je 10x častější u žen. Způsobuje u nich problematickou menstruaci i těhotenství.
  • Lékaři testují hypertyreózu pomocí krevních testů, ve kterých měří, zda není hladina thyroidních hormonů rizikově zvýšená. Kdispozici je léčba medikamenty, dalšími terapiemi a také formou chirurgického zákroku.

Máte vlastní zkušenost s hypertyreózou a sexuální dysfunkcí? Nebo vás zajímá cokoliv dalšího spojeného se sexuálním výkonem? Zeptejte se nás v komentáři pod článkem. 

Na vaše dotazy se v redakci Erekce.cz těšíme společně s ostatními čtenáři. Děkujeme 🙂

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply