Hormonální rovnováha: 5 příznaků, že v ní jste

Hormonální rovnováha je žádoucí stav, kdy žádný hormon neschází a zároveň ani nepřebývá. Hormony jsou chemické látky produkované endokrinními žlázami (žlázy s vnitřním vylučováním) nebo buňkami v určité části těla. Následně se hormony přenesou přes krev do konkrétních částí těla, kde řídí činnost konkrétního orgánu.

Zjednodušeně: Bez hormonů v rovnováze by orgány ani celé tělo nemohlo fungovat správně. Orgány a tkáně by při snížené i zvýšené hladině určitých hormonů pracovaly slabě, vůbec nebo až příliš intenzivně. S hormony v nerovnováze bychom dokonce ani nemohli myslet tak, jak myslíme. Hormony totiž stojí i za naší náladou a všemi emocemi (dopamin, endorfin, serotonin, oxytocin).

Hormonální nerovnováha je velmi častá u žen i mužů. Hormonální nerovnováhu nejčastěji narušuje naše životospráva, ale také prostředí, ve kterém žijeme a nemoci, kterými si procházíme.

V případě dlouhodobě pozměněné hormonální rovnováhy lze předepsat tzv. hormonální substituční terapii, která podpoří vlastní produkci chybějících hormonů nebo je do těla přímo doplní formou léků, injekcí či náplastí a podobně.

Příznaků hormonální nerovnováhy je celá řada. V článku proto jmenuji příznaky správné hormonální rovnováhy. Těch jsou tisíce, proto uvádím pouze ty nejzřetelnější.

hormonální rovnováha

 

Proč je hormonální rovnováha tak důležitá?

Protože pouze v hormonální rovnováze se můžeme cítit dobře ve vlastním těle s vlastními myšlenkami. Hormony si představte jako chemické posly, kteří v krvi cestují různě po těle a udržují správné funkce orgánů.

Prakticky vše, co děláme, a dokonce i vše, co si myslíme, mají na starosti hormony. Vědci aktuálně znají přes 50 druhů hormonů. Všechny ovlivňují různé oblasti lidského zdraví, kromě jiného tyto zásadní:

Lékaři s vědci dnes rozeznávají více jak 50 hormonů. Každý z nich má svou funkci a některé vykonávají více funkcí. Hormony jsou produktem endokrinních žláz a přes krevní oběh se ze žlázy dostávají kamkoliv do těla.

Na to, aby se jeden nebo hned několik hormonů dostalo do nerovnováhy, není vůbec potřeba dělat mnoho. Již velmi malá a krátce trvající změna hormonální hladiny může vést k postupnému zhoršování zdravotního stavu. Pokles či nadprodukci některého hormonu je proto vždy nutné sledovat a přijmout opatření.

Hormonální nerovnováha může být pouze dočasná (akutní) nebo dlouhodobá a tedy chronická.

  • Dočasnou nerovnováhu lze obvykle vyřešit nenáročnými změnami životosprávy.
  • Dlouhodobá nerovnováha si již vyžádá odbornou léčbu.

Zvlášť dlouhodobou nerovnováhu hormonů je nezbytné začít léčit, aby nebylo ohroženo zdraví. Pokud nevíte, zda jste nyní v hormonální rovnováze a pociťujete nějaké negativní příznaky, doporučuji vám nechat se vyšetřit u praktického lékaře.

Odborníkem na hormonální rovnováhu je endokrinolog, ke kterému vás praktický lékař pravděpodobně pošle. Pokud endokrinologa neznáte, najděte si nějakého ve svém okolí přes stránku ZnámýLékař.cz pod tímto odkazem, kde se k němu můžete rovnou objednat.

 

Příznaky hormonální rovnováhy

To, že jsou hormony v rovnováze, poznáte podle příznaků a symptomů v různých částech těla. Přesnou hladinu hormonů ale „volným okem“ nemáte možnost vidět. Proto se hormonální hladiny měří ze vzorku krve, který vám odebere praktik, endokrinolog nebo jiný specialista.

Zde je 5 důležitých známek, že jsou vaše hormony v rovnováze:

 

Zdravá a jasná pleť

Pokožka poměrně spolehlivě prokazuje hormonální rovnováhu. Pokud je hebká, má zdravý lesk a barvu, je to důkazem specifických hormonů v rovnováze.

Naopak pokud je pokožka mastná nebo matná, předčasně stárne a není pružná, dělá se na ní akné, různé ekzémy a předčasné vrásky, je to známkou možné hormonální nerovnováhy.

Pokud máte jakékoliv kožní problémy, jděte na dermatologické vyšetření ke kožnímu lékaři. Pokud bude mít podezření, že vaše kožní komplikace způsobuje právě hormonální nerovnováha, udělá vám sám nebo vás pošle na odběr krve. Až zjistí, který hormon je problematický, podnikne další kroky k nápravě.

Musím ale upozornit i na to, že pleť může působit zdravě i přes případnou hormonální rovnováhu. Sledujte si svůj zdravotní stav celkově a případné komplikace řešte aspoň s praktickým lékařem.

snížený estrogen Estrogen má vliv na hydrataci kůže. Podporuje pevnost a pružnost pokožky, protože podporuje tvorbu kolagenu. Pokud estrogen klesne, projeví se suchou pletí, která ztrácí elasticitu a může stárnout předčasně. Tento problém je velmi častý u žen v menopauze, kdy hladina estrogenu slábne přirozeně.
snížený progesteron Společně s estrogenem udržuje stav pokožky v rovnováze. Pokud je snížený, pleť může vypadat nejednotně a tedy s různými pigmentovými skvrnami, červenými fleky a podrážděnými místy.
zvýšený testosteron Vysoká hladina testosteronu způsobuje nadprodukci kožních olejů, takže pleť je mastná a lesklá. Ženy i muže s příliš vysokým testosteronem často trápí akné.
zvýšený kortizol Dlouhodobě nadměrný stres zvyšuje produkci kortizolu. Ten způsobuje akné a zpomaluje hojení podrážděné pokožky.
snížený nebo zvýšený thyroxin Snížený thyroxin pleť oslabuje a vyvolává její suchost, podrážděnost a olupování.

Tabulka hormonů zodpovědných za stav a vzhled pokožky

 

Dobrý spánek bez pocitů únavy

Hormony ovlivňují tzv. cirkadiánní rytmus, což je režim spánku a bdění. Dostatečný, ale ne zbytečně dlouhý spánek je nezbytný pro udržení zdraví.

Pokud dnes spíte přibližně 8 hodin, přičemž nemáte problém rychle usnout a ráno se bez problémů vzbudit, vaše hormony jsou pravděpodobně v rovnováze.

melatonin Signalizuje tělu, kdy usnout a kdy se vzbudit. Pokud je v nerovnováze, člověk má problém usnout večer a ráno se zas vzbudit.
kortizol Udržuje bdělost a stimuluje energii při probouzení.
růstový hormon Během spánku regeneruje tkáně a opravuje celé tělo, které se přes den opotřebovává.
adrenalin a noradrenalin Ovlivňují a udržují stav bdělosti.
serotonin Reguluje náladu a před spaním nás uklidňuje. Společně s melatoninem nás připravuje na spánek.

Tabulka hormonů zodpovědných za spánek a cirkadiánní rytmus

 

Dostatečná energie

Chronická únava je jedním z hlavních znaků hormonální nerovnováhy zejména estrogenu.

Pokud se cítíte naopak plní energie, dobře odpočatí a s náladou pustit se i do náročnějších aktivit, je to dobrá známka toho, že jsou vaše hormony v rovnováze.

inzulin Reguluje hladinu cukru v krvi. Snížený inzulin způsobuje výkyvy energie, kdy převažuje únava.
adrenalin a noradrenalin V reakci na některé formy stresu zvyšují krevní tlak a uvolňují energii z glykogenu. Pokud jsou hladiny zvýšené, organismus nadměrně zatěžují a rychle opotřebovávají.
kortizol Pomáhá zásobovat tělo energií v případě stresu. Vysoká hladina tělo vyčerpává, nízká hladina vede k únavě.
homony štítné žlázy Jejich snížená hladina vede k únavě a nedostatku fyzické energie.
růstový hormon Uvolňuje se během fází hlubokého spánku, kdy regeneruje a opravuje tkáně. Tím zlepšuje fyzickou kondici.

Tabulka hormonů zodpovědných za celkovou fyzickou energii

 

Dobrý mentální stav

Hormonální rovnováha ovlivňuje i naši náladu. Pokud vás často trápí negativní emoce, úzkosti, smutek nebo deprese, pravděpodobně jste v hormonální nerovnováze.

Naopak pokud jste pořád šťastní, veselí a udržujete si optimizmus, vaše hormonální rovnováha je pravděpodobně dobrá.

serotonin Reguluje náladu, ale také spánek a chuť k jídlu. Snížený serotonin je spojený s depresemi a úzkostmi.
dopamin Snížený dopamin zvyšuje riziko vzniku deprese a rozvoje dalších duševních poruch (typicky schizofrenie).
noradrenalin Hormon se vyplavuje v reakci na stres a dále pro udržení bdělosti. Nerovnováha může za poruchy spánku a změny chování.
GABA Uklidňuje nervový systém. Snížený GABA zvyšuje riziko špatných nálad nebo úzkostí.
endorfin Vyplavuje se při fyzické aktivitě včetně sexu. Nedostatek nám nedovoluje prožívat příjemné chvíle, kvůli čemu se můžeme cítit nervózní, podráždění a frustrovaní.
kortizol Chronický stres zvyšuje kortizol, což se projeví v podobě velmi nepříjemných nálad a silné nervozity.
estrogen a progesteron Pokud nejsou v rovnováze, hlavně ženy mohou trpět příznaky deprese.

Tabulka hormonů zodpovědných za dobrý mentální stav

 

Spolehlivý metabolismus

Hormony hrají významnou roli v metabolismu, a tedy proměně potravy a energetických zásob na energii.

Pokud si všimnete neočekávaný, ale výrazný přírůstek na váze, kromě nemocí může být příčinou právě hormonální nerovnováha.

Pokud máte zdravou váhu aniž byste nějak aktivně sportovali, váha se nijak dramaticky sama nemění a nepřibíráte ani nevysvětlitelně nehubnete, vaše hormony by měly být v rovnováze.

inzulín Reguluje hladinu krevního cukru.
glukagon V případě potřeby zvyšuje hladinu krevního cukru a působí proti účinkům inzulinu.
hormony štítné žlázy Urychlují procesy energetického metabolismu.
adrenalin a noradrenalin Zrychlují metabolismus díky zvýšení srdeční frekvence, krevního tlaku a uvolňování energie ze zásob tuku..
leptin Reguluje tělesnou hmotnost a metabolismus tuků, zároveň signalizuje mozku, že tělo má dostatek energie.
ghrelin Zvyšuje chuť do jídla a podporuje skladování tuků. Když je dlouhodobě zvýšený, hrozí riziko přejídání a s tím také riziko přibírání až obezity.

Tabulka hormonů zodpovědných za dobrý metabolismus

 

Příznaky hormonální nerovnováhy

Příznaků hormonů v nerovnováze si všimnete lépe, než příznaků rovnováhy, protože vás budou nějakým způsobem negativně ovlivňovat a nebudete se kvůli nim cítit dobře.

Příznaků nerovnováhy mohou být stovky, proto opět jmenuji ty „nejhlasitější“, kterých si zřejmě všimnete jako prvních:

Tohle byla pouze malá část možných příznaků hormonální nerovnováhy. V případě jakýchkoliv pochybností o své hormonální nerovnováze kontaktujte praktického lékaře, ideálně ale hned endokrinologa. Pokud se objeví duševní potíže, můžete zajít i za psychologem.

Máte i vy hormonální rovnováhu nebo nevíte a bojíte se hormonální nerovnováhy? Byli jste u lékaře? Co vám zjistil a co poradil dělat do budoucna?

Na vaše zkušenosti jsme zvědaví v redakci Erekce.cz společně s ostatními čtenáři. Vaše příspěvky nám pište do komentářů pod článkem. Děkuji vám za ně a přeji hlavně pevné zdraví a vždy pouze hormonální rovnováhu 🙂

 

Další články o příčinách a důsledcích hormonální nerovnováhy u mužů i žen

Hormonální nerovnováha u mužů – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha u žen – příčiny, projevy, metody léčby
Hormonální nerovnováha a erekce
Hormonální nerovnováha a libido
Hormonální nerovnováha a plodnost

 

Leave a Reply