Hydrokéla (vodní kýla na varleti): Obvykle neškodná, ale nepříjemná porucha

Hydrokéla je nežádoucí stav postihující varlata, když se břišní tekutina hromadí mezi obaly varlat. Varlata tak otékají a zvětšují se, čehož důsledkem může být bolest, pocity tlaku, tíhy a značné nepohodlí.

Hydrokéla nejčastěji ohrožuje kojence, ale vyvinout se může i u mužů jakéhokoliv věku.

Vodní kýla se může ztratit i sama od sebe, ale pokud se tak nestane, v některých případech je nutná operace.

V článku vysvětluji, jak hydrokéla vypadá, kvůli čemu vzniká a zda může ohrozit zdraví postiženého.

hydrokéla

 

Co přesně je hydrokéla?

Hydrokéla je vak naplněný tekutinou, který roste uvnitř šourku. Útvar může způsobovat otoky, které vyvolávají bolest varlat nebo i přilehlého okolí. Hydrokéla se může rozvinout pouze na jedné nebo na obou stranách šourku. Pokud hydrokéla zasáhne obě strany šourku, mluvíme o bilaterální hydrokéle.

Hydrokéla se může rozvinout u kohokoliv a kdykoliv, nejčastější je ale u kojenců. V dospělosti se hydrokély objevují spontánně a tedy bez zjevné příčiny.

hydrokéla, vodní kýla na varleti

Nalevo zdravé varle, napravo varle postižené hydrokélou (zdroj obrázku)

 

Je hydrokéla závažná a zdraví nebezpečná?

Hydrokéla není považována za vážný zdravotní problém. Jelikož se ale může objevit náhle a způsobovat nepříjemnou bolest varlat, pro postiženého je obvykle nepříjemná a způsobuje mu komplikace. Čím větší je hydrokéla, o to více postiženého obtěžuje při chůzi, sportu i sezení a znesnadňuje mu bezproblémový sex.

Šourek se kvůli hydrokéle zvětšuje, co může u postiženého nebo jeho partnerky vyvolat obavy z estetických změn.

V některých případech může hydrokéla vést k infekci. Nežádoucí tekutina v obalech varlete může být živnou půdou pro bakterie, které mohu vyvolat infekci a zánět.

Závažnější dopady hydrokély jsou poměrně vzácné, ale pokud by nebyla správně ošetřena, může vést k torzi varlete (zkroucení spermatické šňůry). Torze přeruší krevní zásobení varlete, kvůli čemu může dokonce odumřít (nekróza varlete).

U mnoha mužů ale hydrokéla není nijak závažná ani bolestivá. Ideální bude, pokud hydrokélu nebo jiný podezřelý nález na varlatech necháte zkontrolovat lékaře.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Rozhovor o bulkách na varlatech, penisu a šourku s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum.

bulka na varleti

 

Typy a dělení hydrokély

Hydrokéla se nejčastěji objevuje u kojenců, kdy jde o vrozenou hydrokélu. Příčina vzniku bohužel zatím není známá. Nález můžeme dále rozdělit na komunikující a nekomunikující hydrokélu.

  • Komunikující hydrokéla je spojená s břišní dutinou, kvůli čemu dochází k protékání břišní tekutiny. Rozvíjí se při vývoji plodu. Po narození se velikost šourku může v průběhu dne různě měnit.
  • Nekomunikující hydrokéla nemá spojení s břišní dutinou, ale břišní tekutina v ní zůstala, když se během vývoje uzavřel spoj s břišní dutinou. Bývá vrozená, ale může se rozvinout i po letech bez jasné příčiny. Nekomunikující hydrokéla obvykle nemění velikost a zůstává pořád stejná, případně roste velmi pomalu.

Pokud se hydrokéla u muže vyvine až v dospělosti, mluvíme o primární hydrokéle. Ani zde není příčina lékařsky plně pochopena.

Hydrokéla může být důsledkem úrazů nebo zánětu varlat (orchitida) či nadvarlat (epididymitida). Tehdy mluvíme o sekundární hydrokéle.

 

Příznaky hydrokély

Hydrokélu lze poznat na první pohled podle nápadného zvětšení a otoku jedné nebo obou stran šourku. Postižené místo na dotek působí jako balonek naplněný vodou.

Postižený nejčastěji pociťuje:

  • otoky, které mohou měnit velikost šourku i několikrát za den,
  • nepohodlí v šourku a blízkém okolí,
  • bolest,
  • pocity tlaku a tíhy v šourku.

MĚJTE PŘEHLED: Bolest varlat: Seznam nejčastějších příčin a léčba.

bolest varlat

 

Příčiny hydrokély

jak častá je hydrokéla?

Hydrokéla postihuje až 10 % kojenců a během života se rozvine u přibližně 1 % dospělých

Nejčastěji hydrokéla postihuje kojence a rodí se s ní až 10 % dětí. Obvykle zmizí do prvního roku. U dospělých hydrokéla postihuje pouhé 1 % mužů a obvykle zmizí sama bez specifické léčby.

Děti postižené hydrokélou se s vadou již rodí a bývá tedy vrozená. Hydrokéla se vyvíjí již při vývoji plodu v děloze, kdy se může břišní tekutina dostat až do šourku. Ve většině případů se ale tekutina vstřebá zpátky do těla do 2 let života dítěte.

U starších dospívajících dětí a také u dospělých se může hydrokéla utvořit kdykoliv během života v důsledku poranění nebo zánětlivých infekcí v šourku.

 

Lze nějak hydrokéle zabránit v rámci prevence?

Vrozenou hydrokélu ovlivnit nelze.

Dospívající a dospělí se mohou snažit vyhýbat jakýmkoliv úrazům v oblasti varlat a okolí. Jiná možnost prevence hydrokély bohužel neexistuje. Pokud sportujete nebo se věnujete fyzicky náročnější práci, pro ochranu varlat můžete nosit suspenzor.

 

Kdy mám s podezřením na hydrokélu zajít k lékaři?

K lékaři zajděte, pokud na sobě nebo u svého syna zpozorujete tyto příznaky:

  • nápadné zvětšení šourku,
  • bulka v šourku nebo i těsném okolí,
  • bolesti různého stupně,
  • nevolnosti, zvracení, příznaky podobné nachlazení,
  • dítě může odmítat stravu.

 

Jak lékař diagnostikuje hydrokélu?

S podezřením na hydrokélu jděte na urologii. Pokud by byla hydrokéla velká a vážná, urolog vás dále doporučí na chirurgii. Nelekejte se ale předčasně, protože operace je až finálním řešením složité hydrokély. Lékař se bude snažit stav léčit méně invazivními způsoby.

Během vyšetření se lékař zeptá na všechny vaše příznaky a provede hmatové vyšetření šourku a varlat. Zkontroluje také oblast třísel a může vás vyzvat, abyste zakašlal. Bude zkoumat, zda se hydrokéla nějak nezvětšuje působením tlaku.

Zvětšený šourek může prosvítit paprskem světla. Tím hydrokélu odliší od jiných podezřelých útvarů. Hydrokéla je průsvitná, protože obsahuje tekutinu. Naopak rakovinné útvary prosvítit nelze, protože mají tuhý obsah z namnožených buněk.

Lékař obvykle diagnostikuje hydrokélu již díky těmto jednoduchým vyšetřením. Pokud by měl ale pořád pochybnosti, může doporučit:

  • Ultrazvukové vyšetření pánve. Pomocí ultrazvukové sondy se lékař přes počítač podívá na měkké tkáně v pánevní oblasti a tedy hlavně varlata.
  • Počítačovou tomografii (CT). Pomocí CT vyšetření lékař vytvoří 3D snímky podezřelých útvarů v šourku. CTčko je přesnější než ultrazvuk i klasický rentgen.

 

Léčba hydrokély

Bohužel aktuálně neexistují žádné léky, které by hydrokélu zmenšily a vyléčily.

Hydrokéla ve valné většině případů nepotřebuje léčbu. Pokud nezpůsobuje postiženému komplikace, lékař může kontrolovat, zda se nezvětšuje a zda se nakonec sama nevstřebá do těla. Hydrokéla se tudíž může ztratit sama od sebe.

Pokud se ale nevstřebá a začne se ještě více zvětšovat, lékař doporučí hydrokélektomii, což je chirurgické odstranění hydrokély. V případě komunikující hydrokély musí lékař také uzavřít otvor mezi břichem a šourkem, přes který protéká břišní tekutina.

Pacient se může vrátit k běžnému životu již pár dnů po operaci. Úplné uzdravení ale může zabrat až několik týdnů. Vždy dodržte lékařem předepsanou dobu pracovní neschopnosti a během hojení se vyhněte náročnější fyziké zátěži. Pacienti stráví na neschopence přibližně týden, stejně tak děti budou potřebovat týden volna ze školy. Zároveň si dejte na čas pauzu od sexu i masturbace, aby se rána neotevřela.

VIDEO (anglicky, YouTube): Operace bilaterální (oboustranné) hydrokély

 

Možné komplikace po operaci hydrokély

Hydrokélektomie je obvykle nenáročná a bezpečná operace s hladkým průběhem. Každá operace sebou ale nese určitá rizika, typicky tyto:

  • infekce rány, která se může rozšířit jinam do těla,
  • bolestivé pooperační otoky,
  • modřiny a jizvy,
  • recidiva a tedy návrat hydrokély,
  • negativní vedlejší účinky anestezie.

Pokud si všimnete jakýchkoliv negativních důsledků, vždy informujte lékaře, který vás ošetřuje.

 

Co se stane, pokud se hydrokéla nevyléčí?

Neléčená hydrokéla může vést ke vzniku tříselných kýl z podobného důvodu, ale namísto prosakování břišní tekutiny do oblasti třísel do nich vyhřezne část střeva nebo břišního tuku. Problém je velmi bolestivý a značně nepříjemný, kvůli čemu musí zasáhnout chirurg.

Možná vás napadlo, zda hydrokéla nějak neovlivní plodnost, jelikož postihuje varlata. Podle lékařských důkazů ale hydrokéla nevede k neplodnosti. Zároveň nezhoršuje erekci a nezpůsobuje erektilní dysfunkci. Do třetice hydrokéla neovlivňuje ani produkci testosteronu ve varlatech.

 

Hydrokéla a často kladené otázky FAQ

Co je hydrokéla?
Hydrokéla je typ otoku šourku, když se břišní tekutina hromadí v obalech varlete.

Hydrokéla je obvykle vrozená, ale může se utvořit i u dospělého muže v důsledku úrazu nebo infekce varlat.

Jaká je hydrokéla na dotek?
Hydrokéla je na dotek nebolestivá, měkká a připomíná balonek naplněný tekutinou.
Jak velká může být hydrokéla?
Největší zdokumentované hydrokély měly až 1 l a tedy 1000 ml.
Co je hlavní příčinou hydrokély?
Příčinou vrozené hydrokély u dětí je vývojová chyba, kdy se tekutina z břišní dutiny nesprávně hromadí v obalech varlete.
Je hydrokéla nebezpečná?
Hydrokéla varlata nijak závažně neohrožuje a jediným rizikem je obvykle nepříjemná bolest. Ta však nepostihuje každého muže s hydrokélou.
Bude se hydrokéla zvětšovat?
Ano, tzv. komunikující hydrokéla se může sama zvětšovat a zase zmenšovat. Rovněž se zvětšuje po zmáčknutí, protože obsažená tekutina putuje do břicha a zase se vrací.
Může hydrokéla vyvolat rakovinu?
Samotná hydrokéla rakovinu nezpůsobuje, ale někdy může maskovat již existující rakovinu.

Jakékoliv zvláštní nálezy v šourku a na varlatech konzultujte s lékařem.

Jaká je nejlepší léčba hydrokély?
Pokud hydrokéla sama nezmizí a začne se navíc zvětšovat, lékař ji odstraní chirurgicky.
Co se může stát, pokud by se hydrokéla neléčila?
Neléčená hydrokéla může způsobit vznik tříselné kýly.
Může hydrokéla poškodit varle?
Hydrokéla obvykle varle nepoškozuje. Pokud by ale způsobovala komplikace a nepříjemně bolela, je vždy rozumné zajít k lékaři.
Způsobuje hydrokéla neplodnost nebo erektilní dysfunkci?
Ne, hydrokéla nezpůsobuje neplodnost ani erektilní dysfunkci.
Může hydrokéla snížit produkci a hladinu testosteronu?
Nemůže, protože hydrokéla neovlivňuje sekreci hormonů ve varlatech.
Může se hydrokéla vrátit i po operaci a zahojení?
Ano, hydrokéla může recidivovat a tedy znovu se vrátit i po první předchozí operaci.
Jak dlouho vydrží hydrokéla u dítěte a u dospěláka?
U dítěte by se měla hydrokéla ztratit sama do 2 let od narození.

U dospěláka se ztratí sama do 6 až 12 měsíců.

Může byt hydrokéla doživotní?
Hydrokéla se obvykle sama ztratí nebo ji odstraní lékař. Doživotně by tak nikoho trápit neměla.
Může hydrokéla prasknout?
Spontánní prasknutí (ruptura) hydrokély je velmi vzácná, ale je možná. Za posledních 50 let byly zdokumentovány pouze 4 případy prasknutí.
Pomůže mi s hydrokélou pití více vody?
Pitný režim je nezbytný pro zdraví, ale na hydrokélu nebude mít žádný vliv.
Mohu hydrokélu propíchnout jehlou?
Samopropíchnutí hydrokély nedoporučuji, protože hrozí zanesení infekce do rány.

Hydrokélu může propíchnout lékař speciálním a sterilním nástrojem při tzv punkci.

Mohu s hydrokélou sportovat a zvedat závaží?
Ne, těžkým vahám a prudkým pohybům se s hydrokélou určitě vyhněte.
Mohu s hydrokélou oplodnit partnerku?
Ano, oplodnění je možné i s hydrokélou, pokud jste ovšem plodný. Samotná kýla plodnost neohrožuje.
Mohou hydrokélou trpět i ženy?
Ano, ovšem s tím rozdílem, že u žen se hydrokéla utváří v oblasti třísel, protože nemají ani šourek ani varlata.

 

Co jsme zjistili o hydrokéle?

  • Hydrokéla je poměrně běžná porucha a postihuje zhruba 10 % kojenců a pouze 1 % dospívajících nebo dospěláků.
  • Hydrokéla je útvar naplněný břišní tekutinou, který se utváří v šourku na jedné nebo obou stranách.
  • Vodní kýla není životu nebezpečná a jediným omezením jsou obvykle nepříjemné bolesti a nepraktické zvětšení šourku. Někteří muži mají hydrokélu zcela bez závažných příznaků.
  • Hydrokéla nezhoršuje plodnost, sílu erekce ani produkci testosteronu.
  • Lékař může hydrokélu sledovat a čekat, než se sama neztratí. Pokud ale omezuje život postiženého, lékař ji chirurgicky odstraní zákrokem hydroktélektomie.

Máte vlastní zkušenost s hydrokélou? Jak se u vás projevovala a jak jste se jí zbavil?

Na vaše zkušenosti jsme zvědaví v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Děkuji za vaše ohlasy a přeji pevné zdraví bez hydrokély 🙂

 

Nejčtenější články o zdraví a nemocech varlat

Rozhovor: O bulkách na varlatech, penisu a šourku s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum
Jedno varle větší než druhé je normální. Některé příčiny ale jsou rizikové. Které?
Rakovina varlat – projevy, příčiny a metody léčby
Zmenšování varlat (atrofie varlat): Proč se varlata scvrkávají a jak se chránit?
Zánět nadvarlat (epididymitida) – příznaky, příčiny a léčba

 

Leave a Reply