Výtok z penisu je nežádoucí vždy. Co výtoky způsobuje?

Výtok z penisu je jakákoliv tekutina mimo moč, ejakulát nebo preejakulát, která vytéká z penisu. Často svévolně a bez varování. Výtok může navíc zapáchat a obsahovat stopy krve. V závislosti na příčině může výtok doprovázet bolest, pálení nebo svědění.

Zpozorněte proto, pokud si na sobě všimnete bílý, žlutý, červený, hnědý, nazelenalý nebo růžový výtok. Ty již normální nejsou a je nezbytné identifikovat příčinu.

výtok z penisu

JAKÝ VÝTOK Z PENISU JE NORMÁLNÍ? Normální a žádoucí výtok je moč, ejakulát a preejakulát (předejakulační tekutina, která močovou trubici zvlhčuje před vyloučením ejakulátu). Ejakulát a preejakulát jsou očekávanými výtoky během sexuálního vzrušení a dráždění.

Normální je také penilní smegma, které se shromažďuje pod předkožkou a u obřezaných mužů v okolí žaludu. Smegma je směsí mazu a odumřelých kožních buněk, případně zbytků ejakulátu a preejakulátu.

 

Příčiny vzniku normálních výtoků z penisu

Nejdříve o výtocích, které jsou u muže zcela normální a očekávané.

 

Preejakulát

cowperovy bulbouretrální žlázy produkující preejakulát

Bulbouretrální žláza, která vylučuje preejakulát, je vyznačena modře

Preejakulát, předejakulační tekutina nebo lidově kapičky lásky je čirý výměšek Cowperova bulbouretrálních žláz. Žlázy leží vedle močové trubice a z nich preejakulát putuje ven přes špičku penisu. Preejakulát muž vylučuje na základě sexuálního vzrušení, které může být fyzické (stimulace penisu a pohlavních zón při sexu a masturbaci nebo pouhém otírání se o oblečení) nebo duševní (erotické představy).

Úkolem preejakulátu je zvlhčení močové trubice pro snadnější přesun ejakulátu a spermií v něm. Zároveň snižuje kyselost, kterou v močové trubici zvyšují zbytky moči. Kyselé prostředí spermie poškozuje nebo usmrcuje.

Zdravý muž vylučuje pouze několik málo mililitrů preejakulátu a množství stěží naplní čajovou lžičku. Preejakulát může obsahovat zbytky spermií, takže při neopatrném sexu bez ochrany z něj může žena otěhotnět.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Preejakulát (kapičky lásky): Jaký má význam a lze z něj otěhotnět?

preejakulát

 

Ejakulát

Ejakulát je směs živin, prostatické tekutiny, tekutiny z Cowperova žláz, semenných váčků a hlavně spermií. Ejakulát je mléčně bílý, kalný, mazlavý a v různé hustotě.

Spermie tvoří přibližně pouze 1% objemu ejakulátu. U zdravého muže to představuje množství 200 až 500 milionů spermií. Zbylých 99% tvoří voda, cukry, bílkoviny, enzymy a další látky potřebné pro přežití spermií. Objem ejakulátu je srovnatelný s objemem čajové lžičky. Rizikově zvýšený objem ejakulátu (hyperspermie, objem nad 6 ml) může vyvolávat problémy s plodností.

Zdravý muž ejakuluje při dosažení orgasmu. Existují různé poruchy ejakulace. Muž může dosáhnout orgasmus i bez ejakulace (suchý orgasmus), zároveň může ejakulovat i pokud orgasmus nedosáhne.

 

Příčiny nežádoucího výtoku z penisu

Tuto část věnuji podezřelým výtokům, které mohou nepříjemně páchnout a mít zvláštní barvu. Často žlutou, červenou, růžovou, šedivou nebo zelenou.

Pokud se výtok z penisu objeví náhle, doporučuji nechat se vyšetřit na sexuologii nebo urologii. Zvláštní výtok má vždy příčinu, kterou není rozumné ignorovat a čekat, zda se výtok sám neztratí.

 

Balanitida – zánět žaludu a předkožky

Balanitida je nemoc způsobující záněty žaludu a předkožky. Pokud je zanícený žalud s předkožkou společně, stav se nazývá balanopostitida.

Balanitida postihuje obřezané i neobřezané muže. Častější je u neobřezaných, protože se jim pod předkožkou hromadí více bakterií a rizikových patogenů. Balanitida postihuje až 3% neobřezaných mužů. Obřezaní muži mají až o 68% nižší riziko onemocnění.

Upozorňuji, že obřízka vás před pohlavními nemocemi ani jinými zdravotními problémy neochrání. Jde pouze o estetický zákrok.

Balanitida se projevuje:

Rizikové faktory pro vznik balanitidy:

 • Alergická reakce: Agresivní chemické látky v drogerii a kosmetice jemnou pokožku žaludu a předkožky dráždí, kvůli čemu je náchylnější na balanitidu.
 • Nedostatečná hygiena: Neobřezaní muži musí předkožku pravidelně stahovat a důkladně omývat, aby se pod ní nehromadil maz, pot, moč, odumřelá kůže a zbytky ejakulátu. V takovém prostředí se vlivem vlhkosti a tepla množí plísně, které balanitidu vyvolávají.
 • Pohlavně přenosné nemoci: Různé nemoci vyvolají zánět žaludu a tyto záněty mohou přerůst až do balanitidy.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Balanitida (balanopostitida, balanitis) – příčiny, projevy, léčba a prevence nepříjemného zánětu předkožky a žaludu.

balanitida, balanitis

 

Infekce močových cest

Infekce močových cest jsou častější u žen, protože se bakterie při čištění po stolici mohou dostat do pochvy. Infekce ale napadají i muže kvůli nedostatečné hygieně. Bakterie vyvolá infekci, na kterou tělo reaguje zánětem.

Infekce močových cest se projevují:

 • čirým nebo hnisavým výtokem z penisu
 • naléhavou potřebou močit
 • pálením při močení
 • zakalenou a páchnoucí močí
 • horečkou a nevolností

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Infekce močových cest: Všechny příčiny, domácí pomoc a nejrychlejší léčba.

infekce močových cest

Pohlavně přenosné nemoci

Lze tvrdit, že výtokem a přítomností zvláštní tekutiny či hmoty se může projevovat téměř každá pohlavní nemoc. V Česku ale muže postihují nejčastěji tyto:

 

Chlamydie

Chlamydie jsou škodlivé bakterie a patří mezi nejčastěji přenášené pohlavní nemoci. Nevýhodou onemocnění je, že pouze 10% postižených má nějaké příznaky a nemoc tak může zůstat dlouhou dobu nepovšimnuta a neléčená.

Chlamydie se projevují:

Klikněte a podívejte se i na podrobný článek o příznacích a léčbě chlamydiové infekce.

 

Kapavka

Další velmi častou pohlavní nemocí je kapavka. Někdy nemusí mít vůbec žádné příznaky.

Kapavka se projevuje:

 • bělavým, nažloutlým nebo nazelenalým výtokem z penisu
 • bolestí při močení
 • otokem varlat

Klikněte a podívejte se i na podrobný článek o příznacích a léčbě kapavky.

 

Uretritida – zánět a infekce močové trubice

Při uretritidě je močová trubice infikována bakterií nebo virem. Organismus v rámci imunitní reakce reaguje zánětem a pomocí výtoku se snaží škodlivin zbavit. Výtok z penisu tak můžeme vnímat jako přirozenou snahu těla o očištění. Jelikož tělo není všemocné a agresivnější infekce se samo nezbaví, je potřeba cílené léčby.

Uretritida se projevuje:

Nejčastěji se uretritida přenáší při nechráněném sexu a častém střídání sexuálních partnerů. Uretritidu nejčastěji způsobují:

V případě pohlavních nemocí vám pomůže venerolog. Běžné bakteriální infekce vyléčí urolog nebo i praktický lékař pomocí antibiotik.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Zánět močové trubice (uretritida): Časté příčiny, bolavé příznaky, rychlá léčba a cílená prevence.

zánět močové trubice, uretritida

 

Kdy s výtokem z penisu zajít k lékaři?

Nejdříve se zamyslete, zda to, co jste zpozoroval vytékat z penisu nebyla moč, preejakulát nebo ejakulát. Každý jiný výtok z penisu považujte za rizikový. Pokud jste si jistý, že jde o něco zvláštního a nežádoucího, zajděte za lékařem. Pomůže urolog (specialista na močové cesty), venerolog (specialista na pohlavní nemoci) nebo sexuolog (odborník přes sexuální zdraví). Pokud žádné neznáte, jděte za praktickým lékařem, který vás ke specialistovi doporučí. Pokud se kromě výtoků objeví i fleky, tečky a ekzémy na žaludu, předkožce, penisu nebo v okolí, vyšetřit vás může i kožní lékař (dermatolog).

Sledujte si, zda je:

 • penis, žalud nebo předkožka nateklá, bolestivá nebo podrážděná
 • výtok abnormální barvy a zápachu

Následná léčba bude zaměřená na konkrétní příčinu výtoku. Bakteriální infekce budou léčeny antibiotiky. Proti plísňové infekci a kvasinkám dostanete předpis na antimykotika. Alergické podráždění vyléčí hormonální krémy a mastičky.

Určitě se nesnažte výtoky ani žádné jiné komplikace léčit sám doma bez dozoru lékaře. Problém se může ještě více zhoršit, navíc byste riskoval nakažení partnerky nebo členů domácnosti. Lékař vám vše vysvětlí a postará se, aby se vám brzy ulevilo.

Pokud máte vlastní zkušenost s výtokem z penisu nebo se nás chcete cokoliv zeptat, zanechte nám pod článkem komentář. V redakci Erekce.cz vám přejeme pevné zdraví 🙂

DÁLE ČTĚTE: Zápach penisu: Proč smrdí, jak penis umývat a kdy zajít za lékařem?

zápach penisu

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply