Zánět varlat (orchitidu) vyléčíte už za 10 dnů. Proč vzniká a jak se projevuje?

Zánět varlat se odborně nazývá orchitida a obvykle postihuje pouze jedno varle. Obě varlata postihuje méně často. Příčinou je obvykle bakteriální nebo virová infekce, která se do varlat dostane zvenčí nebo z jiného místa v těle. V ojedinělých případech je přesná příčina neznámá. Zánět je potřeba vždy vyléčit, by se nezhoršil a nezpůsobil další komplikace.

Článek vysvětlí:

 • jak se zánět varlat projevuje,
 • co orchitidu způsobuje,
 • jak se zanícená varlata léčí,
 • a zda zánět ohrožuje plodnost, erekci a sexuální výkonnost.

zánět varlat (orchitida)

 

Proč je zánět varlat nebezpečný?

Varlata se zanítí, když se do jejich tkáně dostanou choroboplodné zárodky (patogeny) přes krevní cévy, lymfatické cévy, močové cesty nebo chámovody.

Orchitida vyvolává bolest a nepříjemné pocity. Ohrožuje plodnost postiženého muže a správnou funkci varlat, které kromě spermií produkují testosteron.

Zánět zároveň nemusí skončit „pouze“ u varlat, ale pokračovat dále a přesunout se až na nadvarlata, které se mohou zanítit také. Nadvarle je stočená trubice a nachází se na horní a zadní straně varlete. Nadvarlata jsou s varlaty přímo spojená a lehce může dojít k přenosu zánětu za nadvarlete na varle a opačně.

Zánět varlete (orchitida) se může sloučit se zánětem nadvarlete (epididymitida), čímž vznikne smíšená epididymo-orchitida. V nadvarlatech se spermie skladují a dozrávají, získávají schopnost pohybu a oplodnění ženského vajíčka. I jejich zánět tyto funkce zhoršuje a ohrožuje tak plodnost.

Zánět nadvarlete je rovněž nebezpečný a ohrožuje plodnost. O příznacích, rizicích a léčbě epididymitidy jsme sepsali samostatný článek.

zánět nadvarlat

 

Příznaky a projevy zánětu varlat

Příznaky zánětu se projeví velmi rychle až náhle. Nemusíte se proto bát, že by zánět ve varlatech „tiše dřímal“ a nedal o sobě vědět. Zánět určitě nepřehlédnete, protože se projevuje nepříjemně a příznaky nelze ignorovat.

Postižení muži pociťují nejčastěji tyto příznaky:

Lékaři muže upozorňují, aby si nezaměňovali bolest varlat s bolestí v tříslech, protože se nacházejí blízko při sobě. Bolesti v tříslech vyvolávají i jiné příčiny než bolest varlat. S bolestmi v intimní oblasti je vždy vhodné zajít k lékaři (praktický lékař, ale ideálně urolog), který zjistí přesnou příčinu a nečekat, zda se samy ztratí.

Zjednodušeně budete při zánětu pociťovat bolest, tlak a nepříjemné pnutí ve varlatech společně s pocitem, jako byste byl nachlazený. Tyto příznaky vyvolává reakce imunitního systému na přítomnost cizorodého patogenu ve varlatech (bakterie nebo virus).

zánět varlete, orchitida

Vlevo zdravé varle, vpravo zanícené varle a nadvarle

 

Příčiny zánětu varlat

Orchitidu nejčastěji způsobují bakterie nebo viry, které se do varlat dostanou. Velmi ojediněle lékař příčinu nedovede identifikovat a jde o vzácné případy. Určitě se nechte vždy vyšetřit.

 

Bakteriální orchitida

Bakteriální zánět varlat je velmi často důsledkem zánětu nadvarlat. Zánět nadvarlete způsobuje infekce močové trubice, močového měchýře a močových cest, protože tyto části soustavy jsou s nadvarletem spojeny. Přes nadvarle putují spermie dále ven z těla a stejnou cestou se bakterie dostávají do nich. Patogeny se rozšíří a zánět tak napadne i varle.

Dalšími důvody jsou:

 • pohlavně přenosné nemoci
 • vývojové vady a vrozené abnormality močové soustavy
 • zavedení močových katetrů a jiných lékařských nástrojů do penisu
 • zvětšená prostata, která brání úplnému vyprázdnění měchýře (dochází k tzv. močové retenci)
 • porucha autoimunity, kdy tkáň varlete poškozuje vlastní imunitní systém pacienta

Jakákoliv bakterie se může přes močovou trubici postupně dostat až k varlatům. Muže nejčastěji ohrožuje E-coli (Escherichia coli), Stafylokok (Staphylococcus) nebo Streptokok (Streptococcus).

Víte, že nejčastěji orchitida postihuje jenom jedno varle? Obě varlata zánět postihuje pouze v 10 až 15 % případů.

 

Virová orchitida

Nejčastějším virem způsobujícím zánět varlat jsou příušnice (odborně epidemická parotitida nebo mumps). Až u jedné třetiny mužů, kteří příušnicemi trpěli v pubertě, se zároveň rozvine zánět varlat a to do 3 až 7 dnů. Statisticky postihne až 35 % nakažených mužů.

TIP pro zlepšení kondice varlat, produkce spermií a testosteronu: České rostlinné kapsle Blendea Man’s Vitality.

Man’s Vitality je bylinný doplněk stravy a nemá léčebné účinky, takže zánět varlat nevyléčí. Pomůže však udržet normální plodnost, pokud jste již zánět vyléčil a chcete podpořit správné fungování varlat.

Blendea Man's Vitality

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinky Blendea Man’s Vitality přímo na e-shopu Blendea.cz. Případnou objednávku vám obchod doručí do 48 hodin, a ihned můžete začít stimulovat přirozené funkce varlat pro podporu plodnosti.

 

Další příčiny a rizikové faktory zánětu

 • Opakovaně trpíte infekcemi močových cest (ledviny, močovod, měchýř, močová trubice).
 • Podstoupil jste operaci v oblasti močových cest nebo genitálu.
 • Nejste očkovaný proti příušnicím. Děti v Česku se proti nim proti očkují povinně, ale zda jste v dětství očkování prodělal není jisté. V rámci prevence před záněty varlat se nechte proti příušnicím očkovat. Na možnost se zeptejte lékaře.
 • Máte vrozenou abnormalitu močových cest.
 • Utrpěl jste úraz varlat nebo jiné části pohlavního ústrojí. Přes ránu se do varlat mohly dostat škodlivé patogeny.

Zánět varlat může být důsledkem sexuálně přenosných nemocí, takže riziko je vysoké u mužů, kteří:

 • mají více sexuálních partnerek či partnerů
 • souložili s partnerem pozitivním na pohlavní nemoc
 • souloží bez kondomu. V rámci prevence vždy souložte s kondomem, abyste se kromě zánětu chránil před všemi přenosnými nemocemi. Ideálně mějte pouze jednu sexuální partnerku a buďte si navzájem věrní.
 • někdy sami trpěli pohlavně přenosnou nemocí

 

Jaké komplikace může zánět varlat způsobit?

Bolest a nepříjemné pocity nejsou vše, co může neléčená orchitida způsobit. Pokud budete s návštěvou lékaře čekat příliš dlouho, roste riziko:

 • neplodnost – orchitida vede k problémům s produkcí spermií, čímž ohrožuje plodnost. Zároveň snižuje produkci testosteronu (tzv. hypogonadismus). Pokud zánět postihne pouze jedno varle, k úplné neplodnosti (sterilitě) by nemělo dojít, protože druhé varle zůstane funkční.
 • zmenšení (atrofie) varlat – postižené jedno nebo obě varlata se viditelně zmenší
 • absces šourku – vlivem zánětu se v postižené tkáni hromadí hnis a vytvoří plný váček

 

Kdy jít s podezřením na zánět k lékaři?

Pokud se bolest s otokem objeví náhle a stav se do 2 dnů nezlepší, je nejvyšší čas jít k lékaři. Důvodem k návštěvě je i slabší, ale trvalá bolest. Není vhodné čekat, zda se vám uleví. Jděte ke svému praktickému lékaři nebo do urologické ambulance (několik známých ambulancí ve větších městech najdete v tabulce níže).

Jako laik nemůžete tušit, zda jde o zánět nebo závažnější problém. Podobnou bolest vyvolává třeba torze varlete, což je zkroucení cévky a přerušení prokrvení varlete, které tak může odumřít.

Upozorňujeme, že ve vzácných případech lékař nemusí příčinu zánětu zjistit. Určitě vám ale předepíše minimálně léky proti bolesti a pro snížení zánětu, aby vás dostal z akutně nepříjemného stavu. Vyšetření je vždy důležité a stejně důležité je konzultovat s lékařem jakýkoliv problém s varlaty.

 

Jak vás lékař vyšetří a jak bude zánět diagnostikovat?

Se zánětem varlat vám pomůže urolog. Součástí bude vyšetření varlat, takže se nelekněte, když vám na ně lékař sáhne. Sledovat bude, zda nejsou zvětšená varlata nebo lymfatické uzliny v tříslech.

Pokud uzná za vhodné, přes konečník může prohmatat i prostatu pro zjištění, zda není zvětšená, citlivá a podrážděná, co by mohlo dokazovat její infekci a zánět (prostatitida). Hmatové vyšetření sice můžete odmítnout, určitě ale doporučujeme nechat se vyšetřit tak, jak lékař považuje za důležité. Nikdy nevíte, zda nenajde jiný problém.

V případě podezřelého výtoku lékař odebere pomocí tamponu vzorek z močové trubice. Odebrat může i vzorek moči. Nejčastěji se zjišťuje kapavka a chlamydie. Pomocí krevních testů lze zjistit HIV nebo syfilis.

Ultrazvukové vyšetření varlat zjistí míru jejich prokrvení. Při zánětu je prokrvení silnější, při torzi a přiškrcení varlete je nižší a hrozí nedokrvení.

orchitida pod ultrazvukem

Ultrazvukový snímek zdravého a zánětem postiženého varlete (zdroj obrázku)

 

Léčba zánětu varlat

Léčba se vždy odvíjí od konkrétní příčiny zánětu. Lékař musí vzít do úvahy také to, jak stihla infekce pokročit a v jakém zdravotním stavu pacient je. Pokud lékař nedovede zjistit příčinu zánětu, mluvíme o idiopatické orchitidě.

 

Léčba bakteriální orchitidy

Bakteriální zánět vyžaduje okamžitou léčbu, takže na nic nečekejte. Léčí se podáváním antibiotik. Ty lze podávat rovněž při kombinované epididymo-orchitidě, kdy je postižené zároveň nadvarle.

Pokud zánět vyvolala sexuálně přenosná infekce, je velmi důležité, aby se léčila i sexuální partnerka, která na vás bakterii přenesla. O svém zánětu proto neprodleně informujte všechny sexuální partnery a sexu se vyhýbejte až do vyléčení.

Lékař vám předepíše celé balení antibiotik. Je důležité, abyste užil všechny dávky a užívání nepřerušil ani pokud se budete cítit lépe. To může trvat i několik týdnů podle toho, jak se zánět stihl rozšířit. Doporučit vám může i léky proti bolesti nebo si je sežeňte sám v lékárně (paralen, ibalgin, brufen, panadol a pod). Dále pak léky na snížení teploty ze stejné skupiny.

Při zvlášť silné bolesti lze do semenného provazce vpíchnout anestetikum injekčně. Pokud vám lékař kvůli pokročilému zánětu doporučí hospitalizaci, a tedy pobyt v nemocnici, antibiotika mohou být podány injekčně přímo do žíly.

Samozřejmostí je klid na lůžku. Varlata lze podkládat podložkou (polštář, knížka) a celý genitál fixovat pomocí suspenzoru či speciálního spodního prádla. Otok s bolestí lze zmírnit studenými obklady.

 

Léčba virové orchitidy

Virus v těle zůstává, takže zde lze léčbu zaměřit pouze proti negativním příznakům. Lékař vám proto předepíše protizánětlivé léky.

Doma se snažte dodržovat klid na lůžku, šourek podkládat a aplikovat studené obklady proti bolesti. Lépe byste se měl cítit do 2 týdnů, v závažnějších případech zánětu můžete potřebovat více týdnů.

Až se budete cítit lépe a doužíváte všechny léky, jděte se opět nechat zkontrolovat k lékaři. Potvrdí, zda jste se skutečně uzdravil a můžete se vrátit k předešlým návykům (na kondom ale určitě nezapomínejte). V případě, že se objeví jakékoliv komplikace během léčby, lékaři aspoň zavolejte .

 

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Existuje prevence před zánětem varlat?

Prevence je z velké míry závislá na vaší zodpovědnosti.

 • nemějte více sexuálních partnerek a partnerů
 • nedopouštějte se sexuálně rizikového chování
 • vždy souložte s kondomem, takže si jich udělejte dostatečnou zásobu (klikněte a objednejte z e-shopu RůžovýSlon.cz)
 • zjistěte, zda máte očkování proti příušnicím, a pokud ne, nechte se doočkovat
 • po 50. roce si nechte pravidelně vyšetřovat prostatu, ideálně jednou za rok
 • pokud již zánětem trpíte, neodkládejte léčbu, protože vyhýbání se léčbě zvyšuje riziko poškození varlat a neplodnosti

VIDEO (anglicky): Doktor Carlo Oller, MD mluví o zánětu varlat

 

Zánět varlat a často kladené otázky FAQ

Mohu zjistit sám, že mám zánět varlete?
Můžete pociťovat příznaky zánětu, ty se ale mnohdy podobají na jiné problémy s varlaty (torze, rakovina). Zda jde skutečně o zánět dovede potvrdit pouze lékař.
Koho nejčastěji ohrožuje zánět varlat?
Orchitida je častější u mužů s aktivním sexuálním životem, zvlášť pokud často mění partnerky. Statisticky jde o pacienty mezi 19 až 35 lety. To samozřejmě neznamená, že se nemůžete nakazit jako mladší nebo starší. Opatrní buďte v každém věku a souložte vždy s ochranou.
Ohrožuje zánět varlat plodnost?
Ano, protože postižené varle může produkovat méně spermií a testosteronu. Obojí zhoršuje plodnost pacienta a neléčený zánět může způsobit neplodnost.
Může zánět varlat přerůst do rakoviny varlat?
Pravděpodobně ne. Dosud nebyla zjištěna žádná souvislost mezi zánětem varlat a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny.
Ovlivní zánět varlat sexuální život a zhorší erekci nebo výkonnost?
Chronická orchitida může v ojedinělých případech způsobit erektilní dysfunkci. Většina mužů má po vyléčení erekci a sexuální výkonnost stejnou jako před léčbou.
Jaké má zánět varlat příčiny?
Příčinou je vniknutí bakterií nebo virů do tkáně varlete.
Jaké má zánět varlat příznaky?
Zánět se projevuje bolestí, ztuhnutím varlete, otokem, zarudlým šourkem, někdy i výtokem z penisu.
Jak dlouho trvá zánět varlat?
Samotný zánět může trvat dlouho, ale pravděpodobně vás zajímá doba vyléčení, která je od 10-14 dnů až do několika týdnů podle závažnosti zánětu. Doba se prodlouží i v případě, že je současně zanícená i prostata.
Jak se zánět varlat léčí?
Podáváním antibiotik, léků proti zánětům a bolesti, klidem na lůžku a sexuální abstinencí. Je důležité užívat léky podle doporučení, a hlavně léčbu absolvovat. Zánět sám od sebe nezmizí.
Existuje přírodní léčba zánětu varlat?
Existují různé chladivé a jinak příjemné mastičky, kterými lze šourek potírat a ulevit od bolesti.

Jelikož je v rámci léčby cílem zahubit škodlivé bakterie nebo tlumit příznaky infekce, vždy se spolehněte na léky, které vám předepíše urolog. Přírodní výrobky můžete používat, ale nikdy jimi nenahrazujte léčbu. Hrozí, že by se zánět nevyléčil.

Jaká antibiotika užívat na zánět varlat?
Konkrétní lék vám vždy předepíše lékař. Antibiotika jsou na předpis a nelze je užívat volně dle vlastního rozhodnutí. Dávkování musí zohledňovat váš věk, zdravotní stav, stadium zánětu a tak dále. Váš stav zhodnotí až urolog.
Existuje mast na zánět varlat?
Šourek můžete potírat zklidňující mastičkou z lékárny.
Liší se nějak zánět varlat u dětí od zánětu u dospělého muže?
Jedině v tom, že malé dítě nedovede mluvit o svých příznacích a pocitech. Jinak je onemocnění stejné a stejně se projevuje i léčí.
Jak mohu podpořit zdraví varlat, produkci spermií a testosteronu?
Doporučujeme české rostlinné kapsle s vitamíny a minerály Blendea Man’s Vitality. Jsou nenávykové, neobsahují léčiva a bezpečně podporují plodnost, produkci spermií, testosteronu a celkově a normální funkce varlat. E-shop Blendea.cz vám je doručí do 2 dnů.

Blendea Man's Vitality

Klikněte na tlačítko a podívejte se na účinkyMan’s Vitality přímo na e-shopu Blendea.cz. Případnou objednávku vám obchod doručí do 48 hodin, a ihned můžete začít stimulovat přirozené funkce varlat.

 

Nejčtenější články o zdraví a nemocech varlat

Rozhovor: O bulkách na varlatech, penisu a šourku s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum
Jedno varle větší než druhé je normální. Některé příčiny ale jsou rizikové. Které?
Rakovina varlat – projevy, příčiny a metody léčby
Zmenšování varlat (atrofie varlat): Proč se varlata scvrkávají a jak se chránit?
Zánět nadvarlat (epididymitida) – příznaky, příčiny a léčba

 

Leave a Reply