Vyšetření varlat na urologii a samovyšetření doma. Jak probíhá a jak se připravit? Co se bude zkoumat?

Vyšetření varlat považujte za důležité. Varlata jsou citlivý orgán a jsou náchylná na onemocnění. Velmi lehce se poraní. Produkují spermie a mužský hormon testosteron. Pouze se zdravými a funkčními varlaty lze přirozeně zplodit dítě, ejakulovat, mít uspokojivý sex a dostatečnou hladinu testosteronu, který nás jako muže formuje po psychické i fyzické stránce.

Vyšetření je vhodné podstoupit pravidelně v rámci prevence, a určitě vždy, když se na varleti objeví podezřelý výrůstek, bulka nebo bolest. Pro pravidelnou kontrolu lze doporučit i pravidelné samovyšetření varlat, které si uděláte jednoduše doma v soukromí za 5 minut.

Článek vám poradí:

 • kam, kdy a jak často zajít na vyšetření varlat,
 • zda se na něj máte nějak speciálně připravit,
 • jak vyšetření varlat probíhá a co přesně bude lékař dělat,
 • zda je vyšetření bolestivé či nepříjemné,
 • a jak si můžete varlata vyšetřit sám doma.

vyšetření a samovyšetření varlat

 

Proč podstoupit vyšetření varlat?

Je velmi důležité mít přehled o svém zdraví. Varlata jsou poměrně náchylná na různá zranění a nemoci, které je potřeba včas zachytit a vyléčit, aby se problém nezhoršil a neohrožoval tak plodnost a sexuální zdraví.

To, zda varlata fungují správně a nehrozí jim zdravotní problémy, pomůže zjistit až lékař pomocí vyšetření. Varlata lze kontrolovat i doma, ale jakýkoliv podezřelý nález bude vyžadovat návštěvu lékaře. Sám bez lékařského vzdělání nezjistíte, co se s varlaty přesně děje a zda stav představuje riziko.

Pamatuje: Vašim cílem je zjistit, zda jste zdravý a v bezpečí. Úkolem lékaře je toto potvrdit. Není zde prostor pro obavy, stud ani pochybnosti. Nejlépe uděláte, pokud si preventivní vyšetření domluvíte co nejdříve, zvlášť pokud s varlaty máte nějaký problém.

 

Časté nemoci a problémy s varlaty, které bude lékař zjišťovat

Existuje řada nemocí a negativních vlivů, které mohou varlata postihovat. Bohužel sám si neporadíte. Pokud pociťujete bolest, tlak nebo zvláštní pocity ve varlatech a blízkém okolí, na vyšetření se objednejte ihned.

Uvedené problémy se mohou projevovat i jinak, než pouze na varlatech. Často vznikají problémy s močením, ejakulací, ale také erekcí a vnímáním sexuálního vzrušení. Nemocné varle může způsobit náhlý problém v sexuálním životě a partnerském soužití. I to jsou důvody, proč varlata důkladně vyšetřovat.

Kliknutím se dostanete na podrobný článek o jednotlivých problémech.

Úraz varlete – ohrožuje nebo narušuje správnou funkci varlete, způsobuje bolest
Torze varlete – protočení varlete kolem cévní stopky, které varle škrtí a neprokrvuje
Bolest varlat – může mít různé příčiny i mimo těch zmíněných a je nevyhnutné, aby je posoudil lékař. Bolest bez zjevné příčiny se nazývá idiopatická bolest varlete.
Otok a zvětšení varlat – varle je podrážděné a zvětšuje se
Zánět varlete (orchitida) nebo nadvarlete (epididymitida) – způsobuje otok, bolest a ohrožuje funkce
Hypogonadismus – snížená funkce varlat a produkce testosteronu
Nesestouplá varlata (kryptorchismus) – varlata nesestoupí do šourku a nevyvíjí se správně
Hydrokéla – hromadění tekutiny pod obaly varlete způsobuje otok a zvětšení
Varikokéla – zduřená a rozšířená céva
Spermatokéla – cysta naplněná tekutinou s obsahem spermií
Rakovina varlat – vznik nádoru na varleti, který varle pomalu zabíjí a může se šířit dále do těla

Tabulka častých nemocí a zdravotních problémů s varlaty

 

Kdy si nechat vyšetřit varlata?

Výše uvedené komplikace se mohou projevovat bolestí a nepohodlím, ty ale mohou být slabé a nevýrazné, takže si jich nemusíte delší dobu všimnout a přikládat jim váhu.

Okamžitou pomoc urologa vyhledejte, pokud se u vás objeví:

NESTYĎTE SE: Erekce u doktora: Je to trapas? Mám se jí hned nějak zbavovat?

erekce u doktora

 

Jak často chodit na vyšetření varlat?

Pokud jste na varleti našel bulku nebo nesrovnalosti, varle bolí, otéká a je horké, na urologii se objednejte ihned a na vyšetření se snažte dostavit do jednoho týdne.

Kam jít na vyšetření varlat? Přímo na urologii se můžete objednat kdykoliv a to i pokud jste nebyl na vyšetření u svého praktického lékaře. Níže najdete tabulku známých urologických ambulancí v českých městech.

Ze zákona máte nárok na celkovou preventivní zdravotní prohlídku zdarma jednou za 2 roky. Po 45. roce se doporučuje urologa navštěvovat jednou ročně, protože se zvyšuje i riziko výskytu problémů s varlaty a rychleji se zhoršují.

Prohlídku provádí praktický lékař, který vám v případě vaší žádosti nebo vlastního podezření vypíše žádanku na urologické vyšetření. Ptát se vás může na rodinnou anamnézu a na výskyt rakoviny či jiných onemocnění varlat v rodině. Pokud se rakovina u mužů v rodině objevila, preventivní vyšetření je o to důležitější.

 

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

TIP: Pokud jste nenašel urologii ve svém okolí, podívejte se na stránku ZnámýLékař.cz. Do vyhledávání zadejte výraz urolog a zvolte své město. Zobrazí se vám kontakty na nejbližší urology, ke kterým se můžete objednat na vyšetření.

 

Mám se na vyšetření varlat nějak speciálně připravit?

Žádná složitá příprava není potřebná.

 • Určitě dbejte na základní hygienu a k lékaři jděte osprchovaný.
 • Pokud jste na intimních místech výrazně zarostlý, můžete se oholit, ale není to podmínkou. Jde spíše o váš dobrý a čistý pocit.
 • Oblečte si čisté spodní prádlo.
 • Urolog vás může požádat, abyste na vyšetření přinesl i vzorek ranní moči. Najděte omyvatelnou uzavíratelnou nádobu a ráno se do ní vymočte. Stačí pár centilitrů.

 

Jak vyšetření varlat probíhá?

Pokud si najdete urologa v okolí, objednáte se k němu na konkrétní čas. Stejně se objednáte i pokud vás k němu doporučí váš praktický lékař.

Po příchodu si sedněte do čekárny. Sestra si od vás může vzít vzorek moči. Počkejte na zavolání do ordinace.

Lékař se bude nejdříve ptát na váš zdravotní stav (prodělané a aktivní nemoci), sexuální život a problémy, které vás k němu přivádějí. Rozhovor očekávejte i během preventivní prohlídky, kdy vás nic zásadního netrápí.

Je velmi důležité, abyste na všechny dotazy odpověděl upřímně a nic nezatajoval. Pouze tak lékař získá podrobný přehled o vašem stavu.

Následně vás lékař vyzve, abyste si svlékl kalhoty. Nejdříve varlata zhodnotí pohledem. Bude sledovat velikost, tvar, barvu a to, zda vypadají normálně.

 

Hmatové vyšetření varlat

Cílem je pohmatem ověřit, zda jsou varlata hladká a nenachází se na nich žádná podezřelá boule, cysta, výrůstek ani nic podobného. Vyšetření nebolí. Spíše vás jemně polechtá a možná si ani neuvědomíte, že vám varlata někdo prohmatal.

Této části vyšetření se muži bojí nejvíce. Obvykle jim není příjemné, když se jiný muž (nebo i žena uroložka) dotýká jejich varlat a intimní oblasti. Stává se, že se muži urologickému vyšetření cíleně vyhýbají, jen aby na ně nikdo nesahal. To ale není správné. Myslete ale na to, že to je jediný způsob, jak varlata prohlédnout a odhalit všechna rizika, které jim mohou hrozit.

Jelikož urolog nevidí dovnitř varlat, „podívá“ se do nich pomocí ultrazvukové sondy. Na šourek a přilehlé okolí nanese chladivý gel. Poté několikrát projde sondou přes namazané části a vygeneruje si tak vnitřní obraz varlat.

Hmatové a ultrazvukové vyšetření zabere pouhých několik minut. Obě vyšetření jsou bezbolestné. Pokud by se objevila bolest, znamená to, že jsou varlata podrážděná, citlivá nebo oteklá. To již jsou vady, které lékaře zajímají.

Pokud jsou zdravá a lékař nenajde nic podezřelého, nebude se varlat dotýkat déle než jednu-dvě minuty. Celá návštěva nepřesáhne 15-20 s rozhovorem dohromady. V mnoha případech těch pár minut může dokonce zachránit život. Mnohé nemoci varlat jsou dlouho bez příznaků nebo si jich postižený nevšímá a hazarduje tak s plodností a celkovým zdravím.

Pokud vás napadlo, že během vyšetření můžete dosáhnout erekci, i zde vás uklidníme. Není to nic zvláštního a lékař již podobnou situaci zažil několikrát. Jistě, můžete se cítit trapně a stydět se, ale i nečekaná a nežádoucí erekce je důkazem, že penis funguje správně. Nikdo se vám nebude vysmívat ani vás nikde nepomluví.

VIDEO (anglicky): Vyšetření varlat u lékaře

 

Samovyšetření varlat

Upozorňujeme, že samovyšetření nenahrazuje lékařem provedené vyšetření varlat. Má ale smysl jej dělat, podle urologů ideálně jednou za čtvrt roku nebo i častěji, i když přesný počet nebyl oficiálně stanovený. Cílem je zjistit, zda na varlatech nejsou žádné bulky a podezřelé nesrovnalosti. Varlata si pravidelně kontroluje pouhá pětina mužů. To je velmi nízký počet, proto roste riziko zhoršování jakýchkoliv nemocí.

Vlastní vyšetření neodhalí rakovinu ani případné infekce, pomůže ale zjistit, že se s varlaty něco děje a na problém vás upozorní. Rakovina je poměrně častá překvapivě i u mladých mužů mezi 20 až 40 lety a u dospívajících kluků. Tento signál by vás měl rychle nasměrovat na vyšetření u lékaře.

samovyšetření varlat

(zdroj obrázku)

 

Jak si sám prohmatat varlata? (návod)

V mobilu si nastavte pravidelnou připomínku, abyste na kontrolu nezapomněl.

Začněte co nejdříve a to i v mladém věku. Dolní věková hranice neexistuje.

Pokud vás varlata bolí, vyčkejte 2 dny. Pokud se bolest neztratí, jděte k lékaři. Je nutné určit příčinu bolesti a varlata zbytečně ještě více nedráždit.

 • Šourek se snažte uvolnit pomocí teplé vody ve sprše nebo ve vaně, aby nebyla kůže ztluštělá a na pohmat jste cítil varlata co nejlépe.
 • Šourek důkladně prohlédněte a sledujte, zda nevidíte výrazné žíly a zvláštní nesrovnalosti, třeba červené nebo tmavé fleky a napjatou pokožku. Sledujte také, zda má celý šourek obvyklou barvu a teplotu.
 • Opláchněte si ruce a jemně promněte šourek. Měl by být pružný a varlata v něm dobře pohyblivá.
 • Nelekejte se ani toho, že jedno varle je obvykle o něco málo větší, než to druhé a že visí o něco výše. Vzpomeňte si ale, zda takto vypadaly vždy nebo jde o nové změny.
 • Používejte palce, ukazováky a prostředníčky obou rukou. Následně jemnými pohyby prohmatejte samotná varlata jedno po druhém. Snažte se dotknout celé plochy varlete.
 • Nelekejte se pokud na vrchní a zadní straně nahmatáte jakousi „trubici“. To je nadvarle, ve kterém se skladují spermie. Nadvarle prochází do chámovodu, který na pohmat připomíná žílu.
 • Soustřeďte se na tvrdá místa, struktury podobné uzlinám a všechny nerovnosti na varleti.
 • Varle lehce zmáčkněte tak, abyste si nezpůsobil bolest. Sledujte, zda varle není ztvrdlé nebo naopak příliš měkké až rosolovité.
 • Samovyšetření stačí pravidelně věnovat 5 minut jednou za 3 měsíce. Vždy dbejte na to, abyste prohmatal celá varlata.
 • Orientačně vám může varlata vyšetřit i partnerka, takže jí ukažte videonávod.

VIDEO: Preventivní samovyšetření varlat

 

Jaký výsledek samovyšetření by vás měl dostat k lékaři?

K lékaři je rozumné jít okamžitě s jakýmkoliv podezřelým nálezem. Nedoporučujeme čekat na další preventivní vyšetření, ale objednat se k němu okamžitě, aby se nález nezačal zhoršovat.

Na urologii proto jděte co nejdříve, když:

 • na varlatech nahmatáte vybouleniny a nerovnosti
 • varlata změnila konzistenci a jsou tvrdá nebo příliš měkká
 • jsou varlata oteklá, bolestivá nebo náhle změnila barvu
 • se změnila velikost nebo tvar varlat

Průběžně kontrolujte i moč a ejakulát. Důvodem pro lékařské vyšetření je i přítomnost krve v moči a ejakulátu, které mohou být viditelné okem. Krvácení může způsobovat drobné poranění, ale i infekce a zánět, vývojová vada nebo obávaná rakovina.

 

Vyšetření varlat a často kladené otázky FAQ

Hradí vyšetření varlat pojišťovna?
Ano, pravidelné preventivní vyšetření pojišťovna proplácí každé 2 roky. Stejně tak vyšetření proplatí, pokud vás na něj doporučí praktický lékař kvůli podezření na nemoc, a také kvůli poranění varlat či jiné části močové a reprodukční soustavy.
Jak často chodit na preventivní vyšetření varlat?
Doporučená lhůta jsou každé 2 roky. Preventivně si můžete nechat varlata vyšetřit i častěji. Za tyto návštěvy lékaře utratíte několik stovek korun v závislosti na konkrétním lékaři.
Kam na vyšetření varlat
Můžete se objednat přímo na urologii. Pokud žádného urologa neznáte, jděte k praktickému lékaři, který vás na urologii doporučí a vyplní vám žádanku. Urologie je téměř v každé krajské nemocnici a ve většině měst najdete i soukromé urologické kliniky či ordinace.
Jak probíhá vyšetření varlat?
Vyšetření není dlouhé a zahrnuje rozhovor o zdraví, hmatové a zobrazovací vyšetření varlat. Pokud lékař nalezne komplikaci, následují další specifická vyšetření.
Jak dlouho trvá kontrola a prohlídka varlat?
Pouze několik minut. Hmatové vyšetření zabere kolem 2 minut. Celkové vyšetření varlat i s rozhovorem trvá do 15 minut.
Co je to ultrazvuk varlat?
Jde o krátké vyšetření varlat pomocí ultrazvukové sondy. Tu lékař přiloží na varlata, aby se na ně a do nich podíval přes počítač.
Jak probíhá vyšetření rakoviny varlat?
Základní vyšetření je podobné jako o rutinní vyšetření. Pokud vznikne podezření na rakovinu varlat, lékař provede jiná zobrazovací vyšetření. Zároveň může potřebovat vzorek tkáně z varlete, který získá tenkou jehlou v rámci tzv. biopsie varlat.
Mohu si varlata vyšetřit i sám? Má smysl samovyšetření varlat?
Ano, samovyšetření má smysl a je důležité, protože může včas zjistit problém. Chybou by bylo, pokud byste varlata sám pravidelně nevyšetřoval. Mohly by vám uniknout negativní změny, které se ve varlatech dějí.
Jaké má být zdravé varle na pohmat?
Zdravé varle je pružné a hladké bez nerovností a zatvrdlých míst na povrchu. Varle je nebolestivé.

 

Nejčtenější články o zdraví a nemocech varlat

Rozhovor: O bulkách na varlatech, penisu a šourku s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum
Jedno varle větší než druhé je normální. Některé příčiny ale jsou rizikové. Které?
Rakovina varlat – projevy, příčiny a metody léčby
Zmenšování varlat (atrofie varlat): Proč se varlata scvrkávají a jak se chránit?
Zánět nadvarlat (epididymitida) – příznaky, příčiny a léčba

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply