Zmenšování varlat (atrofie varlat): Proč se varlata scvrkávají a jak se chránit?

Zmenšování varlat (atrofie varlat, testikulární atrofie) není přirozené a vždy prokazuje, že se s varlaty nebo celkovým zdravím děje něco špatně. Pokud jste si všiml, že se varlata viditelně zmenšila, určitě jděte za lékařem. Některé příčiny lze vyléčit a odstranit, ale ne vždy lze varlatům navrátit původní velikost.

Jelikož sám doma nezjistíte, proč se vám varlata zmenšila, je velmi důležité, abyste zašel za lékařem. Pomůže urolog, ale ideálně zajděte nejdříve za praktickým lékařem, který vás ke specialistovi doporučí.

zmenšování varlat (testikulární atrofie)

 

Příčiny zmenšování varlat

Zde jsou nejčastější příčiny a důvody zmenšování varlat včetně léčebných metod. Za některé muž nemůže, za ty další již bohužel nese plnou zodpovědnost. Žijte co možná nejzdravěji a během sexu se chraňte kondomem.

 

Atrofie varlat (testikulární atrofie)

Zmenšování varlat vlivem atrofie znamená, že se zmenšují pouze samotná varlata a ne celý šourek. Kůže šourku, a tedy „pytlíku“, ve kterém se varlata nacházejí, se během testikulární atrofie nijak nemění.

Příčinou atrofie je nejčastěji úraz, nemoc nebo vystavení se některým nežádoucím chemikáliím.

 

Příznaky atrofie varlat

Hlavním příznakem je zmenšení jednoho nebo obou varlat.

U pubertálních, dospívajících chlapců se kromě zmenšení varlat může objevit problém se správným vývojem dalších mužských rysů, jako je třeba problém s růstem vousů a tělesného ochlupení nebo problém s růstem penisu. Stavy, které atrofii varlat způsobují, tak mají vliv na komplexní vývin mladého muže.

U pubertálních a post-pubertálních mladých mužů může zmenšování varlat doprovázet měkkost varlat a „řídká“ konzistence, snížené sexuální libido, problémy s plodností až neplodnost, slabý objem svaloviny, žádné nebo minimální vousy a ochlupení.

TIP NA DOPLNĚK:

České tobolky Proerecta LONG navozují hormonální rovnováhu a upravují hladinu testosteronu na optimální úroveň.

Pomáhají tak bránit zmenšování varlat vlivem nedostatku vlastního testosteronu. Jelikož jde o doplněk stravy, lze LONG užívat i během léčby nemocí, které atrofii varlat způsobují.

Bezpečně, dlouhodobě a bez vedlejších účinků.

Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu erekce a zvýšení testosteronu

Klikněte na tlačítko a dostanete se k podrobným účinkům přímo na stránce Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin a ihned můžete začít varlata chránit před zmenšováním.

 

Příčiny atrofie varlat

Varlata se mohou zmenšovat z různých příčin. Doporučujeme vám s problémem zajít k lékaři, aby důvod co nejdříve odhalil a v případě nebezpečí předepsal léčbu.

 

Hypogonadismus

Hypogonadismus je porucha varlat, kvůli které neprodukují dostatečné množství testosteronu a kvůli tomu se zmenšují. Stav může způsobovat také nesprávný růst penisu, svalové hmoty a mužského ochlupení.

 

Primární hypogonadismus

Porucha funkcí varlat. Často varlata nezareagují na mozkový příkaz produkovat testosteron a spermie. Stav může být vrozený nebo zapříčiněný infekcemi, torzí a poškozením varlat, testosteronovou terapií nebo zneužíváním anabolických steroidů.

 

Sekundární hypogonadismus

Sekundární hypogonadismus nezpůsobuje porucha varlat, ale porucha hypofýzy (část mozku). Ta nevylučuje specifický luteinizační hormon, který je zodpovědný za přenos signálu z mozku do varlat, aby produkovala testosteron. S jeho nedostatkem pak dochází ke zmenšování varlat.

 

Nesestouplá varlata

Jde o problém, kdy jedno nebo obě varlata během vývoje nesestoupí až do šourku a „nedozrají“. Nezralá a nevyvinutá varlata neprodukují dostatek testosteronu a nepracují správně. Problém se obvykle řeší chirurgicky ještě v dětství hned, jak se na něj přijde. Zákrok se nazývá orchiopexe.

 

Orchitida

Orchitida je název pro zánět varlat. Jako první varlata natečou a budou bolet, ale postupem času se varlata mohou naopak zmenšit. Orchitida se dělí na 2 typy:

  • Bakteriální orchitida se přenáší pohlavním stykem jako pohlavní nemoc. Nejčastějším důvodem zánětu je nakažení se kapavkou nebo chlamydiemi. Orchitidu může způsobit i zánět močových cest, kdy se v nich nacházejí bakterie, a také nedodržení hygieny při zavádění různých zdravotnických pomůcek (katetry a sondy) nebo erotických hraček do močové trubice (dilatátor).
  • Virová orchitida je způsobena virem příušnic. Statisticky se orchitida může objevit až u třetiny mužů, kteří během puberty trpěli příušnicemi.

 

Věk

Po cca. 45. až 55. roce u mužů přirozeně dochází k oslabení produkci testosteronu. Muž se tak dostává do životní etapy zvané andropauza. Vlivem nízké hladiny testosteronu může dojít ke zmenšování varlat, přičemž toto zmenšení je přirozené a lze s ním počítat.

 

Testosteronová terapie

Zmenšení varlat může být negativní doprovodný jev léčby testosteronem, kdy se hormon doplňuje do těla. Kvůli tomu může dojít k pozastavení tvorby vlastního testosteronu, kterého je pak nedostatek a po vysazení léků může hladina zůstat nízká. Kvůli nedostatku testosteronu varlata atrofují.

 

Torze varlat

K torzi jednoho nebo obou varlat dochází, když se varle přetočí kolem své cévní stopky. Tento úraz zablokuje přísun okysličené krve do varlete. Nedostatečně prokrvené a nevyživené varle se může zmenšit. Torzi je potřeba řešit na úrazovce, protože varle může i odumřít nebo se zmenšit natrvalo.

 

Varikokéla

Varikokéla označuje nebezpečné rozšíření žil ve varlatech nebo jejich těsné blízkosti. Varikokéla nejčastěji postihuje levé varle a poškozuje cesty, kterými se přesouvají spermie. Důsledkem může být i zmenšení varlete a nepřítomnost spermií v ejakulátu (azoospermie).

Léčba spočívá v chirurgickém utěsnění postižené žily nebo přesměrování toku krve do jiné funkční žíly tak, aby bylo varle řádně zásobeno okysličenou krví. Tato léčba může varle uvést do původního stavu a zvrátit tak jeho zmenšování.

 

Hormonální nerovnováha

Zejména jde o nedostatečnou hladinu a nerovnováhu testosteronu. Přirozenou produkci testosteronu snižuje nejčastěji testosteronová terapie, užívání estrogenu, užívání anabolických steroidů a některé léky pro léčbu závažnějších nemocí.

 

Užívání steroidů či jiných hormonů

Tyto preparáty silně narušují hormonální rovnováhu a stejně jako substituční testosteronová léčba mohou bránit přirozené produkci testosteronu. I zde tak s nízkým testosteronem stoupá riziko zmenšování varlat.

 

Alkoholismus

Alkohol také výrazně cloumá hormonální hladinou a oslabuje produkci testosteronu. Pokročilí alkoholici mají často zmenšená varlata. Kromě toho alkohol způsobuje neplodnost, snížené libido a erektilní dysfunkci.

 

Jak lékař zmenšování varlat vyšetřuje a diagnostikuje?

Se zmenšenými varlaty budete lékaři nejdříve odpovídat na několik otázek. Bude se snažit zjistit, zda jste neměl třeba nechráněný sex a nenakazil se pohlavně přenosnou nemocí. Bude se zajímat o váš sexuální život a zdravotní stav. Zeptá se i na konzumaci alkoholu a prodělané nemoci.

Pohmatem vyšetří varlata, bude na nich hledat podezřelé útvary, kontrolovat velikost a konzistenci. Následně vás pošle na některé z pokročilých vyšetření:

 

Léčba atrofie varlat

Léčba vždy musí zohledňovat příčinu zmenšování, která se může u každého muže lišit. Neexistuje tedy jediná vhodná terapie.

  • léčba varlat zmenšených pohlavně přenosnou nemocí se zaměřuje na léčbu pohlavní nemoci, nejčastěji pomocí antibiotik
  • stejně tak záněty a infekce varlat budou léčeny antibiotiky
  • pokud je důvodem alkoholismus, pacient musí přestat pít nebo se přihlásit na odvykací kůru
  • v případě torze nebo hydrokély může být cestou operace

Příčiny atrofie obvykle lze úspěšně vyléčit. Bohužel ne vždy se zmenšení povede zvrátit a varlata dostat do původní velikosti. Léčba sice zvyšuje šance na úspěch, ale zaručený není. Mnohé stavy mohou varlata zmenšit trvale. Lékař vám navrácení původní velikosti a kondice nedovede zaručit. Léčba ale má smysl, protože pacient se potřebuje škodlivého vlivu či nemoci co nejrychleji zbavit, aby neškodila ještě více.

 

Jaká je průměrná velikost varlat?

Velikost záleží na věku, zdravotním stavu a životosprávě. Délka (výška) zdravého varlete dospělého muže je 4,5 až 5,1 cm. Varlata menší než 3,5 cm na výšku již lze považovat za malá.

Varlata si můžete orientačně změřit i sám pomocí metru či pravítka. Doporučuje se varlata opláchnout v teplé vodě, aby se kůže šourku roztáhla a varlata se uvolnila.

Přesný rozměr pomůže zjistit ultrazvukové vyšetření nebo speciální nástroj orchidometr. Jde o soupravu plastových nebo dřevěných korálků ve tvaru varlat na šňůře. Lékař pohmatem zkontroluje varlata a velikost přiřadí některému z korálků.

orchidometr pro měření velikosti varlat

Dřevěný orchidometr pro měření velikosti varlat s dělením podle věku.

NEZAPOMEŇTE, že před úbytkem testosteronu se můžete ochránit pomocí české Proerecty LONG. S dostatkem testosteronu v těle klesá riziko zmenšování varlat.

Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu erekce a zvýšení testosteronu

Klikněte na tlačítko a dostanete se k podrobným účinkům přímo na stránce Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin a ihned tak můžete začít varlata chránit před zmenšováním.

 

Zmenšování varlat: Často kladené otázky FAQ

Proč se mi varlata zmenšují?
Nejčastější příčinou je snížená hladina testosteronu, vyšší věk, rakovina varlat, orchitida, pohlavně přenosné nemoci, alkoholismus, torze varlat a varikokéla.
Je atrofie varlat případem pro pohotovost?
V některých případech ano, třeba pokud dojde k torzi varlat, kdy se varle může přiškrtit až odumřít.
Dá se zmenšování varlat zvrátit a dosáhnout původní velikosti?
Vždy záleží na příčině. Bohužel v některých případech zůstanou varlata zmenšena napořád. Vždy vyhledejte lékařskou pomoc.
Zjistí mi ultrazvukové vyšetření zmenšená varlata?
Ano, ultrazvukové zobrazovací metody dovedou přesně změřit objem varlat.
Může varlata zmenšit pohlavně přenosná nemoc?
Ano, pohlavní nemoci patří mezi nejčastější příčiny, často syfilis, chlamydie, kapavka nebo HIV.
Budou se varlata zmenšovat věkem?
Ano, je to přirozené a varlata se zmenšují vlivem přirozeného úbytku testosteronu. Toto zmenšování je obvykle pomalé a muž si často ani nevšimne, že se mu varlata zmenšila. Toto věkem způsobené zmenšování není zdraví nebezpečné a děje se tak přirozeně.
Dá se zmenšování varlat nějak bránit v rámci prevence?
Žít zdravě a snažit se vždy doléčit veškeré nemoci.
Zmenšuje snížený testosteron varlata?
Ano. Pokud je v těle testosteronu málo, tkáně ve varlatech se zmenšují (atrofují). Kromě toho varlata měknou a ztrácejí hustotu, pevnost a pružnost.

Proerecta LONG koupit

DÁLE ČTĚTE: Orchiektomie: Zákrok, který vás obere o varlata, spermie a produkci testosteronu. Co od něj očekávat?

orchiektomie

Leave a Reply