Torze varlete může až za neplodnost. Varle přetočí chirurg.

Torze varlete je náhlý, nebezpečný, nepříjemný a velmi bolestivý stav. Jde o protočení varlete kolem jeho spermatické šňůry. Obvykle postihne pouze jedno varle, vzácně se vyskytne na obou varlatech a to ve zhruba 2 % případů.

Pokud se přetočené varle nepovede vrátit zpátky, odumře (stane se nekrotickým). Odumřelé varle dále nemůže produkovat spermie ani hormon testosteron. Důsledkem nevyléčené torze varlete tak může být neplodnost a snížená hladina testosteronu, která vyvolá hormonální nerovnováhu.

Postižený i lékař musí jednat rychle. Varle je nezbytné přetočit do 6 hodin, jinak natrvalo odumře a lékař jej bude muset odstranit celé (chirurgický zákrok orchiektomie).

V článku vysvětluji příčiny torze varlat a zdravotní rizika, která může vyvolat.

torze varlete

VÍTE, ŽE torze varlete může být i vrozená porucha? Tehdy je varle nedostatečně připojeno k šourku, kvůli čemu se pohybuje volně a může se svévolně zkroutit. Lékař obvykle odhalí stav ihned po porodu a ihned jej také ošetří.

Typicky je ale torze důsledkem úrazu. Tehdy se varle protočí v důsledku zvýšené fyzické aktivity. Jednoduše se zamotá přímo v šourku, když v něm „létá“ při určitých cvicích nebo v některých sexuálních polohách.

 

Co přesně je torze varlat?

torze varlete

Nalevo zdravé varle, napravo zkroucené varle, které pomalu natéká (zdroj obrázku)

Torze varlat je akutní stav postihující jedno, vzácně obě varlata. Varle se tehdy protočí kolem své spermatické šňůry, kvůli čemu dojde k přerušení jeho zásobení krví. Torzi je nezbytné zvrátit nejpozději do 6 hodin, ideálně ale ihned, jak ke stavu dojde. Kvůli torzi totiž rapidně vzrůstá riziko odumření postiženého varlete.

Varlata jsou mužskou reprodukční žlázou a leží v šourku. Produkují spermie a hormon testosteron. Přes spermatickou šňůru do varlete putuje krev.

 

Jak častá je torze varlete a je vůbec běžná?

jak častá je torze varlete?

Varle se zamotá průměrně 1 ze 4000 mužů do 25 let

  • Odborné studie uvádějí, že torze varlete je vzácný stav a postihuje 1 ze 4000 mužů mladších 25 let.
  • Až 65 % případů se vyskytuje u mladých mužů respektive chlapců mezi 12 až 18 lety.
  • Plně chráněný ale nezůstává žádný muž, který varlata pořád má. Ohroženi jsou dokonce i chlapečci ještě před narozením, takže někdy se s torzí varlete již narodí.

Torze se mnohdy objevuje i opakovaně během života, takže náchylnější je ten, kdo již někdy torzi překonal. Riziko zároveň zvyšuje i výskyt torze u jiných mužů v rodině. Ptejte se proto otce, bratra nebo dědečka, zda se s torzí někdy nepotkali.

Výskyt klesá s vyšším věkem. Pravděpodobně za to může fakt, že čím je muž starší, o to méně se pouští do riskantních typů cvičení nebo krkolomných sexuálních poloh. K torzi obvykle dochází zcela nečekaně a bez předešlých varovných signálů.

Odborné zdroje zároveň uvádějí, že torze postihuje vždy pouze jedno varle a častěji postihuje levé varle. Je to kvůli tomu, že levé varle je typicky „delší“ a leží níže, než pravé. Zamotá se tak častěji a jednodušeji, ale torze hrozí pořád i pravému varleti.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Jedno varle větší než druhé je normální. Některé příčiny ale jsou rizikové. Které?

jedno varle větší než druhé

 

Je torze varlat závažný úraz resp. vrozený stav?

Ano, torze je pro zdraví a zachování života varlete velmi nebezpečná a vyžaduje okamžitou pomoc lékaře, velmi často chirurga.

Zda se vám již varle přetočilo obvykle sám nepoznáte. Vyvolává ale tak silnou bolest, že vás prakticky okamžitě dovede do úrazové ambulance. Torzí vyvolaná bolest je náhlá, velmi silná až nesnesitelná a objevuje se pouze v přetočeném varleti.

Nejzávažnějším rizikem je odumření (nekróza) varlete. Čím déle byste se vyhýbal lékařské pomoci, o to závažnější by bylo riziko, že o varle trvale přijdete.

  • Pokud se povede přetočené varle ošetřit nejpozději do 6 hodin, šance zachování varlete je bezmála 100 %.
  • Pokud se varle ošetří do 12 hodin, povede se zachránit přibližně pouze polovinu postižených varlat.
  • Pokud se varle protočí zpátky až po 24 hodinách, varle se povede zachránit pouze u 10 % postižených.

Jak vidíte, čím déle byste se zamotaným varletem čekal, o to rychleji by klesala šance na jeho záchranu. Není na co čekat a i pokud by byla příčina bolesti varlat jiná, vždy je rozumné nechat stav posoudit lékaře.

 

Příznaky torze varlat

Opakuji, že pouze na pohled nebo podle bolesti sám nepoznáte, že je varle přetočené. Stav potvrdí až lékař. Vy jako postižený budete cítit spíše pouze velmi nepříjemné příznaky torze. Zásadní je velmi silná bolest v postiženém varleti, velmi ojediněle v obou varlatech, pokud je torze postihla současně.

Silná bolest se může objevit zcela kdykoliv, protože i ke zkroucení může dojít naprosto kdykoliv a to i během spánku, pokud jste se ve spaní převracel v posteli.

Torze varlat se typicky projevuje:

  • velmi silnou až nesnesitelnou bolestí postiženého varlete,
  • bolest může z varlete vystřelovat do podbřišku, stehen, zad a blízkého okolí,
  • bolestivý otok šourku,
  • zvětšení postiženého varlete,
  • hmatatelná nebo i viditelná bulka na varleti,
  • postižené varle visí výrazně výše, než to nepostižené, případně visí pod nepřirozeným úhlem,
  • podezřelé změny barvy šourku od začervenalé přes fialovou, hnědou až černou v důsledku hromadění staré krve,
  • bolesti břicha, silná nevolnost až zvracení,
  • horečka a pocení,
  • časté a nadměrné močení.

 

Jak silná je bolest při torzi varlete?

Většina postižených se shoduje, že bolest je strašná a téměř nesnesitelná. Objeví se náhle a nechce se ztratit až do doby, než lékař varle nerozmotá. Velmi silná bolest má tendenci šířit se dál, zasáhnout břicho, stehna a záda. To může vést dokonce k neschopnosti chodit nebo se postavit na nohy.

Někdy má bolest tendenci „kolísat“, takže se po chvilce ztratí, aby se v krátkém čase zase vrátila. Její síla vás ale jistě dovede do úrazové ambulance.

 

Možné další komplikace torze varlete

Opět zdůrazňuji nutnost rychlé, ideálně okamžité léčby. Pokud by léčba nebyla včasná respektive by byl postižený ošetřen až příliš pozdě po několika hodinách, torze může vést až k:

  • trvalému poškození a odumření varlete. Postižené varle může přežít bez zásobení okysličenou krví zhruba 6 hodin, bohužel se na to nelze spoléhat. Fatální důsledek může mít již několik desítek minut bez krevního zásobení, takže s návštěvou úrazové ambulance určitě na nic nečekejte.
  • trvalé neplodnosti. Jednomu ze 3 postižených po torzi významně klesne množství spermií. Čím méně zdravých spermií muž má, o to nižší je šance, že se mu povede zplodit dítě.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Neplodnost u mužů: Příčiny, příznaky, léčba a možnosti, jak zplodit dítě přirozeně. Informuje stránka Proerecta.cz.

 

Existuje prevence před torzí varlete?

Bohužel existuje pouze jeden způsob, jak zabránit vzniku torze varlete a to přišití varlete k vnitřní stěně šourku. Jde o ten samý zákrok, který se používá i v rámci léčby torze.

Zdravý muž, který si zatím torzí nepřešel, si logicky nebude nechávat varle přišít ani zafixovat. Preventivní metoda tak může být velmi spolehlivá, avšak nedomnívám se, že by si muži nechávali varlata fixovat k šourku dobrovolně. Prevence torze je tak značně kontroverzní.

Poradit lze také vyhýbání se sportu nebo „krkolomným“ sexuálním praktikám. I to je ale obvykle náročné aplikovat, protože málokdo se chce dobrovolně vzdát sportu nebo sexu.

Buďte proto opatrný ve všem, co děláte. Myslete na to, že se varlata mohou zamotat a snažte se tomu přizpůsobit své konání.

HODÍ SE VÁM VĚDĚT: Kámasútra: 51 poloh zvládnutelných pro oba.

 

Jak lékař torzi varlat diagnostikuje?

Lékař může předpokládat torzi varlete podle vašich příznaků, zejména podle nesnesitelné bolesti. Zajímat se bude také o vaši zdravotní anamnézu potažmo anamnézu dalších mužů v rodině. Kromě lékaře na pohotovosti bude pravděpodobně potřebné i urologické vyšetření.

V ambulanci lékař varlata hmatově vyšetří a co nezjistí pohmatem, zjistí pomocí zobrazovacích metod (ultrazvukové vyšetření).

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Které nemoci léčí urolog, s čím pomůže a jak vás bude vyšetřovat? Bude i „prst v zadku“?

které nemoci léčí urolog?

 

Léčba torze varlat

Nelze se spoléhat na to, že se přetočené varle samo přetočí zpátky. Na nic nečekejte a běžte na úrazovku. Torzi je nutno zvrátit nejpozději do 6 hodin. Pokud se tak nestane, o varle můžete nadobro přijít.

Jedinou léčebnou metodou je chirurgické navrácení varlete do původní polohy (lékařsky orchidopexe). Cílem je rychle rozmotat spermatickou šňůru tak, aby se obnovilo cévní zásobení varlete krví.

Aby lékař postiženého ochránil před opakovanou torzí, může varle zafixovat proti pohybům tak, že jej několika stehy přišije k vnitřní straně šourku. Varleti tak natrvalo zabrání volně se otáčet kolem své osy.

Zákrok není příliš závažný a mnohdy jej lze provést i bez rozřezání šourku. Tehdy lékař otočí varle pouze rukou. V jiných případech musí vytvořit drobný otvor do šourku nebo do oblasti třísel a pomocí drobného nástroje varle otočit.

Lékař může ale také nemusí varle fixovat k šourku pomocí stehů. Postup vždy závisí od konkrétního pacienta a jeho konkrétního případu.

 

Hojení a doléčení torze varlete

Připravte se, že po zákroku budete několik dnů pociťovat bolesti a nepohodlí. Na šourku a v těsném okolí, kudy se lékař k varlatům dostával, mohou kvůli zákroku vzniknout otoky, modřiny a bolavá místa.

Přibližně týden po operaci byste měl být schopen vrátit se do práce a ke svým běžným povinnostem. Vždy dodržte tak dlouhou neschopenku, jakou vám lékař doporučí.

Zpravidla minimálně 3 týdny byste se měl vyhýbat náročné fyzické aktivitě, zvedání těžkých předmětů ale i sportu, takže do práce i do fitka jděte až když vám to lékař dovolí. Upozorňuji i před jízdou na kole, ačkoliv se vám může zdát jako vhodná aktivita. Nevhodný je také sex, takže partnerce vysvětlete, s čím přesně se léčíte a jak dlouho vám to asi potrvá.

Připomínám, že každý případ protočeného varlete je unikátní. Proto vždy dodržte rady vašeho lékaře. Tento i ostatní články na internetu berte pouze jako informaci, protože nenahrazují ani prevenci, ani léčbu torze. Zhruba se ale připravte na všechno, co jsem v článku jmenoval.

Za lékařem opět zajděte i pokud by se po doléčení objevily nějaké komplikace, typicky silné otoky a krvácení v místě operace, horečky a neutichající bolesti.

 

Torze varlete a často kladené otázky FAQ

Co je torze varlete?
Torze varlete je jeho přetočení kolem semenní šňůry. Torze zablokuje prokrvení varlete, kvůli čemu může odumřít.
Jaký je to pocit mít torzi varlete?
Postižené varle se v torzi projevuje náhlou a velmi silnou bolestí, která může z varlete a šourku vystřelovat až do podbřišku, žaludku, třísel a okolí. Silná bolest může vyvolat až zvracení. Prudké bolesti vás mohou omezovat v chůzi.
Ztratí se torze varlete sama od sebe?
Je to možné, ale nelze se na to nikdy spoléhat. Lékař musí šňůru ihned rozmotat a to pouze dotekem, pokud je dostatečně zkušený. Ve většině případů se postižený nevyhne drobnému chirurgickému zákroku.
S čím si mohu torzi varlat splést?
Torzi si můžete poplést s jakýmikoli jinými úrazy varlat. Kdykoliv vás varlata začnou bolet, jděte na sexuologické nebo urologické vyšetření. Pokud netušíte, kam se ideálně vydat, navštivte nejprve praktického lékaře.
Je testikulární torze závažný problém?
Určitě je, protože může trvale poškodit varle tak, že nebude schopno produkovat spermie ani testosteron. Rizikem je tak snížení plodnosti a hormonální nerovnováha.

Odumřelé varle je navíc nutno odstranit a i to zvyšuje závažnost důsledků torze.

Jak dlouho vydrží varle torzi přežít?
Lékaři důrazně upozorňují, že torzí přiškrcené varle je potřeba uvolnit a rozmotat ihned, nejpozději ale do 6 hodin.

Funkce varlete se již povedlo zachovat i po 12 hodinách v torzi, šlo ale spíše o ojedinělé šťastné případy.

Mohu nějak sám zjistit, že se u mně vyvinula testikulární torze?
Torzi s jistotou potvrdí až lékař. Některé příznaky jí ale mohou nasvědčovat, takže si na sobě sledujte případné bolesti a otoky spojené s nevolností až zvracením, bolesti v blízkém okolí varlat, změny polohy varlat případně problémy s chůzí.
Jak se torze varlete léčí?
Lékař musí postižené varle operovat a dostat se k němu laparoskopickým nástrojem. Zkušený lékař může v některých případech rozmotat zkroucenou šňůru i rukou, to ale nelze předem předpovědět.
Kdy již je příliš pozdě pro záchranu varlete v torzi?
Postižené varle obvykle lze zachránit, pokud nebylo přiškrceno torzí déle než 6 hodin. Ojediněle jej lze zachránit i po 24 hodinách, je to však velmi zřídkavé a ve skutečnosti není vůbec na co čekat.
Mohu si zamotané varle rozmotat sám doma?
Tohle důrazně nedoporučuji, protože sám nebudete vědět, do které strany a kolikrát se varle vlastně otočilo kolem své osy. Možná byste tak torzi ještě více zhoršil a varle ještě více „utáhl“.

Jděte co nejrychleji do úrazové ambulance.

Mohu mít dítě, i pokud mám pouze 1 varle?
Zdravý muž má 2 varlata, takže pokud byste kvůli torzi o jedno přišel, pořád můžete mít vlastní dítě díky druhému varleti.

 

Co jsme zjistili o torzi varlat?

  • Torze varlete je nežádoucí protočení varlete kolem jeho spermatické šňůry,
  • v důsledku torze do varlete neproudí čerstvá krev,
  • zamotané varle je potřeba přetočit zpátky do 6 hodin,
  • pokud se nepovede přetočit včas, může odumřít a chirurg jej musí celé odstranit,
  • torze může varle trvale poškodit a i pokud neodumře, nemusí produkovat dostatek spermií, co zhorší pacientovu plodnost.

Máte vlastní zkušenost s torzí varlat? Co u vás stav vyvolalo a jak u vás postupoval lékař?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s našimi čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Děkuji za vaše ohlasy a přeji krásný den a pevné zdraví bez zamotaných varlat 🙂

 

Nejčtenější články o zdraví a nemocech varlat

Rozhovor: O bulkách na varlatech, penisu a šourku s MUDr. Josefem Stolzem, MBA z pražského UroKlinikum
Jedno varle větší než druhé je normální. Některé příčiny ale jsou rizikové. Které?
Rakovina varlat – projevy, příčiny a metody léčby
Zmenšování varlat (atrofie varlat): Proč se varlata scvrkávají a jak se chránit?
Zánět nadvarlat (epididymitida) – příznaky, příčiny a léčba

 

Leave a Reply