Krize středního věku u mužů – hlavní příčiny, projevy, léčba, prevence a často kladené otázky

Krize středního věku /andropauza, mužský přechod/ je pojem, který nejvíce zpopularizovala televize a hollywoodské filmy. Není asi známějšího příběhu, kdy si zralý muž najde velice mladou ženu, aby si dokázal, že na to stále má. Ovšem nenechte se zmást.

Krize středního věku u mužů není jen předlohou hollywoodských bijáků, skutečně existuje. Jak se projevuje? Co tomu předchází? Dá se krizi středního věku nějak vyhnout? A proč jsou muži právě v tomto období nejčastěji nevěrní?

krize středního věku u mužů

 

Krize středního věku u mužů

Nejčastěji se začíná hlásit o slovo od 35 až do 55 let. Nikde ovšem není řečeno, že nemůže postihnout i výrazně mladší nebo naopak výrazně starší muže. Vždy záleží na daném jedinci.

Proerecta Long

 

Krize středního věku u velmi mladých mužů

Někteří odborníci dokonce tvrdí, že se nástup krize středního věku neustále kvůli obrovskému společenskému tlaku posouvá do nižšího věku a krizí teď běžně trpí i lidé do třicítky.

 

Postihne krize středního věku i vás?

Nelze se 100% jistotou říct, že postihne i vás. Vždy záleží na více faktorech, které mohou nástup krize způsobit. Mužská krize středního věku postihuje podle odborníků až 80 % mužů.

Krize středního věku je pro zdraví i psychiku muže stejně náročná jako menopauza pro ženy.

Postupně se snižuje tvorba a hladina testosteronu, dochází k bolestem hlavy, závratím, návalům horka, depresím, podrážděnosti, k poruchám spánku a také k problémům s potencí.

Klesá zároveň svalová síla, ubývá kostní hmota i celková sexuální výkonnost. Mnoho mužů začne tloustnout, a hrozí jim tak riziko onemocnění cév a srdce, infarkt myokardu nebo třeba cévní mozková příhoda.

Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan, sexuolog.net
Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan

 

Co předchází krizi středního věku?

Krize středního věku, nebo chcete-li mužský přechod, představuje období, kdy dochází k výraznému poklesu tvorby pohlavních hormonů v mužském těle, zejména testosteronu.

Právě testosteron je základní mužský pohlavní hormon, který dělá muže mužem. Stojí nejen za vašimi typickými mužskými rysy, ale také za vaší dobrou náladou, energií a psychickou pohodou.

 

 

Projevy snížení hladiny testosteronu

Jak se snížení hladiny testosteronu v těle během krize středního věku projevuje? Zeptali jsme se na to uznávané sexuoložky-androložky MUDr. Taťány Šrámkové, CSc.:

Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na ztrátu nebo snížení sexuální touhy a sexuální aktivity, únavu, poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu.

Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita, epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu vede k neplodnosti.

MUDr. Taťána Šrámková, CSc., sfnbrno.cz
MUDr. Taťána Šrámková, CSc.

 

Krize středního věku a testosteron

A právě pokud dojde k poklesu tohoto hormonu, ke kterému se přidají významné životní změny, může to vyústit i v krizi středního věku. Zemřou vám rodiče, dostanete se na kariérní vrchol, děti začnou chodit do školy nebo se odstěhují z domu, apod.

Je to chvíle, kdy se všechno, co jste doposud znal, radikálně změní. A v tu chvíli začnete přemýšlet nad životem, nad jeho směřováním, nad svou budoucností, nad příštími roky.

Hladina testosteronu v těle se dá ale tonizovat pomocí speciálních doplňků stravy. Mezi takové přípravky patří i PRIMULUS. Český PRIMULUS je určený zejména pro zralé muže, kteří chtějí bojovat se zubem času a nechtějí příliš silně pocítit snižující se hladinu testosteronu v těle.

Nadmíra, a tedy příliš vysoká hladina testosteronu není vždy k dobru. Proto je nutné držet hladinu hormonu v optimální hladině. 

K tomu vám dopomůže český bylinný doplněk Proerecta LONH, jehož hlavním účinkem je optimalizace a harmonizace hladiny testosteronu a dalších androgenů.

Proerecta Long

Klikněte a čtěte o podrobných účincích na hladinu testosteronu a sílu erekce.

 

Koho postihuje krize středního věku nejčastěji?

Nejčastěji se s krizí středního věku potýkají ti muži, na kterých jsou přibývající roky nejvíce znát. To jsou tedy ti muži, které nejvíce trápí vypadávání vlasů a vznik vysokých koutů nebo pleše, rychlejší stárnutí pokožky, či změna postavy. To jsou nejčastější spouštěče pochybností a špatné nálady.

Když se k tomu přidají psychické potíže – poruchy nálad spojené s úzkostností a sklonem k depresi, k tomu se připojí i snížená sexuální výkonnost – krize se začne prohlubovat. Na druhou stranu ale toto nepovažujte za jediné platné pravidlo.

S krizí středního věku se mohou potkat jak naprostí alfa samci, tak i „šedé myšky”. Vždy hodně záleží na povaze a charakteru daného člověka.

Každý máme nějaké sny, plány a představy o tom, jak bude náš život vypadat a fungovat za několik let.

V určitém věku už je potom zřejmé nejen to, že naše očekávání a realita se rozcházejí, ale i skutečnost, že už se budeme muset s nesplněním svých snů smířit i do budoucna.

Psycholožka Marcela Vojířová, denik.cz
Psycholožka Marcela Vojířová

 

Jak se projevuje krize středního věku u mužů?

Krize středního věku se u každého muže projevuje odlišně.

Někdo se tiše utápí ve svých myšlenkách a přemýšlí nad tím, co by se stalo, kdyby se kdysi rozhodl jinak. Mohou se objevit problémy s libidem, slábnutí erekce, bolesti hlavy a další zdravotní potíže.

Jiný chce ještě naposledy vzít osud do vlastních rukou a jde si najít novou partnerku, milenku, koníček, práci… Zkrátka cokoliv, co jej může udělat znovu šťastným.

Spousta mužů ve středním věku udělá opravdu skvělé změny. Vystudují vysokou školu, odstartují vlastní podnikání, procestují svět. O každé změně se ale přesvědčte, že vás někam posune, dlouhodobě zlepší váš život.
Americká psycholožka Lynn Margolies , psychologytoday.com
Americká psycholožka Lynn Margolies

 

Příznaky krize středního věku

Mezi příznaky krize středního věku patří:

  • Rekapitulace dosavadního života,
  • záchvaty beznaděje,
  • pocit, že vám život totálně proplul mezi prsty,
  • opakování, že jste ničeho nedosáhl, nic neumíte a vůbec za nic nestojíte,
  • dosavadní aktivity vám začnou připadat nudné a hloupé,
  • straníte se přátel a společnosti,
  • nebráníte se sexu na jednu noc,
  • každou volnou chvíli myslíte na to, co by bylo, kdyby…
  • máte pocity lítosti, výčitek, permanentního smutku,
  • cítíte podrážděnost a vzteklost na manželku, protože i ona vás nudí,
  • máte pocit, že jste na vrcholu svého života a už nemáte kam stoupat,
  • pořídíte si novou motorku či silné auto,
  • řešíte své tělo a jste schopni z malého problému udělat smrtelnou nemoc.

 

Manželská krize středního věku

Právě taková změna může být pro mnohé partnerské vztahy drastická. Všechny tyto změny dohromady totiž mohou přinést uvědomění, že vztah, ve kterém jste doposud žil a byl vlastně relativně šťastný, není tím, o čem niterně sníte.

V takovou chvíli si uvědomíte, že byste chtěl ve vztahu více vášně, více romantiky, více dobrodružství nebo akce. Zejména u těch mužů, kteří potřebují uznání a chtějí se cítit obdivovaní.

Problém je především to, že muži na svůj dosavadní život nahlížejí extrémně kriticky, snadno nabydou dojmu, že všechno by mělo být lepší. A to je nutí dělat změny a rozhodnutí ve spěchu, bez uvážení a zbrkle.
Psychiatr a profesor na kalifornské univerzitě v San Diegu Calvin Colarusso, researchgate.net
Psychiatr a profesor na kalifornské univerzitě v San Diegu Calvin Colarusso

Zkrátka najednou máte pocit, že vám to takto nestačí. Pak se může krize středního věku promítnout i do manželství, které buď může posílit, anebo zcela zničit.

 

Krize středního věku a milenka

Rozhodně ale krize středního věku neznamená konec se sexuálním životem. Naopak. Část mužů v přechodu popisuje, že přesto, že nejsou tak výkonní, jak tomu bývalo v dobách jejich největší sexuální aktivity, pociťují intenzivnější vnímání sexu. Přitom pevnou erekci můžete udržet i pomocí doplňků stravy, jako je například PRIMULUS.

Nezřídkakdy právě v tuto chvíli vstupuje na scénu i milenka. Není to sice kvůli tomu, že by byl muž natolik náruživý, že by potřeboval dvě ženy najednou, ale právě kvůli pocitu, že mu někde něco uniká. Zároveň si chce tímto gestem dokázat, že na to ještě má a že ještě nepatří do starého železa. Doufá, že jej právě nová partnerka bude více uznávat jako autoritu.

Nedostatek testosteronu neovlivňuje jen sexuální funkce. Muži na něj reagují velice podobně jako ženy na nízkou hladinu estrogenu. Bývají citlivější a vztahovační, mají sklony k depresivním náladám. To pak s sebou přináší partnerské problémy a napětí ve vztahu. Přitom vhodná léčba dokáže tyto potíže výrazně zlepšit.
Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan, sexuolog.net
Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan

 

Dá se krizi středního věku předcházet už v mládí?

Je krize středního věku důsledkem vašeho chování v mládí? Dá se jí nějak předcházet například už změnou životního stylu na vysoké? Odpověď je bohužel ne. Ano, můžete významně předcházet úbytku testosteronu v těle pravidelným cvičením, pomocí doplňků stravy, jako je Proerecta LONG, a zdravým životním stylem, ale úplně se krizi středního věku vyhnout nemůžete.

 

Krize středního věku totiž není pouhým důsledkem fyzických změn. Je to souhrn fyzických, psychických, ale i životních změn, které najednou vstoupí do vašeho života všechny ve stejný okamžik, a to spustí celou kaskádu reakcí.

 

10 tipů, jak se s krizí vypořádat

Spíše než v mládí se zaměřte na svůj život v přítomný okamžik:

  1. Zkuste se na svou partnerku dívat bez předsudků.
  2. Co nejméně času věnujte přemýšlení o tom, co všechno vám v životě uteklo.
  3. Přemýšlejte spíše nad tím, co od života ještě chcete.
  4. Obklopte se přáteli.
  5. Nenechte za sebe rozhodovat emoce.
  6. Proberte své pocity s někým, komu důvěřujete.
  7. Zkuste se na svůj dosavadní život podívat pro změnu nekriticky.
  8. Chvalte se každý den.
  9. Udělejte si seznam všeho, co se vám kdy povedlo.
  10. Začněte sportovat a více o sebe pečovat.

 

Jak překonat krizi?

Krize středního věku se dá snadno zvládnout. Jen je potřeba tomu příliš nepodléhat. Přece nemusí být vše v životě naprosto dokonalé. Pokud se vám přesto nedaří udržet energii a dobrou náladu, nebojte se zvolnit. Kdo říká, že se musíte do padesátky upracovat k smrti?

Dejte větší šanci zážitkům a nehleďte tolik na svůj výkon. Žijeme přece jen jednou, a tak je potřeba si ten život užít, ne se úplně upracovat. Relaxujte, věnujte se sobě, koníčkům a nesnažte se udržet krok s mladšími, to vás jenom srazí na kolena.

 

Krize středního věku a podobné potíže

Přemýšlíte nad tím, zda se krize středního věku nemůže týkat aktuálně i vás? Stejně jako krize středního věku se totiž projevuje i jen blbá nálada, přepracování, vyšší míra stresu například před dovolenou nebo před Vánoci, napětí z práce, kupříkladu kvůli novému šéfovi, nebo třeba smutek způsobený úmrtím někoho blízkého z rodiny.

Ovšem to je naprosto přirozené a rozhodně se hned nejedná o krizi středního věku.

 

Jak odlišit krizi středního věku od ostatních potíží?

O krizi středního věku hovoříme tehdy:

  • kdy přetrvává delší dobu,
  • projevuje se nejen psychicky, ale také fyzicky,
  • má silné dopady na váš osobní, milostný, pracovní i partnerský život.

Rozhodně se tedy nejedná o krizi středního věku, když jste jen unavený z práce.

Samozřejmě, že existuje mužský přechod (klimakterium virile). Někdo to však dokáže zvládnout, u jiného to může vést k životní tragédii.

Otevřený rozhovor mezi partnery je často univerzálním lékem. Pokud to nedokáží sami, pomůže terapeut.

Český sexuolog MUDr. Radim Uzel, CSc., wikipedia.org
Český sexuolog MUDr. Radim Uzel, CSc.

 

SLOVO AUTORKY:

Natálie Markovská

Krize středního věku je sice nepříjemným životním obdobím, ale dá se proti ní bojovat.

Psycholožka Marcela Vojířová radí:Je úplně jedno, zda vyzkoušíte nový sport, dáte průchod své kreativní stránce, nebo začnete pracovat jako dobrovolník v útulku pro psy. Důležité je, abyste měl čas, který budete mít vyhrazený jen sám pro sebe a věnoval se aktivitě, která vás bude bavit a při které třeba i navážete nová přátelství. Nic nepodporuje krizi víc než pocit stagnace.”

Prospěšná je také zdravá strava, pravidelný pohyb, či doplňky stravy, které přirozeným způsobem zvyšují hladinu testosteronu v těle. Jedním z nich je i česká PROERECTA LONG.

Tento unikátní doplněk stravy pomáhá pozastavit klesání hladiny testosteronu, podporuje zdravý intimní život muže, zlepšuje náladu, posiluje obranyschopnost organismu, zvyšuje chuť na sex a stimuluje normální erekci.

Berte to tak, že věk je jen číslo. Může vám být klidně 20, ale pokud se budete chovat na padesát, budete se tak i cítit. Proto to obraťte. Chovejte se na 20, nenechte se číslem, které určuje váš věk, vůbec omezit a užívejte si života.

Čtyřicítkou nebo padesátkou přece život nekončí. Ještě toho máte spoustu před sebou, a tak by byla škoda promarnit to brečením nad svými myšlenkami.

Proerecta Long

 

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply