Nízký testosteron má vliv na vyšší hmotnost a podněcuje obezitu, dokazuje studie

primulus pro zvýšení testosteronu

V dnešním tématu jsem se zaměřil na souvis testosteronu a přibírání kilogramů. Jak už možná víte z našich předchozích článků o testosteronu, nedostatek tohoto hormonu způsobuje úbytek libida, svalů a energie. Opět jsem se ponořil do vědeckých studií, abych zjistil a vysvětlil, jaký vliv má hladina testosteronu na ručičku váhy.

testosteron a přibírání

 

Obezita nabývá epidemických rozměrů

Celosvětově obezita nabírá na obrátkách. To potvrzuje úvod studie “Testosterone as Potential Effective Therapy in Treatment of Obesity in Men with Testosterone Deficiency”.

Jde o velmi závažný problém. Už jen z ekonomického hlediska. Dle odhadů představuje rostoucí obezita nápor na náklady ve zdravotnictví, stejně jako na kvalitu života lidí.

Neblahých efektů obezity je celá řada. Z nejznámějších můžeme jmenovat:

  • metabolický syndrom
  • kardiovaskulární nemoci
  • diabetes typu 2
  • problémy s tlakem
  • úbytek testosteronu

TIP: Pokud se stravujete zdravě a máte pohyb, ale pořád se vám zdá, že máte kila navíc, zkuste svou hladinu testosteronu dostat do normálu. 

K tomu vám rychle dopomůže český doplněk Primulus s rostlinným složením (Tribulus terrestris), vitamíny a minerály (zinek, hořčík, selen). 

primulus

 

 

Pivní pupek naznačuje nedostatek testosteronu

Mužům se tuk ukládá v oblasti břicha, zatímco ženám v prsou, bocích a stehnech. Studie prokazuje jasnou spojitost mezi slabou koncentrací testosteronu a množstvím tuku v těle mužů. Nepěkná pivní pneumatika však není jen nepěknou optickou vizitkou muže.

 

Smrtící statistika

Velké břicho není pro muže trpícího obezitou zdaleka největším rizikem. Ukládání viscerálního tuku ohrožuje jeho zdraví mnohem více.

Viscerální tuk obaluje a postupem času obklopuje vnitřní orgány. Ty přestávají fungovat a vzniká smrtelné riziko.

Námi zkoumaná studie zmiňuje znepokojující statistiku, kdy muži s nižší hladinou volného testosteronu vykazovali vyšší hladinu úmrtnosti. Konkrétně šlo o hodnoty pod 158 pmol/L. Zajímavé je, že hladina celkového testosteronu neměla na úmrtnost tak významný vliv.

VÍTE, jaký je přesný vliv hladiny testosteronu na sílu a pevnost erekce?

 

Nevzdávejte se pohybu ani v pozdějším věku

Vědci naznačují ve své práci přímý vliv věku na úbytek mužského hormonu. Konkrétně dochází k poklesu vlivu luteinizačního hormonu, který už nedokáže natolik stimulovat Leydigovy buňky, které následně tvoří menší množství testosteronu.

Studie nicméně poukazuje na to, že zvýšená pohybová aktivita vedoucí ke ztrátě kil, vede také ke kompenzaci ubývajícího testosteronu spolu s věkem.

snížený testosteron a přibírání

Výsledek testosteronové terapie po 1 roce. Graf naznačuje úbytek tuku a tělesné hmoty. Žluté jsou výsledky po aplikaci testosteronu a šedé je placebo.

 

Jak potvrzuje zkoumání vědců a předchozí graf, optimální testosteron má velký vliv na úbytek tělesného tuku. Pozorování proběhlo na celkem 23 mužích středního věku, kteří trpěli nadváhou. Ztráta tuku byla byla značná. Spolu s ní šli ruku v ruce další pozitivní efekty. Zlepšila se hladina krevního cukru, diastolycký tlak i hodnota cholesterolu.

testosteron a váha

Levý graf zobrazuje úbytek váhy při sportu a dietě, který ve studii činil průměrně 6,7 cm dolů z obvodu pasu. Pokud se k terapii přidal testosteron, průměrný úbytek obvodu byl až 14,6 cm, co je více než dvojnásobek. Společná terapie testosteronem tedy až dvakrát úspěšněji ubírá na váze. 

 

Starší mužům testosteron rovněž pomohl shodit

Součástí studie bylo i pozorování starších mužů se stejným druhem hormonální terapie. Té se zúčastnilo 108 mužů ve věku na 65 let. I zde hladina tuku po aplikaci klesala. Tentokrát průměr činil úbytek o 2,9 Kg tělesného tuku.

Vědci tedy prokázali efektivní účinek testosteronové terapie. Ta měla oproti placebu výsledky lepší v řádech stovek procent! Je však nutné podotknout, že dostatek pohybu a zdravé jídlo jsou nedílnou a nezbytnou součástí úspěchu na cestě k více lichotivé hmotnosti a ztrátě tuku.

 

Je testosteronová terapie bezpečná?

Dlouhodobé efekty terapie naše studie nedokazuje. Důvodem je nákladnost takového projektu. Praktičtí lékaři všeobecně váhají a nedoporučují  tuto terapii mužům nad 50 let. Hlavním důvodem je obava ze vzniku rakoviny prostaty. Některé statistiky totiž naznačují souvislost mezi tímto onemocněním a umělým doplňováním testosteronu do těla.

 

Celkové zhodnocení

Ze studie vyplývá, že testosteron dokáže zlepšit výsledky při hubnutí a shazování tělesného tuku. Vede si minimálně stejně dobře, jako ostatní známé léky na problémy s obezitou.

Navíc růst tohoto hormonu v těle zvyšuje celkovou psychickou pohodu a upevňuje vůli. Ta může být klíčová při dodržování zdravějšího jídelníčku a pohybové aktivity.

primulus pro zvýšení testosteronu

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

Leave a Reply