Noční pocení: Nejčastější příčiny a léčba, díky které konečně usnete bez návalů horka

Noční pocení je stav, kdy se během noci budíte s mokrým pyžamem nebo prostěradly od potu. Návaly tepla a pocení vám nedají spát, celou noc se probouzíte, hnízdíte a nedovedete klidně spát. Příčinou může být samozřejmě příliš vytopená ložnice nebo příliš mnoho vrstev oblečení na sobě.

Pokud ale uléháte v lehkém pyžámku (nebo jenom trenkách) a máte tenkou peřinu či deku, pocení během noci může být důsledkem výkyvů hladiny testosteronu. Nadměrné noční pocení způsobuje snížený testosteron a to u mužů i u žen. U žen jsou hormonální změny a klesající hladiny hormonů zcela běžné během menopauzy.

Testosteron je hlavní mužský hormon (androgen) a je zodpovědný třeba za produkci spermií nebo růst svaloviny. Hladina přirozeně klesá věkem a to o cca. 1% ročně od 30. roku muže. Testosteron mohou snižovat i některé nemoci a také léky, které je mají léčit.

Vhodná doba pro návštěvu lékaře je tehdy, když vám noční pocení snižuje životní komfort, budíte se unavení a během noci se vám nedaří spát.

noční pocení

 

Příčiny nočního pocení

Podle studie statisticky 34 až 41% dospělých lidí obou pohlaví trpí nočním pocením. U starších lidí a seniorů je to 10 až 14%. Bohužel málokdo problém řeší u lékaře a lidé mu obecně nepřikládají takovou váhu, aby se k lékaři vydali. Problém se tak nepovede diagnostikovat a postižení se trápí zbytečně. Pomoc existuje.

Hormonální nerovnováha ovšem není jedinou možnou příčinou pocení během noci. Zde jsou ty nejčastější:

 

Snížená hladina testosteronu

Jde o zcela běžný stav, který postihuje muže. Tělo neprodukuje dostatek hormonu. Čím je muž starší, tím častější je výskyt pocení během noci. Kvůli snížené hladině se začínají zpomalovat přirozené tělesné procesy.

Snížený testosteron se dále projevuje:

Všechny tyto negativní příznaky mohou způsobovat i jiné příčiny, a právě proto je důležité nechat si testosteron otestovat. Bude tak jasné, co za příznaky stojí a lékař dovede doporučit cílenou pomoc nebo přímo léčbu.

Hladina testosteronu klesá přirozeně věkem, ale urychlit ji může třeba zranění nebo nádor varlat (90% produkce hormonu) a žláz, které hormon produkují (nadledviny, 10% produkce). Dále přispívají chronické nemoci a dědičnost. Stejně tak může uškodit léčba různých druhů rakovin (radioterapie, chemoterapie).

DOPLŇKY PRO NAVOZENÍ OPTIMÁLNÍ HORMONÁLNÍ HLADINY:

Český rostlinný doplněk Proerecta LONG pro muže a Proerecta WOMEN pro ženy. 

  • Mužská verze podporuje tvorbu vlastního testosteronu, a zároveň dlouhodobě zlepšuje erekci a sexuální výkonnost. 
  • Ženská verze kromě hormonální rovnováhy zmírňuje příznaky problematické menstruace, menopauzy, syndromu PMS a navozuje menstruační komfort.
Proerecta Long

Proerecta WOMEN, 1 balení

 

Účinky některých léků

I léky někdy mohou za noční pocení a tento vedlejší účinek není vůbec ojedinělý. Vyskytuje se během užívání antidepresiv, inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, léků na vysoký krevní tlak (antihypertenziva) nebo antibiotik.

Dále pak léky blokující produkci hormonů nebo upravující jejich hladinu (hormonální terapie, doplňky pro podporu tvorby hormonů štítné žlázy) nebo léky na léčbu některých druhů rakoviny.

 

Nemoci a zdravotní komplikace

Noční pocení nemusí být pouze důsledkem hormonální nerovnováhy. Přispívají mu i tyto nemoci a zdravotní komplikace:

  • úzkosti a panická ataka
  • poruchy imunity
  • HIV a AIDS
  • problémy s nervovými přenosy
  • alkoholismus, závislost na drogách
  • hyperaktivní štítná žláza
  • některé druhy rakoviny
  • infekce a záněty v těle

K pocení přispívají i poruchy spánku. Podle studie zažívají noční pocení až 3x častěji lidé trpící spánkovou apnoe (problémy s dechem, dušení během spánku). Postižení pociťují také soustavnou únavu bez ohledu na délku spaní.

K pocení přispívá i popíjení alkoholu, zvlášť pokud člověk pije těsně před spánkem.

Noční pocení způsobují také běžné stavy jako menopauza u žen, během které dochází k poklesu hormonálních hladin.

 

Léčba snížené hladiny testosteronu

Příčinou nočního pocení může být i nízká hladina testosteronu. Léčba nejčastěji zahrnuje doplňování hormonu do těla formou léků na předpis – pilulek, krémů a náplastí.

Testosteron, který se do těla doplní, působí stejně jako ten, který tělo vytváří samo. Léčba testosteronem je obvykle účinná a pomáhá zbavit se nočního pocení. Nese sebou ale riziko negativních účinků, a to nejčastěji:

 

Domácí léčba nočního pocení a „babské rady“

Nepříjemný stav lze zlepšit i doma. Pokud se v noci potíte, již dnes večer vyzkoušejte následovné tipy:

  • Výměna ložního prádla a oblečení na spaní za tenčí a prodyšnější materiály.
  • Pořádné vyvětrání ložnice před spaním.
  • Snížení konzumace alkoholu, ideálně nepít před spaním vůbec.
  • Pestrá, čerstvá strava a dostatek pohybu pro navození optimální hladiny testosteronu.

Podle studie je pravidelná fyzická aktivita a snaha zhubnout výbornou cestou k navození hormonální rovnováhy u obou pohlaví. Hormony dostává do nerovnováhy nadváha a nedostatek fyzické aktivity. Pokud zůstanete aktivní a snížíte příjem kalorií (střídmější jídelníček), přirozeně zvýšíte hladinu testosteronu.

Muži, kteří jsou fyzicky aktivní, mají významně vyšší hladinu T než muži se sedavou prací, žádným pohybem ve volném čase a vysokým příjmem kalorií.

Důležitý je také vydatný a pravidelný odpočinek a je velice vhodné pospat si pár desítek minut i během dne, pokud se vám chce. Unavené tělo má problém regulovat hormony do správné rovnováhy, a proto si může žádat krátký spánek i jindy, než během noci.

 

Kdy kvůli nočnímu pocení zajít za lékařem?

Noční pocení je velice často pouze dočasné, a pokud se objeví, není potřeba panikařit. Samozřejmé může být i trvalé, a v takovém případě si vyžaduje důkladné vyšetření a cílenou léčbu.

Lékaře nejčastěji navštěvují ženy po menopauze, protože noční pocení je jejím běžným příznakem. Dále lékaře navštěvují lidé, kterých spánek je kvůli pocení přerušovaný a budí se kvůli němu.

Za lékařem je vhodné zajít i pokud si postižený všimne další příznaky bez zjevné příčiny, třeba náhlou ztrátu hmotnosti, horečku, problémy se zažíváním a podobně.

 

Co jsme zjistili?

Noční pocení je rušivé a omezuje kvalitu odpočinku i života. Léčba se vždy zaměřuje na primární příčinu pocení. Pokud je příčinou snížená hladina testosteronu, lékař navrhne substituční terapii testosteronem (doplňování hormonu do těla). Tato terapie pomáhá, ale má i své případné negativní účinky.

Doma si žádnou léčbu sám nesestavujte. Vždy je nutné zjistit primární příčinu pocení a toho je schopen pouze lékař pomocí specifických vyšetření.

Jako účinnou metodu navození hormonální rovnováhy u muže i ženy doporučujeme doplňkovou péči českými doplňky Proerecta.

Proerecta Long

Proerecta WOMEN, 1 balení

 

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply