Kyselina listová v těhotenství je důležitá nejenom pro správný vývoj dítěte, ale také pro udržení zdraví matky. Pokud jste těhotná, kyselinu listovou považujte za nezbytnost. Velmi vhodné je zvýšit její příjem ve stravě, případně si dopomoct kyselinou listovou z doplňku stravy (v článku doporučuji kapsle s kyselinou listovou od české značky Blendea).
Článek pro vás bude samozřejmě užitečný i pokud si žádné kapsle neobjednáte. Blíže se v něm podíváme na účinky kyseliny listové pro těhotné, na přirozené zdroje v potravinách a na vhodné dávkování v případě doplňků stravy.
Co přesně je kyselina listová?
Kyselina listová (také vitamín B9 nebo-li folát, anglicky folic acid) je ve vodě rozpustný vitamín zcela nezbytný pro tvorbu červených krvinek, syntézu DNA (proces, při kterém tělo vytváří nové kopie genetické informace potřebné pro růst, opravu a správné fungování buněk) a hlavně pro podporu správného vývoje plodu během těhotenství.
Ženy by měly zvýšit příjem folátu jak před otěhotněním, tak během těhotenství a ideálně i po porodu během kojení. Kyselina listová je i nadále nezbytná pro normální vývoj a růst během celého života a to i pro matku.
Zařazení kyseliny listové ještě před otěhotněním může pomoct předcházet různým vrozeným vadám dítěte, ze kterých nejzávažnější jsou defekty neurální trubice (základ pro budoucí centrální nervovou soustavu), rozštěp páteře a různé další vývojové komplikace.
Nejvýznamnějšími zdroji kyseliny listové v potravinách je zelená listová zelenina (špenát, kapusta, brokolice, chřest), luštěniny (čočka, hrách, fazole, cizrna, sója), obiloviny (pšenice, ječmen, oves, quinoa, kukuřice) a obohacené výrobky (obohacené cereálie, mouka a pečivo, těstoviny, džusy nebo rostlinná mléka).
Nejvíce kyseliny listové vytěžíme z čerstvých a tepelně neupravených surovin, protože vlivem jejich tepelného zpracování se její obsah snižuje o 50 až 70 %. Snažte se mít v jídelníčku co možná nejvíce čerstvých surovin, případně je tepelně upravujte velmi krátce osmahnutím nebo povařením.
Kyselina listová se běžně přidává do doplňků stravy, ze kterých vybírám české kapsle Blendea Kyselina listová se 400 jednotkami folátu v jedné denní dávce.
Klikněte na tlačítko níže a podívejte se na účinky kapslí Blendea s kyselinou listovou přímo na e-shopu Blendea.cz.
Případnou objednávku vám obchod doručí do 48 hodin až před práh vašich dveří. Ihned tak můžete podpořit správný vývoj plodu během těhotenství a rovněž podpořit své zdraví, i pokud právě těhotná nejste. Na kyselinu listovou určitě nezapomínejte ani pokud právě plánujete otěhotnět.
Zdravotní účinky kyseliny listové v těhotenství
V první řadě vás jistě zajímá hlavně zdraví vašeho budoucího děťátka. Kyselina listová v těhotenství vám pomůže ochránit jej před defekty neurální trubice, kvůli kterým by se mícha s mozkem nevyvinuly správně.
Děti s defekty neurální trubice se rodí poměrně často. V Česku jsou to 2 novorozenci z 1000, přičemž jde o nejčastější typ vrozených vad. Mnohé z nich kvůli vadám a defektům nepřežijí. Tady lze tvrdit, že kyselina listová je pro plod až životně důležitá.
Pokud takto postižené dítě přežije, již od útlého dětství musí čelit operacím a složité léčbě. Mnohé z postižených dětí nakonec skončí v trvalé invaliditě a na invalidním vozíčku.
Kyselina listová v těhotenství dále významně snižuje riziko vrozených vad srdce. Tyto vady vznikají, když se srdce nebo cévy nestihnou správně a dostatečně vyvinout a po narození nezvládají svou normální činnost.
Dostatek kyseliny listové v těhotenství se kromě zdraví dítěte odrazí také na jeho vzhledu. Dostatek folátu ve stravě nebo v doplňku pomáhá zabránit rozštěpům rtu a patra, což je spíše estetický než-li zdravotní problém.
Vyjmenované orgány a části těla se vyvíjejí v prvních týdnech těhotenství. Pro matku je tedy důležité, aby s dostatkem kyseliny listové již otěhotněla nebo ji zařadila ve formě doplňku ihned po otěhotnění. Myslete na to, prosím, a mějte dostatečný příjem kyseliny listové během celého života a ne pouze až po otěhotnění.
Účinky kyseliny listové na zdraví plodu: | Účinky na zdraví matky: |
podpora správného vývoje mozku a míchy | snížení rizika poporodní chudokrevnosti (anémie) |
snížení rizika vývojových vad neurální trubice | podpora zdraví kardiovaskulárního systému |
podpora buněčného růstu a dělení | udržení energie a psychické pohody |
podpora tvorby DNA | urychlení regenerace namáhaného organismu |
snížení rizika předčasného porodu | snížení rizika vzniku preeklampsie (rizikově zvýšený krevní tlak u těhotné) |
Tabulka účinků kyseliny listové v těhotenství na zdraví plodu a matky. Pod prokliky najdete odkazy na odborné zdroje, které daný účinek potvrzují výsledky studií.
Dávkování kyseliny listové v těhotenství
Denní doporučená dávka kyseliny listové v těhotenství je 400 mikrogramů
Světová zdravotnická organizace WHO i další relevantní odborné zdroje doporučují užívat aspoň 400 mikrogramů kyseliny listové denně již od okamžiku, kdy se žena začne pokoušet o otěhotnění. Může se vám to povést hned napoprvé, takže není potřeba cokoliv podcenit a je velmi rozumné myslet na toto množství hned jak pomyslíte na děťátko. Nečekejte až na potvrzení těhotenství a jednejte preventivně ihned, aby již nebylo příliš pozdě.
Mnohé těhotné si totiž své otěhotnění uvědomí až někdy v 6 týdnu od početí nebo i později, přičemž defekty neurální trubice se mohou rozvinout dlouho předtím, než zjistíte, že jste skutečně těhotná. Skutečně nemá smysl hazardovat.
Doporučeno je užívat 400 μg nejméně do 12. týdne těhotenství, protože právě do této doby se vyvíjí neurální trubice. Ideální je ovšem užívat folát během celého těhotenství a také po něm právě díky prospěšným účinkům na zdraví matky.
Kyselina listová je zvlášť důležitá, pokud se vám již dítě s nějakou vývojovou vadou narodilo. I lékař vám před dalším otěhotněním doporučí zvýšit dávkování, proto jej vždy poslechněte. Kyselinu listovou vám doporučí užívat několik měsíců před dalším otěhotněním a také několik měsíců během těhotenství.
Vyšší dávky kyseliny listové potřebují těhotné i netěhotné ženy, které:
- trpí nějakým onemocněním ledvin nebo jsou na dialýze, protože mohou mít problém se vstřebáváním živin, který může způsobovat deficit dané živiny včetně kyseliny listové,
- trpí srpkovitou anémií, protože nemoc zvyšuje spotřebu kyseliny listové pro tvorbu nových červených krvinek,
- trpí onemocněním jater, protože jejich játra mají zhoršenou schopnost ukládat kyselinu listovou a tím jim hrozí nedostatek,
- užívají některé léky na cukrovku, epilepsii, astma, lupénku, artritidu nebo zánětlivá onemocnění střev, protože tato léčiva mohou snižovat hladinu kyseliny listové v organismu nebo omezovat její vstřebávání.
VÍTE, ŽE kyselinu listovou obsahuje i většina prenatálních a tedy předporodních doplňků stravy pro těhotné ženy? Jde o jednu z nejdůležitějších složek, proto se s ní setkáte ve většině těchto doplňků.
Lze přijmout dostatečnou dávku kyseliny listové pouze z potravin?
Určitě ano, je ale důležité přemýšlet nad tím, co jíte a v jakém množství. V tomto směru může být bezpečnější doplněk stravy (doporučuji Kyselinu listovou od Blendea), protože si v něm snáze uhlídáte příjem dostatečného množství.
Kapsle Blendea s Kyselinou listovou obsahují 400 μg v denní dávce. To je přesně to množství, které těhotným ženám doporučuje Světová zdravotnická organizace. Maximální doporučená denní dávka je 1000 μg.
Pokud ovšem doplňkům nefandíte (i když právě během těhotenství byste měla a upozorní vás na to i lékař), zaměřte se na pestrý, zdravý, čerstvý a co nejméně průmyslově zpracovaný a tepelně upravený jídelníček. Nemá smysl jmenovat pár konkrétních potravin, proto jezte hodně zeleniny a ovoce všeho druhu, jako přílohy používejte luštěniny a obiloviny, jezte dietní druhy masa i vnitřnosti a ideálně zakysané mléčné výrobky. Taková strava obsahuje dostatek kyseliny listové i bez počítání přesných množství. Pamatujte, že suroviny byste neměla dlouze vařit, péct a tepelně zpracovávat. Ideální je vždy čerstvá a co nejméně zpracovaná strava.
Kyselina listová pro těhotné a často kladené otázky FAQ
NEZAPOMEŇTE, že Blendea.cz vám doručí kapsle s kyselinou listovou do 48 hodin až před práh vašich dveří.
Každá kapsle obsahuje doporučených 400 μg kyseliny listové bez přídatných látek, ochucovadel, barviv a konzervantů. Klikněte na tlačítko níže a podívejte se na bližší popisek kapslí přímo na Blendea.cz.
Zkontrolujte také slevové akce, protože v době psaní článku e-shop nabízel 2+1 balení kapslí s kyselinou listovou pro těhotné zdarma.
Co jsme zjistili o kyselině listové v těhotenství?
Zjistili jsme, že kyselina listová je v těhotenství doslova nezbytná jak pro plod, tak pro matku. Najdete ji v zelené listové zelenině, ovoci, luštěninách a obilovinách, takže je zařaďte do jídelníčku pravidelně.
Kyselina listová se stará o správný vývoj plodu, přičemž za nejhlavnější přínos lze chápat podporu správného vývoje neurální trubice, ze které se dále během těhotenství vyvine mozek a mícha. Folát má rovněž vliv na krvetvorbu a to i u matky.
WHO a další odborníci doporučují před otěhotněním a nejméně do 12. týdne těhotenství užívat 400 μg kyseliny listové. Příjem by neměl přesáhnout 1000 μg za den. Přesně toto množství přijmete bezpečně a spolehlivě v kapslích Kyselina listová od oblíbené české značky Blendea. Na zdravou stravu ale určitě nezapomínejte ani s doplňkem. Lidstvo zatím nic lepšího, než zdravou, pestrou, čerstvou a co nejméně průmyslově zpracovanou stravu nevymyslelo.
Upozorňuji, že kyselina listová není 100% zárukou ochrany před vývojovými vadami. Riziko samozřejmě pořád existuje, ale právě kyselina listová toto riziko významně snižuje. Pokud se vám již dítě s nějakým defektem narodilo, kyselinu listovou užívejte před dalším otěhotněním zcela povinně. O vhodném dávkování vás bude informovat váš lékař, ale opět myslete na příjem minimálně 400 μg za den. Dávku ale nezvyšujte nad 1000 μg za den, protože toto množství by mohlo být pro dítě toxické.
Máte vlastní zkušenost s kyselinou listovou v těhotenství? Přijímala jste ji ve stravě nebo v doplňku? Jak se vám osvědčila? Nebo máte jakékoliv další dotazy?
Na vaše zkušenosti i dotazy se v redakci Erekce.cz těšíme i s ostatními čtenářkami. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Vám i děťátku přeji hlavně pevné zdraví, vždy dostatek kyseliny listové a bezproblémový porod.
Další články o přípravě a průběhu těhotenství