Preejakulát (kapičky lásky) – jaký má význam a lze z něj otěhotnět?

Preejakulát znáte i pod názvem preejakulační či předejakulační tekutina a lidově jako kapičky lásky. Jde o malé množství tekutiny, úkolem které je zvlhčit močovou trubici těsně před mužským orgasmem a ejakulací.

Úkolem preejakulátu není oplodnění ženského vajíčka. Existuje ale vysoké riziko, že preejakulát přenese spermie a velmi jednoduše tak způsobí nechtěné těhotenství. Přerušovaná soulož proto není spolehlivou ochranou před těhotenstvím a spolehnout se dá pouze na kondom nebo antikoncepci.

V článku vysvětlím přesný úkol preejakulátu a odpovím na nejčastěji kladené otázky. Hned na začátek ale zopakuji: ANO, žena může otěhotnět i z preejakulátu.

preejakulát

 

Co přesně je preejakulát?

Preejakulát je čirá tekutina, kterou produkuje muž na základě sexuálního vzrušení. Preejakulát putuje přes močovou trubici, ze které okapává nebo stříká podobně jako ejakulát. K úniku preejakulátu může dojít i bez ejakulace, pokud dojde k přerušení sexuálního dráždění. Riziko oplodnění ženy tak vzniká i bez ejakulace.

Preejakulační tekutina není totéž co ejakulát. Má lubrikační funkci a přirozeně zvlhčuje močovou trubici zevnitř, aby umožnila a zjednodušila spermiím a ejakulátu cestu. Preejakulát produkují jiné žlázy, a proto neobsahuje spermie. Může ale obsahovat spermie, které v močové trubici ulpěly po předešlé ejakulaci. Přesně kvůli tomu není bezpečný opakovaný sex bez kondomu, vymočení nebo krátké pauzy.

Preejakulát produkují Cowperovy žlázy (bulbouretrální žlázy) o velikosti hrášku. Leží uvnitř těla mezi močovou trubicí a konečníkem v místě přechodu močové trubice do sedacího oblouku. S močovou trubicí je spojují kanálky.

Předejakulační tekutina obsahuje živiny a látky, které spermie potřebují pro přežití. Spermie se s preejakulátem mohou smíchat na jeho cestě ven ze žláz.

cowperovy bulbouretrální žlázy produkující preejakulát
Cowperovy bulbouretrální žlázu vidíte na obrázku jako malou červenou kuličku spojenou kanálkem s močovou trubicí (zdroj obrázku)

Co je úkolem preejakulátu?

Úkolem je usnadnit spermiím průchod močovou soustavou a jejich ochrana. Nebezpečné prostředí pro spermie představuje moč, která má vysokou kyselost. Ta spermie poškozuje a zabíjí, takže pokud se s močí smísí v močové trubici, snižuje se šance na oplodnění vajíčka. Preejakulát je zásaditá tekutina, která kyselé prostředí neutralizuje a tím zvyšuje životnost spermií.

Kromě toho močovou trubici zvlhčuje, takže přes ni mohou spermie rychleji a lépe klouzat.

 

Jaký je normální objem preejakulátu?

průměrný objem preejakulátu

Zdravý dospělý muž uvolňuje přibližně 4 ml preejakulátu na jednu ejakulaci

Objem preejakulátu u zdravého muže má přibližně stejný nebo o něco málo menší objem než samotný ejakulát. Zde neexistuje žádná norma ani „bezpečný“ průměrný objem. Někteří muži tvoří více preejakulátu, jiní méně. Dospělý muž uvolňuje zhruba 4 ml preejakulátu, přičemž opakovaným vyvrcholením se objem snižuje.

Objem může být tak malý a nevýrazný, že si muž často ani nevšimne, že preejakulát uvolnil. To ale není znakem toho, že se z penisu neuvolňuje a riziko otěhotnění pořád existuje.

 

Může žena otěhotnět z preejakulátu?

Ano, je to možné. Preejakulát může spermie cestou nabrat a vyplavit z močové trubice přímo do pochvy. Spermie produkují varlata a přídatné pohlavní žlázy produkují semennou tekutinu (seminální plazma). Preejakulát produkují drobné Cowperovy žlázy a sám spermie neobsahuje.

Stává se ale poměrně běžně, že při opakované souloži se spermie smísí s preejakulačí tekutinou, která je připravena na opětovné uvolnění. Tehdy dojde k tzv. kontaminaci preejakulátu a zde již může být oplodnění partnerky velmi jednoduché.

Statisticky nejde o časté případy, ale pokud o dítě zájem nemáte, jistě nechcete být právě vy tím párem, který otěhotní nechtěně. Snažte se proto chránit dostupnými metodami a nespoléhejte se na přerušovanou soulož. Mužské tělo je od přírody naprogramováno, aby se co možná nejúspěšněji množilo a spermie se vždy snaží najít možnost dostat se k vajíčku.

Vědecká studie dokonce doložila, že preejakulát obsahoval pohyblivé spermie až u 37 % sledovaných mužů. V jiné studii je mělo „pouze“ 17 % mužů. Pokud by se při sexu nechránili, oplodnili by ženy pouze kvůli preejakulátu a to by do nich nemuseli ani ejakulovat.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Životnost spermií ve varlatech, na vzduchu, v pochvě, v děloze, ve vodě a v mrazáku.

 

Co dělat, pokud se preejakulát uvolnil do pochvy, ale vy nechcete otěhotnět?

Tento odsek je určen pro vylekané ženy. Doufám, že jsem vás článkem příliš nevystrašil 🙂 Jak jsem psal, při dodržení bezpečnostních zásad je riziko otěhotnění nízké. Nelze jej ale ignorovat.

Pokud máte podezření, že se vám do pochvy dostal preejakulát nebo ejakulát, v lékárně seženete pohotovostní antikoncepční pilulku po i bez receptu nebo si ji objednejte diskrétně až domů. Klikněte na tlačítko níže a pilulku objednejte přímo z on-line lékárny Pilulka.cz.

Přesun oplodněného vajíčka do dělohy trvá asi 10 dnů, proto jednejte co nejrychleji. Potratová tabletka je nejúčinnější při užití do 3 dnů po nechráněném sexu. U gynekologa se můžete informovat o zavedení nitroděložního tělíska. Je ale nutné implantovat ho do 5 dnů od soulože, takže ani tuto možnost neodkládejte.

 

Přenáší preejakulát pohlavní nemoci?

Ano, může a i zde je potřeba chránit se aspoň kondomem. Kontaminovaný preejakulát přenáší nebezpečné bakterie, viry a mikroorganismy. Pokud často střídáte sexuální partnery, kromě kondomů se nechte pro jistotu pravidelně vyšetřit na pohlavně přenosné nemoci. Počet sexuálních partnerů doporučuji omezit na minimum.

Pamatujte, že pohlavní nemoci nemusí mít vždy jasné příznaky. Lékaře (ideálně venerologa, sexuologa nebo gynekologa) navštivte kdykoliv se u vás objeví bolest, svědění a pálení, nebo výtok z penisu či pochvy. Přes tělní tekutiny včetně preejakulátu se lze nakazit virem HIV, chlamydiemi, kapavkou nebo hepatitidou typu B.

NAUČTE SE: Jak vybrat správou velikost kondomu a jak ho nasadit?

 

Co jsme o preejakulátu zjistili?

Prejakulát je důležitým výměškem, který bulbouretrální žlázy vylučují těsně před orgasmem a vyvrcholením. Zvlhčuje močovou trubici, usnadňuje spermiím pohyb a neutralizuje kyselé pH v močové trubici.

Sám spermie neobsahuje, může je na sebe ale navázat během odchodu z močové trubice. Při sexu se chraňte kondomem, protože preejakulát může šířit pohlavně přenosné nemoci.

 

Preejakulát a často kladené otázky FAQ

Mohu otěhotnět z preejakulátu?
Ano. Preejakulát na sebe může navázat spermie, které ulpěly v močové trubici po předešlé ejakulaci.
Mohu z preejakulátu otěhotnět i když právě nemám ovulaci?
Ano, i to je možné. K otěhotnění dochází obvykle až během ovulace, ale spermie může v ženském těle žít až 5 dnů.

Pokud se spermie do pochvy dostanou pár dnů před ovulací a přežijí, pořád mají čas dostat se k vajíčku a oplodnit ho.

Co vyvolává únik preejakulátu?
Únik preejakulátu vyvolává sexuální vzrušení. Jeho vyloučení nelze naplánovat ani regulovat a dochází k němu samovolně.
Co je úkolem preejakulátu?
Promazání močové trubice pro lepší pohyb spermií. Zároveň obsahuje živiny, které spermie potřebují pro své zdraví a životnost. Snižuje kyselé pH v močové trubici, které škodí spermiím.
Jak se dá preejakulátu zabránit?
Nedá, protože k němu dochází samovolně. Celkové množství preejakulátu ovlivňuje třeba úroveň erotického vzrušení, hormonální zdraví, úroveň hydratace organismu nebo léky, které muž užívá. Vědomě ale jeho uvolnění nelze nijak zabránit.
Jak poznám, že jsem uvolnil preejakulát?
Preejakulát poznáte jako drobnou vlhkou skvrnku na prádle nebo jako několik kapek, které uvolníte ještě před samotnou ejakulací. Někdy muž preejakulát vůbec nezaznamená a už vůbec nemůže vědět, zda neobsahuje spermie.
Kolik spermií může preejakulát obsahovat?
Pokud se do něj spermie dostanou, může jich obsahovat až 5 milionů. To je pořád mnohem méně, než jich je v ejakulátu, ale pamatujte, že pro otěhotnění stačí pouhá jediná spermie.
Jak dlouho před ejakulací muž uvolňuje preejakulát?
Řádově jde o vteřiny nebo ještě méně. Pokud si všimnete uvolnění kapiček lásky, prakticky ihned budete ejakulovat, takže buďte opatrný.

Někdy lze preejakulát uvolnit, ale pokud se sexuální dráždění rychle přeruší, k orgasmu nemusí dojít.

Je preejakulát kyselý nebo zásaditý?
Preejakulační tekutina je zásaditá, díky čemu chrání spermie v močové trubici před poškozením kyselou močí.
Jakou barvu má preejakulát?
Preejakulát je čirý a bezbarvý. Pokud je muž zdravý, vypadá jako voda. Žlutá, nazelenalá, oranžová nebo krvavá barva již prokazuje infekci, zánět nebo úraz.
Proč se preejakulátu říká kapky lásky?
Protože jej muž uvolňuje na základě erotického vzrušení při mazlení nebo sexu, což jsou projevy lásky a náklonnosti.
Mohu zjistit, zda jsou v ejakulátu spermie?
Volným okem to nelze nijak zjistit a jistotu byste získal pouze při pohledu pod mikroskopem. Při sexu, předehře a společném mazlení se proto chovejte opatrně tak, jako by v něm skutečně byly.
Jak mohu zabránit, aby se zbytky spermií smíchaly s preejakulátem?
Vhodnou možností je vymočit se ihned po ejakulaci. Moč smyje zbytky ejakulátu z močové trubice a spermie se tak nesmíchají s preejakulátem.
Pokud budu mít preejakulát na prstech, mohu ženu oplodnit při prstění?
Je to velmi málo pravděpodobné, ale ne nemožné.
Jaký je normální objem preejakulátu?
Normální objem nebyl stanoven a každý muž uvolňuje jiné množství v závislosti od velikosti Cowperova žláz. Preejakulát zdravého dospělého muže má objem zhruba 4 mililitry, ale klidně může jít pouze o pár kapek.
Je přerušovaná soulož a vytahování penisu z pochvy před ejakulací spolehlivou ochranou před otěhotněním?
Není, protože únik preejakulátu nemusíte cítit. Pokud obsahuje spermie, žena může otěhotnět.
Co tvoří preejakulát?
Preejakulát se skládá z vody, hlenu, enzymů a některých živin.
Mohu preejakulát vnímat jako náhradu lubrikačního gelu?
Bohužel ne, protože močovou trubici zvlhčuje zevnitř. Vnějšek penisu, vaginu ani pochvu nijak nelubrikuje.
Co pokud neuvolňuji žádný preejakulát?
Ve vzácných případech po úrazech nebo kvůli vývojovým abnormalitám muž nemusí uvolňovat žádný preejakulát. To spolehlivě potvrdí až lékař, takže pokud máte podezření, že preejakulát neprodukujte, kontaktujte sexuologa nebo praktického lékaře.

Pokud naopak produkujete hodně preejakulátu, nemusíte mít obavy. Zvýšené množství není nebezpečné ani škodlivé.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply