Otěhotnění po potratu: Jaká je šance a je takové těhotenství bezpečné?

Prodělaný potrat obecně neohrožuje šanci mít další děti, a zároveň neohrožuje průběh nového těhotenství. Otěhotnění po potratu tak obvykle je možné.

Žena po potratu může znovu otěhotnět již během prvního ovulačního cyklu, což znamená již za 2 týdny od potratu. Z bezpečnostních příčin nedoporučujeme snažit se otěhotnět ihned, pokud to není nezbytné. Odpočiňte si, počkejte, až se vše zahojí a ustálí. O další dítě začněte usilovat pár měsíců od potratu.

V článku vysvětluji vliv potratu na budoucí těhotenství a plodnost, zároveň vyjmenuji případná bezpečností rizika. Článek vám pomůže v případě, že jste po potratu a plánujete další dítě nebo potrat teprve zvažujete podstoupit a obáváte se, zda nevyvolá významnější zdravotní komplikace, které by ohrožovaly vás nebo plod.

otěhotnění po potratu

 

Může potrat ovlivnit schopnost znovu otěhotnět?

Aktuálně existují 2 typy potratů – samovolný (abortus) a umělý medicínský (interrupce). Typ potratu, který žena podstoupí, záleží na různých faktorech od délky těhotenství přes aktuální zdravotní kondici matky.

Výsledky vědeckých studií potvrzují, že potrat nijak závažně neohrožuje plodnost ženy (fertilitu), zároveň významně neohrožuje ani zdravotní stav.

Lze tedy tvrdit, že žena může otěhotnět velmi brzy po potratu. Právě kvůli tomu je vhodné chránit se antikoncepcí nebo používat jiné antikoncepční metody a nespoléhat se na to, že vás potrat o schopnost mít dítě obere. Doporučený je i kondom, ženský kondom (femidom) a spermicidní prostředky.

Ženy, které již potrat prodělaly, mohou opět pokračovat ve svých sexuálních vztazích a těšit se na zdravé děťátko někdy v budoucnosti. Ojediněle může potrat vyvolat komplikace v pozdějších těhotenstvích. Kvůli tomu je důležité případné další těhotenství konzultovat s gynekologem, který si o vašem gynekologickém zdraví udělá podrobný přehled.

 

Jak může potrat ovlivnit další těhotenství v budoucnosti?

Americké sdružení gynekologů (ACOG) všechny ubezpečuje, že předchozí těhotenství nezvyšuje riziko neplodnosti po prodělaném potratu.

Ženy, kterým se povede opět otěhotnět po potratu, si mohou všimnout jistých slabých a méně závažných těhotenských komplikací.

Lékařské statistiky zjistily, že:

Statistiky se účastnilo téměř 55 000 amerických žen, které otěhotněly po potratu.

TIP: Bezpečný doplněk pro podporu ženské plodnosti: České kapsle Proerecta WOMEN.

Kapsle obsahují účinné rostliny Drmek obecný, Ženšen pravý a Macu peruánskou, které podporují ženskou fertilitu a zvyšují šanci na bezproblémové a bezpečné otěhotnění i po potratu. Dále pak směs cenných vitamínů a minerálů nezbytných pro dobré reprodukční zdraví.

V případě závažnějších popotratových komplikací konzultujte bezpečnost kapslí WOMEN se svým gynekologem nebo s lékařem, který potrat provedl.

Proerecta WOMEN, 1 balení

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny potvrzené účinky kapslí přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku vám obchod doručí do 2 pracovních dnů. Ihned tak můžete začít s přirozenou a cílenou podporou své plodnosti a to i po potratu. Stránka Erekce.cz není prodejcem ani výrobcem doplňku.

 

Zdravotní a bezpečnostní rizika otěhotnění po potratu

Pamatujte, že čím dříve se povede potrat prodělat, o to je pro vás bezpečnější. Pokud jste se skutečně rozhodla dítěte vzdát, potrat zbytečně neodkládejte. Vyhnete se vyššímu riziku pozdějších komplikací. Čím déle těhotenství trvá, o to pravděpodobnější je vznik problémů.

Zde velmi záleží na typu potratu, který žena prodělá. Ovlivňuje možné komplikace a jejich závažnost.

  • Medicínský potrat (interrupce) vyvolávají předepsané léky (typicky Mifegyne nebo jiné na bázi účinné látky mifepriston, často v kombinaci s prostaglandinem) a lékař vám interrupci doporučí během prvního trimestru těhotenství. Účinnost potratových léků je průměrně až 99 %, takže lze mluvit o téměř spolehlivém potratu.
  • Chirurgický potrat se provádí odstraněním plodu pomocí nástroje kyreta.

Velká sdružující studie potvrdila souvislost mezi chirurgickým přerušením těhotenství a pozdějšími komplikacemi během dalšího těhotenství. Z komplikací se nejčastěji objevil předčasný porod, retence placenty (placentu se nepovede z těla vyloučit včas), cervikální insuficience (otevření děložního hrdla bez činnosti dělohy) a výrazné poporodní krvácení.

Velmi ojediněle může chirurgický potrat zjizvit děložní stěny a vytvořit na tkáni srůsty (odborně Ashermanův syndrom). Tento negativní vedlejší důsledek chirurgického potratu může komplikovat nebo znemožnit opakované těhotenství, či dokonce vyvolat další potrat. Opakuji, že čím rychleji se potrat povede, o to nižší je výskyt zmíněných problémů. V závislosti na závažnosti komplikací může žena po potratu potřebovat různé další léčebné metody. Vždy se orientujte podle doporučení vašeho gynekologa.

Lékařský potrat pomocí léků je podle dostupných důkazů bezpečnější a méně rizikový. Důvodem může být to, že lékařský potrat je častější během prvních 3 měsíců, kdy je obecně nejbezpečnější.

 

Lze nějak snížit rizika komplikací v dalším těhotenství po potratu?

Bez ohledu na to, jaký typ potratu podstoupíte, vám gynekolog vždy doporučí počkat, dokud se krvácení přirozeně nezastaví. Návrat k sexuálním životu se obecně doporučuje až poté. Výrazné krvácení po potratu obvykle odezní do 2 týdnů.

Od lékaře můžete někdy dostat i doporučení počkat, dokud neproběhne aspoň jedna celá menstruace. Těsně po potratu je totiž zvýšené riziko vzniku infekce, které sníží právě vyhýbání se sexu aspoň během jednoho celého menstruačního cyklu.

Pokud jste potrat podstoupila až později, než v prvním trimestru, případně potrat vyvolal závažnější komplikace, vyhýbání se sexu po delší dobu je pro vás velmi vhodné.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Sex po potratu: Vše, co potřebujete vědět pro bezpečný intimní život.

sex po potratu a plodnost

 

Za jak dlouho po potratu můžete opět bezpečně otěhotnět?

za jak dlouho od potratu mohu otěhotnět?

Po potratu lze otěhotnět již za 2 týdny, pokud lékař nedoporučí počkat

K ovulaci dochází typicky již do 2 týdnů od potratu. Žena po potratu může otěhotnět prakticky téměř ihned před nástupem další menstruace, pokud lékař nerozhodne jinak. Pamatujte, že každá žena má jinak dlouhý cyklus a někdy může ovulovat ještě dříve, než po 2 týdnech od potratu.

Důležitým faktorem, který má vliv na příchod ovulace, je celková délka těhotenství před potratem. Pokud se potrat provede až někdy po prvním trimestru, žena nemusí začít ovulovat až několik týdnů. Příčinou je výskyt těhotenských hormonů v organismu.

Žena, která po potratu nechce otěhotnět, může užívat předepsanou antikoncepci a další antikoncepční metody (kondomy, ženské kondomy, spermicidy, nitroděložní tělísko).

Pokud máte pocit, že se vám povedlo otěhotnět i po nedávném potratu, zcela určitě si udělejte těhotenský test. V případě, že bude test pozitivní, měla byste zajít za gynekologem. Potvrdí, zda jste skutečně těhotná a zda test neselhal. Zbytky těhotenských hormonů v těle mohou způsobit falešné potvrzení těhotenství a selhání výsledků testu.

TIP: Těhotenské testy za vždy výhodné ceny a s rychlým a diskrétním doručením nakoupíte v on-line lékárně Pilulka.cz.

Klikněte na tlačítko a dostanete se přímo do e-shopu. Pilulka.cz vám test diskrétně doručí do 2 pracovních dnů. Stránka Erekce.cz není prodejcem ani výrobcem těhotenských testů.

 

Jak otěhotnět po potratu co nejrychleji?

Pokud byl potrat úspěšný a bez významnějších komplikací, o nové otěhotnění lze usilovat již po 2 týdnech. Pokud jste připravená na další těhotenství a na dítě se skutečně těšíte, neexistuje prakticky žádný důvod, který by vám v tom bránil. Samozřejmě si u gynekologa vždy zjistěte, zda otěhotnění považuje za možné a bezpečné. Nesnažte se otěhotnět bez toho, aby vás lékař nejdříve nezkontroloval.

Žádné specifické kroky pro zvýšení šancí na otěhotnění není potřeba podnikat. Vhodné je ale vydržet aspoň do konce první popotratové menstruace. Snáze se vám bude odhadovat termín porodu.

Lékařské vyšetření je velmi důležité hlavně pro ty ženy, které musely potratit z jakýchkoliv zdravotních důvodů. Díky vyšetření lze lépe odhalit případné komplikace během dalšího těhotenství.

 

Může být těhotenský test po potratu přesný?

I když mají těhotenské testy přesnost až 99 %, pořád se mohou mýlit a to zvlášť po potratu. V těle ženy pořád koluje významná hladina lidského choriového gonadotropinu (hCG), který může vyvolat falešně pozitivní výsledek, přičemž ve skutečnosti žena těhotná není.

Hladina hCG po potratu prudce klesá, ale trvá vždy několik dnů až týdnů, než hladina klesne na původní hodnoty, které již testy jako důkaz těhotenství nepotvrdí. Obecně lze očekávat, že domácí těhotenský test ukáže negativní výsledky až za 3 týdny po potratu. Proto se nelekejte, pokud bude hlásit, ze jste těhotná, i když jste právě prodělala potrat.

Pokud by byl ale test pozitivní i po 3 týdnech od potratu, pravděpodobně jste opět těhotná. Tehdy doporučuji jít na gynekologii, kde lékař odebere vzorky krve a moči, nebo vás rovnou pošle na ultrazvukové vyšetření.

 

Co jsme zjistili o otěhotnění po potratu?

  • Potrat nezvyšuje riziko neplodnosti ani závažných problémů s dalším otěhotněním.
  • Další otěhotnění je možné zhruba za 2 týdny po potratu, až přijde ovulace.
  • Ženy, které potrat prodělaly, mohu ojediněle zaznamenat slabé těhotenské komplikace, přičemž riziko je velmi nízké pouze kolem 2 % případů. Patří sem poškození děložního čípku nebo zjizvení, srůsty na stěně dělohy, opakovaný samovolný potrat nebo předčasný porod a nízkou porodní hmotnost dítěte.
  • Potrat lze vnímat jako nízkorizikový a převážně bezpečný. Konkrétní typ potratu vám doporučí lékař na základě délky těhotenství a zdravotní kondice. Určitě doporučuji poslechnout jeho doporučení a nevybírat si metodu dle vlastního názoru, pokud nemáte odborné lékařské vzdělání.
  • Pro přirozenou podporu opakovaného otěhotnění po potratu doporučuji české rostlinné kapsle Proerecta WOMEN s drmkem, macou, ženšenem a diskrétním doručením do 2 pracovních dnů.

Proerecta WOMEN koupit

Máte dotaz k otěhotnění po potratu nebo k samotnému potratu? Nebo máte s uvedenými vlastní zkušenost?

Budu vám vděčná, pokud se na nás se svými zkušenostmi a dotazy obrátíte v komentářích pod článkem. Ve jménu celé redakce Erekce.cz děkuji a přeji vám bezproblémové těhotenství nebo potrat, pokud se pro něj rozhodnete 🙂

 

Preejakulát (kapičky lásky): Jaký má význam a lze z něj otěhotnět?
Otěhotním, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Jak dlouho trvá otěhotnění po sexu? Dá se podpořit? Jak poznám, že jsem těhotná?
Progesteron potřebujete pro otěhotnění i porod. Jaké jsou příznaky nedostatku a jak jej zvýšit?
Otěhotnění po potratu: Jaká je šance a je takové těhotenství bezpečné?

 

Leave a Reply