Vitamín E – nevyhnutnost pro propustnost cév, pevnou erekci, dobré libido a správnou spermatogenezi

V podrobném profilu vitamínu E zjistíte:

 • co je vitamín E;
 • jak vám může vitamín E zlepšit sexuální život;
 • jaký vliv má vitamín E na erekci a libido;
 • jaké je doporučené dávkování vitamínu E;
 • nežádoucí účinky vitamínu E a kdo by jej neměl užívat.

vitamín E pro erekci, libido a tvorbu spermií

 

Vitamín E – využití pro podporu erekce i ochranu před poškozením volnými radikály

Pojmenování „vitamín E” slyšel už dozajista ve svém životě asi každý z nás. Jedná se o souhrnné pojmenování přírodních chemických látek, jinak řečeno tokoferolů. Tyto látky patří mezi vitamíny rozpustné v tucích a v organismu slouží jako důležitý antioxidant, který chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.

Nejnovější výzkumy dokonce prokázaly, že vitamín E toho dokáže mnohem více, než jen ochranu buněk před poškozením volnými radikály.

Asi nejzajímavějším objevem posledních let je zjištění, že vitamín E působí blahodárně na nervovou soustavu, na sexuální výkonnost, a dokonce omlazuje pleť a vlasy.

Jak přesně můžete jeho pozitivního účinku využít? V čem vám bude vitamín E prospěšný? Poradí si i s erektilní dysfunkcí, anebo vám spíše podá pomocnou ruku v tonizaci vaší sexuality? To bude dnešním tématem číslo jedna.

 

Co je vitamín E?

Vitamín E není jen jeden vitamín nebo jen jedna látka, jak by si někdo mohl myslet. Označení „vitamín E” představuje hned několik podobných látek se stejným účinkem. Říká se jim také tokoferoly.

Vitamín E je pro tělo nezbytný antioxidant. Vychytává volné radikály, podporuje imunitu organismu i životnost buněk. Je skvělým prostředkem na rozšiřování cév (lepší prokrvení penisu, a tedy lepší a pevnější erekce), má močopudné účinky, je vhodný na snižování krevního tlaku, při hojení ran zabraňuje tvorbě hrubých jizev, účinný je také při onemocnění plic, může pomoci i lidem trpícím Parkinsonovou chorobou a velmi důležitý je jako preventivní prostředek proti spontánním potratům.

Nedostatek vitamínu E se může projevit sníženou funkcí vaječníků a varlat vedoucí dokonce v nejhorším případě až k neplodnosti. Vitamín E zvyšuje životaschopnost spermií, napomáhá zvyšování jejich počtu a pohyblivosti.

Pokud se vám tedy v sexuálním životě něco nedaří, snažíte se už delší dobu o početí a pořád nic, nebo máte problémy se sexuální výkonností, pak je vhodné do stravy zařadit více zdrojů bohatých právě na vitamín E.

Tělo si totiž nedokáže vitamin E vyrobit samo, to znamená, že je potřeba ho přijímat ideálně v potravě či doplňcích stravy, pokud je jídelníček na vitamín chudý.

ZAJÍMAVOST: Vitamín E je jedním z mála vitamínů, který se nachází nejen v krémech a pleťových vodách, ale také v rtěnkách a přípravcích na nehty.

 

Zdroje vitamínu E v potravinách

Pro mnohé z vás je dozajista jasnou volbou nějaký výživový doplněk. Přece jen je to ten nejsnazší způsob, jak do těla doplnit dostatek vitamínu E.

Ovšem pokud chcete jít více přirozenou a přírodní cestou, zařaďte potraviny, které jsou jeho bohatým zdrojem:

 • kvalitní panenské rostlinné oleje (řepkový či olivový olej),
 • pšeničné klíčky,
 • oříšky,
 • sója,
 • máslo,
 • mléko,
 • obiloviny,
 • drůbež,
 • vejce,
 • ovoce a zelenina v neomezené míře.

Jak už jsem nakousla výše, vitamín E je nejlépe rozpustný v tucích. To znamená, že aby jej tělo dokázalo co nejlépe využít, je potřeba i konzumace nějakého tuku jako přenašeče.

Proto je vhodné doplňky stravy s vitamínem E užívat během jídla, aby se následně tento vitamín mohl co nejlépe vstřebat do těla a vy jste z jeho užívání měli co největší benefit.

Samotný vitamín E se ve velké míře vyskytuje v potravinách bohatých na tuk, jenže i při rafinaci olejů se ničí a z toho důvodu bývají oleje či margaríny tímto vitaminem často obohacovány.

Nejvhodnější je proto jíst čerstvé, nijak neupravované potraviny, které jsou jeho bohatým zdrojem.

 

Účinky vitamínu E na erekci a libido

Vitamín E podporuje sexuální výkonnost, zlepšuje kvalitu spermií, přispívá k lepší spermatogenezi, u mužů zvyšuje vzrušení a oddaluje orgasmus. Ne nadarmo se mu přezdívá „přírodní viagra”.

SLOVNÍČEK - Spermatogeneze
Odborné pojmenování produkce spermií. Existují i různé poruchy spermatogeneze.

Server Bezpečnost potravin píše o vitamínu E toto:

Vitamin E účinně zasahuje v prevenci řady onemocnění, jako jsou ateroskleróza, kardiovaskulární onemocnění, stárnutí a Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Tokoferol také optimalizuje využití vitaminu A, urychluje léčení popálenin a snižuje riziko šedého zákalu.

 

Užívání vitamínu E

Vitamín E můžete užívat jak v podobě doplňků stravy, tak i v podobě potravin na tento vitamín bohatých. Záleží pouze na vás a vašich preferencích.

V případě doplňků stravy najdete na trhu nepřeberné množství rozličný druhů, typů i výrobců. Někde je k nalezení pouze čistý vitamín E, jindy tento vitamín můžete užívat společně s dalším spektrem vitamínů. Záleží pouze na vás.

Pouze bych vám doporučila tyto doplňky stravy vždy užívat společně s jídlem nebo po jídle, aby byla vstřebatelnost a využitelnost tohoto vitamínu co největší. Dalšími vitamíny, které jsou nejlépe rozpustné v tucích, jsou vitamíny A, D a K.

 

Správné dávkování vitamínu E

Za doporučenou denní dávku je považováno 20 – 30 mg vitaminu E denně, jehož množství někdy bývá udáváno v mezinárodních jednotkách (IU).

Udržování přiměřené hladiny vitamínu E v těle lze dosáhnout i s pomocí velmi nízkých denních dávek 15 mg denně (22,4 IU). Tuto dávku vitamínu E lze získat správnou a vyváženou stravou, takže v mnoha případech není ani nutná suplementace pomocí doplňků stravy.

Pokud by lékařské testy odhalily nízkou hladinu vitamínu E ve vašem těle, pak je vhodné přijímané množství navýšit na dávku až 50 mg vitaminu E denně.

DOPLNĚK PRO PODPORU EREKCE S VITAMÍNEM E

Kanadský VIMAX, který v 1 dávce obsahuje až 617 % denní dávky vitamínu E.

Dlouhodobá podpora erekce a zcela bezpečné složení. 

vimax

 

 

Účinky potvrzené vědci

Účinky vitamínu E na erekci, mužskou plodnost a libido samozřejmě nezůstaly bez odezvy ani ve vědeckých kruzích. Nyní již máme k dispozici několik výsledků nezávislých studií, které sledovaly účinky vitamínu E právě ve spojení s mužskou sexualitou.

Jako jedny z nejzajímavějších a nejprůkaznějších si zde přiblížíme výsledky studie z roku 2012 s názvem „Evaluation of vitamin E in the treatment of erectile dysfunction in aged rats”.

Tato práce se snažila objasnit roli oxidačního stresu při erektilní dysfunkci spojené se stárnutím a v tomto ohledu zkoumat účinek léčby vitaminem E. Celá studie byla provedena na krysách.

Krysy byly rozděleny do čtyř skupin:

 • mladé (3 měsíce),
 • starší krysy (18 měsíců),
 • starší krysy, kterým byl podáván 80 IU vitamínu E / krysa / den po dobu 21 dnů,
 • a starší krysy, které dostávaly 5 mg / kg sildenafil / den po dobu 21 dnů.

Výsledek potvrdil to, co už jsem uváděla výše. Studie prokázala, že antioxidační terapie vitaminem E zlepšuje erektilní dysfunkci spojenou s věkem.

Sildenafil sice také může vykazovat některé antioxidační vlastnosti, které zvyšují výhody jeho dlouhodobého použití, ale vitamín E byl v tomto ohledu účinnější.

 

Co dělat pokud vitamín neúčinkuje?

Avšak nezapomeňte, že vitamín E je pořád jen vitamínem a ne nějakou zázračnou látkou, která by vyléčila nebo vyřešila všechny vaše problémy a nemoci.

Vitamín E pouze příznivě působí na sexuální výkonnost, kvalitu spermií, spermatogenezi a na míru vzrušení. Nelze ovšem předpokládat, že vám jeho užívání vyléčí erektilní dysfunkci nebo dokonce neplodnost. Éčko není lék. Tak to bohužel nefunguje, ač by to bylo velice pěkné.

Může se tedy reálně stát, že vám vitamín E ani po několika týdnech pravidelného užívání s ničím nepomůže. Tedy s ničím viditelným. Jeho užívání je pro člověka jednoznačně přínosné, takže určitě to nejsou vyhozené peníze, pouze nečekejte výsledek jako po užití Viagry. Tak tomu bohužel nebude.

Pokud byste měl skutečně závažné problémy s poruchami erekce, nebo s neschopností oplodnit svou partnerku, pak se obraťte na svého lékaře. Jen ten vám v takovou chvíli dokáže pomoci. S tím si bohužel ani účinnější vitamíny nebo bylinky neporadí.

 

Nežádoucí účinky

Při běžné konzumaci vitamínu E či při aplikaci na pokožku nejsou známy žádné zdravotní problémy, které by tato látka vyvolávala. Na vitamín E nebývají běžně žádné alergie, ani žádné nežádoucí reakce. V porovnání s jinými vitamíny rozpustnými v tucích je právě vitamín E relativně málo toxický.

Pouze jeho dlouhodobé užívání ve vysokých dávkách může zhoršovat vstřebávání vitamínu K se všemi důsledky, což znamená horší krevní srážlivost.

Bohužel je ale možné se vitamínem E předávkovat, neboť se na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě, jejichž případný nadbytek se bez následků vyloučí do moči, ukládá v tělesných tkáních. Proto užívejte vitamín E vždy podle návodu a doporučení na obalu.

Pokud byste zkonzumovali vitamínu E více než 3 g, může se dostavit nevolnost, průjem, únava a svalová slabost.

 

Vitamín E a alkohol

Alkohol snižuje hladinu vitamínu E a zhoršuje jeho absorpci. Pokud tedy budete užívat vitamín E společně s alkoholem, nebudete jej využívat zcela na 100 %. Navíc alkoholici mají sklony se hůře stravovat, mít nevyváženou stravu a tudíž mít přirozeně nedostatek tohoto vitamínu v těle.

Dalšími vitamíny, které jsou takto negativně ovlivněné alkoholem, jsou vitamíny skupiny B, A, C, D a K. Proto je nejlepší se alkoholu vyhýbat, anebo jeho spotřebu alespoň omezit.

 

Pro koho není vitamín E vhodný?

Vitamín E je vhodný naprosto pro všechny. Každý člověk na naší planetě jej potřebuje, protože naše tělo si jej nedokáže samo vytvořit. Ať už z potravy, nebo z doplňků stravy, všichni jej musíme přijímat.

Pokud bychom jej neměli dostatečně množství, tedy zhruba alespoň oněch 15 mg denně, projevilo by se to poruchou funkce vaječníků a varlat, neplodností, dále se mohou objevit poruchy svalů a nervů, poruchy chůze, chudokrevnost, narušení vrozených reflexů a snížení obranyschopnosti organismu.

 

Vitamín E a sex

vitamín E působí blahodárně na sexuální výkonnost, nejedná se o žádný nakopávač nebo lék pro léčbu erektilní dysfunkce. Závažné potíže v posteli je tedy potřeba tak či tak řešit s lékařem.

Stejně tak to platí i o antikoncepčních metodách. Vitamín E vás žádným způsobem neochrání před nechtěným těhotenstvím nebo před přenosem pohlavně přenosných chorob. K tomu je potřeba využít klasické antikoncepční metody, jako je kondom či hormonální antikoncepce.

 

Vitamín E a těhotenství

Vitamín E je velice důležitý i pro těhotné ženy. Působí totiž proti civilizačním chorobám, doporučuje se jako prevence před vznikem nádorových onemocnění a zvyšuje detoxikační schopnosti jater.

Dostatek vitamínu E proto představuje důležitou prevenci, kterou byste rozhodně neměla zanedbat.

V průběhu těhotenství posiluje tělo matky a jeho hladina v krvi matky má pozitivní vliv na růst plodu, chrání dítě před astmatem a dalšími alergiemi.

Po narození miminka je vitamin E značně přínosný i v době kojení, kdy se nároky na výživu znatelně zvyšují. Minimální množství je v tomto období 19 mg vitaminu E denně.

 

Přípravky s obsahem vitamínu E na Pilulka.cz

Vitamín E najdete například v těchto doplňcích stravy:
PRODUKTOBSAH VITAMÍNU ECENA /září 2019/
Drmek Forte s vitamínem E 90 kapslí20 mg329 Kč
GS Pupalka Forte s vitaminem E cps.70 + 3050 mg273 Kč
Walmark Spektrum Imunita 90tbl.12 mg405 Kč
Vitamín E 200 IU 100 kps.134 mg239 Kč
Vitamín E 200 orální tobolky 60134 mg76 Kč

 

Vitamín E je bez předpisu

Jak už jsem říkala, vitamín E není žádný lék, léčivo nebo léčivý přípravek. Proto jej dostanete všude bez nutnosti lékařského předpisu. Můžete si jej zakoupit v jakékoliv kamenné lékárně po celé České republice, kdekoliv na internetu, anebo i v některých vybraných prodejnách se zdravou výživou.

Vždy se pouze podívejte na množství daného vitamínu, ať jej do těla nepřijímáte příliš velké množství. I když na druhou stranu se jeho předávkování bát nemusíte.

Pokud nechcete užívat vitamín E ve formě doplňků stravy, můžete jej do těla přijímat ještě i z potravy. Často to dokonce bohatě stačí.

 

SLOVO AUTORKY: 

Natálie Markovská

Vitamín E je důležitou látkou, kterou potřebuje každý z nás. Patří mezi vitamíny rozpustné v tucích a v organismu slouží jako důležitý antioxidant.

Pokud jej nemáte dostatečné množství, projeví se to většinou poruchou svalů a nervů, poruchami chůze, chudokrevností, narušením vrozených reflexů a snížením obranyschopnosti organismu.

Proto se snažte udržet jeho optimální příjem, a to ve výši 20 – 30 mg denně.

 

DOPLNĚK PRO PODPORU EREKCE S VITAMÍNEM E

Kanadský VIMAX, který v 1 dávce obsahuje až 617 % denní dávky vitamínu E.

Dlouhodobá podpora erekce a zcela bezpečné složení. 

vimax

 

 

 

Přírodní látky, rostliny a byliny pro podporu erekce

L-Citrulin – volně dostupný bez předpisu
Kotvičník zemní - volně dostupný bez předpisu
L-arginin - volně dostupný bez předpisu
Maca peruánská - volně dostupná bez předpisu
Ginkgo biloba - volně dostupný bez předpisu
Pískavice řecké seno - bez lékařského předpisu

erekce_cz na facebooku

 

Použité zdroje:

 

Leave a Reply