Hyperspermie: Objem ejakulátu nad 6 ml může plodnost dokonce zhoršovat

Hyperspermie je ne příliš častý stav, kdy muž produkuje velký objem ejakulátu, a tedy výměšku pohlavních žláz. Možná vás překvapí, že i s hyperspermií může ojediněle docházet k problémům s plodností.

Ejakulát se skládá ze spermií a seminální plazmy. I pokud je objem velký až nadměrný, není zaručeno, že obsahuje dostatek zdravých spermií schopných oplodnit vajíčko.

V článku vysvětlíme:

  • jak a proč hyperspermie vzniká,
  • zda pro muže představuje zdravotní problém,
  • zda má smysl hyperspermii léčit a jaké jsou možnosti,
  • a jak může ovlivňovat plodnost a šance zplodit dítě.

hyperspermie

 

Co je hyperspermie?

hyperspermie objem ejakulátu

V jedné ejakulaci muž s hyperspermií vydá více než 6 mil ejakulátu

Hyperspermie je poměrně vzácný stav, kdy množství ejakulátu v jedné ejakulaci přesáhne 6 mililitrů. Muže nepotkává často a neobjevuje se tolik, jako jiné problémy s tvorbou spermií (třeba teratozoospermie nebo asthenozoospermie). Pokud se vám zdá 6 ml málo, vězte, že průměrný objem ejakulátu jsou přibližně 2 až 3 ml. Při hyperspermii je to téměř dvojnásobek a postihuje zhruba 4 % mužů.

Zároveň hyperspermie nemá závažné příznaky a obvykle nevyvolává žádné jiné nemoci ani zdravotní komplikace.

Ejakulát neboli sperma je směs spermií produkovaných ve varlatech se semennými (seminálními) tekutinami. Produkují je žlázy s vnitřní sekrecí, konkrétně semenné váčky a prostata. Úkolem směsi tekutin je přenášet spermie. Po vyvrcholení a orgasmu spermie putují ven z těla právě díky tomu, že plavou v tekutině. Bez ní by plavat nedovedly a působením vzduchu by ani nepřežily.

Možná jste myslel, že se zvýšeným objemem ejakulátu roste i počet spermií, ale nemusí to být pravda. Hyperspermie dokazuje zvýšenou produkci tekutiny v žlázách, přičemž varlata mohou současně produkovat normální nebo i snížený počet spermií.

Ve studii měli muži s hyperspermií normální počet a vlastnosti spermií a zvýšený objem vyprodukovaly právě zmíněné žlázy.

VÍTE, že opakem hyperspermie je hypospermie, a tedy velmi nízký objem ejakulátu celkově pod 1,5 ml? Ani hypospermie nemusí způsobovat neplodnost, pokud ejakulát obsahuje aspoň nějaké použitelné spermie.

 

Hyperspermii zjistí sexuolog

Kvalitu a počet normálních spermií a celkový objem ejakulátu zjistí sexuolog díky vyšetření spermiogram. Na spermiogram jsme vyslali přímo redaktora. Objem ejakulátu měl v normě. Jaké další vlastnosti lékař posuzuje se dočtete v článku Vlastní zkušenost se spermiogramem: Jak probíhá odběr ejakulátu a vyšetření spermií? Co mi zjistili?

jak probíhá spermiogram?

Příčiny hyperspermie

Příčina dlouhodobé hyperspermie zatím bohužel není úplně jasná. Podle některých teorií může mít vliv i mírný zánět prostaty, který může zvýšit produkci prostatické tekutiny. Zvýšený objem ejakulátu ale není přímým důkazem zánětu prostaty, takže se nelekejte předčasně. Jak probíhá vyšetření prostaty se dočtete zde.

Pokud vás ale velký objem spermatu trápí, určitě zajděte na sexuologické vyšetření. Pouze lékař dovede odhalit příčinu, změřit plodnost a posoudit, zda vám hrozí nějaká rizika.

Příčinu občasné hyperspermie lze obvykle rychle odhalit. Častým důvodem je sexuální abstinence u mužů, kteří mají aktivní sexuální život, ale na nějakou dobu si dají od sexu pauzu. Je logické, že se ejakulátu nahromadí větší objem, který může po orgasmu překvapit muže i jeho partnerku. Tehdy jde pouze o krátkodobou hyperspermii, protože po navrácení se k pravidelnému sexu se objem spermatu vrátí do původního množství.

Dále může objem zvýšit změna stravování, kdy muž konzumuje více potravin zvyšujících objem ejakulátu, často zeleniny a rostlinných potravin s vitamíny, minerály, vlákninou a bílkovinami.

Podobný účinek mají i doplňky stravy pro podporu plodnosti (třeba tobolky Proerecta FERTIL) a tzv. volumizéry ejakulace.

Proerecta FERTIL

Tobolky Prorecta FERTIL pro podporu plodnosti, tvorby spermií a objemu ejakulátu

Objem se zvýší i po vyléčení nemocí a odstranění komplikací, které mohly tvorbě ejakulátu bránit. Jistě víte, zda jste nějakou léčbu nebo operaci podstoupil, a právě účinná léčebná metoda může být důvodem.

 

Příznaky hyperspermie

Hlavním příznakem jasným na první pohled je zvýšený objem ejakulátu ve srovnání s běžným stavem. Pokud máte vysoký objem dlouhodobě, doma lze hodnotu změřit na odměrném válci s dělením na mililitry.

Mnozí muži si své hyperspermie ani nevšimnou a na zvláštní objem je upozorní až partnerka. Zároveň hyperspermie nezpůsobuje bolest a muže prakticky v ničem neomezuje, takže málokterý z „postižených“ se nechá sexuologicky vyšetřit a stav se nepovede potvrdit.

Jak jsme psali, zvýšený objem spermatu může zapříčiňovat problém s plodností a že je něco v nepořádku si muž uvědomí až po neúspěšné snaze o oplodnění partnerky. Jiní se o problému vůbec nedovědí, a v tom lepším případě hyperspermie žádný problém nezpůsobí.

 

Vliv hyperspermie na plodnost

Hyperspermie může zhoršovat plodnost. Důvodem je možný snížený počet normálních spermií. I pokud varlata pracují správně, velký objem tekutin v ejakulátu je ředí, kvůli čemu test plodnosti (spermiogram) naměří snížený počet spermií v jednom mililitru. Tohle ale neznamená, že by muž dítě nezplodil a zjištění může překvapit spíše lékaře.

Proto musí lékař zhodnotit i ostatní vlastnosti spermií, hlavně jejich celkový počet, morfologii (tvar a velikost) a pohyblivost (motilitu). Pokud je spermií dostatek, nejsou nijak poškozené ani zdeformované a mohou plavat rychle přímo k vajíčku, dítě lze zplodit i s hyperspermií.

Neplodnost způsobená hyperspermií je tak spíše rarita, než běžná porucha a muži obvykle žádné problémy s plodností nemají. Samozřejmě je důležitá kvalita a celkový počet.

 

Kdy zajít za lékařem?

K lékaři jděte, pokud se obáváte o svou plodnost a máte o ní jakékoliv pochybnosti. Pokud vás zvýšený objem ejakulátu nijak neomezuje a nezpůsobuje žádné problémy, k lékaři jít nemusíte, pokud tedy nechcete znát přesnou kondici a počet svých spermií.

Lékař provede hmatové vyšetření penisu, šourku a varlat. Zeptá se vás na intimní život, aktuální a prodělané nemoci. Pro spermiogram bude žádat vzorek ejakulátu, který odevzdáte přímo v ambulanci. Zároveň vám může odebrat vzorek krve pro zjištění hormonální rovnováhy a hladiny testosteronu. Dále může provést zobrazovací vyšetření, pokud se bude potřebovat podívat na stav reprodukčního systému uvnitř těla.

Pokud by lékař našel podezřelé anomálie, může vás poslat na další specifická vyšetření. Vždy proto poslouchejte jeho rady a určitě žádnou neignorujte.

 

Léčba hyperspermie

V naprosté většině případů není zapotřebí žádná léčba hyperspermie. Muži se cítí dobře, ejakulují často, bez problémů a necítí se nijak omezení po zdravotní ani sexuální stránce.

Léčba má význam, pokud  lékař spolu s hyperspermií zjistí rizikově snížený počet spermií pod 15 milionů na mililitr (oligozoospermie) nebo dokonce žádné spermie v ejakulátu (azoospermie). Pod prokliky najdete podrobné články o poruchách včetně léčebných metod.

Tyto poruchy lze následně léčit:

 

Podáváním léků pro podporu produkce spermií

Lékař může předepsat hormonální léky, které podporují produkci hormonů potřebných pro správnou produkci spermií. Konkrétní značky záměrně nejmenujeme, protože tyto léky vyžadují předpis a kompletní posouzení zdravotního stavu a rizika nežádoucích účinků.

Tyto léky zároveň nesnižují celkovou produkci ejakulátu, takže vysoký objem zůstane pravděpodobně stejný i přes nasazené léky.

 

Pomocí metod asistované reprodukce

Asistovaná reprodukce nabízí možnost početí pro páry, které nedovedou počít přirozenou cestou.

Zde se využívá zejména in vitro fertilizace (IVF, lidově „oplodnění ve zkumavce“), kdy se od otce získá spermie, od ženy vajíčko a v laboratoři se v nádobce přirozeně spojí. Vzniklé embryo se následně ženě vloží do dělohy, kde začne těhotenství.

Druhou metodou je intracytoplazmatická injekce spermie (metoda ICSI). I zde se muži odebere spermie a ženě vajíčko. Nedochází ale k přirozenému spojení. Vybraná spermie se pomocí jehly zavede přímo do vajíčka. Tato metoda nabízí lepší kontrolu, přičemž lékař vybírá vždy tu nejvhodnější spermii a vajíčko.

Na své možnosti se zeptejte přímo lékaře, se kterým budete řešit problém s plodností nebo se nezávazně informujte na některé z klinik asistované reprodukce. Jsou ve většině krajských měst, takže si lze pohodlně vybrat podle zkušeností a referencí.

 

Co jsme o hyperspermii zjistili?

  • hyperspermie je netypicky velký objem ejakulátu nad 6 ml
  • neohrožuje zdravotní stav a nezpůsobuje komplikace
  • ojediněle může zhoršovat plodnost muže, pokud je v ejakulátu málo použitelných spermií – tehdy ale jde o jinou poruchu a hyperspermie označuje pouze velký objem
  • může být dočasná nebo trvalá

 

Hyperspermie a často kladené otázky FAQ

Jaký objem ejakulátu se považuje za hyperspermii?
Objem ejakulátu na jednu ejakulaci je zvýšený nad 6 mililitrů.
Co způsobuje hyperspermii?
Sexuální abstinence, změny jídelníčku nebo životosprávy, užívání doplňků pro podporu plodnosti a sexuálního výkonu, zneužívání steroidů případně mírný zánět prostaty.
Zhoršuje hyperspermie plodnost muže?
Samotný zvýšený objem ejakulátu neplodnost nezpůsobuje. K problému s plodností může dojít, pokud ejakulát obsahuje málo spermií nebo jsou poškozené, slabé a pomalé.
Má hyperspermie nějaké negativní účinky?
Může se objevit opožděná nebo bolestivá ejakulace, únava, vyčerpání a závratě během sexu.
Je hyperspermia bolestivá?
Ano, ojediněle se bolest může objevit, ale není součástí všech případů. Příčinou bolesti může být příliš hustý ejakulát.
Jak častá je hyperspermie?
Velice zhruba jde o 4 % mužů. Málokdo navštíví lékaře kvůli vysokému objemu ejakulátu, takže výskyt může být i mnohem častější, než se povedlo zachytit.
Lze se hyperspermie přirozeně zbavit?
Snížit objem ejakulátu lze častým sexem a masturbací nebo dietnějším jídelníčkem, ve kterém bude méně bílkovin, vlákniny a rostlinných potravin. Nezapomínejte ale jíst pořád zdravě. Neužívejte steroidní hormony a vysaďte případné doplňky pro podporu plodnosti, pokud vám způsobují problémy.
Lze hyperspermii léčit?
Pokud zapříčiní problém s oplodněním delší než rok, lékař může předepsat léky nebo doporučit metody asistované reprodukce.

Pokud vám lékař i přes hyperspermii naměří snížený počet normálních spermií, zařaďte rostlinný doplněk Proerecta FERTIL pro podporu mužské plodnosti.

FERTIL užívejte 1 až 3 měsíce před plánovaným oplodněním.

Proerecta FERTIL

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně zabalenou do 48 hodin.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply