Poluce – samovolný noční výron semene u dospívajících chlapců umí překvapit i v dospělosti

Ráno se vzbudíte a co na svém pyžamu nevidíte – nechtěný výron ejakulátu v podobě zaschlé bílé skvrnky. Poluce.

Rovněž se tento jev označuje jako „mokré sny“, mimovolný orgasmus nebo orgasmus ve spánku. Naprosto typický je pro chlapce v období puberty, ale výjimečný není ani u dospělých mužů, kteří už mají dospívání dávno za sebou.

 • O co se přesně jedná?
 • Proč se u chlapců objevuje?
 • Dá se poluci nějak vyhnout?
 • Kdy se u vás poprvé objeví?
 • Má vůbec smysl snažit se jí zbavit?

poluce u chlapců a dospelých mužů

 

Poluce aneb co to přesně je?

Jak jsem už na začátku nakousla, poluce představuje samovolný výron ejakulátu většinou v noci, když zrovna spíte. Nemusí být doprovázen žádnými erotickými sny a přesto se to stane. Je to ale naprosto přirozený jev.

Nejčastěji se objevuje u mladých chlapců v počátku puberty, tedy typicky mezi 11. – 16. rokem. Nicméně může k ní docházet v jakémkoliv libovolném věku.

Nejde o nic špatného ani škodlivého, co by vyžadovalo nějaké speciální zacházení nebo řešení. Poluce není známkou žádné fyzické ani psychologické abnormality. Uvědomte si, že za to vůbec nemůžete. Vaše tělo se chová prostě přirozeně.

Polluce (z lat.) je samovolný výtok semene, nastávající občasně u pohlavně dospělých, ale zdrženlivých jinochů a mužů, nejčastěji ve spánku a zvláště k ránu, jsa tu provázen obyčejně vilnými sny a ztopořením pyje.

Vyskytuje-li se polluce za takových okolností a nikoli častěji než 1–2krát za měsíc, možno ji pokládati za zjev nezávadný, fysiologický, vyvolaný hromaděním semene v míšcích semenných, umístěných na zadní ploše měchýře močového.

Častější vyskytování pollucí může býti následkem dobrého bydla při nedostatečném namáhání tělesném, prodlouženého spaní v postelích přílišně zahřívajících s místním drážděním plodidel, bujné, oplzlé fantasie následkem nevhodné četby nebo špatné společnosti a pod.

Ottův slovník naučný, největší tištěná česká encyklopedie všech dob, definuje poluci
Ottův slovník naučný, největší tištěná česká encyklopedie všech dob, definuje poluci
Už nějakou dobu mívám občas „mokré sny“, tzv. poluci. Musím říct, že mě to obtěžuje a zároveň zneklidňuje.
Stejnou situaci nyní poprvé zažívá i Kuba
Stejnou situaci nyní poprvé zažívá i Kuba

 

Proč existuje poluce?

Proč se tak děje? To zatím nikdo přesně neví.

Obecně přijímanou teorií je, že se jedná o přímý důsledek stimulace způsobené erotickými sny nebo vzpomínkami na předchozí sexuální zkušenost. Mnozí muži však uvádějí, že měli erotické sny, které k poluci nevedly.

Jinou všeobecně přijímanou teorií je, že se tělo tímto způsobem zbavuje nahromaděného spermatu, aby se uvolnilo místo pro další. Avšak tělo ve skutečnosti nemá tuto potřebu, jsou známy případy mužů, kteří ejakulují pouze výjimečně a poluce nezažívají.

Wikipedie
Wikipedie

ZAJÍMAVOST: Některé studie prokázaly, že vyšší míra stresu a napětí způsobuje častější výskyt vlhkých snů a nočních ejakulací.

 

Čím je poluce způsobená?

S největší pravděpodobností stojí za polucí hormonální dospívání, větší množství testosteronu v těle, pohlavní dozrávání a počátek tvorby spermatu.

Jde v podstatě o ejakulaci, která není spuštěná sexuální stimulací. V jistém smyslu je poluce srovnatelná s první menstruací u dívky.

ZAJÍMAVOST: Vlhké sny nejsou příznakem žádných zdravotních problémů a neexistuje žádný lék, který by vás jich zbavil.

 

Poluce a „běžná“ ejakulace – v čem je rozdíl?

Ovšem nepleťte si poluce s klasickou ejakulací. Není to to samé. Poluce je sice technicky vzato ejakulací, ale dost zásadním rozdílem je to, že poluce není reakcí na nějakou přímou sexuální stimulaci.

Poluce je samovolný výron semene, nikoliv výsledek sexuální stimulace, jako je tomu v případě běžné ejakulace. Navíc se nemusí objevit automaticky každou noc. Právě naopak. Vyskytuje se sporadicky, zhruba dvakrát za týden.

Dobrý den, potřeboval bych radu. V posledních dnech mi často v noci z penisu vytéká taková průhledná mazlavá tekutina. Je to docela nepříjemné. Je mi 14 let. Nevíte, co to může být?
O radu se obrátil na odborníka také Tomáš:
O radu se obrátil na odborníka také Tomáš:
Dobrý den, Tomáši, ničeho se neobávej. Pokud se tak děje pouze v noci, s největší pravděpodobností jde o běžnou záležitost – tzv. noční poluci – čili samovolný výron semene, což je u kluků v pubertě naprosto normální.

S věkem to ustane, anebo s častější masturbací přes den zcela vymizí.

Odpovídá pan doktor MUDr. Petr Tomandl z Brna, gdrtomandl.cz
Odpovídá pan doktor MUDr. Petr Tomandl z Brna

 

Od kdy se chlapci potýkají s polucí?

První poluce se může dostavit i u velmi mladých chlapců. Většinou se s ní ale kluci setkávají mezi 11. – 16. rokem. Jsou naprosto běžnou součástí dospívání a není nutné se za ně stydět. Pominout by měla dovršením dospělosti.

Poluce se u mužů vyskytuje v jakémkoliv věku. Spíše není žádná souvislost mezi četností polucí a tím, jak často daný člověk masturbuje.
Praktická lékařka MUDr. Nela Šrámková, doktor-mucha.cz
Praktická lékařka MUDr. Nela Šrámková

ZAJÍMAVOST: Více než 80 % mužů alespoň jednou zažilo vlhký sen.

 

Četnost poluce

Jak často vás bude poluce navštěvovat? Máte ji očekávat každou noc, anebo se u vás objeví jen jednou za čas? Toto je velice individuální.

Průměrná frekvence poluce je přibližně 1x za tři týdny až měsíc v závislosti na věku a dalších faktorech. Někdo se potýká s polucí několikrát do týdne, jiný jen jednou za měsíc. Je to skutečně velice individuální.

Poluce je samovolný výtok ejakulátu během spánku. Výjimečně k ní může dojít i za bdělého stavu.

Nejčastěji se vyskytuje u dospívajících chlapců a v časné dospělosti. Četnost závisí na hladině testosteronu – čím je vyšší, tím jsou poluce častější.

Paní doktorka MUDr. Kateřina Kovaříková, ulekare.cz
Paní doktorka MUDr. Kateřina Kovaříková

 

Jak si můžete vyvolat poluci?

Poluce si sám nevyvoláte. Jedná se o důsledek vašeho fyzického dospívání, které samo přijde ve správný čas.

Někdo se s polucí setká už v jedenácti letech, jiný „na svůj okamžik” čeká třeba až do šestnácti.

Není ale nutné panikařit. Vaše tělo si samo určí, kdy je ten správný čas. A až to přijde, bude to to nejpřirozenější na světě.

 

Poluce jakožto nežádoucí společník

Ač je poluce naprosto přirozený jev, ne vždy je samozřejmě žádoucí. Někdy se vám takovýto důkaz o vašem dospívání vůbec nehodí. Ať už na táboře, školním výletě, škole v přírodě, lyžařském kurzu…

Proto mnozí chlapci hledají způsoby, jak se poluci účinně vyhnout. Každopádně ale doplním, že se v žádném případě nejedná o škodlivý jev.

 

Jak se zbavit poluce?

Bohužel poluci nelze zabránit, proto se o to ani nesnažte. Možná se na internetu dočtete, že tomu můžete předcházet častější masturbací, aby se nahromaděné sperma dostalo z těla ven, ale to je jen mýtus.

Tento faktor může sice snížit opakování a pravidelnost poluce, zcela zastavit ji ale nedovede. K poluci může docházet tak či tak – i když pravidelně masturbujete.

 

Babské rady při úniku spermatu

Proto raději najděte nějaké jiné způsoby, jak takovou situaci vyřešit. Zde jsou jednoduché babské rady, jak předcházet poluci a samovolému úniku ejakulátu:

 • Schovejte si pod polštář druhé pyžamo. Jakmile k poluci dojde, nenápadně se pod peřinou převlékněte. Pak můžete jít bez obav na toaletu.
 • Nachystejte si blízko postele papírové kapesníčky. Když k vám poluce zavítá, můžete se diskrétně pod peřinou osušit a celou situaci následně vyřešit s méně viditelnými známkami toho, co se zrovna stalo.
 • Vytvořte si v pyžamu ochrannou bariéru. Vezměte si buď kousek toaletního papíru, nebo papírové kapesníčky a vytvořte si v pyžamu dalo by se říct „vložku”. Tato ochranná vrstva nepůjde na první pohled vůbec vidět, nikdo si jí nevšimne, nijak vás neomezí ve spánku, ale zajistí, abyste se ráno probudil s čistým pyžamem. Vše totiž ulpí na kapesníčku.
  Tato možnost má ale jako jediná oproti dvěma předchozím velkou trhlinu – kapesníček se vám může v pyžamu během spánku posunout.

Některé babičky dříve doporučovaly také pití šalvějového čaje, čaje z lékořice, užívání pískavice s medem před spaním, nebo vtírání extraktu z tykve do pokožky hlavy. Účinnost ale neprokazuje žádná studie.

Znovu ale připomínám, že nejde o nic nepřirozeného, špatného ani škodlivého, co by vyžadovalo nějaké speciální zacházení nebo řešení. Proto pokud vám poluce nijak nepřekáží ani nevadí, nemusíte si kvůli ní dělat zbytečné vrásky na čele.

 

KOMENTÁŘ AUTORKY: 

Natálie Markovská

 • Poluce je samovolný výron ejakulátu většinou ve spánku.
 • Jedná se o zcela přirozený jev, není to nic škodlivého ani špatného.
 • Nejčastěji se objevuje u chlapců v pubertě, typicky mezi 11. – 16. rokem.
 • Pravidelná masturbace může snížit pravidelnost poluce, zcela zastavit ji ale nedovede.
 • Poluce časem sama odezní, takže se není třeba znepokojovat.

Také vás navštívila poluce? Setkal jste se s ní poprvé v životě? A jste právě teď v tom krásném období dospívání? Pak žádný strach. Jedná se o zcela přirozenou věc.

Není třeba panikařit, ani situaci příliš hrotit. Znamená to jen to, že pohlavně dospíváte a zrajete. A to je snad ta nejpřirozenější věc na světě. Poluce je zároveň příznakem dobrého sexuálního zdraví. Takže buďte v klidu.

 

Nejčtenější články o předčasné ejakulaci a příbuzných poruchách

OTESTOVÁNO: 10 nejlepších doplňků pro oddálení ejakulace a prodloužení soulože
14 tipů pro úspěšné oddálení ejakulace - ověřeno sexuoložkou
6 nejčastějších poruch ejakulace
Informační megačlánek Vše o ejakulaci, ověřený sexuoložkou
Retardovaná, opožděná ejakulace - příliš dlouhá doba do vyvrcholení
Ejakulace bez erekce - je to problém?
Ejakulace bez orgasmu - jak si vyvrcholení doopravdy užít?
Retrográdní ejakulace - co když vyvrcholíte bez výstřiku semene?

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply