Položte jakémukoliv muži odbornější otázku ohledně ejakulace, a pravděpodobně na vás místo odpovědi zůstane zírat s otevřenou pusou.

Pak rozhodně nemá cenu pokládat jakékoliv další doplňující otázky: Co znamená ejakulace na fyziologické úrovni? Co obsahuje ejakulát? Jak k ní dochází? Jaké jsou časté poruchy ejakulace?

Proto je tu nejpodrobnější článek o ejakulaci na českém internetu. Zodpoví všechny dotazy a rozptýlí případné pochyby.

gejzír

Kvalitní ejakulace je základem každého sexu. Bez ní má muž i žena pocit, že něco není v pořádku a kolotoč pochybností se rozjíždí

 

TIP: Seřadili jsme 10 nejsilnějších doplňků na oddálení ejakulace, které vám pomohou vydržet déle. 

 

 

 

Obsah článku

Detailní průběh ejakulace

Před ejakulací dochází ke ztopoření penisu (erekci) a následné stimulaci. Když dosáhne vzrušení hraniční fáze, přichází orgasmické stahy pánevního dna spojené s orgasmem.

Výronu semene probíhá i nevědomky bez jakékoliv stimulace.  V noci a ve spánku přichází poluce (takzvaný mokrý sen).

K ejakulaci tedy překvapivě není potřeba vzrušení, a dokonce ani erekce. Spíše je nutná sexuální stimulace na neurologické úrovni.

Před orgasmem mužské žlázy vylučují takzvanou před-ejakulační tekutinu. Ta pak prochází močovou trubicí ven, aby připravila cestu samotnému semeni. Objevuje se při vzrušení, během masturbace, předehry nebo sexuálního aktu.

Preejakulát jen málokdy obsahuje spermie. Existují ale výjimečné případy, kdy u malého procenta mužů spermie ejakulát opravdu obsahuje.

POZOR: Tato tekutina přenáší pohlavně přenosné choroby. Pravidla bezpečného sexu a použití kondomu tak platí i zde.

 

Složení ejakulátu

Nyní, když jsme shrnuli základní fakta o před-ejakulační tekutině, pojďme na ejakulát.

Semenné buňky spermie vznikají ve varlatech a dozrávají v nadvarlatech. Semeno má mléčně zakalenou barvu a vylučuje se během prvních kontrakcí orgasmu.

Obsahuje několik složek: spermie, enzymy, fruktózu (potrava pro spermie na cestě) a další užitečné látky.

Ejakulát jako celek je tu proto, aby skrze něj spermie propluli komfortně a ve zdraví. Tak, aby se alespoň jedna z nich dostala až k vajíčku.

Typický orgasmus je složen z 10 až 15 kontrakcí. Po ejakulaci semene ještě doznívají kontrakce naprázdno. Tak se svěrače snaží vyloučit všechen ejakulát, ale pozor. V močové trubici ještě chvíli zůstává. 

 

Orgány zodpovědně za ejakulaci

Do procesu ejakulace je zapojeno celé spektrum orgánů. Věkem nebo zdravotní kondicí slábnou a nefungují správně. To je také důvod problémů s ejakulací, ale i erekcí a plodností (potencí). Popíšeme si nyní jejich jednotlivé role.

Varlata

Zde se rodí nový život. Vznikají a rostou v nich mužské pohlavní buňky – spermie. Jde o systém spletitých kanálků, které jsou vměstnány na malém prostoru do obou varlat.

Zajímavostí je, že ke své správné tvorbě potřebují spermie o něco nižší teplotu než zbytek těla a jsou odděleny od imunitního systému, který by je zničil.

Nadvarlata

Nadvarle je systém stočených kanálků. Ty se nacházejí na horní zadní straně varlete. Délka kanálků by v nataženém stavu činila 6 metrů!

Slouží jako zásobárna spermií, které zde dozrávají po dobu zhruba dvou týdnů. Zde získají schopnosti pohybu a oplodnění vajíčka.

Spermie opouštějí tento orgán chámovodem. Nadvarle je hmatatelné na zadní straně varlete.

ZDRAVÍ VARLAT velice příjemně podpoří i masáž. Klikněte a naučte jí partnerku.

Prostata

Předstojná žláza (latinsky prostata) má na starosti produkci sekretu, který je součástí ejakulátu. Zvyšuje životaschopnost spermií. Zdravá má velikost asi jako vlašský ořech a váží zhruba 20 gramů.

Obklopuje močovou trubici jako prstenec nedaleko od ústí močového měchýře. Ústí do ní také chámovody z nadvarlat.

Leží mezi stydkou kostí a konečníkem – ideální místo pro případná vyšetření i sexuální stimulaci.

Prostata je taky někdy nazývána mužský bod G. U některých mužů jen samotné dráždění vyvolá orgasmus.

 

 

Svaly pánevního dna

Při ejakulaci jsou to právě svaly pánevního dna, které svým smršťováním a uvolňováním v rychlých kontrakcích vystřelují ejakulát skrze chámovod a močovou trubici ven.

Jde o skupinu svalů rozdělených na dvě poloviny. Tato svalovina má celkem tři vrstvy a jejich vzájemné seskupení účinně uzavírá celou pánev. Dále jsou prospěšné pro:

 • Držení a stabilizaci těla
 • Bezproblémové močení
 • Lepší sexuální prožitek

Je pravdou, že posílené svaly v této oblasti zvyšují prožitek, sílu a intenzitu orgasmu. Na posílení jsou skvělé kegelovy cviky.

Po cvičení v řádu 2 až 3 týdnů muži uvádějí větší výdrž ve sexu a mnohem silnější prožitek z orgasmů.

 

Močová trubice

Je finální částí transportního kanálu pro ejakulát s délkou 20 až 22 cm. Začíná v močovém měchýři a ústí ve špičce penisu. V části pod měchýřem do ní ústí vývody z prostaty a chámovodů.

Vnitřek trubice tvoří hladká svalovina. Vnější část trubice je naopak poskládána z příčně pruhovaných svalů. Dohromady tento systém tvoří vnější a vnitřní svěrače. Barva sliznice je růžová a je tvořena několika druhy epitelů.

Hlavní složky ejakulátu

Preejakulát – předejakulační tekutina

Tekutina vzniká při sexuálním vzrušení muže a někdy se ji také říká “kapka touhy“. Vytéká přes močovou trubici při masturbaci, předehře a v první fázi soulože.

Primárně ji utváří Cowperovy a Littreho žlázy. Vyloučené množství je u každého muže jiné. Objem roste s vyšším vzrušením a množství není vždy stejné. Podobně jako u ejakulace hraje roli více faktorů.

Někteří muži předejakulační tekutinu téměř vůbec nevylučují, jiní naopak nadměrně.

Jsou známé i případy vyloučení až 5ml ejakulátu. Tito muži pak často dochází k mylnému přesvědčení, že došlo k předčasné ejakulaci.

Preejakulát obsahuje některé chemické látky obsažené ve spermatu, naopak jiné látky důležité pro život spermií v něm zcela chybí.

Semeno – spermie

Semenná tekutina muže vzniká v několika částech reprodukčního systému.

Varlata

Zde v semenných kanálcích vznikají pohlavní buňky spermie. Jde o nejmenší lidské buňky v těle. Během ejakulace je jich vyloučeno přibližně 200 až 500 milionů. Muž, který podstoupil vasektomii nebude mít v ejakulaci žádné spermie.

ČTĚTE TAKÉ: Vasektomie – proč se muži dobrovolně obírají o potenci? 

Semenné váčky

Ty to žlázky umístěné párově v blízkosti močového měchýře vytvářejí 65 až 75% celkového obsahu semene. Produkují:

 • aminokyseliny
 • citráty, enzymy, flaviny
 • fruktózu – jediný zdroj energie pro spermie na jejich cestě
 • prostaglandiny – potlačují imunitní systém ženy, aby nezabil spermie
 • proteiny
 • vitamín C a jiné

 

 

Prostata

Předstojná žláza je častým zdrojem problémů mužů v pokročilejším věku. Zároveň plní nezastupitelnou funkci. Její výměšek tvoří 25 až 35% ejakulátu. Jeho obsah tvoří:

 • PSA antigen – specifický pro prostatu
 • zinek – má ochrannou funkci pro DNA přenášené ve spermiích. Málo zinku znamená více křehké spermie.

Bulbouretrální žlázy

V podstatě Cowperova žláza, o které už byla zmínka. Tvoří preejaklační tekutinu. A dále také:

 • Galaktózu
 • Sliz – slouží ke zvýšení pohyblivostí spermií ve vagíně a děloze. Gelová struktura spermatu je zapříčiněna právě touto složkou.

SHRNUTÍ: Vitalitu spermií ovlivňuje hlavně náš jídelníček. Bez potřebných živin bude ejakulát méně kvalitní, bez vody zase hustý. Zlozvyky navíc spermiím škodí, co ještě více snižuje jejich kvalitu. Omezte proto nezdravé návyky a spermiím dopřejte „příkrm“ v tabletách VIMAX. 

 

mužský orgasmus

U zdravého muže je ejakulace doprovázena orgasmem. Tak příroda zařídila, abychom soulož podvědomě vyhledávali a množili se tak jako lidé

Kdy chlapec pohlavně zraje?

Pohlavní dospělost u muže nastává v okamžiku, kdy jeho pohlavní orgány dozrají a je schopen zplodit potomky. U chlapce tento věk nastává mezi 13 až 15 rokem. U dívek je to dokonce už mezi 10 – 12 rokem.

První ejakulace nastává přibližně 12 měsíců po startu puberty. Zpravidla skrze masturbaci nebo noční výron spermatu. Množství „mladého“ semene je malé.

Následující ejakulace po dobu 3 měsíců mají objem okolo 1ml. Po ejakulaci zůstává ve formě gelu na rozdíl od dospělých mužů.

 

Jak vypadá normální a zdravá ejakulace?

Jak muž prochází pubertou, semeno také prochází vývinem. Roste množství normálních spermií. Zpočátku je ejakulát řídký a průhledný. Je to tím, že při prvních ejakulacích neobsahuje žádné spermie. Jejich počet v ejakulátu během puberty rapidně roste.

Semeno produkované zhruba 12 měsíců po první ejakulaci (tedy 24 měsíců po startu puberty) zkapalňuje po krátkém časovém intervalu. Po 24 měsících má semeno vlastnosti jako u dospělého muže.

Ve věku mezi 14 až 17 lety by mělo vše šlapat jako po másle. Muž by měl mít sperma dospělého muže. Tedy ne zcela čiré a po určité době zkapalnět.

Pokud pochybujete o kvalitě spermatu, je na místě návštěva urologa nebo andrologického centra.

V jakém věku lze oplodnit ženu?

Už v ranné pubertě může dojít k oplodnění. Ke vzniku nového života stačí spojení nejmenší a největší buňky lidského těla. Tedy mužské spermie a ženského vajíčka. Dbejte proto už v mladém věku na ochranu a vždy používejte kondom.

SHRNUTÍ: 

 • spermie se dostávají do ejakulátu začátkem puberty
 • i jenom jedna funkční spermie může ženu oplodnit
 • „dospělý“ ejakulát je mléčně kalný, vazký a po pár minutách zkapalní 

 

VIDEO: Dominika z Růžového Slona radí, jak oddálit ejakulaci.

TIP: V sexshopu Růžový Slon najdete vše pro oddálení ejakulace. Gely, kondomy, erekční kroužky. Klikněte a objednejte si!

 

Poruchy ejakulátu

Průhledný ejakulát je zcela normální na začátku puberty v prvních měsících jejího průběhu. Značí nepřítomnost spermií. Pokud tento jev nastane v pozdějším věku, je to problém.

Muži bez spermií v ejakulátu mají takzvanou azospermii. Vyskytuje se asi u 1% mužů. Přitom 15% neplodných jedinců postihuje právě tato dysfunkce.

Neexistují žádné další specifické symptomy, které lze zaznamenat. Jediným vodítkem je neschopnost oplodnit partnerku a čiré sperma.

Jaká může být příčina? Jednoduše řečeno, varlata nejsou schopna produkovat spermie, nebo je něco blokuje na cestě ven. Existují tři hlavní druhy azoospermie:

Pre – testikulární azoospermie

Varlata jsou zcela funkční. Tělo je pouze nedokáže přinutit tvořit spermie. To může být zapříčiněno nízkou hladinou hormonů, nebo následkem chemoterapie. Tyto případy jsou velmi vzácné.

Testikulární azoospermie

Poškození varlat zabraňuje normální tvorbě spermií. To může nastat v těchto případech:

 • Infekce reprodukčního traktu. Třeba zánět močových cest, nebo nadvarlete.
 • Nemoc v dětství. Například virová orchitida. Způsobuje nabobtnání jednoho, nebo obou varlat.
 • Zranění v oblasti rozkroku.
 • Rakovina a její léčba. Radiace.
 • Genetické predispozice (například Klinefertův syndrom)

 

 

Post – testikulární azoospermie

Varlata normálně tvoří spermie, ale něco jim brání v úniku ven.

 • Blok v chámovodu a močové trubici. Takzvaná obstruktivní azoospermie.
 • Vasektomie
 • Retrográdní ejakulace. Ejakulát jde do močového měchýře, namísto močovou trubicí ven z penisu. Přibližně 40 % mužů s azoospermií trpí právě tímto typem.

TIP: Klikněte pro podrobný výčet poruch ejakulace. 

 

Krev v ejakulátu

Krev v ejakulátu neznačí nikdy nic dobrého. Vzhledem k rozsahu a velikosti reprodukční soustavy může zranění vzniknout na několika místech. Nejčastějšími příčinami krve v moči jsou:

 • Zranění močových cest
 • Krvácení z prostaty
 • Rakovina močového měchýře
 • Močové kameny
 • Zánět močových cest
 • Další příčinou krve v ejakulátu může být poranění v oblasti varlat, nadvarlete, chámovodu, prostaty a močové trubice.

TIP: Klikněte na podrobný výčet důvodů výtoků krve z penisu. 

Bolestivá ejakulace

Bolestivá ejakulace, nebo bolestivý orgasmus je běžně popisován jako bolest nebo pálení během vyvrcholení. Nepříjemný pocit se objevuje mezi análním otvorem, genitáliemi, ve varlatech či v uretře (trubice vedoucí sperma ven).

Bolest může být natolik frustrující, že vede k sexuální abstinenci. Výsledkem je narušení vztahu s partnerkou, deprese a úzkost.

ČTĚTE TAKÉ: Za bolestivou ejakulací mohou stát také pohlavní nemoci a choroby.

 

Co je to poluce a kdy se projevuje?

Nejde o žádnou nemoc ani poruchu. Noční erekce jsou u zdravého muže zcela běžnou záležitostí. Ty jsou někdy doplněny také samovolným orgasmem s výronem semene – polucí. K poluci může během noci dojít bez jakéhokoliv fyzického dráždění. Jediným příjemným stimulem jsou sny.

První poluce proběhne nejčastěji v období puberty. V období dospívání je běžný výskyt tohoto jevu 1 – 2krát týdně. S rostoucím věkem pravidelnost klesá. Zatímco poluce u chlapců je poměrně častý jev, v dospělosti obvykle vymizí.

Kolem 25. roku se objevuje zhruba jedenkrát za 14 dní. Pod podmínkou, že daný jedinec neuvolňuje napětí masturbací nebo sexem.

Výskyt poluce velmi závisí na četnosti masturbace nebo pohlavního styku. Onanie alespoň 2krát týdně může znamenat úplnou eliminaci noční poluce.

Dospělý muž s pravidelným sexem poluci nemusí vůbec zažít. Naopak při snížení frekvence pohlavního styku a masturbace může dojít i u něj k nečekané příhodě.

Noční poluce vzniká na základě snů. Tyto mokré sny mají rozmanitý obsah, často spojený se sexuální zkušeností. Muž, který ještě nezažil soulož, nebude pravděpodobně prožívat sex ani ve snu.

Sexuální sen v 95 % případů odpovídá sexuální orientaci a může obsahovat i prvky sexuální deviace. Masochista bude ve snu trpět a sadista způsobovat bolest. Zbylých 5 % snů mohou být sny, které neodpovídají sexuální preferenci. Heterosexuál bude mít homosexuální sny a podobně.

Abstinence v sexu je tedy hlavním faktorem výskytu poluce. Platí to v pubertě, ale i v dospělém věku. S polucí souvisí i termín spermatorrhea. Jde o samovolný únik semene. Při úniku není přítomna erekce ani sexuální stimulace a dochází k ní za bílého dne. Vyskytuje se také po delší sexuální abstinenci nebo extrémní námaze.

Pokud dochází k úniku častěji, může jít o zdravotní komplikaci v podobě zánětu nebo infekce. V tom případě je na místě návštěva urologa. Spermatorrhea může být zaměněna s kapavkou (hnisavý výtok z penisu), nebo předejakulační tekutinou (takzvaná kapka touhy).

TIP: Klikněte a čtěte, co na vás čeká na preventivním urologickém vyšetření. 

Vlastnosti kvalitního ejakulátu

Kvalitní sperma je dle WHO (Světová zdravotnická organizace) děleno do několika kategorií.

KVALITA EJAKULÁTU SE SNIŽUJE! Statistiky WHO hodnotí kvalitu a kondici spermií. Od roku 1999 do roku 2010 se některé vlastnosti zhoršily o desítky procent! Vymírá pomalu lidstvo? 

Statistika z roku 1999 Statistika z roku 2010
Plné zkapalnění po ejakulaci do 1 hodiny do 1 hodiny
Objem 2 ml 1.5 ml
Barva mléčně bílá mléčně bílá
Kyselost 27.2 – 7.8 pH nad 7.1 pH
Počet spermií na mililitr 20 milionů 15 milionů
Přímočarý pohyb 50 % 32 %
Vitalita 75 % 58 %
Nepřirozený tvar spermie 15 % 4 %
Leukocyty na mililitr pod jeden milion pod jeden milion

zdravý ejakulát

Takhle vypadá zdravý ejakulát. Mléčná barva, dostatečná viskozita a postupné zkapalňování. Kondici spermií zjistí spermiogram

 

Počet spermií

Je to počet spermií v jedné dávce ejakulátu. Za normální hodnotu je považována koncentrace spermií od hodnoty 15 000 000/ml. Normální množství je dle WHO od 1,5ml. Tedy minimální normální množství spermií v jedné ejakulaci je mezi 15 až 20 miliony.

Průměr je pak dle WHO někde kolem 50 miliónů/ml při jedné ejakulaci. Celkově je průměrný počet spermií mezi 200 až 500 milióny při jedné ejakulaci.

NECHTE SE VYŠETŘIT a plodnost si ověřte na oběru spermií – spermiogramu. 

Objem ejakulátu

Při jedné ejakulaci je normální objem 1,5ml a více.

Hybnost a dopředná hybnost spermií

Aby spermie dosáhly svého cíle, musí plavat. Za normu je považováno 40 % pohyblivých spermií. Z celkového množství by mělo být alespoň 32 % s dopřednou pohyblivostí. To znamená, že spermie neplavou zmateně, ale plynulým dopředným pohybem přímo k vajíčku.

Morfologie

Spermie mají různý tvar a charakteristiky. Velmi pěkně definuje ideální spermii bloga na vimax.cz: “Spermie má mít pravidelnou oválnou hlavičku, úzký krček a dlouhý rovný bičík“. Taková spermie letí k cíli jako šíp“.

Spermie dle charakteru lze rozdělit do 4 druhů:

 • Stupeň A – ideální tvar a pohyb
 • Stupeň B – pomalejší, pohyb připomíná hada, pohyb spotřebuje více energie než u stupně A
 • Stupeň C – zmatené spermie, díky různým specifickým vadám v tvaru a charakteristice mají neuspořádaný pohyb
 • Stupeň D – nepohyblivé spermie, šance téměř 0% na dosažení vajíčka

Za normální je považována hodnota aspoň 4% spermií stupně A.

Vitalita spermií a bílé krvinky

V ejakulátu by mělo být alespoň 58% živých spermií a méně než 1 milion bílých krvinek na jeden mililitr.

 

Chuť ejakulátu

Ejakulát asi nebude úplně záležitost pro fajnšmekry. Zkusili jste ho někdy ochutnat předtím, než jste nutili partnerku do orálního sexu? Ženy v jejich odporu ke spermatu jistě chápete. Je totiž hořký, slaný a kyselý zároveň.

 

Vůně ejakulátu

Ideálně by mělo aroma ejakulátu připomínat kaštanový květ. Nicméně ne každý z nás je sommeliér, aby rozpoznal takto “vybrané“ vůně.

 

Barva ejakulátu

Barva je ovlivněna tím, jak často souložíme a masturbujeme, zda máme v těle dostatek látek pro tvorbu spermií a zda právě netrpíme zánětem.

Barva může být světle bílá až nažloutlá. V případě nedostatku spermií dokonce modrá nebo průsvitná.

 

Hustota ejakulátu

Déle zadržovaný ejakulát je hustší a tmavší barvy. Je to tím, že obsahuje více spermií.

 

Kyselost ejakulátu

U normálního spermatu by měl být hodnota pH rovna, nebo vyšší 7,2. Sperma je tedy ideálně neutrální, případně mírně zásadité.

SHRNUTÍ: Jelikož kvalita ejakulátu statisticky klesá, je potřeba zařadit zdravou životosprávu. Zbavit se zlozvyků, zařadit pohyb a také o varlata pečovat. 

 

 

Masivní a silná ejakulace

Scény z porna, kdy muži ejakulují neskutečné množství semene do astronomických vzdáleností, jsou hezké, ale ne normální v běžném životě.

Bohužel zbytečně matou muže. Ti pak podobné výkony chtějí podávat i doma, a pokud se nedaří, mají pocit selhání.

Obrovská ejakulace je spíše snem, než realitou

Podobné zklamání čeká i ženy. Nakonec jsou všichni překvapeni, že výsledek není jako na plátně.

Je to tím, že scény v pornu jsou častokrát fingované, sestříhané a minutová scéna se točí hodiny. Výstřiky jsou uměle dotvářeny pomocí umělých trysek, nebo triků.

Síla ejakulace se mění

Síla ejakulace je velmi odlišná v závislosti na psychickém rozpoložení, síle svalů pánevního dna a délce abstinence.

Sílu ejakulace velmi dobře ovlivnit kegelovými cviky, dostatkem pohybu a správným životním stylem.

Zdravý počet ejakulací za den

Ejakulace je nedílnou součástí života každého muže. Mít sex, nebo alespoň často masturbovat, je tělu prospěšné fyzicky i z psychologického hlediska.

ČTĚTE TAKÉ: Proč je zdravé souložit denně, ideálně vícekrát? 

Ohledně počtu ejakulací je to u každého muže velmi individuální a každý má jinou „výdrž“ i návyky.

Častá ejakulace, pokud je muž při chuti není vůbec nic špatného. Má spoustu zdravotních benefitů.

Naopak celibát bez ejakulace kromě horšího fyzického stavu může vést i k psychickým poruchám.

ČTĚTE TAKÉ: 

Se sexuální zdrženlivostí a malým počtem ejakulací přicházejí i další rizika:

 • Pokles libida a oslabení erekce
 • Zdravotní rizika – neplodnost, rakovina prostaty či varlat
 • Psychické problémy a neurózy

 

Počet ejakulací za sebou

Nejčastější počet ejakulací, které muži zvládnou během jedné soulože, se pohybuje v rozmezí 1 až 2.

Jsou i tací, co zvládnou bez problému 3 kola a více, ale zas mají kratší výdrž a soulož pro ženu nemusí být uspokojivá.

Většina mužů potřebuje určitou obnovovací dobu po orgasmu, aby mohli dosáhnout znovu erekce. Tato lhůta je dána věkem a sexuální kondicí muže. Obvykle je to čas od několika minut do hodiny.

bakterialni_zanet_prostaty

Pokud jste nemocný, tělo slábne a šetří energii na léčbu. Ejakulace může být slabá. Pro tělo totiž v době léčby není prvořadá

 

Oddálení ejakulace

Předčasná ejakulace je velmi častou sexuální dysfunkcí. Jde o výron semene ještě před samotným pohlavním stykem, nebo po několika málo kopulačních pohybech.

Překotná ejakulace odborně “ejaculatio praecox“ nemizí ani s opakovaným pohlavním stykem a není tedy následkem dlouhodobější sexuální abstinence. Existuje několik způsobů, jak s předčasnou ejakulací bojovat.

V podrobných recenzích našich redaktorů na erekce.cz dopadly tyto přípravky jako vhodní kandidáti:

 

 

Přerušovaná soulož

Jde o běžnou soulož s tím rozdílem, že muž penis vytáhne dříve, než k ejakulaci dojde. Poté “rozdýchá“ své vzrušení a po chvíli pokračuje.

Tato metoda klade zvýšené nároky na oba partnery. Doba přerušování je velmi individuální. Někdo vydrží souložit minutu, jiný déle. Výsledkem je v každém případě prodloužení soulože.

ČTĚTE TAKÉ: Podrobný návod, jak na přerušovanou soulož (stop a go metoda). 

Častá masturbace

Častý trénink je jednou z odpovědí na předčasnou ejakulaci. Není třeba nikam spěchat. Naopak. Při boji s předčasnou ejakulací chcete mít na trénink čas a být uvolnění.

Experimentujte a v momentě blížící se ejakulace přestaňte. Dejte si minimální pauzu a po chvíli pokračujte. Tímto způsobem rozpoznáte a najdete svůj hraniční bod. Vaším cílem je ho pravidelným cvičením posunout.

TIP PROTI NUDĚ: Pokud nemáte partnerku, naučte se různé techniky masturbace. 

Masturbační techniky

Je několik technik, které se liší od standardní stimulace a více imitují pohlavní styk. Díky nim lze penis lépe připravit na vnímání skutečného pohlavního styku. Toto jsou některé techniky, které doporučujeme vyzkoušet:

 • Masturbace levou rukou – méně dominantní ruka nabízí nový, zajímavý pocit
 • Technika “OK“ gesto – masturbace spojením palce a ukazováčku

Žalud jako víko láhve – technika napodobuje otevírání víka lahve. Jen místo víka je v tomto případě žalud.

Druhý kondom

Použití kondomu pomáhá oddálit ejakulaci, není ale příliš bezpečné. Další vrstva jednoduše reguluje citlivost penisu během sexu.

Tím pádem je kondom skvělým řešením pro předčasnou ejakulaci. Je třeba použít silnější, znecitlivující kondom, případně dva kondomy najednou. To je nebezpečné, protože kondomy lehce sklouznou a hrozí vnik spermatu do pochvy.

Rozhodně doporučujeme vyvarovat se tenkých kondomů, které mají naopak požitek zvýšit. Ty pro znecitlivění penisu nejsou dobré, a hrozí i vyšší riziko protření.

VĚDĚLI JSTE, ŽE kondom má antikoncepční účinnost pouze 98%? Čtěte i další zajímavosti o kondomech. 

Stisk žaludu před ejakulací

Tato technika dokáže zabránit ejakulaci. Je jakýmsi doplňkem přerušované soulože.

Muž vytáhne penis z ženy, palcem a ukazováčkem stiskne místo těsně za žaludem. Nutno zmínit, že ne vždy jde o spolehlivou metodu. Citlivějším a mladším mužům nemusí tato metoda stačit.

O něco jistější technikou z hlediska nechtěného početí je stisk penisu hned u kořene. V tomto případě je potřeba uchopit penis až za varlaty těsně u kořene.

V tomto případě nepronikne ejakulát z varlat do močové trubice. Zůstane v chámovodech. Odtud bude sperma vyloučeno o něco později. Bude ale vytékat mimovolně, takže se určitě chraňte i kondomem. 

Sexuální polohy pro slabší dráždění penisu

Obecně by se muž měl vyhýbat pozicím, kde je na něm většina práce. Takovou je třeba misionářská poloha. Muž je zde iniciativní a poloha je intimní. Pokud má muž problém s předčasným finišem, pak tyto polohy nepomohou.

Vyhněte se i polohám “zezadu“. Ty jsou velmi dráždivé a muž se udělá velmi rychle.

Obecně jsou vhodné polohy, kdy je vagina co nejvíce rozevřená a tření je slabší. 

Jaké polohy tedy zvolit? Ideálně všechny, kde převezme jízdu partnerka.  V podstatě jde o dvě skupiny poloh, které dokážou oddálit vyvrcholení a prodloužit rozkoš obou partnerů:

 • Muž sedí a žena na něj nasedá
 • Muž leží a žena je nahoře – bokem k němu, nebo intimně hrudník na hrudník

Obě tyto polohy dávají prostor ženě k uspokojení a muž není nucen přirážet. Nohy ženy by měly být co nejdál od sebe.

Kegelovy cviky

Na posílení sexuální výdrže jsou vynikající metodou kegelovy cviky. Posilují výrazně svalstvo pánevního dna a jsou skvělou volbou.

Cviky spočívají v opakovaném zatínání a držení svalů, které muži používají, když jdou močit.

Cviky a jejich účinek je při pravidelném denním cvičení znát už po několika týdnech.

Posílené pánevní dno má ještě další výhody:

 • lepší držení těla
 • lepší prožitek sexu
 • prevence před únikem moči a slábnutí tělesného jádra

 

Znecitlivující gely

Nestále vznikají nové snahy, jak vylákat ze zoufalých mužů peníze. Každou chvíli je v nabídce nový gel či podobný výrobek. Nabízí zlepšení erekce, větší penis a další kupu slibů.

Výsledek je většinou stejný. Erekce se nedostaví vůbec, zato vyrážka, podráždění pokožky a nechtěné účinky ano.

Jak jsou na tom znecitlivující gely oddalující ejakulaci? Tyto gely působí jako anestetikum – znecitlivují potřenou oblast. Oddálit ejakulaci tedy pomohou. Ale má to svou druhou stranu mince.

Pokud to přeženete s množstvím, můžete si zcela zkazit soulož. Silné složení znecitliví penis natolik, že nebudete cítit vůbec žádné dráždění. Navíc to samé přenesete i na partnerku. Výsledek? Zdevastovaná soulož.

ČTĚTE TAKÉ: Podrobně o lžích a slibech výrobců gelů na podporu erekce. 

Doplňky stravy a léky na oddálení ejakulace

Určité zkrácení cesty za zkrocením předčasné ejakulace představují léky a přírodní přípravky.

V případě léků je výhodou jejich účinek. Nástup lze očekávat poměrně rychle a účinně.

Nevýhodou je nutnost návštěvy lékaře, protože tyto léky jsou vydávány na předpis. Druhou nevýhodou jsou pak vedlejší účinky. Jak už to u syntetických léků bývá nedobrým zvykem, téměř každý sebou nese určitý vedlejší účinek.

PODROBNÁ RECENZE: Priligy na oddálení ejakulace testoval redaktor Pavel. 

priligy

Priligy je jediný LĚK s potvrzeným účinkem na oddálení ejakulace

Druhou alternativou jsou přírodní přípravky. Složení je na bázi bylin a rostlin. Účinkem se sice nevyrovnají léku, jako podpora oddálení ejakulace ale mají svůj význam.

Jaké zvolit přípravky na posílení výdrže? V podrobných recenzích našich redaktorů na erekce.cz dopadly tyto přípravky jako vhodní kandidáti:

prášky na erekci

Zhodnotili jsme desítky výrobků, které slibují prodloužení soulože. 

 

 

Soulož s plným měchýřem

Tento trik na předčasnou ejakulaci má mezi lidmi rozporuplnou pověst. První názor je takový, že při souloži s plným měchýřem bude muž myslet na to, že chce močit. Tím pádem jeho vědomí není tolik zaměstnáno stimuly ze soulože a vydrží déle.

Druhý názor odporuje prvnímu a tvrdí přesný opak. Pointa je v tom, že při sexu budete myslet na dvě věci – uspokojení partnerky a plný močový měchýř.

Záleží na tom, co mozek vyhodnotí jako prioritu. Možná, že podvědomě zvolí raději toaletu. Tím pádem je předčasná ejakulace na světě.

Z dvou protichůdných názorů, za něž lidé na diskuzích a amatérských stránkách bojují, vyplývá celkem očividný závěr. Předčasná ejakulace je z velké části i záležitostí psychiky.

Prodloužená předehra bez stimulace penisu

Kolik času věnujete předehře? Zkoušejte ji prodloužit, zkrátit. Dejte šanci rozmanitosti. Více, či méně se zaměřte na penis. Tak budete kontrolovat úroveň stimulace.

Pokud při předehře dosahujte stupně podráždění penisu 9,5 a 10 je ejakulace, pak už je předehry moc. Lepší je vstupovat do partnerky někde kolem úrovně 6.

Předehra ve správné míře pomáhá bojovat proti předčasné ejakulaci. Muž během ní získá kontrolu nad svou úzkostí z případného selhání. Zůstane tak uvolněný a bez stresu.

Dráždění penisu během předehry snižuje citlivost penisu, takže muž vydrží o něco málo déle.

Pravidelný sex

Cvičení dělá mistra. Toto přísloví platí i v sexu. Čím více sexu, tím více jistoty a méně strachu. Psychická pohoda má velký vliv na předčasnou ejakulaci a celkový prožitek ze sexu.

Sex by se dal v tomto ohledu přirovnat ke sportu. Čím častější trénink, tím lepší výsledky. A stejně jako u sportu i v sexu platí, že základem je správné dýchání. Budete-li dýchat zhluboka a pravidelně, získáte nad ejakulací větší kontrolu, než když budete naopak dech zadržovat.

 

Léky a léčba předčasné ejakulace

Předčasná ejakulace je především nesprávně pochopená. Pro muže je přirozená. Ještě v pravěku u našich předků šlo hlavně o zplození potomků. Samec musel oplodnit samici dříve, než přiběhl šavlozubý tygr.

Dnešní doba je jiná. Klade diametrálně jiné nároky. Ženy prahnou po uspokojení a orgasmech stejně jako my, pokud ne více.

Proto výrobci léčiv a společenský tlak ukazují předčasnou ejakulaci jako něco špatného a nechtěného. Z tohoto problému se stal velký byznys. Přitom jde o přirozenou reakci těla zakořeněnou v našem genomu po tisíce let.

Předčasná ejakulace není žádná nemoc ani porucha, které byste se měli obávat. Jde jen o zvýšenou citlivost penisu, především žaludu. Tu má každý muž jinou. Neexistuje norma pro „správnou“ výdrž a délku soulože.

Jak na předčasnou ejakulaci?

Stimuly z penisu se přenášejí rychleji a svěrače reagují brzkým výronem semene. Řešení je několik. Na redukci zrychlených stimulů platí již výše zmiňovaný silnější kondom, znecitlivující gel.

Lék na předčasnou ejakulaci

Signály dokážou zpomalit i určité účinné látky . Obsahuje i lék na předčasnou ejakulaci Priligy.

PODROBNÁ RECENZE: Priligy na oddálení ejakulace testoval redaktor Pavel. 

 

Poruchy ejakulace

Poruchy ejakulace mohou být rozmanité. Může být chybějící, bolestivá a retrográdní. Předčasná ejakulace není skutečný problém, pouze nepříjemný aspekt soulože.

Podíváme se na jednotlivé druhy a zjistíme, jak je rozpoznat, léčit a také jak jim zabránit.

Předčasná ejakulace znejistí partnerku

Ejakulace během 1 až 1,5 minuty je spolu se slabou erekcí nejčastější sexuální dysfunkcí. Tento problém postihuje asi 33 % mužů a jen minimum s ním běží hned za doktorem.

Předčasná ejakulace není žádný zdravotní problém, jak je často prezentována. Nutno dodat, že nemá vliv ani na plodnost.

Právě naopak. Muž, který ejakuluje rychle, by v pravěku svůj cíl splnil jako první. V té době ale sex nebyl relaxační, jako dnes. Pouze partnerka asi nebude dvakrát nadšená po pár minutách soulože.

Opožděná – retardovaná ejakulace zabere i hodiny

Tato porucha ejakulace není zas tak častá. V podstatě znamená třeba i několik hodin soulože, než muž dosáhne orgasmu. Přestože k dnešním trendům může jít o zdánlivou výhodu, při každém sexu trvajícím dlouho už nikdo podobný názor mít nebude.

Řešení není zas tak snadné. Příčiny mohou mít psychologické i fyziologické kořeny.

ČTĚTE detailní článek o opožděné ejakulaci. 

Slabá ejakulace vás může zaskočit

Jde o částečnou neschopnost ejakulovat. Součástí orgasmu nejsou typické kontrakce pánevního dna a často chybí i onen příjemný pocit. Příčina může být v řadě jiných onemocnění. Pokud zmizí nemoc, pak odezní i tento vedlejší efekt.

Chybějící ejakulaci konzultujte s lékařem

Orgasmus bez výronu semene. Takzvaný suchý orgasmus dokáže potrápit. Tento neduh může být způsoben řadou operací a případným poškozením nervů. Můžeme sem zařadit například poškození míchy, páteře, chybné chirurgické zákroky a úrazy. Vliv mají opět psychofarmaka a léky na vysoký krevní tlak.

ČTĚTE podrobný článek o ejakulaci bez erekce. 

Retrográdní – zpáteční ejakulace

Retrográdní ejakulace je specifická dysfunkce. Ejakulace funguje normálně až na to že na křižovatce močový měchýř – močová trubice sperma volí první opačný směr. Sperma tak putuje do měchýře místo z těla ven.

ČTĚTE podrobný článek o retrográdní ejakulaci a možnostech nápravy

Bolestivá ejakulace zničí zájem o sex

Toto není moc častý problém. Ve chvíli, kdy nastane dokáže velmi znepříjemnit život. Tato dysfunkce je získána psychickými problémy, poruchami nervové soustavy, rakovinou prostaty nebo záněty a infekcemi.

SHRNUTÍ: Opožděnou ejakulaci a krátký sex nezpůsobuje nemoc. Na zhoršené zdraví upozorní problém s erekcí, kdy je penis měkký i při vzrušení. 

 

andropauza u mužů

Za oslabení sexuální aktivity může z velké části andropauza. Nastupuje po cca. 45 roku života

 

 

Poruchy ejakulace statisticky

Pro mnoho mužů je předčasná ejakulace jev, který nastane zčista jasna a pak odezní. Této skupině mužů tedy nepřináší až zas tolik problémů.

Pro ostatní je tato dysfunkce těžkou překážkou. Tento boj může být extrémně vyčerpávající.

Za předčasnou ejakulaci lze považovat orgasmus ke kterému dojde do 90 až 120 sekund po zasunutí, nebo dokonce i před. Projevuje se u všech věkových skupin.

 

VÍTE, ŽE:

 • Až 69 % mužů nevyhledá lékařskou pomoc při předčasné ejakulaci. To je ale chyba, protože problematická ejakulace může poukázat na jiné onemocnění.
 • Až 70 % mužů hledá pomoc na internetu, což není vždy správné. Na síti je mnoho dezinformací. 
 • Více než polovina mužů věří, že předčasná ejakulace je psychologického původu. Pokud neporadí urolog, poradit může psycholog. 
 • Téměř 43 % uvádí jako hlavní příčinu PE stres.

 

Impotence – neplodnost

Co to vlastně znamená, když žena vyčte muži: “Nestojí ti. Jsi totální impotent!“ Je tato věta pravdivá?

Není. Dotyčná slečna si plete pojmy.

Stupně impotence

Impotence vyjadřuje neschopnost muže plodit děti. Příčiny lze dělit do 3 skupin:

 • Pre-testikulární – varlata fungují, jen tělo je neumí přinutit tvořit spermie
 • Testikulární – porucha varlat, netvoří spermie
 • Post-testikulární – chyba je na cestě mezi varlaty a ústím močové trubice

 

Jak se projevuje impotence?

Projevuje se neschopností plodit děti. Spolehlivě ji lékaři rozeznají na sperimiogramu. Zjistí, jak na tom ejakulát daného muže je a doporučí další vhodné postupy.

JAK PROBÍHÁ VYŠETŘENÍ NA SPERMIOGRAMU? Nejde o nic bolestivého. Odebere se pouze vzorek ejakulátu. Klikněte.

Léčba impotence

V případě, že pochybujete o své plodnosti, zajděte určitě za urologem.

Impotence se dá léčit. Vše začíná návštěvou odborníka. Ten zjistí příčinu neplodnosti. Ty mohou být různé, proto je správná diagnóza klíčová.

Nikdo není schopen zjistit příčinu neplodnosti bez řádného vyšetření. Vždy je důležitý názor lékaře.

 

Andropauza

Nejen žen se dotýká téma přechodu. I muži mají svůj vlastní přechod do zralých let, i když není tak očividný.

Andropauza je záležitostí měnící se sexuální aktivity a slábnutí produkce pohlavních hormonů. I pro muže mnohdy znamená toto období zásadní životní komplikaci.

Andropauza u mužů

Andropauza označuje syndrom mužského stárnutí. Ve skutečnosti to není úplné zastavení tvorby testosteronu, jak si mnozí myslí. Pokles je pozvolný a lze na něm velmi dobře pracovat. Správným přístupem lze andropauzu zpomalit.

U mužů dochází tedy k pozvolnému poklesu pohlavního hormonu. Nejde ale o tak prudký pokles jako u žen. Plodnost muže totiž zůstává zachována až do pozdního věku. Proto je v současnosti pojem andropauza nahrazován termínem syndrom mužského stárnutí.

Příznaky andropauzy

Příznaky andropauzy dělíme do tří skupin:

Příznaky psychologické:

 • napětí – zvýšený stres a podezíravost
 • podrážděnost – pocity méněcennosti a vyhoření
 • úzkost – strach o budoucnost a vlastní hodnotu ve společnosti
 • výkyvy nálad

Příznaky somatovegetativní:

 • návaly horka a pocení
 • nespavost nebo naopak zvýšená potřeba spánku
 • snížení fyzické výkonnosti

Příznaky sexuální:

 • pokles erekční pohotovosti – erekce se navozuje pomaleji a vydrží krátce, po ejakulaci penis ihned ochabne
 • méně pevná erekce – penis je pořád více měkký i na pohmat
 • kratší výdrž – nedokáže uspokojit partnerku

ČTĚTE TAKÉ kompletní projevy andropauzy a jak mění muže k horšímu. 

Léčba andropauzy

Správný chlap bere osud do svých rukou. Takže ani nějaká andropauza ho nemůže rozhodit. V prvé řadě může na sobě pracovat sám.

Pohyb, životospráva a optimismus jsou klíčem k oddálení stáří. Na místě je i konzultace s odborníky.

 

 

Udržujte svou ejakulaci aktivní a vitální

Doufáme, že jsme alespoň zčásti rozklíčovali tak rozsáhlou oblast, jakou je mužská ejakulace. Snad jste zde našli alespoň základní odpovědi na vaše otázky. Pokud ne, doporučuji napsat nám přímo do poradny.

DÁLE ČTĚTE: Redakce vybírala TOP 10 doplňků pro podporu erekce a výdrže. Který zvítězil?