V podrobném profilu L-argininu zjistíte:

  • jaké jsou účinky L-argininu;
  • jak přesně vám může L-arginin zlepšit sexuální život;
  • jaký vliv má L-arginin na erekci či na erektilní dysfunkci;
  • jaké je doporučené dávkování L-argininu;
  • nežádoucí účinky L-argininu a kdo by jej neměl užívat.

l-arginin

 

L-Arginin – aminokyselina, která povzbudí váš sexuální život

Aminokyselina, o které se vědci poprvé dozvěděli již před 90 lety. Za její výzkum obdrželi dokonce tři američtí vědci v roce 1997 Nobelovu cenu. Je výchozí surovinou k tělesné produkci oxidu dusnatého.

Zvyšuje roztažnost tepen i ostatních cév. Snižuje krevní tlak. Podporuje erekci. To všechno je L-arginin, aminokyselina, kterou si ale tělo neumí samo vytvořit. Zmírňuje poruchy erekce a sexuální vzrušivosti u mužů, podporuje plodnost a růst svalů.

PODÍVEJTE SE na 5 významných účinků oxidu dusnatého >> 

 

Co je L-arginin?

L-arginin je semi-esenciální aminokyselina, kterou tělo získává částečně ze stravy a je pro tělo nezbytná jako stavební blok proteinů. Výraz semi-esenciální znamená, že je tato látka za určitých podmínek pro organismus naprosto nezbytná a stává se tak nepostradatelnou součástí stravy.

Tuto aminokyselinu si tělo syntetizuje během močovinového cyklu v játrech a ledvinách. L-arginin je přeměněn v těle na chemickou látku zvanou oxid dusnatý. Ovšem neumí si jej samo vytvořit.

Přirozeným zdrojem L-argininu je například zelený hrášek, obiloviny, sója, vejce, arašídy a lískové oříšky, sezamová a dýňová semínka nebo čokoláda.

Cammi Ballecková, Ph.D, lékařka alternativní medicíny a autorka knihy Making Happy Happen, doplňuje:

Tyto potraviny rovněž obsahují jód, základní minerál pro správnou funkci štítné žlázy a nadledvinek, které pak pomáhají regulovat vaši náladu.

Aminokyseliny jsou stavebními kameny většiny buněk a poskytují jednotlivým buňkám strukturu. Aminokyseliny produkují tkáň, kůži, svaly, orgány a také vlasy. Proto jsou aminokyseliny, včetně L-argininu, tak důležité.

TIP: Pro doplnění hodnotného L-Argininu doporučujeme slovenský Zerex Klasik s 50 mg v jedné tobolce. 

zerex recenze

 

Účinky L-argininu

Jak ale souvisí L-arginin s erekcí a zdravým sexuálním životem?

Jak už jsem uvedla na začátku, L-arginin je výchozí surovinou k produkci oxidu dusnatého a zároveň zvyšuje roztažnost tepen i ostatních cév. To jinými slovy znamená, že usnadňuje proudění krve v celém těle, a to včetně penisu. A tam, kde je krev, je i erekce. Je to velice jednoduché.

Slavný urolog Prof. dr. sc. Marijan Šitum uvádí:

Sexualita hraje velmi důležitou roli pro celkové zdraví každého člověka, Světová zdravotnická organizace definuje sexuální zdraví jako úplné fyzické, duševní a sociální pohody spojené se sexualitou, a ne pouze nepřítomnost nemoci, dysfunkce nebo vady.

Mozek vyšle signál penisu k erekci. V důsledku toho začne organismus produkovat oxid dusnatý, který uvolňuje cévy a svaly, což je základním předpokladem pro pevnou erekci. Pokud je L-argininu v těle málo, cévy se nerozšíří.

Výsledek: Erekce je slabá anebo žádná. U osob, které přijímají do těla více L-argininu, se automaticky zvyšuje úroveň oxidu dusného, takže nemívají tak často problémy s erekcí.

 

Užívání L-argininu

L-arginin najdete na trhu nejčastěji v podobě sypkého prášku nebo tabletek. Tabletky s L-argininem se klasicky polykají a zapíjejí dostatečným množstvím vody. Obvyklá dávka je 1 až 2 kapsle ráno na lačno nebo večer před spaním.

Prášek je doporučován rozmíchat ve vodě, ideálně v nějakém kyselejším nápoji, jako je džus, voda se sirupem nebo limonáda.

Vhodná je také kombinace L-argininu s L-citrulinem. Cirulin obsahuje třeba česká Proerecta.

 

Správné dávkování L-argininu

Odborné zdroje uvádí, že by měli muži pro dosažení maximálního účinku užívat zhruba 3 000 až 5 000 mg čistého L-argininu denně. L-arginin najdete na trhu nejčastěji v podobě prášku či tabletek. Obsah L-argininu v takových doplňcích stravy bývá od 500 mg až po 5 000 mg.

Pokud máte běžně během dne vysokou fyzickou zátěž, měli byste užívat alespoň oněch 5 000 mg L-argininu denně.

 

Účinky L-argininu potvrzené vědci

L-arginin byl několikrát studován vědci jako možná léčba erektilní dysfunkce a mnoha dalších stavů problémů s erekcí. Tyto výsledky naznačují, že doplněk stravy s L-argininem může pomoci obnovit zdravou erektilní funkci.

Studie z roku 2010 s názvem „Efficacy and Safety of Oral Combination of Yohimbine and L-arginine (SX) for the Treatment of Erectile Dysfunction: a multicenter, randomized, double blind, placebo-controlled clinical trial” týkající se kombinace L-argininu a hydrochloridu yohimbinu zjistila, že léčba L-argininem přináší prokazatelné pozitivní výsledky na mužskou erekci. Studie ukázala, že doplňování L-argininu je vhodná pro muže s mírnou až středně závažnou erektilní dysfunkcí.

Další studie, zveřejněná v časopisu Journal of Sex and Marital Therapy, prokázala, že doplňky stravy s L-argininem a pycnogenolem pomohly významnému počtu mužů ve věku 25 až 45 let, aby dosáhli normální erekce. Léčba navíc nezpůsobila žádné nežádoucí účinky, které se objevují běžně při léčbě erektilní dysfunkce.

Účinnost L-argininu byla sledována také v další studii s názvem „Effectiveness of oral L-arginine in first-line treatment of erectile dysfunction in a controlled crossover study”. V této studii vědci sledovali 32 pacientů v průměrném věku 51 let s erektilní dysfunkcí. Léčba se skládala ze dvou 17denních běhů. Nejprve pacienti užívali 1 500 mg L-argininu denně.

Po sedmidenní době se pacienti vyměnili a ti, kteří původně dostávali placebo přešli na L-arginin a naopak. Pět pacientů (17 %) zaznamenalo významné zlepšení jejich erektilní funkce na konci L-argininové fáze a 6 pacientů (20 %) po období placeba.

17 pacientů (56 %) vykazovalo malé zlepšení s L-argininem a 13 (43 %) s placebem. U 8 pacientů (27 %) skupiny došlo buď ke změně skóre erektilní dysfunkce nebo dokonce k jejímu mírnému zhoršení.

 

Co dělat pokud L-arginin neúčinkuje?

Jak ukazují výše zmíněné studie, není L-arginin vždy 100% účinný. Na některé pacienty (ve výše zmíněné studii 27 %) neúčinkuje vůbec, anebo jen velice málo. L-arginin totiž není lékem na erektilní dysfunkci, pouze aminokyselinou, která má na erekci pozitivní vliv. Rozhodně tedy nelze k užívání L-argininu přistupovat jako k léčbě erektilní dysfunkce.

Pokud na vás L-arginin neúčinkuje, doporučuji navštívit vašeho lékaře nebo sexuologa.

 

Rizika L-argininu

Některými doplňky stravy se nelze předávkovat, ovšem ne v případě L-argininu. Pokud se předávkujete L-argininem, budou na vás čekat nepříjemné nežádoucí účinky, jakou jsou nevolnosti, průjmy, zvýšená četnost oparů, podráždění očí a nosní sliznice. Proto vždy užívejte L-arginin dle doporučení vašeho lékárníka a informací na balení.

Nežádoucí účinky, které se mohou vzácně objevit, zahrnují bolest břicha, nadýmání, průjem, dnu, zánět dýchacích cest, zhoršení astma a nízký krevní tlak.

 

L-Arginin a alkohol

Jelikož si tělo běžně L-arginin získává z jídla, neměl by ve spojení s alkoholem působit žádné výraznější komplikace. Opět to ale neriskujte a rozhodně účelově nemíchejte L-arginin společně s alkoholem. Pokud by se u vás přece jen objevily nežádoucí účinky po pozření L-argininu společně s alkoholem, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

 

Pro koho není L-arginin vhodný?

L-arginin není vhodný pro děti do 3 let, osoby náchylné na opary, onkologické pacienty, těhotné a kojící ženy. Rovněž se užívání L-argininu nedoporučuje osobám s poruchou jater nebo osobám se schizofrenií. L-arginin rozhodně není určen jako náhrada pestré stravy, a proto jej neužívejte místo klasického jídla.

 

L-Arginin a sex

L-arginin podporuje sice sexuální funkce u mužů, ale rozhodně se nejedná o Viagru nebo na druhé straně o účinnou antikoncepční metodu. L-arginin je pouze doplňkem stravy, nikoliv lékem nebo léčivým prostředkem.

 

L-Arginin a těhotenství

L-arginin rozhodně není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Zároveň se nejedná o žádný druh antikoncepce. Jestliže se tedy chcete vyhnout nechtěnému početí, použijte některou z ověřených forem antikoncepce, jako je například kondom.

 

Přípravky obsahující L-arginin

Aminokyselina L-arginin se aktuálně prodává v řadě doplňcích stravy. Zde jsou nejznámější a nejoblíbenější z nich:

Zerex Klasik – KLIKNĚTE NA PODROBNOU RECENZI
ArginMax Forte – KLIKNĚTE NA PODROBNOU RECENZI
Clavin – KLIKNĚTE NA PODROBNOU RECENZI
Almea – KLIKNĚTE NA PODROBNOU RECENZI
eJoy – KLIKNĚTE NA PODROBNOU RECENZI

Na internetu nebo i v lékárně najdete spoustu dalších doplňků stravy s L-argininem. Stačí se obrátit na vašeho lékárníka nebo lékaře.

 

L-Arginin bez předpisu

Veškeré doplňky stravy s L-argininem jsou volně prodejné, tedy bez nutnosti lékařského předpisu. Vždy ovšem užívejte takové přípravky přesně dle návodu na obalu. L-argininem je možné se předávkovat a takový stav potom s sebou přináší nepříjemné vedlejší účinky. Proto to s L-argininem nikdy nepřehánějte.

PRO DOPLNĚNÍ L-ARGININU redakčně doporučujeme slovenský doplněk Zerex Klasik pro podporu prokrvení penisu. 

zerex recenze

 

Přírodní látky, rostliny a byliny pro podporu erekce

L-Citrulin – volně dostupný bez předpisu
Kotvičník zemní - volně dostupný bez předpisu
L-arginin - volně dostupný bez předpisu
Maca peruánská - volně dostupná bez předpisu
Ginkgo biloba - volně dostupný bez předpisu
Pískavice řecké seno - bez lékařského předpisu

 

Použité zdroje