Rakovina močového měchýře: Vzácná, ale mnohdy smrtelná

Rakovina močového měchýře je ve srovnání s ostatními typy poměrně vzácný typ rakoviny. Rakovinné buňky se tehdy začínají množit a šířit z výstelky močového měchýře.

Aktuálně existuje několik metod léčby rakoviny močového měchýře. Bohužel se rakovina může po čase vrátit. Pacienti by proto měli být ostřežití i pokud již léčebnou terapii podstoupili a měli by pravidelně absolvovat lékařské prohlídky.

V článku se podíváme na typy rakoviny močového měchýře, na příčiny, příznaky a samozřejmě i na dostupné léčebné metody a možnosti prevence.

rakovina močového měchýře

VÍTE, že v České republice je každoročně diagnostikováno přes 2000 nových případů karcinomu močového měchýře? Až 900 pacientů na zhoubný nádor měchýře umírá.

Riziko vzniku rakoviny močového měchýře stoupá s věkem a je nejčastěji diagnostikována lidem mezi 55 až 75 lety.

 

Co přesně je rakovina močového měchýře?

Rakovina močového měchýře je (aspoň v Česku) vzácným typem rakoviny rozvíjející se z epitelu a tedy tkáně výstelky močového měchýře. Močový měchýř je dutý orgán, který zadržuje moč.

Dnes existují různé léčebné metody rakoviny močového měchýře, přičemž obvykle se přistupuje k operaci.

Pokud se povede rakovinu diagnostikovat včas ještě v raném stádiu, léčba je obvykle účinná. Bohužel se rakovina měchýře vrací až v 75 % (!!) případů raných stádií. Lze tedy tvrdit, že rakovina močového měchýře je velmi vážná, těžce se z ní léčí a kvůli opakovaným návratům je v mnoha případech i smrtelná.

 

Jak častá je rakovina močového měchýře?

jak častá je rakovina močového měchýře?

Co se týče české statistiky, lékaři každoročně zachytí 2000 nových případů rakoviny močového měchýře.

Při psaní článku jsem čerpal také z celosvětových statistik. Ty tvrdí, že rakovina močového měchýře je čtvrtou nejčastější rakovinou u mužů a u osob, které se jako muž narodily. Muži mají 4x vyšší riziko vzniku rakoviny měchýře než ženy a až 2x častěji postihuje muže bílé rasy.

Zajímavé je, že i když ženy jsou rakovinou méně ohrožené, lékaři u nich rakovinu měchýře zachycují až v závažnějších a pokročilejších stadiích. Lékaři si tuto zajímavost vysvětlují tak, že ženy přikládají menší pozornost nálezům krve v moči (odborně hematurie) a to i přesto, že krev v moči je jedním z hlavních příznaků rakoviny močového měchýře. Krev totiž vnímají jako běžnou součást svých cyklů a že se může jednat o nádor měchýře je jednoduše nenapadne.

Rakovina močového měchýře průměrně napadá lidi až po 55 roku. Průměrný věk, kdy lékaři rakovinu diagnostikují, je až 73 let. O to důležitější jsou pravidelné preventivní lékařské prohlídky.

Výskyt rakoviny močového měchýře je častější u mužů. U žen je bohužel rakovina měchýře diagnostikovaná až v pokročilých stadiích.

MĚJTE PŘEHLED: Krev v moči (hematurie) není nikdy neškodná. Jaké jsou příčiny a jak se čůrání krve zbavit?

krev v moči, hematurie

 

Jaký vliv má rakovina močového měchýře na organismus?

stupně závažnosti rakoviny močového měchýře

Stupně závažnosti karcinomů močového měchýře. Všimněte si, že poslední 4. stupeň již zasahuje i prostatu (zdroj obrázku).

Močový měchýř je dutý orgán určený pro skladování moči, která do něj přitéká z ledvin. Rakovina močového měchýře se může rozvinout právě na vnitřní stěně měchýře, kterou tvoří endotel a tedy výstelka močového měchýře (lékařsky také urotel nebo urotelium). Urotel je tvořen buňkami, které se při naplňování měchýře močí natahují a po vymočení se zase stáhnou.

K rakovině močového měchýře dochází, pokud začnou buňky v této tkáni abnormálně mutovat, nekontrolovatelně se množit a postupně vytvářet větší a větší nádory (karcinomy).

Pokud se rakovinu nepovede včas zachytit a začít léčit, karcinom začne prorůstat přes vnější výstelku měchýře a tak se může rozšířit do blízkých orgánů a tkání (lymfatické uzliny, prostata, kosti) nebo dokonce i do vzdálenějších (plíce, játra a pod.).

 

Příznaky rakoviny močového měchýře

Nejčastějším a obvykle prvotním příznakem rakoviny močového měchýře je výskyt krve v moči. Pokud si v moči všimnete nějakých krvavých stop, není to automaticky potvrzením rakoviny močového měchýře. Existují i mnohé jiné příčiny. Vždy byste ale měli zpozornět.

Mezi další příznaky rakoviny močového měchýře patří:

  • Viditelná přítomnost krve v moči. Krev se může do moči dostávat i v okem neviditelném množství a odhalí ji až lékař po analýze vzorku moči.
  • Bolestivé a nepříjemné močení (odborně dysurie). Postiženého při močení trápí ostrá bolest, pálení nebo píchání. Pocity se mohou objevit během močení nebo krátce po vymočení.
  • Nadměrná potřeba močit (odborně polyurie). Postižený močí mnohem častěji než normálně.
  • Problematické močení. Postižený může mít také problém spustit proud moči nebo jej kdykoliv zastavit. Proud moči může být mnohem slabší než běžně.
  • Chronické infekce močového měchýře. Infekce a záněty močového měchýře zvyšují riziko vzniku jeho rakoviny. Infekce i rakovina může mít některé příznaky podobné, takže pokud vám nezabrala léčba antibiotiky, určitě zajděte problém ohlásit za urologem.

 

Příčiny vzniku rakoviny močového měchýře

I rakovina močového měchýře je jedním z typů rakovin, u které lékaři nemají úplně přesnou vědomost o příčinách jejího vzniku. Zatím se nepovedlo uspokojivě vysvětlit, proč buňky močového měchýře mutují a stávají se rakovinnými.

Co již ale známe jsou rizikové faktory, které mohou kromě rakoviny močového měchýře vyvolat rakovinové bujení i kdekoliv jinde v těle:

Kouření: Kouření tabáku i jeho moderních náhrad zdvojnásobuje riziko propuknutí rakoviny měchýře. Ohrožení jsou i pasivní kuřáci a tedy osoby, které se s kuřáky zdržují ve stejném prostředí. Kouření dráždí měchýř pravidelně.
Chronické infekce močového měchýře: Pacienti s chronickými infekcemi a záněty měchýře, ale také pacienti s močovými kameny nebo s jinou infekcí močových cest jsou náchylnější na vznik spinocelulárního karcinomu. Infekce měchýř značně dráždí.
Zavedení cévky pro močení: I lidé se zavedeným močovým katetrem po delší dobu jsou náchylnější na vznik spinocelulárního karcinomu. I cévka může dráždit močový měchýř.
Chemoterapie: Riziko vzniku rakoviny mohou paradoxně zvýšit i některé chemoterapeutické léky, které mají rakovinu naopak léčit.
Expozice některým chemikáliím: Lidé, kteří jsou v práci či životním prostředí vystavení chemikáliím používaným v barvách, gumě, kůži, kosmetice a drogérii, textiliích a podobně mohou mít zvýšené riziko rakoviny.
Expozice radiačnímu záření: Radioterapie slouží k léčbě rakoviny, bohužel ale může vznik rakoviny močového měchýře podporovat.

Tabulka rizikových faktorů rozvoje rakoviny močového měchýře

 

Jak lékař diagnostikuje rakovinu močového měchýře?

Lékař má k dispozici několik vyšetřovacích metod, proto jej vždy poslechněte a nechte provést testy, které považuje za nejvhodnější.

Rozbor moči: Ve vzorku moči bude lékař zkoumat důkazy o infekci, která je častým rizikovým faktorem rakoviny měchýře.
Cytologie: Odběr vzorku tkáně močového měchýře pro bližší prozkoumání pod mikroskopem.
Cytoskopie: Prohlídka měchýře pomocí cytoskopu (tenké hadičky s kamerou a světlem). I při cytoskopii vám může lékař odebrat vzorek tkáně měchýře pro mikroskopické vyšetření.

Tabulka vyšetřovacích metod rakoviny močového měchýře

 

Další možná vyšetření, pokud se rakovina močového měchýře prokáže

Pokud lékař po prvních vyšetřeních zjistí, že vám močový měchýř skutečně napadla rakovina, může pokračovat dalšími speciálními testy:

Transuretrální resekce nádoru močového měchýře: Jde o vyjmutí nádoru přes močovou trubici. Lékaři jej potřebují pro další testy. Tato metoda se může stát zároveň i léčbou v případě, kdy lékař nádor vyjme.
Magnetická rezonance: Lékař si měchýř detailně prohlédne v počítači pomocí magnetů a rádiových vln.
Počítačová tomografie: Lékař pomocí ní zkoumá, zda se nádor nerozšířil z měchýře jinam.
Rentgen hrudníku: Jelikož se může nádor z měchýře dostat až do hrudníku a plic, lékař si je prohlédne na rentgenu.
Rentgen kostí: Zde lékař zkoumá, zda se rakovina nešíří do kostí, což je také poměrně běžný důsledek.

 

Typy rakoviny močového měchýře

Lékaři typy rakoviny močového měchýře rozdělují podle toho, z jakých buněk se začala šířit.

 

Karcinom z přechodných buněk močového měchýře

Přechodné buňky se nacházejí hluboko ve vnitřní výstelce močového měchýře. Tento typ rakoviny je nejčastější a tvoří až 90 % případů rakoviny měchýře.

V tomto případě se zmutované buňky šíří z hluboké vrstvy výstelky do ostatních vrstev. Po čase se mohou přes stěnu měchýře dostat až až do tukových tkání, které měchýř obklopují. Setkat se můžete také s výrazem uroteliální rakovina močového měchýře.

 

Spinocelulární karcinom močového měchýře

Spinocelulární buňky jsou dalším typem buněk ve výstelce měchýře. Jejich abnormální mutace může za zhruba 5 % případů rakovin močového měchýře.

Spinocelulární karcinom se u postižených objevuje nejčastěji v důsledku chronických dlouhodobých zánětů nebo jiné formy zdlouhavého podráždění močového měchýře.

 

Adenokarcinom močového měchýře

Tento typ rakoviny postihuje drobné žlázy, které kromě močového měchýře lemují i jiné orgány.

Jde o velmi vzácný typ rakoviny a postihuje zhruba do 2 % pacientů s rakovinou močového měchýře.

Velmi vzácně se vyskytuje také malobuněčný karcinom močového měchýře (0,5 – až 1 % případů) nebo sarkom, což je zhoubný nádor, který se vyvíjí ve svalových buňkách močového měchýře.

 

Dělení rakoviny močového měchýře podle invazivnosti

Lékaři dále rozdělují rakovinu močového měchýře podle toho, jak závažně působí na organismus.

Neinvazivní: Velmi malé nádory močového měchýře nebo nádory pouze na povrchu měchýře či v jeho velmi těsné blízkosti.
Neinvazivní pro svaly: Rakovina, která se již rozšířila do hlubších vrstev měchýře, ale zatím nenapadla okolní svaly.
Invazivní pro svaly: Rakovina, která již prorostla přes svaly močového měchýře a rozšířila se do okolních tukových vrstev, tkání nebo orgánů mimo měchýř.

Tabulka dělení rakoviny močového měchýře podle invazivnosti

 

Stupně rakoviny močového měchýře

Pro úspěšnou léčbu lékař potřebuje nejdříve zjistit, v jakém stádiu se rakovina měchýře nachází (odborně staging). Díky tomu si dovedou podrobně naplánovat léčbu.

Rakovina močového měchýře může být v raném stadiu omezená pouze na výstelku měchýře nebo až silně invazivní, kdy již nádor proniká stěnou měchýře a šíří se do okolních orgánů či lymfatických uzlin.

Stupně závažnosti jsou od nejslabějšího TA, kdy je rakovina omezená pouze na vnitřní výstelku měchýře až po T4, kdy již nádor přerůstá z měchýře do okolí.

Z důvodu náročnějšího tématu vás s konkrétními stadii nebudu blíže zatěžovat. Zeptejte se na ně ale lékaře, pokud vám rakovinu močového měchýře diagnostikoval.

 

Léčba rakoviny močového měchýře

Imunoterapie: Imunoterapie stimuluje váš imunitní systém, aby účinněji bojoval proti rakovinným buňkám. Konkrétní léky nejmenuji záměrně, aby je nikdo nesháněl načerno bez předpisu. Lék předepisuje vždy pouze lékař.
Chemoterapie: Lékař obvykle dávkuje léčivo pomocí hadičky přímo do močového měchýře. Léčba se zaměřuje na zabíjení rakovinných buněk, přičemž nepoškozuje zdravou tkáň.
Radiační terapie: Lékař nádory ozařuje ionizujícím zářením. Radioterapie může být alternativou operace.
Operace: Chirurgický zákrok je vhodný v těžších stadiích rakoviny močového měchýře. Pokud se rakovina zatím nerozšířila, chirurg může nádor vyjmout pomocí transuretrální resekce. Ve velmi vážných případech může lékař doporučit odstranění celého močového měchýře (cystektomie) spolu s okolními orgány (prostata, semenné váčky, děloha nebo část vagíny). Po odstranění měchýře vám bude odkloněna moč, abyste mohli močit normálně. Operaci může doprovázet i chemoterapie a radioterapie, pokud se během zákroku nepovedlo zabít všechny rakovinné buňky.

Tabulka léčebných metod rakoviny močového měchýře

Po chirurgickém odstranění postiženého měchýře vám může být odkloněn proud moči. Jelikož se již nemá kde skladovat, lékař moč odkloní do části střeva. Následně vám vysvětlí, jak lze po této operaci žít a močit bez větších problémů.

 

Prevence před vznikem rakoviny močového měchýře

Lékaři pořád plně nechápou podmínky vzniku rakoviny močového měchýře. Znají ale rizikové faktory, takže vhodnou prevencí je snažit se jim všem vyhnout. Začněte pokud možno ještě dnes.

  • Nekuřte. Kuřáci mají 2x vyšší riziko rakoviny měchýře, takže jedinou vhodnou možností je zde přestat ihned kouřit.
  • Vylečte se z infekcí. Lidé s chronickými infekcemi a záněty močových cest či pacienti s močovými kameny mají riziko rakoviny vyšší. Proto se snažte co nejrychleji doléčit a dodržujte všechna lékařská doporučení.
  • Ptejte se na vaši léčbu. Pokud již jste onkologickým pacientem a léčíte se chemoterapií nebo radioterapií, promluvte si s lékařem o možném riziku vzniku rakoviny močového měchýře.
  • Nevystavujte se rizikovým chemikáliím. Na pracovišti nebo i doma používejte všechny dostupné ochranné prostředky. Pokud máte možnost, zaměstnavatele požádejte o přeřazení tam, kde se nebudete vystavovat chemikáliím.
  • Podstupujte pravidelné lékařské prohlídky. A to zvlášť pokud jste již někdy v minulosti rakovinou měchýře či jinou trpěli. Riziko, že se rakovina vrátí, je u vás totiž zvýšené.

 

Jaký mám další výhled na život s rakovinou močového měchýře?

Pokud se rakovinu močového měchýře nepovede zachytit a začít léčit včas, může být smrtelná. Délka dožití se liší podle toho, jak závažná a invazivní rakovina je a tedy zda se šíří do jiných částí těla nebo stagnuje a nerozšiřuje se.

  • 96 % pacientů s rakovinou zachycenou v raném stádiu přežilo dalších 5 let od diagnózy.
  • 77 % pacientů žilo po diagnóze déle než 5 let.

Pamatujte, že včasné odhalení onemocnění zlepšuje prognózu úspěšné léčby.

 

Co jsme zjistili o rakovině močového měchýře?

  • Rakovina močového měchýře v Česku ročně postihne 2000 nových pacientů.
  • Hlavním a obvykle prvním příznakem je výskyt krve v moči (hematurie).
  • Častější je sice u mužů, ale u diagnostikovaných žen častěji dosahuje závažná stadia. Důvodem je fakt, že ženy přítomnost krve v moči připisují menstruačnímu cyklu a k lékaři se tak mnohdy dostávají pozdě.
  • Většina případů je zachycena v raném stádiu, díky čemu je léčba poměrně úspěšná.
  • Rakovina močového měchýře může být i smrtelná, takže absolvujte pravidelné lékařské prohlídky.
  • V současnosti existuje několik léčebných metod. Dále již diskutujte s lékařem.
  • V rámci prevence před rakovinou měchýře se snažte dodržovat zásady zdravé životosprávy (strava, pohyb a žádné zlozvyky).

Máte vlastní zkušenost s rakovinou močového měchýře? Kdy vám byla zjištěna, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Děkuji a přeji vám hlavně pevné zdraví bez rakoviny močového měchýře 🙂

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

 

Leave a Reply