Dysurie je nepříjemný stav, kdy postižený při močení pociťuje bolest nebo pálení. Dysurie může postihnout kohokoliv bez ohledu na pohlaví, věk nebo rasu. Častější je ale u žen, protože jejich močová trubice je kratší než mužská a to usnadňuje vstup bakterií až do močového měchýře.
Velmi častou příčinou dysurie a dalších nepříjemných pocitů při močení jsou infekce močových cest.
Léčba dysurie obvykle spočívá v užívání antibiotik, vyléčení se z jiného zdravotního problému, který se může projevovat také bolestí při močení nebo vyhýbání se dráždivým látkám a tedy spouštěčům bolesti a pálení ze stravy a pitného režimu.
V článku se podíváme na další možné příčiny dysurie, na další příznaky, léčbu a vhodnou prevenci.
Co přesně je dysurie a tedy bolestivé močení?
Dysurie je bolestivé, pálivé nebo jinak nepohodlné močení. Nejde o nemoc, ale o příznak jiného problému, který při močení vyvolává bolest nebo močení jinak znepříjemňuje a komplikuje. Dysurie je velmi často důsledkem infekce močových cest, ale může naznačovat i jinou zdravotní komplikaci.
Dysurie není závislá od toho, jak často močíte nebo jaký objem moči vymočíte. Pokud močíte často nebo naopak málo, ale močení není bolestivé či jinak nepříjemné, o dysurii se nejedná.
Časté močení ale může být s dysurií spojeno, protože právě pacienti s infekcemi močových cest močí častěji. Tělo se snaží podporou močení infekce přirozeně zbavit.
Koho dysurie nejčastěji postihuje?
Dysurie během jednoho roku postihuje až 8 % lidí
Dysurie se může rozvinout u kohokoliv, ale častější je u žen kvůli jejich kratší močové trubici. Bolestivé močení postihuje každoročně zhruba 3 až 8 % dospěláků. Číslo ale může být ještě vyšší, protože ne každý postižený zajde s problémem k lékaři a do statistiky se tak nedostane.
Dysurie je častou součástí infekcí močových cest, se kterými se někdy během života setká až 60 % žen. U mužů je výskyt nižší, ale kromě infekcí a zánětů močové trubice je postihuje zase zánět prostaty (prostatitida).
Dysurií jsou dále ohrožení tito lidé:
- těhotné ženy kvůli hormonálním změnám a zvýšenému tlaku zvětšené dělohy na močové cesty a zároveň vyššímu riziku infekcí močových cest,
- diabetici obou pohlaví kvůli zvýšené hladině cukru v moči, která podporuje množení bakterií,
- pacienti s různými onemocněními močového měchýře kvůli narušení normálních funkcí močové soustavy, která se může podráždit a je náchylnější na rozvoj infekcí.
Příznaky dysurie
Příznaky dysurie jsou poměrně jednoznačné a jde o bolest, pálení, štípání, řezání nebo svědění při močení. Hlavní příznakem je nepříjemná palčivá bolest, která může mít různou intenzitu podle závažnosti základní příčiny.
Bolest a nepříjemné pocity se mohou objevovat pouze na začátku nebo konci močení, případě je bolestivé celé močení a bolest může přetrvat několik minut nebo až hodin po vymočení.
- Bolest a pálení na začátku močení je typickým příznakem infekcí močových cest.
- Bolest až po vymočení může ukazovat na problémy s močovým měchýřem a u mužů na problémy s prostatou.
Ženy mohou pociťovat bolest zevně nebo zevnitř. Bolest se může dokonce šířit až do okolí vagíny, protože pokožka v oblasti je velmi citlivá a lehce se podráždí. Pokud je bolest lokalizovaná pouze uvnitř pochvy, pravděpodobně se jedná o infekci močových cest.
Příčiny dysurie
Existují mnohé různé příčiny dysurie a tedy bolestivého močení. Příčinu s jistotou odhalí až lékař, takže pokud bolest nezmizí sama do 2 dnů, zajděte na urologii nebo aspoň k praktickému lékaři.
Příčiny dysurie u žen: | Příčiny dysurie u mužů: |
|
|
Tabulka možných příčin dysurie u obou pohlaví
Kdy mám kvůli bolestivému močení zajít k lékaři?
Dysurie je příznakem něčeho, co se při močení projevuje bolestí a pálením. Na urologii zajděte, pokud by se bolest neztratila do 2 dnů. Poté by totiž hrozilo zhoršení základního stavu, navíc byste se pravděpodobně cítili ještě hůř.
Pamatujte, že je vždy lepší zajít za lékařem i pokud by ve věci nebylo nic vážného, než k němu nejít a nechat problém zhoršovat.
Dysurii velmi často způsobují infekce močových cest, ze kterých se mohou lehce přenést až na ledviny a způsobit jejich zánět (nefritida). Dlouhodobě neošetřená dysurie může vyvolat chronické infekce, poškození močové soustavy a další komplikace. Nenechte stav zajít až tak daleko a jednejte pokud možno ihned.
Jak lékař diagnostikuje dysurii?
Bolestivé močení i jakékoliv další problémy s močením řeší urolog coby specialista na zdraví a nemoci močové soustavy. Pokud při močení pociťujete bolest, pálení nebo jiné nepříjemné pocity, přičemž se samy neztratí do 2 dnů, objednejte se na urologické vyšetření. Pokud urologa neznáte, zajděte za praktickým lékařem, který vás k němu doporučí.
Dysurie může ale také nemusí vyžadovat léčbu. Vždy záleží na konkrétní příčině, kterou s jistotou zjistí pouze lékař. Na žádné babské domácí rady ani alternativní šarlatánské metody vám radím nespoléhat se, protože se může lehce stát, že si nijak nepomůžete a stav si dokonce ještě více zhoršíte. Tehdy by již byla léčba zcela nezbytná.
Urolog se vás nejdříve zeptá na vaši zdravotní anamnézu a na případné problémy s močením, které se u vás již někdy mohly objevit. Připravte se také na základní hmatové vyšetření břicha, zad, genitálu a blízkého okolí.
Lékaře bude zajímat také váš sexuální život, aby vyloučil riziko nakažení se pohlavně přenosnou nemocí. Pokud získá podezření, může vás poslat na screeningové testy pohlavních nemocí do venerologické ambulance. To se může stát, pokud se k bolestivému močení přidá výtok z pochvy nebo penisu.
Lékaři vyjmenujte všechny léky nebo i doplňky stravy, které aktuálně užíváte.
Pokud jste žena v plodném věku, lékař může navrhnout také těhotenský test. Dysurie se totiž často objevuje právě u těhotných žen.
Zcela určitě odevzdáte vzorek moči. Zda si přinesete ranní moč z domu nebo vzorek odevzdáte až v ordinaci vám řekne lékař. Vzorek odešle do laboratoře pro bližší rozbor a zjištění přítomnosti bakterií, bílých a červených krvinek nebo cizorodých látek, které by v moči být neměly. Z rozboru lze zjistit bakterie, které vyvolávají infekce. Pokud je lékař najde, předepíše vám antibiotika.
Pokud lékař v moči nenajde nic podezřelého, příčina dysurie bude někde jinde. Lékař vás proto může poslat na další specializovaná vyšetření, která ve své ordinaci nedovede provést. Jejich úkolem bude posoudit zdraví močového měchýře nebo prostaty u mužů. Ženy mohou absolvovat také výtěr z pochvy. Dále již poslouchejte vašeho lékaře, prosím.
Léčba dysurie
Léčba dysurie vždy spočívá v její příčině. Úkolem lékaře je proto zjistit, zda bolest a pálení při močení vyvolává infekce a zánět, dráždivé látky v kosmetice a jídelníčku nebo problémy s močovým měchýřem či prostatou.
- Pokud je příčinou infekce, lékař předepíše antibiotika. Pokud je bolest velmi silná, může předepsat i léky proti bolesti. Žádné konkrétní názvy léků neuvádím záměrně, aby je žádný čtenář nesháněl načerno a bez předpisu. Lékař je musí předepsat přímo pro vás.
- Pokud je příčinou podráždění nebo alergická reakce, lékař vám doporučí vyhýbat se tomuto spouštěči. To však může být náročné, protože může trvat delší dobu než zjistíte, co vám dráždí močové cesty.
- Pokud je příčinou onemocnění prostaty, měchýře nebo jiné části močového ústrojí, lékař léčbu zaměří na toto onemocnění. Současně může tlumit bolest pomocí zmíněných léků.
Doporučuji vám vždy poslechnout vašeho lékaře, protože jako jediný pozná vaši konkrétní příčinu dysurie. Upozorňuji ale, že příčina nemusí být vždy jasná a lékaři se ji nepovede zjistit. Je to sice ojedinělé, ale v takovém případě mluvíme o idiopatické dysurii a tedy o bolestivém močení bez zjevné příčiny.
Existuje prevence před rozvojem dysurie?
Riziko rozvoje dysurie můžete snížit následovně:
- Zvyšte pitný režim a snažte se vypít více než 2,5 litru vody za den. Podporou močení budete více vyplavovat bakterie, které mohou být spouštěčem dysurie. Ze stejného důvodu zvyšte pitný režim i pokud si již bolestivé močení zažíváte.
- Jako žena pravidelně vyměňujte použité menstruační vložky nebo tampony. Pokud byste je neměnila, přispěla byste k množení nežádoucích bakterií.
- Jako žena se po vymočení otřete toaletním papírem směrem zepředu dozadu, abyste minimalizovala riziko přenosu bakterií z konečníku do pochvy.
Upozorňuji ale, že ani tyto preventivní kroky vás před bolestivým močením nemusí spolehlivě ochránit. Pokud by dysurie trvala déle než 2 dny, zajděte na urologii.
Dysurie a často kladené otázky FAQ
Co jsme zjistili o dysurii?
Dysurie je lékařský termín pro bolestivé močení.
Příčiny mohou být různé, ale nejčastěji jde o infekce a záněty močových cest. Přesnou příčinu zjistí až lékař – urolog. Na vyšetření jděte pokud se bolest sama neztratí do 2 dnů.
Dysurie může postihnout kohokoliv, ale nejčastěji postihuje ženy kvůli kratší močové trubici a rychlejšímu vstupu bakterií do močové soustavy.
Bakteriální příčiny dysurie lze léčit antibiotiky a silnější bolesti tlumit léky proti bolesti.
Máte vlastní zkušenost s dysurií? Co bylo příčinou, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?
Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem a rozjeďme diskusi, prosím 🙂 Přeji vám hlavně pevné zdraví a nikdy žádnou bolest při močení.
Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba
INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI |
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ |
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ |
ČASTÉ MOČENÍ |
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE |
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE |
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ |
UROFLOWMETRIE |