„Homo sapiens není ve své podstatě monogamní,“ rozhovor s MUDr. Radimem Uzlem, CSc.

MUDr. Radim Uzel, CSc. Jméno, které zná prakticky každý člověk v České republice. Uznávaný sexuolog a gynekolog, který už padesát let žije se svou milovanou manželkou. Publikoval mnoho populárních článků v tisku, rozhovorů, je autorem publicistických relací v rozhlase a v televizi. Každoročně se účastní desítek přednášek a besed v oblasti sexuální výchovy.

Rodiče MUDr. Radima Uzla, CSc. byli lékárníci. Obchod měli přímo ve svém domku, který tak krásně voněl bylinkami. Když dostudoval medicínu, neměl dlouho kde bydlet. Spával dokonce i ve služebním pokoji v nemocnici. Od těchto začátků v jeho zářné kariéře nás již dělí přes půl století.

Dodnes je MUDr. Radim Uzel, CSc. považován za nejvýznamnějšího popularizátora sexuologie u nás. A právě Radim Uzel se stal dalším mým respondentem v sérii rozhovorů na sexuální, vztahová a intimní témata. Začtěte se do následujících řádků a zjistěte, zda je možné být celý život jen s jedním partnerem, jak řešit partnerské neshody v posteli, nebo co funguje na mužský přechod.

rozhovor Radim Uzel

 

Obsah článku

MANŽELSKÉ PÁRY ČASTO ŘEŠÍ NESHODY V POSTELI. NĚKDY MUŽ CHCE SEX ČASTĚJI. JINDY JE TO NAOPAK ŽENA, KTERÁ JE VÁŠNIVĚJŠÍ. CO BYSTE TAKOVÝM PÁRŮM PORADIL? MĚL BY NĚKDO Z PÁRU UDĚLAT ÚSTUPEK, ANEBO JSTE PRO VZÁJEMNÝ KOMPROMIS?

Každý člověk disponuje určitým stupněm libida, jsou mezi námi lidé frigidní, ale také nadmíru sexuálně potřební. A aby to nebylo tak jednoduché, intenzita sexuálních potřeb a vzrušivost se v průběhu života mění, obyčejně s přibývajícími roky slábne. Proto nestejná úroveň libida v páru je nejčastějším problémem v sexuologickém poradenství.

Řešení pak spočívá ve vzájemném kompromisu a vycházení si vstříc. Zkrátka jeden přidá a druhý ubere. Nemusí to být vždycky padesát na padesát, ale je nutno brát v úvahu, že snadněji se ubírá než přidává, tedy snadnější je trochu sexuální pud v zájmu toho druhého utlumit než vykřesat neexistující vášeň.

 

MNOHO PÁRŮ SE POTÝKÁ S ÚBYTKEM SEXUÁLNÍHO APETITU PO LETECH VZÁJEMNÉHO SOUŽITÍ. JE TO BĚŽNÉ?

Ano, je to opravdu dosti časté. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.

 

MĚLY BY TAKOVÉ PÁRY NAVŠTÍVIT SEXUOLOGA, ANEBO TO K PARTNERSKÉMU SOUŽITÍ PATŘÍ A MĚLI BY SE S TÍM LIDÉ SMÍŘIT?

Samozřejmě rozbor situace na odborném pracovišti je vždy vítán. Léčba pak směřuje k tomu, co bylo právě popsáno výše.

 

NA INTERNETU SE ČASTO LIDÉ DOČTOU, ŽE JE PRŮMĚRNÁ SEXUÁLNÍ AKTIVITA ZHRUBA 3 POHLAVNÍ STYKY ZA TÝDEN. KDYŽ POTOM TAKOVÉHO POČTU NEDOSÁHNOU, MAJÍ KVŮLI TOMU VÝČITKY A ŠPATNÝ POCIT. CO BYSTE TAKOVÝM PÁRŮM DOPORUČIL? MĚL BY SE ZA KAŽDOU CENU PŘEMOCI A TENTO POČET DODRŽET, ANEBO SE RADĚJI DO NIČEHO NENUTIT?

Pro někoho je normální absolvovat několik pohlavních styků každý den, pro někoho stačí pár za týden, někdo jednou za měsíc, existují však také jedinci, kteří nepotřebují vůbec žádný sex.

Při výběru partnera by to každý měl brát v úvahu. Jsou známy případy, kdy i zcela asexuální dvojice spolu může prožívat hodnotné a uspokojující spolužití. Každý si najde nějakého jiného koníčka a pohlavní styk užívají pouze k rozmnožování. V poslední době se množí sdružování těchto lidí do dobrovolných občanských sdružení asexuálů.

 

JE MOŽNÉ, ŽE ŽENA PŘI SEXU NIKDY NEDOSÁHNE ORGASMU?

Tento jev je naprosto individuální. Některé ženy prožívají orgasmus třeba jenom při smyslovém vzrušení, některé jsou nadány mnohočetným orgasmem v průběhu jednoho pohlavního styku, některé však jsou trvale anorgasmické – po celý život toto vyvrcholení nepocítí – nejen při souloži, ba dokonce ani při masturbaci nebo ve snu.

 

EXISTUJÍ NĚJAKÉ PŘÍPRAVKY, KTERÉ BY SEXUÁLNÍ APETIT PO LETECH SOUŽITÍ ZVÝŠILY? NEMLUVÍME ZDE O VIAGŘE ANI JINÝCH PŘÍPRAVCÍCH S INHIBITORY FOSFODIESTERÁZY TYPU 5.

Tyto prostředky zlepšují pouze funkce, u mužů erekci, u ženy třeba lubrikaci. Až donedávna se zdálo, že skutečná afrodiziaka vlastně neexistují, v poslední době se u některých preparátů tento účinek projevil.

U žen je to například inhalační užití oxytocinu. Podrobněji o tom pojednáváme v naší nové knize „Sex, drogy a násilí “, kterou jsme v těchto dnech společně s docentem Hessem vydali v nakladatelství Mladá fronta.

 

VIDEO: Doktor Uzel mluví o milostném životě v pozdním věku

Sexuolog Radim Uzel o milostném životě v pozdním věku

 

JAKÝ VY MÁTE NÁZOR NA MANŽELSKÉ SOUŽITÍ PO DLOUHÉ ROKY? JE PODLE VÁS VŮBEC MOŽNÉ MÍT NĚKOLIK LET NEBO TŘEBA CELÝ ŽIVOT STEJNÉHO PARTNERA?

Lidí, kteří mají celoživotně pouze jednoho sexuálního partnera, je v populaci méně než 10 %. To ovšem neznamená, že nemohou s jedním partnerem setrvat v celoživotním svazku, nebo dokonce v dlouholetém manželství.

 

POKUD ODHLÉDNEME OD „MORÁLNÍCH HODNOT”, JE ŽIVOT V MONOGAMII VLASTNĚ „PODLE PŘÍRODY”?

Náš živočišný druh homo sapiens není ve své podstatě monogamní. Tímto znakem je nadán pouze velice malý počet druhů, ale ani u těch to není nikdy stoprocentním jevem. Naše zákonná monogamie podle židovsko-křesťanské morálky není opatřením biologickým, ale politickým a především ekonomickým.

 

MÁTE NĚJAKÉ RADY, JAK SI UDRŽET PARTNERA PO DLOUHOU DOBU? CO PODLE VÁS ZARUČENĚ FUNGUJE?

Zaručeně funguje potlačení sobectví, vzájemná tolerance a vycházení si vstříc. Hezky se to řekne, hůře vykoná.

 

SAMOZŘEJMĚ SE LIDÉ ČASEM MĚNÍ, A TO NEJEN DUŠEVNĚ, ALE HLAVNĚ FYZICKY. PROCES STÁRNUTÍ BOHUŽEL NEUMÍME ZASTAVIT. MNOHDY PAK KLESÁ SEXUÁLNÍ VZRUŠIVOST PRÁVĚ SE SNIŽOVÁNÍM ATRAKTIVITY PARTNERŮ. CO BYSTE PÁRŮM V TAKOVOU CHVÍLI DOPORUČIL? MĚLI BY SI LIDÉ NAJÍT NOVÉHO – MLADŠÍHO PARTNERA, ANEBO BY SE PŘES TO MĚLI PŘENÉST A SNAŽIT SE TO NEVNÍMAT?

Tady je opravdu „dobrá rada drahá“. Poradit můžeme cokoliv a stejně si každý člověk udělá to, co mu nejlépe vyhovuje. Poradenství klade hlavně důraz na dlouhodobé cíle a následky našeho chování. Tak třeba téměř každá nevěra dříve nebo později praskne. Ženy ji dokáží maskovat lépe, muži to tak dobře neumí.

 

SETKÁVÁTE SE S TAKOVÝMI PŘÍPADY VE SVÉ PRAXI?

Samozřejmě. Také poradenství musí být individuální, tedy takové, aby naše jednání ublížilo co možná nejmenšímu počtu lidí.

 

ČASTO SE V DNEŠNÍ DOBĚ ROZEBÍRÁ MUŽSKÝ PŘECHOD. LIDÉ SI TOTO OBDOBÍ SPOJUJÍ ZEJMÉNA S ROZPADEM VZTAHU A NOVOU, MLADŠÍ PARTNERKOU. JE TO PODLE VÁS BĚŽNÁ PRAXE, ANEBO JE TO JEN STEREOTYP PŘEDÁVANÝ LIDEM Z MÉDIÍ?

Samozřejmě každý člověk může časem toužit po mladším partnerovi či partnerce. Odpověď se pak objevila už v minulé otázce.

 

VIDEO: Doktor Uzel o sexuálních mýtech a pověrách.

Radim Uzel - Sexuální mýty a pověry

 

SETKÁVÁTE SE BĚŽNĚ VE SVÉ PRAXI S MUŽI V PŘECHODU, ANEBO JSOU TO JEN VÝJIMEČNÉ PŘÍPADY?

Samozřejmě, že existuje mužský přechod (klimakterium virile). Někdo to však dokáže zvládnout, u jiného to může vést k životní tragédii.

 

A JAK TAKOVÝ MUŽ VLASTNĚ PŘIJDE NA TO, ŽE JE V PŘECHODU? LZE MUŽSKÝ PŘECHOD NĚJAK SNADNO ODHALIT, ANEBO NA TO UPOZORNÍ PARTNERKA?

Diagnóza vyslovená partnerkou může být často pouze krycí. To znamená, že se na to klimakterium svádí četné jiné partnerské konflikty vznikající často z příčin malicherných.

 

CO TAKOVÝM MUŽŮM V PŘECHODU DOPORUČUJETE? JAK SVOU SITUACI MOHOU VYŘEŠIT? MŮŽE NĚJAK POMOCI PARTNERKA?

Otevřený rozhovor mezi partnery je často univerzálním lékem. Pokud to nedokáží sami, pomůže terapeut.

 

CO NAOPAK PORADÍTE PARTNERKÁM, ABY PARTNERŮV PŘECHOD DOKÁZALY ZVLÁDAT BEZ NERVŮ A HÁDEK?

Mohou si najít nějakého zajímavého koníčka, více času trávit ve společnosti bez přítomnosti partnera. Často pomůže také individuální dovolená, kdy si partneři od sebe „odpočinou“.

TIP NA ČLÁNEK: Jak se vyrovnat s krizí středního věku vašeho partnera

Dokonalá partnerka 9

 

FUNGUJÍ NA MUŽSKÝ PŘECHOD NĚJAKÉ DOPLŇKY STRAVY? VÍTE O NĚJAKÝCH, KTERÉ BY DOKÁZALY PŘEDCHÁZET MUŽSKÉMU PŘECHODU NEBO PŘECHOD NELZE ZVRÁTIT?

Většina těchto preparátů funguje na bázi psychosomatické. Zdaleka to však neznamená, že bychom měli odsoudit jejich pozitivní placebo efekt.

 

ZA MUŽSKÝ PŘECHOD PODLE NĚKTERÝCH ZDROJŮ MŮŽE ZEJMÉNA UBÝVÁNÍ TESTOSTERONU V TĚLE. JE TO PODLE VÁS PRAVDA? HRAJE TESTOSTERON V TOMTO OHLEDU PODLE VÁS ROLI?

Pokles tvorby testosteronu není za tyto změny odpovědný. Proto je většinou zbytečné jeho podávání.

erekce_cz na facebooku

 

MŮŽE MUŽ NĚJAK S UBÝVÁNÍM TESTOSTERONU S PŘIBÝVAJÍCÍM VĚKEM BOJOVAT NEBO JE TO NEVYHNUTELNÝ PROCES? NEMLUVÍME ZDE O LÉČBĚ TESTOSTERONEM, ALE O ALTERNATIVÁCH. EXISTUJÍ VŮBEC NĚJAKÉ?

I zde je každý případ nutno posuzovat individuálně. Rozhodně se nedoporučuje řídit se univerzální internetovou radou, ale vyhledat poradenství zkušeného psychologa nebo sexuologa.

Děkuji panu doktoru Radimovi Uzlovi za odpovědi i za rady. Je vidět, že je to skutečně kapacita ve svém oboru. A pokud by vás něco zajímalo a báli jste se navštívit ordinaci sexuologa, zanechte nám zde váš dotaz a my se rádi zeptáme za vás.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ROZHOVORY: 
„Češi experimentují, nechtějí se nudit“, rozhovor s Romanem Zažírejem ze SexShop-Erotic.cz
Oddálení ejakulace – rozhovor o léčbě a možnostech s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Masáž prostaty – objevte svůj mužský bod G! + ROZHOVOR s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Kamagra – v Čechách zakázaný pomocník s erekcí + ROZHOVOR s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
Mokrý orgasmus – 17 kroků pro její squirting+ ROZHOVOR
Viagra bez receptu – kde ji koupit bez problémů? + ROZHOVOR s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.

Leave a Reply