Mužský přechod – jak zpomalit nenáviděnou součást stárnutí?

Jak jednou pronesl Charles Augustin Sainte-Beuve: „Stárnutí je nepříjemné, ale je to jediný způsob jak žít dlouho.“ Čeká to na nás všechny. Tělo se začne dříve či později měnit. Mládí už navždy zůstane jen v našich srdcích jako vzdálená vzpomínka. Život nám začne přinášet jednu změnu za druhou.

I vy to určitě pociťujete. Sil ubývá a tělo se pomalu začíná transformovat. Kde jsou ty časy, kdy jste byl plný energie a života? S tím se samozřejmě pojí i několik zdravotních potíží, které dokáží značně znepříjemnit život. Mužský přechod – andropauza – klimakterium virile.

Už jste o něm určitě slyšel. Týká se všech, a to bez výjimky. Nikdo proti němu není v bezpečí. Bojíte se, že už i vy můžete být jeho objetí? Chtěli byste mužský přechod, neboli andropauzu, oddálit na co nejpozději? Potřebujete vědět, jak se s ním vypořádat? Jak řešit mužský přechod? Jak dlouho trvá andropauza? Pojďte s námi objevit odpovědi na tyto ožehavé otázky.

mužský přechod

 

Proč a jak vzniká mužský přechod?

Základním kamenem úrazu, proč vlastně muže trápí nějaký „přechod” či jinak řečeno „andropauza”, je testosteron, respektive jeho snižující se hladina. Tento proces stojí naprosto za vším. Za všemi vašimi problémy a zdravotními potížemi.

Proto by na prvním místě léčby a řešení problémů spojených s mužským přechodem měla stát léčba doplňování mužského hormonu testosteronu.

TIP: Tento rychlý test na hladinu testosteronu vám poradí, zda ji máte sníženou a jak se bránit

 

Nejdříve vyšetření testosteronu, potom léčba

Nejprve si nechejte vyšetřit hladinu testosteronu ve vašem těle u urologa. Díky tomu zjistíte, zda jej máte dostatečné množství a zda za vašim přechodem skutečně stojí testosteron, anebo je to něco jiného. Příčin andropauzy totiž může být mnoho, nízká hladina testosteronu je pouze jednou z nich. O dalších příčinách mužského přechodu si ale povíme níže.

Vyhledejte tedy sexuologa či urologa a nechejte si vyšetřit hladinu testosteronu v krvi. Vyšetření hladiny testosteronu se provádí biochemickými testy vaší krve. Tu by vám měl lékař odebrat ideálně mezi 8. a 10. hodinou, protože hladina testosteronu je právě v tuto dobu v krvi v nejvyšší míře. Lékař navíc doplní krevní testy o komplexní tělesné vyšetření.

Výsledky vám zodpoví nejen otázku, zda máte testosteronu v těle dostatečné množství, ale zároveň vám objasní vaše potíže například s erekcí či neplodností.

Vyšetření hladiny testosteronu v krvi stojí 250 Kč, ovšem jednou ročně na něj máte u svého urologa nárok zdarma. Stačí zkontaktovat svého praktického lékaře či svého urologa, sdělit mu své potíže a domluvit se na testování hladiny testosteronu v krvi.

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Co na mužský přechod?

Přirozená hranice testosteronu v krvi by se měla pohybovat v rozmezí od 264 do 916 ng/dl. Pokud vám lékař zjistí nižší hladinu testosteronu, měl byste okamžitě přejít k léčbě doplňování testosteronu. Léčba zajistí nejen zvýšení přirozeného množství testosteronu v těle, ale také by měla snížit dopad mužského přechodu na váš život. Jinak řečeno, sníží se účinek potíží andropauzy na vaše tělo a psychiku.

 

V tabulce vidět hladinu testosteronu v krvi muže během celého života (zdroj):

Věk: Průměrná hladina testosteronu ng/dl:
0-5 měsíců 75 – 400
6 měsíců až 9 let < 7-20
10 – 11 let < 7-130
12 – 13 let < 7-800
14 let < 7-1,200
15 – 16 let 100-1,200
17 – 18 let 300-1,200
19 a více let 240-950
30 a více let 270-1,070 – klesá asi o 1 % každý rok

 

Lék na mužský přechod

Testosteron můžete doplňovat v různých podobách. Nejčastější je ve formě tablet, injekcí, náplastí, pásků, které se přilepí na zuby, testosteronové tyčinky, která se používá jako deodorant, implantátů nebo ve formě transdermálního gelů.

  1. Transdermální gel je v současnosti lékaři nejvíce doporučovaný při léčbě nedostatku testosteronu. Užívá se jedna tuba denně. V České republice vám lékař může předepsat transdermální gel s názvem Sustanon, TESTIM či AndroGel.
    Benefitem takové léčby je rychlé dosažení normální hladiny testosteronu, zvýšení kvality života, zlepšení sexuálních funkcí, svalové síly a hmoty, zvýšení energie, pevnosti kostí, pocitu pohody a zlepšení srdečně-cévního systému.
    Gel se aplikuje jednou denně ideálně hned ráno na čistou, suchou a zdravou kůži na ramena nebo na oblast nadloktí. Pokud se ráno sprchujete, doporučuje se gel aplikovat až po koupeli. Transdermální gel vám může předepsat endokrinolog, onkolog, radiační onkolog, sexuolog, urolog či urogynekolog. Žádný jiný specialista vám transdermální gel předepsat nemůže.
  2. Další možností jsou testosteronové injekce. I ty vám může, stejně jako u transdermálního gelu, předepsat a doporučit pouze lékař. Nejsou tedy volně k prodeji.
    V testosteronových injekcích je testosteron většinou v koncentraci 100 mg/ml nebo 200 mg/ml. Testosteron se vpichuje buď do boční strany stehen nebo do horní části hýždí, ideálně přímo do svalové tkáně.
    Četnost podání vám doporučí pouze váš lékař. Může se jednat o týdenní podání, ale také podávání testosteronu na denní bázi. To už vyhodnotí odborník.
  3. Pokud nejste velkým zastáncem injekcí, můžete vyzkoušet testosteronové náplasti. Ty jsou velmi podobné těm nikotinovým. Nalepíte si je na horní část paže a necháte je postupně působit. TRT náplasti vám opět může doporučit pouze lékař, který vám zároveň přesně popíše jejich správné užívání.
  4. Netradiční možností jsou testosteronové pásky, které se přilepí na zuby. Je to velmi neobvyklé, ale stále oblíbenější, zejména v zahraničí. Je to bezbolestná možnost, jak si můžete zvýšit hladinu testosteronu v těle. Stačí si nalepit testosteronovou pásku dle návodu na zuby a nechat ji postupně rozpouštět a uvolňovat testosteron do těla přes ústní tkáň. Znovu ale opakujeme, že vám jejich použití může doporučit a předepsat pouze lékař.
  5. Další možností jsou testosteronové tyčinky. Ty se užívají naprosto stejně, jako deodorant. Ráno si gel aplikujete do svého podpaží tak, jak jste zvyklý u běžného deodorantu. Během dne se potom účinné látky vstřebávají do vaší kůže a postupně se tak navyšuje množství testosteronu ve vašem těle. Díky tomu se vám může zlepšit erekce, zvýšit energie i pocit pohody. VÍTE, jaký je přesný vliv hladiny testosteronu na sílu a pevnost erekce?
  6. Předposlední variantou léčby nízké hladiny testosteronu v těle jsou testeronové implantáty. Jedná se o drobné měkké implantáty obsahující účinné množství testosteronu, které se zavedou pod kůži blízko svalů. Aplikaci je opět nutné dobře prokonzultovat s vaším lékařem.
  7. Poslední možností jsou klasické testosteronové tabletky, které se užívají pravidelně ve stejnou denní dobu. Ideální je opět užití hned ráno. Testosteronové tabletky se musí užívat každý den, a tak se snažte na ně nezapomínat. Můžete si k tomu vypomoct například upomínkou v telefonu.
    V České republice vám může lékař předepsat testosteronové tabletky Undestor, Pms-testosterone či Nebido. Všechny obsahují účinnou složku testosteronu, který se postupně doplňuje do těla. Cena za tyto tabletky se pohybuje od 180 Kč až po 2 800 Kč. Záleží na tom, na čem se domluvíte se svým lékařem.

 

Nevýhody přípravků na mužský přechod 

Léčbu testosteronem bohužel ale nemohou podstoupit muži, kterým byla diagnostikována rakovina prostaty, prsu či závažné srdeční selhání. Zároveň nesmíte mít problémy se srážlivostí krve, jinak řečeno, nesmíte trpět hemofilií. V takovém případě se musíte o dalším postupu poradit se svým lékařem.

Během léčby testosteronem musí být muž neustále pravidelně sledován, aby se vyhnulo nežádoucím účinkům. I v průběhu léčby se proto provádí komplexní krevní analýza a vyšetření prostaty.

 

VIDEO: Příznaky a léčba andropauzy ve zkratce.

 

Nežádoucí účinky léčby testosteronem

Léčba testosteronem totiž nezůstává bez rizik. V nejhorším případě může dojít k celkovému zastavení vlastní produkce testosteronu. Do těla totiž budete dodávat tolik testosteronu a tak dlouho, že vaše tělo jednoduše zjistí, že už si nemusí vyrábět ten vlastní. Tím pádem zůstanete už navždy odkázán na jeho neustálém doplňování.

To ovšem není vše. Nadměrným doplňováním testosteronu do vašeho těla také může dojít k deformaci orgánů, k jejich selhávání, psychoúčinkům, zvětšení prsní tkáně, vysokému krevnímu tlaku, zmenšování (atrofii) varlat, infarktu, agresivitě, zmenšování penisu, zvětšování prostaty, poškození jater či k nadprodukci krvinek.

 

Alergické reakce na léčbu testosteronem

Objevit se u vás může také ekzém či alergická reakce, v případě, že budete ke zvýšení hladiny testosteronu užívat transdermální gel. Neobvyklé není ani místní znecitlivění kůže v místě aplikace gelu. Můžete se zároveň potýkat se zvýšeným výskytem akné, s bolestmi hlavy, se snížením libida či s hypertenzí.

Proto je právě několikrát zmíněná konzultace s lékařem základním stavebním prvkem při léčbě testosteronem. Rozhodně to nepodceňujte. Jen váš lékař vám může léčbu testosteronem doporučit a předepsat. Sám se do žádných pokusů nepouštějte. V tomto případě totiž nehazardujete jen se štěstěnou, ale se svým zdravím.

 

Odborné studie podporující léčbu doplňování testosteronu

Léčba doplňování testosteronu není jen tak smyšlenou možností. Tato možnost je zakotvena v řadě odborných studií.

Testosteron totiž zvyšuje produkci oxidu dusnatého (NO), čímž ovlivňuje rozšíření cév a krevní průtok. Testosteron prostřednictvím oxidu dusnatého je tak naprosto nezbytný pro kaskádu reakcí vedoucích k erekci.

Sexuolog MUDr. Pavel Turčan vysvětluje:

Nedostatek testosteronu neovlivňuje jen sexuální funkce. Muži na něj reagují velice podobně jako ženy na nízkou hladinu estrogenu. Bývají citlivější a vztahovační, mají sklony k depresivním náladám. To pak s sebou přináší partnerské problémy a napětí ve vztahu. Přitom vhodná léčba dokáže tyto potíže výrazně zlepšit.

Komplexní problematiku nedostatku testosteronu u mužů rozebírají Doporučení Evropské urologické společnosti. Tato doporučení náhrady testosteronu ve vztahu nejen k sexuálním funkcím, ale i k srdečně-cévním onemocněním, cukrovce atd. jsou potvrzena vědeckými studiemi.

Tým evropských specialistů na základě těchto zásadních studií stanovil, u kterých pacientů a jakým způsobem je třeba provádět náhradu testosteronu.

 

Souvislost nízké hladiny testosteronu a rizikových faktorů

Z dalších prací je podstatnou též ta, jež sleduje souvislost nízké hladiny testosteronu a některých rizikových faktorů: Wang CH, Jackson G, Jones Th, Matsumoto AM, Nehra A. et al. Low testosterone associated with obesity and the metabolic syndrome contributes to sexual dysfunction and cardiovascular disease risk in men with type 2 diabetes. Diabetes Care, 2011; 34 (7):1669-1675.

Endokrinolog Luboslav Stárka v článku pro portál i60.cz vysvětluje:

Nižší produkce hormonů je výraznou známkou stárnutí mužského organismu. Muž je ve vyšším věku odsouzen do méně výrazné role, ztrácí známky své mužské kvality a mnozí se s tím velmi obtížně vyrovnávají. Do značné míry je to genetická záležitost. Jsou rodiny nebo oblasti ve světě, kde se muži dožívají vysokého věku, jinde je běžné úmrtí mužů v šedesáti. Psychický a fyzický stav mužů hodně ovlivňuje životní styl. Kouření, nadměrná konzumace alkoholu, absence fyzické aktivity, to všechno život zkracuje a může dotyčného připravit až o dvacet let života.

 

Jak řešit mužský přechod – klimakterium virile?

Tím, že do svého těla doplníte testosteron máte sice napůl vyhráno, ale váš boj tím rozhodně nekončí. Mužský přechod bohužel není jen o nízké hladině testosteronu. Je to mnohem více proměnných, které hrají svou roli.

Dalším stavebním prvkem při řešení andropauzy je změna životního stylu. I ten totiž stojí za celým problémem zvaným „mužský přechod” a vším s ním spojeným.

Deficit testosteronu se totiž nejčastěji vyskytuje u diabetiků a u obézních mužů, které bohužel nemůžeme zařadit do skupiny zdravých mužů.

Proto změňte od základu svůj přístup k životu. Začněte se více hýbat, shoďte nějaké to kilo, travte více času na čerstvém vzduchu. Pořiďte si třeba permanentku do posilovny a začněte zde pravidelně makat. Změňte kompletně svůj jídelníček. Mezi nezdravé potraviny zařaďte více ovoce a zeleniny a zaměřte se na doplňování kvalitních bílkovin.

 

Spánek vs. mužský přechod

Zároveň si dopřávejte dostatek spánku. Odborníci totiž zjistili, že testosteron se v těle nejvíce tvoří brzy ráno a v noci v období hlubokého spánku. Pokud tedy nemáte dostatek spánku, a to alespoň 5 hodin denně, nemůžete mít ani dostatek testosteronu v krvi.

A v neposlední řadě se více věnujte své partnerce. Častěji se mazlete, užívejte si jeden druhého, snažte se objevit taje svých těl. Být se svou partnerkou totiž neznamená pouze sex. Je to také o komunikaci, pochopení, lásce, společně strávených okamžicích i intimitě. To všechno vám pomůže objevit ztracenou sexualitu a navrátit do vašeho vztahu jiskru.

 

Bylinky zmírňující andropauzu 

Avšak léky na mužský přechod či výše zmíněné preparáty pro doplnění testosteronu do těla nejsou jedinou možností, jak můžete s andropauzou účinně bojovat. Na pomoc si můžete přizvat i nejrůznější bylinky, které dokáží přirozenou formou zvýšit hladinu testosteronu v těle a oddálit tak andropauzu.

Neléčí sice žádné zdravotní potíže, ani s nimi nevyřešíte všechny své problémy, ale mohou vám tonizovat váš sexuální život a zároveň přirozeně udržet zdravou hladinu testosteronu v těle.

 

Mezi tyto bylinky patří:

Kotvičník zemní

Tribulus terrestris, neboli Kotvičník zemní, je první bylinkou, kterou vám můžeme doporučit v boji proti mužskému přechodu. Přezdívá se mu někdy také „Zelená viagra”. Kotvičník zemní roste v Evropě, Asii, Africe a v Austrálii.

Díky svým účinným látkám pomáhá přirozeně navýšit hladinu testosteronu v těle, stimuluje libido, působí jako prevence proti neplodnosti a impotenci, zlepšuje kvalitu spermatu, tonizuje pevnou erekci a celkově zlepšuje zdravý sexuální život muže.

Kotvičník zemní má zároveň pozitivní účinky na váš kardiovaskulární systém, zvýšení svalové síly a příznivě ovlivňuje sexuální výkonnost.

 

Maca peruánská

Další účinnou bylinkou je Maca peruánská. Ta má také, stejně jako Kotvičník zemní, svou přezdívku, a to „Peruánská viagra“. Používá se již více než 6 000 let, roste v jihoamerických Andách ve výškách až 4 500 m. n. m. a už před stovkami let byla užívána jako účinné afrodiziakum.

Stimuluje chuť na sex, podporuje plodnost, podporuje fyzickou a psychickou výkonnost, prodlužuje život, stimuluje reprodukční zdraví a přispívá k harmonizaci menstruačního cyklu u žen. Obsahuje řadu důležitých vitamínů, jako je A, B1, B2, B6, C a E a minerály.

 

Damiána

Přírodních afrodiziak je celá řada. Řadí se mezi ně též Damiána, neboli Pastala rozprostřená. Má zklidňující účinky, podporuje libido, umocňuje celý prožitek ze sexu, pomáhá při neplodnosti, zlepšuje psychickou pohodu, přirozeně zvyšuje množství testosteronu v krvi, pomáhá při léčbě Parkinsonovy nemoci a celkově zlepšuje zdraví muže.

 

Ženšen

Aby byl náš výčet účinných bylinek kompletní, nemůžeme opomenout ani na Ženšen. Ke zlepšení hladiny testosteronu v těle se užívá několik poddruhů Ženšenu. Konkrétně s tímto problémem pomáhá Ženšen korejský, Ženšen malajský, Ženšen americky a Ženšen sibiřský.

Už v tradiční čínské medicíně najdeme zmínky o léčivých účincích této rostlinky. Ženšen posiluje imunitu, zlepšuje vitalitu a pomáhá organismu nastolit harmonii a rovnováhu. Pomáhá udržovat optimální výdrž erekce, udržuje přirozené množství testosteronu v těle a napomáhá tonizovat sexuální život muže.

 

Pískavice řecké seno

Další bylinkou, kterou můžeme zařadit mezi účinné pomocnice s problémy spojenými s andropauzou, je Pískavice řecké seno. Pískavice řecké seno, neboli Trigonella foenum-graecum, je jednou z nejstarších kulturních rostlin.

Povzbuzuje trávení, posiluje imunitní systém, chrání játra, pomáhá při pálení a překyselení žaludku, snižuje cholesterol, pomáhá s impotencí a zvyšuje libido.

 

Škornice šípolistá

Přesuneme se k další bylince, kterou je Škornice šípolistá. Už dnes se o této rostlině hovoří jako o možném nástupci moderní Viagry. Má silné afrodiziakální účinky, pomáhá v léčbě erektilní dysfunkce, stimuluje efektivní uvolňování testosteronu, zvyšuje tvorbu spermií, čímž podporuje plodnost, zlepšuje sexuální prožitek, zklidňuje napjaté nervy a potlačuje předčasnou ejakulaci.

 

Housenice čínská

Na závěr zde máme houbu s názvem Housenice čínská, neboli Cordyceps sinensis. Opět je to rostlina, která patří do tradiční čínské medicíny. Pomáhá zmírnit stres, podporuje imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje plodnost u mužů, zlepšuje kvalitu spermatu, příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém, zlepšuje prokrvení organismu a funguje jako přírodní afrodiziakum.

TIP: Většinu těchto bylinných složek obsahuje i kanadský Vimax. Během pravidelného dávkování zvyšuje hladinu testosteronu, i když jeho hlavním účinkem je silná podpora erekce

vimax_recenze

 

Bylinky na mužský přechod a jejich výhody

Bylinky vám sice nikdy hladinu testosteronu nedoplní tak, jako léky na předpis, ale pomohou vám udržet normální hladinu testosteronu v těle, pomohou vám posílit imunitní systém, tonizovat váš sexuální život, stimulovat chuť na sex a v neposlední řadě celkově zlepšit vaši sexuální vitalitu.

 

Jak dlouho trvá mužský přechod?

Jakmile se jednou pustíte do boje proti andropauze, bude to samozřejmě běh na dlouhou trať. Bude nějakou chvíli trvat, než se opět dostanete do pohody a budete se znovu cítit „ve své kůži”. Jak dlouho to bude trvat? Týden, dva, měsíc, půl roku?

To je velmi těžké jednoznačně říct. Každý člověk je unikátní, a proto je potřeba k této problematice přistupovat individuálně. Ovšem subjektivně lze pocítit zlepšení již po 3 – 6 týdnech. Už po pár týdnech se tedy můžete cítit lépe, svěže, vitálně, plní energie, sebevědomě. Váš mužský přechod proto může trvat třeba jen pár týdnů.

 

Projevy a příznaky mužského přechodu

Bohužel to ale není pravidlem. Mužský přechod totiž většina pánů odhalí až po několika měsících, někdy dokonce i letech. Nejprve je nutné si sám na sobě uvědomit, že vykazujete typické příznaky mužského přechodu, jako jsou:

 

Další příznaky mužského přechodu

Příznaků ale může být celá řada, jak uvádí také MUDr. Pavel Turčan, odborný ženský lékař a sexuolog:

Podobně jako je tomu v klimakteriu u žen, paleta příznaků je pestrá a nemusí se vždy všechny příznaky vyskytnout u každého muže. Můžeme je rozdělit do tří skupin. První skupinu tvoří příznaky psychologické.

Sem řadíme například napětí, podrážděnost, depresivní nálady, úzkost, zvýšenou únavu a celkové snížení aktivity a životní energie. Druhou skupinu tvoří příznaky somatovegetativní – například návaly horka a potu, někdy spojené i se zarudnutím, nespavost nebo zvýšená potřeba spánku, snížení fyzické výkonnosti, svalová slabost, zhoršování paměti, potíže s klouby a svaly, atd.

Poslední skupinu tvoří tzv. příznaky sexuální. Dochází k poklesu erekční pohotovosti, erekce se stávají méně pevnými a vydrží kratší dobu, refrakterní fáze po vyvrcholení se prodlužuje a muži, pro které nebyl problém styk po malé krátké pauze opět i několikrát opakovat, jsou často nakonec rádi, že se jim podaří dokončit alespoň jeden akt. Taky mimo jiné dochází k poklesu chuti na sex, sníženému vnímání orgasmu a zmenšení objemu ejakulátu.

Rovněž u mužů, podobně jako je tomu u žen, dochází i v souvislosti se změnami hormonálních hladin i ke změnám, které se mohou projevit nějakými komplikacemi až po delší době, a které nejsou na první pohled patrné.

Sem patří například progresivní ubývání kostní hmoty – zvýšené riziko osteoporózy a zlomenin kyčle a páteře, zvětšování celkového objemu tělesného tuku, hlavně tuku viscerálního, které vede ke zvýšení rizika onemocnění cév a srdce a ke zvyšování inzulínové rezistence a s tím spojenému zvýšenému riziku cukrovky.

Jak se může mužský přechod projevovat si můžete přečíst také v našem článku Andropauza muže děsí – jak se projevuje a léčí?.

Uvědomit si, že něco není 100% v pořádku, je tudíž prvním krokem k vyřešení celého problému. To ovšem může klidně trvat několik let.

 

Kdy začíná mužský přechod?

Jak už jsme uvedli hned v úvodu, za všemi vašimi problémy spojenými s mužským přechodem stojí snížená hladina testosteronu v těle. O něm to vlastně všechno je. Na testosteronu stojí i padá vaše celkové zdraví i životní spokojenost.

A právě ten začíná klesat postupně od 35 let. Některé zdroje uvádí dokonce pokles už od 25 let. Jenže, nepředstavujte si pokles o desítky procent denně. Jedná se o velice mírný pokles, a tak, než si něčeho vůbec všimnete, může uběhnout spoustu měsíců, nebo i let.

Přesný den či měsíc počátku vašeho přechodu proto nelze s přesností určit. Řekněme ale, že vše má svůj počátek ve chvíli, kdy se vám postupně pomalu začne snižovat hladina testosteronu v těle, tedy zhruba kolem 35. roku.

 

Další příčiny mužského přechodu

Samotný mužský přechod se potom začíná hlásit o slovo, když se ve vašem životě něco radikálně změní. Zemřou vám rodiče, dosáhnete kariérního vrcholu, děti odejdou z domu, obdržíte výpověď z práce, vaše manželství se rozpadne.

V takovou chvíli najednou začnete více uvažovat nad svým životem a nad jeho kvalitou a začnete si všímat drobných nuancí oproti mládí, kdy bylo ještě vše zalité sluncem. Andropauza se u vás tedy může objevit klidně až kolem padesátky.

Někteří muži nemusí mužský přechod prožít vůbec. Jiní se s ním potýkají klidně už od mládí. Záleží pouze na daném muži a na prostředí, ve kterém žije.

TIP: Jak bude vypadat váš sexuální život po 50ce?

 

Kdy skončí andropauza?

Kdy to všechno nakonec skončí? Kdy už budete konečně z obliga? Opět je to velice těžké určit. Pokud stojí za všemi vašimi problémy pouze nízká hladina testosteronu, stačí jej pravidelně doplňovat a už do pár týdnů můžete být zase v pohodě. Jak jsme uvedli výše, někteří muži pociťují zlepšení už po 3 – 6 týdnech doplňování testosteronu.

Pokud je ale mužský přechod u vás zakořeněn v mnohem hlubších problémech, například ve složité rodinné situaci, v tragické smrti vašich blízkých či v dramatické ztrátě zaměstnání, může být jejich řešení samozřejmě mnohem složitější a časově náročnější.

V takovou chvíli vám rozhodně doporučíme návštěvu psychologa. Doporučí vás váš obvodní lékař. Ten vás vyslechne a pomůže vám vypořádat se se všemi vašimi problémy. V takovou chvíli se už ale nebavíme o pár týdnech doplňování testosteronu, ale o několika měsících pravidelných schůzek a konzultací s odborníkem.

erekce_cz na facebooku

 

Trvání andropauzy

Celkově tedy může andropauza trvat klidně i několik let a nemusíte se jí taktéž zbavit nikdy. Odborníci uvádí oficiální konec andropauzy kolem 60 roku, ale opět je to velmi individuální. U některých mužů je to dříve, u některých později.

Ale nemusíte se ničeho bát. Proces stárnutí přirozeně patří k našim životům a mužský přechod nemusí být tak dramatický, jak jej některé zdroje popisují. Udržujte se v dobré fyzické kondici, dodržujte zásady zdravého životního stylu a andropauza se vám může zcela vyhnout.

DÁLE ČTĚTE: 12 rychlých tipů pro doplnění testosteronu

Leave a Reply