Zánět vaječníků (ooforitida): Bakteriální infekce ohrožující plodnost

Zánět vaječníků je typickým důsledkem bakteriální infekce. Ta se může do vaječníků přenést i jako součást zánětlivých onemocnění v jiných částech pánve.

Bakteriemi vyvolaný zánět vaječníků je jiným onemocněním, než autoimunitní zánět vaječníků, který vzniká kvůli poruše a oslabené činnosti imunitního systému.

Podle odborníků je zánět vaječníků neobvyklá diagnóza, i přesto se ale vyskytuje, takže jej nelze ignorovat. Zanícené vaječníky jsou náchylné na vznik cyst nebo abscesů (duté útvary naplněné tekutinou) a zvětšením jednoho nebo obou vaječníků. Neléčený zánět může souběžně poškodit i vejcovody.

V článku vysvětluji příčiny zánětu vaječníků, jak jej poznat podle příznaků a jak se bude léčit tak, aby nebyla ohrožena plodnost postižené.

zánět vaječníků

  • Zánět vaječníků se odborně nazývá ooforitida.
  • Pokud se společně s vaječníky zanítí i vejcovody, lékařsky jde o adnexitidu.

 

Příznaky zánětu vaječníků

Upozorňuji, že zanícené vaječníky se někdy projevují velmi mírně až těžce rozpoznatelně nebo vůbec. Zánět bez příznaků tak není nic neobvyklého, o to těžší je onemocnění včas diagnostikovat. Kvůli tomu se může zánět zhoršovat a rozšiřovat do okolí.

Gynekologa nebo aspoň praktického lékaře navštivte, pokud si všimnete těchto příznaků:

Jak se bude zánět postupně zhoršovat, imunitní systém na něj začne výrazněji reagovat a to se může projevovat:

  • horečkou nebo zimnicí, protože obranyschopnost se snaží zahubit bakterie střídáním teplot a podporou pocení,
  • nevolností a zvracením, jak se bude imunita snažit vyplavit bakterii z těla.

Příznaky se mohou objevit samostatně a postupně se zhoršovat nebo i najednou. Je ale nutno pochopit, že podobné příznaky může vyvolat i jiné onemocnění, takže ne každý z těchto příznaků automaticky dokazuje zánět vaječníků. O to důležitější je gynekologické vyšetření. Sama doma byste se zbytečně trápila, co se to s vámi vlastně děje. Gynekologa ve svém okolí si můžete vyhledat přes stránku ZnámýLékař.cz pod tímto odkazem a hned se k němu i objednat.

zánět vaječníků, ooforitida

Nalevo zdravý vaječník, napravo zanícený vaječník

 

Příčiny zánětu vaječníků

Nejčastěji zánět vaječníků vyvolá bakteriální nebo sexuálně přenosná infekce jako kapavka nebo chlamydie. Zdůrazňuji proto důležitost ochrany, a tedy minimálně kondomu. Ochrana je zvlášť důležitá, pokud máte nového sexuálního partnera nebo je střídáte až příliš často. Nikdy nevíte, čím vás může váš nový objev nakazit. Mnohdy o své nemoci nemusí sám vědět.

Infekce se může do vaší reprodukční soustavy dostat i zcela nevinně přes děložní čípek a to:

  • při nesprávném zavedení nitroděložního antikoncepčního tělíska,
  • během porodu nebo brzy po porodu,
  • při potratu.

Co se týče autoimunitní a tedy nebakteriální ooforitidy, lékaři ani vědci zatím nemají úplně jasno, co může být její příčinou. Tato forma ale může být důvodem primární ovariální insuficience, a tedy předčasného selhání vaječníků.

MĚJTE PŘEHLED: Předčasné selhání vaječníků: Proč vlastně selhaly a jak je vyléčit?

předčasné selhání vaječníků

 

Jaké zdravotní komplikace může zánět vaječníků vyvolat?

Zanícené vaječníky je vždy potřeba začít rychle léčit. Pokud by se léčba zpozdila nebo by se onemocnění nepovedlo zjistit dostatečně včas, může vést až rozsáhlým poškozením nejenom vaječníků, ale také vejcovodů nebo dalších částí rozmnožovacího ústrojí.

Zánět vaječníků obvykle není život ohrožující stav, v určitých případech ale představuje riziko. Pokud by poškození vejcovodů vedlo k jejich infekci, mohly by vzniknout abscesy a cysty. Pokud by praskly, mohlo by dojít až k sepsi, což je otrava krve a ta již životu nebezpečná je.

Vždy dodržujte lékařem předepsanou léčbu a určitě jděte na gynekologii s jakýmkoliv podezřením na zánět nebo s jinými obavami.

 

Zánět vaječníků, ženská plodnost a těhotenství

Zde záleží, kdy a v jakém stavu se povede ooforitidu zachytit. Pokud ji lékař odhalí včas, riziko, že by nějak zásadně ovlivnila plodnost, zůstane nízké. Pokud by se léčba zpozdila, zánět může vyvolat zjizvenou tkáň vaječníků a různé překážky v rozmnožovacím ústrojí (obstrukce). Tyto překážky a abnormální tkáně může lékař odstranit chirurgicky, tím zprůchodnit cestu reprodukční soustavou a zachovat tak plodnost i šanci na otěhotnění.

Pokud by již ale nebylo v moci lékaře odstranit všechny obstrukce, možností pro vás může být mimotělní oplodnění v rámci metod asistované reprodukce. Pokud byly poškozeny oba vaječníky, pořád existuje šance, že se uchytí dárcovské vajíčko. Otěhotnění tak je možné. Vždy se informujte u lékaře, který vás bude léčit.

Proti autoimunitní ooforitidě zatím lék bohužel neexistuje. Kvůli tomu, že je onemocnění závažnější, mohu doporučit pouze mluvit s lékařem. Podle stavu vašeho konkrétního onemocnění vám vysvětlí, jaké máte možnosti otěhotnět.

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Poradí vám článek Jak otěhotnět? 17 důležitých tipů a změn pro rychlé otěhotnění ze stránky Proerecta.cz.

jak otěhotnět?

 

Jak lékař diagnostikuje zánět vaječníků?

Lékař vždy využije to diagnostické vyšetření, které je pro rozsah vašeho onemocnění bezpečné. Nedá vám tedy „na výběr“, ale připravit se můžete na některou z těchto metod:

Rozbor krve a moči: Lékař ze vzorku zjistí obsah tzv. zánětlivých markerů a bílých krvinek. Jejich koncentrace se zvyšuje, když tělo napadne zánět.
Pánevní vyšetření: Lékař pomocí něj zjišťuje případné známky zánětlivých onemocnění pánve. Tehdy může být zanícená i jiná část, než pouze vaječníky.
Ultrazvukové vyšetření pánve: Pomocí ultrazvuku si lékař zobrazí vaše vaječníky v počítači. Podívá se, zda nejsou vaječníky zvětšené a zda na nich nejsou cysty.
Laparoskopické vyšetření: Přes drobný řez v podbřišku lékař zavede laparoskopickou sondu. Podívá se na vaječníky a pomocí tenkého nástroje může odstranit případné překážky, které mu brání ve výhledu.

Tabulka diagnostických metod k potvrzení zánětu vaječníků

 

Léčba zánětu vaječníků

Léčba musí vždy zohledňovat základní příčinu zaníceného vaječníku. V případě nakažení se sexuálně přenosnou nemocí vám budou předepsána antibiotika nebo specifičtější léky, o kterých ale vždy rozhoduje lékař. Neshánějte nic po známosti ani načerno. Ohrozila byste své zdraví a zkomplikovala celou léčbu.

Pokud by lékař našel na vaječnících cysty nebo abscesy, bude je rovněž léčit antibiotiky. Jde o duté útvary naplněné tekutinou, nejčastěji hnisem kvůli bakteriální infekci. Pokud jsou abscesy a cysty příliš veliké nebo je jich mnoho, lékař může doporučit drobný chirurgický zákrok, aby je vyprázdnil.

Pacientky postižené autoimunitní ooforitidou mohu být léčeny hormonální substituční terapií, což je podpora vlastní produkce určitých scházejících hormonů nebo jejich doplňování do těla. Vaječníky produkují estrogen a progesteron, a pokud jsou zanícené, hormonální produkce může selhávat a pacientka se tak dostane do hormonální nerovnováhy.

Jelikož zánět vaječníků obvykle způsobuje bolesti, lékař vám doporučí koupit si v lékárně volně dostupné léky proti bolesti. Vhodné jsou rovněž teplé obklady. Pokud by se nepovedlo bolesti utišit, lékař předepíše silnější léky proti bolesti, a tedy silná analgetika. Ta jsou dostupná pouze na předpis, takže se po nich určitě neshánějte bez vědomí lékaře.

 

Zánět vaječníků a často kladené otázky FAQ

Co způsobuje zánět vaječníků?
Nejběžnější příčinou je bakteriální pánevní infekce, která se do vaječníků dostane z dělohy.

Dále také endometrióza, což je stav, kdy se buňky děložní výstelky množí v těle tam, kde by neměly.

Jak poznám, že mám zanícené vaječníky?
Zánět vaječníků se typicky projevuje bolestí a tlakem v oblasti pánve, pocitem plnosti břicha, nadýmáním a nevolností, abnormálními menstruacemi a problematickým močením.
Jak mohu zmírnit zánět vaječníků?
Volně prodejné léky proti bolesti, masáž břicha, cvičení svalů pánevního dna, teplé obklady.

Velmi vhodné je snažit se zdravě zhubnout díky úpravě stravy, snížení kalorického příjmu a pravidelnému pohybu.

Které potraviny jsou vhodné při zánětu vaječníků?
Proti jakýmkoliv zánětům jsou nejlepší protizánětlivé potraviny plné antioxidantů. Nejvíce jich obsahuje zelenina a ovoce, dále také luštěniny, kvalitní rostlinné oleje, ořechy, semínka a celá zrna.

Maso se snažte co nejvíce omezit, protože antioxidantů příliš neobsahuje, a pokud ano, jde hlavně o zvířecí vnitřnosti. Můžete je tedy 1-2x za týden zařadit do jídelníčku.

Které nápoje jsou vhodné při zánětu vaječníků?
Protizánětlivé vlastnosti mají zeleninové a ovocné šťávy.

Ideálně si ale plody vymačkejte sama doma, protože nápoje z obchodu obsahují příliš cukru, aromat, barviv, konzervantů a očekávaných benefitů tolik neposkytují.

Zároveň se snažte pít co nejvíce čisté vody. Tělo ji totiž potřebuje, aby častěji močilo a vyplavilo tak bakterie, které zánět vyvolaly.

Může se zánět vaječníků přenášet i ústy?
Zřídka se bakterie mohou přenést i přes orální sex, kdy cestují do reprodukčních orgánů přes ústa.
Může se zánět vaječníků přenášet i análním sexem?
Anální sex zvyšuje riziko zánětu vaječníků, protože bakterie z konečníku mohou migrovat směrem nahoru a napadnout vaječníky.

 

Co jsme zjistili o zánětu vaječníků?

  • Zánět vaječníků je onemocnění bakteriálního původu. Typicky se přenáší nechráněným sexem společně s nakažením pohlavně přenosnou nemocí. Lékařsky jde o ooforitidu.
  • Pokud zánět kromě vaječníků postihne i vejcovody, lékařsky mluvíme o adnexitidě. To je nejčastějším gynekologickým zánětem a tvoří až 80 % případů.
  • Velmi důležitá je včasná léčba. Pokud lékař zachytí zánět vaječníků včas, obvykle nezhoršuje plodnost a postižená má pořád šanci otěhotnět. Neléčená ooforidita ale může poškodit reprodukční ústrojí natolik, že spontánní onemocnění již nemusí být možné.
  • Riziko zánětu vaječníků snížíte adekvátní ochranou při sexu. Zároveň se snažte nestřídat sexuální partnery příliš často a ideálně si najděte pouze jednoho trvalého.
  • Zároveň se nechte pravidelně vyšetřit na gynekologii a ke gynekologovi utíkejte při jakémkoliv podezření na zdravotní komplikace nebo pokud si všimnete příznaků zánětu vaječníků.
  • Zánět vaječníků lze ve většině případů vyléčit antibiotiky. Proti autoimunitní ooforitidě zatím bohužel neexistuje lék. Lékař vám ale vysvětlí, jak zvládat negativní příznaky a žít kvalitní život.

Máte vlastní zkušenost se zánětem vaječníků? Jak se u vás onemocnění projevovalo a jakou léčbu jste podstoupila?

Vaše zkušenosti zajímají nás v redakci Erekce.cz a stejně tak i naše čtenáře. Komentář prosím přidejte do diskuze pod článkem. Děkuji vám za něj a přeji hlavně vždy zdravé vaječníky bez zánětů 🙂

 

DÁLE ČTĚTE: PCOS (polycystické vaječníky): Podrobně o léčbě, příznacích a příčinách syndromu.

PCOS, syndrom polycystických ovarií (vaječníků)

Leave a Reply