Mikrobiom penisu může zvyšovat riziko bakteriální vaginózy u žen, dokládá studie z Keni

Za nepříjemným svěděním vagíny mohou v nekterých případech partneři těchto žen.

bakteriální vaginóza v Keni

 

Bakteriální vaginóza je velice častá infekce a postihuje téměř každou třetí ženu. Způsobuje intenzivní svědění, abnormální výtoky, pálení během močení a nepříjemný zápach z pochvy.

Zdroj infekce byl až donedávna záhadou. Až nedávná studie chicagské univerzity zjistila, že mikrobiom penisu může hrát ve věci významnou roli. Stejně jako střevo hostí mužský pohlavní orgán vlastní bakteriální kolonii.

Celoroční výzkum sledoval 168 heterosexuálních parů v africké Keni. Vědci nejprve testovali každého účastníka studie zvlášť na jeho genitální bakterie. 56 % testovaných mužů bylo obřezaných, což je důležitý faktor při tvorbě mikrobiomu.

Bakteriální aktivita testovaných osob se sledovala po měsíci, po půl roce a po roce. Až 31 % žen mělo po roku rozšířenou bakteriální vaginózu, takže celá třetina účastnic. Infekce se přenesla od mužůa to ve 37,3 %, pokud nebyl muž obřezán a 26,3 %, pokud byl obřezán.

Výsledky prokazují, že penis má větší vliv na zdraví vagíny, než se doposud předpokládalo. Vědci během výzkumu identifikovali až 10 druhů penilní mikroflóry, které by mohly odpovídat vzniku bakteriální vaginózy (bakterie Gardnerella, Sneathia sanguinegens).

Nejde přitom o zanedbanou mužskou nebo ženskou hygienu. Tyto bakterie se vyskytují poměrně běžně. Vědecký dosah studie zkresluje i to, že kontrolní skupinu tvořily pouze heterosexuální páry z Keni. V jiných krajinách mohou být výsledky jiné.

Rád bych vyzval výzkumné pracovníky i veřejnost, aby se více usilovali o reprodukční zdraví žen. Zároveň nesměrujme vinu za šíření bakterií na jednoho či druhého partnera. Místo toho zvyšujme možnosti a příležitosti zlepšit reprodukční zdraví a doufejme, že omezíme obecné stigma z bakteriální vaginózy.Autor studie, Supriya D. Mehta, uvádí ve svém prohlášení

DÁLE ČTĚTE: Obřezaný nebo neobřezaný penis? Výhody a nevýhody, které je třeba zvážit.

výhody obřízky

 

Leave a Reply