Zdravá vagína se vám odvděčí bezproblémovým sexuálním životem. Jak si udržet zdravou vagínu?

Zdravá vagína je bezpochyby to, co skutečně chcete a potřebujete. Vagína se nezmění jen tak ze dne na den. Jak ale léta přibývají, slábne síla svalů pánevního dna, a zároveň se uvolňuje a ochabuje vaginální pokožka.

V článku vám pomohu lépe porozumět, jak se vagína změní věkem. Díky tomu budete na tyto přirozené změny lépe připravená. Prohledala jsem vědecké články a názory odborníků na ženské intimní zdraví. Vysvětlují, jak se bude vagína měnit a co všechno můžete sama udělat, abyste ji udržela v ukázkové kondici co nejdéle.

Článek adresuji všem ženám, takže je jedno, zda je vám 20 a právě jste začala sexuálně žít, 30 a plánujete miminko nebo 60 a přemýšlíte, zda a jak se změní vaše sexualita.

zdravá vagína

 

Vagína ve 20 letech

Vagínu dvacetileté ženy ovlivňují faktory jako sexuální aktivita, užívání antikoncepčních přípravků, ale také těhotenství a porod.

Průměrný věk českých prvorodiček je 28 let. Odkládání těhotenství na později ale není dobrý nápad. Zdravá vagína a celá reprodukční soustava jsou v nejlepší kondici právě kolem 20 let. Pokud máte spolehlivého partnera a víte, že dítě budete chtít, otěhotnění neodkládejte. Jak rychle otěhotnět vám vysvětlí český web Proerecta.cz.

 

Vzhled a síla dvacetileté vagíny

Barva vaginální pokožky je ve 20 letech světlejší, než bude v pozdějších letech. Kůže pravděpodobně bude a může se zdát tenčí než během dospívání.

Pubické ochlupení bude výraznější a hustější. Samozřejmě je pouze na vás, jaký střih vaginálnímu ochlupení dodáte.

Kondice svalů pánevního dna je ve dvacítce na nejlepší úrovni. Mladé ženy obvykle nemají žádné problémy s ochablými svaly. Naopak může být svalstvo v tomto věku napjaté a podrážděné. To může mladým ženám někdy vyvolávat bolesti během sexu nebo masturbace (odborně dyspareunie), případně problémy při zavádění tamponů.

Zde se naučíte, jak posílit svaly pánevního dna. Původně jsme návod sepsali pro muže, ale u žen se cviky nijak významně nemění.

Pokud chcete udržet vagínu krásnou a opečovanou, nepoužívejte parfémovanou drogerii ani kosmetiku s umělým aroma. Nejlepší hygienou je teplá voda a obyčejné mýdlo.

 

Sexuální schopnosti dvacetileté vagíny

Zdravá vagína by ve dvaceti měla tikat jako švýcarské hodinky. Na svém vrcholu je sexuální libido a výdrž. Mladé ženy obvykle nepostihuje problém s vaginální suchostí (atrofií), která se objevuje spíše u žen ve věku kolem nástupu menopauzy.

Přirozenou vaginální lubrikaci ale může narušit antikoncepce. Pokud na sobě tento problém pozorujete, antikoncepci vysaďte a chraňte se kondomem nebo ženským kondomem (femidomem). Přirozenou vaginální lubrikaci můžete nahradit lubrikačním gelem.

Pokud používáte latexový kondom, určitě jako lubrikant nepoužívejte kokosový olej, protože jej může poškodit. V takovém případě může selhat jako ochrana před pohlavními nemocemi. Vyhněte se i lubrikantům na bázi ropy, které kondomy rovněž narušují. Vždy pořádně čtěte etikety a příbalové letáky.

Vagína ve 20:

 • Ideální věk pro porod
 • Silné svaly pánevního dna
 • Dobrá přirozená lubrikace (pozor na antikoncepci)
 • Nepoužívejte parfémovanou drogerii ani kosmetiku

 

Vagína ve 30 letech

I přesto, že je zdravá vagína dokonale připravená na porod již ve 20 letech, dvacátnice nemají nejvíce dětí. V Česku nejčastěji rodí ženy kolem 30 roku a tato skupina tak má nejvyšší porodnost.

Bohužel některé ženy již kolem třicítky zažívají perimenopauzu, což je přibližně roční etapa před nástupem menopauzy. Pokud tak mladá žena projde do menopauzy, mluvíme o předčasné menopauze. Pokud máte pocit, že se předčasný problém týká i vás, zajděte si na vyšetření ke gynekologovi.

 

Vzhled a síla třicetileté vagíny

Barva vaginální pokožky může pomalu tmavnout kvůli porodu nebo i pouze kvůli věku. Ochlupení a elasticita se příliš nezmění, ale můžete si všimnout mírné ztráty elasticity a podkožního tuku.

Svaly pánevního dna začnou pozvolně ochabovat. Tyto svaly drží močový měchýř, dělohu i střeva na svém místě. Pokud povolí, často dochází k močové inkontinenci, a tedy nechtěným únikům moči. Moč uniká hlavně při kašli, kýchání, a dokonce při smíchu. Ochablé svaly dále vyvolají změny polohy střev, pocity tlaku a tíhy na vagíně a v pochvě, či dokonce prolaps dělohy. Prolaps je stav, kdy děloha, močový měchýř nebo střeva náhle změní svou pozici. Uvedené problémy jsou častější u žen po porodu.

Pokud budete rodit ve třiceti, připravte se, že se bude vagína a zbytek reprodukční soustavy hojit déle, než ve dvaceti.

 

Sexuální schopnosti třicetileté vagíny

Odborníci upozorňují, že zásadní rozdíl v síle sexuálního libida a výdrže mezi dvacátnicemi a třicátnicemi neexistuje. V tomto věku ale může být sexualita „na druhé koleji“ a to z důvodu dítěte. Chuť na sex ženám ubírají i další povinnosti jako kariéra, splácení hypotéky, zhoršující se zdraví rodičů a další dospělácké problémy.

Dlouhodobě neuspokojené sexuální touhy žen vyvolají sexuální frustraci. Ta se může přenést i na partnera, kterému chybí sex mnohdy ještě více, než ženě.

Gynekologové upozorňují, že tělo těhotných nebo kojících žen může vstoupit do dočasného stavu podobného menopauze. Stav vyvolává nepříjemné příznaky jako vaginální suchost a bolestivý sex. I zde bude účinný lubrikační gel nebo lékařem předepsaný estrogenový vaginální krém.

Před i po porodu jsou pro ženy velmi prospěšné Kegelovy cviky, které podpoří sílu svalů pánevního dna. Budou se efektivněji uvolňovat a stahovat, což zabrání jejich poškození během porodu. Zároveň sníží riziko problémů s močovým měchýřem a střevy.

Zdravá vagína ve 30:

 • Ideální věk pro začetí s Kegelovým cvičením pro posílení svalů pánevního dna
 • V případě slabé lubrikace používejte lubrikační gely
 • S partnerem více komunikujte a buďte všímavější

 

Vagína ve 40 letech

Ženy vstupují do menopauzy průměrně mezi 45 až 55 lety. Do perimenopauzy se část žen dostane již ve čtyřiceti. Perimenopauza trvá 1 až 4 roky. Jde o jakousi „přestupní stanici“ mezi plodným a trvale neplodným životem.

K perimenopauze dochází, když začne hladina estrogenu a dalších pohlavních hormonů pozvolně klesat. Tyto hormonální výkyvy vyvolávají nepravidelnou menstruaci, vaginální suchost, návaly horka, bolesti hlavy, přibírání na váze a další nepříjemné příznaky, které mají na vagínu významný vliv.

Pokud jste nestihla otěhotnět, pořád je to možné i během perimenopauzy. Ženská plodnost končí až nástupem menopauzy, kterou lze potvrdit, pokud nebudete mít menstruaci déle než rok.

 

Vzhled a síla čtyřicetileté vagíny

Nižší hladina estrogenu zhoršuje prokrvení vagíny a pochvy, ubírá kolagen ve tkáních a mění pH, a tedy kyselost prostředí. Pubické ochlupení začíná řídnout, vagína a pochva je sušší a stydké pysky vypadají volněji kvůli nižšímu obsahu tuku.

Příznaky perimenopauzy i menopauzy se liší u každé ženy. Jedna je může vnímat výrazněji a jiná si jich ani nemusí všimnout.

Ženy jsou v tomto věku náchylnější na přibírání. Vyšší váha společně s předchozími porody nadměrně zatěžují pánevní dno a vyvíjejí na něj tlak. Klesá svalový tonus (napětí), kvůli čemu dochází k inkontinenci nebo prolapsu (posunu) vagíny.

Ve čtyřiceti je posilování svalů pánevního dna prakticky nezbytné. Vhodné je také cvičení pilates. Zároveň se žena musí důsledně starat o celkové zdraví.

Ve čtyřiceti se zároveň tělo vzpamatovává z porodu výrazně déle, než ve třiceti.

Doplněk pro navození menopauzálního komfortu:

České kapsle Proerecta WOMEN s obsahem Drmku obecného, Macy peruánské a Ženšenu pravého. Tlumí negativní příznaky menopauzy, u mladších žen navozuje menstruační a premenstruační komfort. Dále přispívá hormonální rovnováze, sexualitě, plodnosti a snížení míry vyčerpání.

Proerecta WOMEN, 1 balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích. Dostanete se přímo do e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku obdržíte diskrétně do 48 hodin. Stránka Erekce.cz není prodejcem výrobku.

 

Sexuální schopnosti čtyřicetileté vagíny

Perimenopauza obecně zhoršuje sexuální kondici. Zejména kvůli vaginální suchosti. Odborníci kromě lubrikantů doporučují věnovat dostatek času erotické předehře a dostatečné stimulaci klitorisu (články pod odkazy jsme psali jako návody pro muže, ale mnohé cenné rady si z nich vezmou i ženy). Gynekologa případně poproste o předpis na estrogenový krém.

Tělo čtyřicátnice už není tak silné, jako ve dvaceti. Je naprosto normální, pokud se vám některé polohy či sexuální praktiky budou zdát namáhavé až nedosažitelné. Stárnoucí klouby a svaly nemusí vždy spolupracovat podle vašich představ. Pokud hledáte inspiraci na nenáročné sexuální polohy, podívejte se na 51 poloh z Kámasútry zvládnutelných pro oba.

Negativní příznaky hormonální nerovnováhy mohou zeslabit touhu po sexu a intimitě. Odborníci ale radí nepřestávat používat vagínu a pochvu a snažit se zůstat sexuálně aktivní co nejdéle, i když vám věk položí do cesty překážky. Sex je totiž zdraví prospěšný a udržuje pohlavní ústrojí v lepší kondici.

Ve čtyřiceti může být i zdravá vagína tmavější, užší a méně elastická, což opět znepříjemňuje sex a masturbaci. Právě proto je důležité být sexuálně aktivní, aby se negativní změny velikosti a tvaru objevily co možná nejpozději.

Kůže na vagíně se ztenčí. Proto buďte opatrná při holení a depilaci, abyste si pokožku nepoškodila. Kvůli změnám pH klesá množství zdravé mikroflóry. Kvůli tomu jsou ženy náchylnější na různé vaginální a poševní infekce, kožní problémy a výtoky. V lékárně se informujte na probiotický vaginální doplněk.

Vagína ve 40:

 • Zcela nezbytně začněte posilovat svaly pánevního dna
 • Při sexu vyzkoušejte nové, méně náročné polohy
 • U gynekologa nebo v lékárně žádejte vaginální probiotika

 

Vagína v 50 a více letech

V padesáti letech je již většina žen v menopauze a začíná pociťovat nepříjemné menopauzální příznaky. Průměrný věk vstupu do menopauzy je 51 let.

Menopauza sice přináší různé změny, mnohdy se ale ženy cítí sebejistěji, protože za život získaly spoustu vědomostí a zkušeností, jak se o vagínu a intimní zdraví správně starat. Vědí, jak o sexu komunikovat s partnerem, znají erotické hračky a pomůcky, vědí, který gel je jim příjemný a jak s ním zacházet.

Děti menopauzálních žen jsou již pryč z domu, takže se mohou otevřeně a naplno oddávat svým sexuálním potřebám, Nikdo je nevyruší a mají mnohem více času.

 

Vzhled a síla padesátileté vagíny

Pubické ochlupení šediví a výrazně řídne. Vagína, pochva i děložní čípek se mohou zmenšit. Pokožka zbledne a kůže bude tenčí kvůli snížené hladině estrogenu.

Je málo pravděpodobné, že by padesátnice otěhotněla, ale pokud ještě nevstoupila do menopauzy, není to nemožné. Existuje ale riziko, že se děloha, močový měchýř nebo střeva posunou, vyklouznou ze svého místa a dojde k prolapsu. Tím může dojít k poruše přirozených funkcí orgánů a zvýšení tlaku v postižené oblasti. Tyto prolapsy lze léčit estrogenem, pomocí terapie nebo operace.

 

Sexuální schopnosti padesátileté vagíny

Kvůli klesající hladině estrogenu pocítíte v padesátce ještě horší lubrikaci vagíny. Kvůli tomu se může tenká a křehká vaginální tkáň přetrhnout a špatně se hojit. To způsobuje vaginální bolesti a nadměrné krvácení při sexu. Jak žena postoupí menopauzou dále, problémy mají tendenci ustupovat až úplně vymizet.

Častěji se mohou ojevovat infekce a záněty močových cest. Vyléčíte je pomocí antibiotik, které vám musí předepsat lékař – urolog.

Bohužel je velmi časté, že tyto nepříjemnosti ženu oberou o všechnu chuť na sex. Namístě je postupovat pomalu a opatrně. Prodloužit erotickou předehru a nikam se příliš nehonit. Lubrikační gel je zde samozřejmostí.

Pamatujte, že intimita není pouze o penetrativním sexu. Stejně příjemný a uspokojivý může být orální sex, masturbace, jemné dráždění genitálií a jiných erotogenních zón a opatrné používání erotických hraček.

Zdůrazňuji nutnost komunikace s partnerem. Řekněte mu, jak se cítíte, vysvětlete mu změny, které zažíváte a potřeby, které nyní máte. Pokud začnete spolupracovat, můžete si užívat uspokojivý sexuální život ještě dlouhá léta. Sexu sice možná bude méně, ale vždy máte šanci udělat si intimní vztah hezký a naplňující.

Zdravá vagína v 50 a více letech:

 • Pokračujte s posilováním svalů pánevního dna
 • Všechny intimní problémy řešte na gynekologii a na prohlídku zajděte i k urologovi
 • Prodlužte, ale zjemněte předehru a jděte na věci pomalu
 • Upřímně komunikujte s partnerem a snažte se mu všechny změny vysvětlit

Proerecta WOMEN koupit

 

Další články o ženském intimním zdraví a vitalitě - menopauza, klimakterium, PMS, menstruace

MENOPAUZA – jak zpomalit příchod hlavního strašáka každé ženy a co všechno se bude dít, až přijde?
PMS (premenstruační syndrom) – nepříjemné příznaky až u 70 % žen, které lze zmírnit i léčit
KLIMAKTERIUM – příznaky, nástup, léčba a v čem se přesně liší od menopauzy?
PMDD (Premenstruační dysforická porucha) vás změní k nepoznání. Chraňte se.

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply