Veganství a erektilní dysfunkce: Pomůže vám nebo erekci naopak zhorší?

Hned na začátek vás musím za redakci Erekce.cz upozornit, že nejsme zastánci ryze veganské stravy kvůli riziku deficitu významných nutrientů. Člověk je od přírody všežravec a na věci nic nemění ani aktuální moderní stravovací směry.

Nicméně jelikož je veganská strava striktně rostlinná, určité benefity nabízí, a pokud máte zájem stát se veganem klidně pouze na pár týdnů nebo měsíců, můžete svému zdravotnímu stavu prospět.

V článku se podíváme na téma veganství a erektilní dysfunkce. Podíváme se na vědecky prokázané pozitivní účinky ryze rostlinné stravy, ale jelikož nenadržujeme ani jedné straně stravovacích táborů, nesmíme se zapomenout podívat ani na případná rizika.

Vesměs ale můžeme tvrdit, že kontrolované veganství má pozitivní vliv na zdraví srdce a průchodnost cév, což jsou podmínky zcela nezbytné pro schopnost získat a udržet si pevnou erekci.

veganství a erektilní dysfunkce

Podle nejnovější studie je rostlinná strava z průmyslově nezpracovaných surovin spojena s nižším rizikem vzniku erektilní dysfunkce.

Pořád je ale nutno zjistit, zda může rostlinná strava podpořit erekci v případě, že je muž zcela zdravý a stravuje se zdravě a pestře. Situaci monitorujeme.

 

Co je vlastně veganství?

Pokud nejste vegan, zřejmě si myslíte, že jsou všichni rovnací a všichni jedí to samé. Není to ale pravda, protože i vegani mají různý jídelníček a ne každý si jeho skladbu pečlivě sleduje.

Někteří se spoléhají pouze na internet a své oblíbené influencery, kterým jde hlavně o to, aby něco prodali. Kvalita propagovaných produktů je obvykle velmi rozporuplná. Posuďte sami:

Vegani pouze v jídelníčku: Vegani stravující se rostlinnou stravou, kteří ale pořád používají zvířecí produkty třeba v kosmetice nebo si oblékají oblečení ze zvířecí kůže a podobně. prospěšné pro erekci
„Praví“ vegani: Konzumují pouze rostlinné potraviny, přičemž z morálního hlediska odmítají cokoliv, co je vyrobeno ze zvířat. prospěšné pro erekci
Vegani z fast foodu: To jsou vegani, kterým nevadí ultrazpracované rostlinné produkty s „chemickými koktejly“. Náhražky masa a různé podivné „alternativy“, přičemž do těla dostávají více škodlivin, než kdyby jedli pouze pestře. erekci škodlivé
Raw-food vegani: Veganský jídelníček ze surovin, kterých zpracování a příprava nepřesáhly 45 °C. prospěšné pro erekci
Frutariáni: Konzumují pouze ovoce a ovocné šťávy. erekci škodlivé, větší riziko deficitu důležitých látek

Tabulka typů veganů podle preferované stravy

Myšlenka veganství je bezesporu zajímavá. Ne každý, kdo touží být veganem, ale rozlišuje, které potraviny jsou správné a které ne.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Potraviny na erekci: Každodenní posila prokrvení penisu.

 

Co je erektilní dysfunkce?

Erektilní dysfunkce je velmi rozšířená mužská sexuální dysfunkce. Projevuje se velmi slabou až žádnou erekcí, kdy postižený nedovede udržet erekci dostatečně pevnou a dostatečně dlouho pro uspokojivý sexuální styk.

Erekce běžně slábne věkem. Problémem je, že muži své erekci škodí již od velmi nízkého věku. Z toho důvodu se s problematickou erekcí setkává pořád víc mladých mužů. Na vině je stejně jako u těch starších hlavně nedostatek sportu, otřesné stravovací návyky a velmi často také kouření a užívání drog.

Mnozí mladí kluci dnes dělají vše pro to, aby si uškodili. Mladí vegani přemýšlejí jinak, ale pokud se nechají „masírovat“ reklamou a dají na názory vysmátých influencerů na sociálních sítích, erekci škodí i tak.

 

Příznaky erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce se u pestře se stravujících mužů i veganů projevuje stejně:

  • Problematické dosažení erekce. Penis tvrdne pomalu, erekce není vydatná a už tato komplikace může vyvolat zklamání či strach. To vede ke stresu, úzkosti a depresi, které jsou rovněž rizikovými faktory erektilní dysfunkce.
  • Problematické udržení erekce. I když k erekci dojde, penis po chvilce sexu či masturbace ochabne a další sexuální aktivita není možná.
  • Snížené sexuální libido. Mizerná erekce a s ní související obavy postiženému ubírají zájem o sex, což je vlastně definicí slabého libida.
  • Úzkosti, deprese a snížené sebevědomí. Od muže se očekává, že bude i kvalitním a výkonným milencem. Pokud mu v tom brání erektilní dysfunkce, začne o sobě mít špatné mínění a celý problém se ještě vážněji prohlubuje.
  • Problematická sexuální výkonnost. Tvrdá erekce znamená obvykle dobrý sex. Se slabou a příliš krátkou erekcí úměrně slábne i sexuální výkon a výdrž.

NAUČTE SE: O tom, jak zvýšit sexuální výkonnost a výdrž velmi užitečně informuje stránka Proerecta.cz.

jak zlepšit sexuální výkon a výdrž

 

Časté příčiny erektilní dysfunkce

Existuje množství možných příčin ED. Příčina může být tělesná, duševní a velmi často jde o kombinaci několika negativních vlivů zároveň.

Nemoci srdce a cév: Nemoci, které zhoršují přítok krve do penisu jako ateroskleróza (kornatění a ucpávání tepen) nebo hypertenze (vysoký krevní tlak). Vegani mají snížené riziko těchto problémů.
Neurologické problémy: Nemoci jako roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc nebo poranění míchy mohou poškozovat nervy, které se účastní erekce. U veganů je riziko těchto nemocí nižší, ale před úrazy chráněni nejsou.
Hormonální nerovnováha: Snížená hladina testosteronu zvyšuje riziko vzniku erektilní dysfunkce. Právě vegani jsou výrazně ohroženi hormonální nerovnováhou.
Užívání některých léků: Některé léky na předpis mohou mít vznik erektilní dysfunkce jako negativní vedlejší účinek.
Duševní komplikace: Úzkosti, deprese, stres nebo nízké sebevědomí zvyšují riziko rozvoje psychogenní erektilní dysfunkce.
Nezdravá životospráva: Kouření, užívání drog, pití alkoholu a nadváha vedou k erektilní dysfunkci. Bohužel se ani mnozí vegani nesnaží o zdravou životosprávu a škodí si taktéž.

Tabulka častých příčin vzniku erektilní dysfunkce nejenom u veganů

 

Veganství, erektilní dysfunkce a celkové zdraví

Veganský jídelníček má bezesporu mnohá pozitiva. To je po etických důvodech jeden z hlavních důvodů, proč se lidé k veganství uchylují.

Sice neexistují vědecké poznatky o tom, jak přesně veganská strava ovlivňuje erektilní dysfunkci. Obecně ale platí, že veganství může zlepšit celkovou zdravotní kondici. Toto zlepšení se týká i podpory funkce tělesných systémů a procesů, které jsou za vznik pevné erekce zodpovědné.

 

Veganství a zdraví srdce

Mezi zdravím srdce a schopností dosáhnout pevnou erekci je úzký souvis. Pokud začne zdraví srdce pokulhávat, téměř ihned je to znát i na síle erekce.

Studie doložila, že pacienti s erektilní dysfunkcí mají až o 59 % vyšší riziko vzniku aterosklerózy nebo ischemické choroby srdce. Dále také o 34 % vyšší riziko mrtvice.

Erektilní dysfunkce poukazuje na zúžené a špatně průchozí cévy a to nejenom v penisu, ale v celém těle. Zhoršenou průchodností cév se projevují i jiná onemocnění srdce.

Veganská, a tedy čistě rostlinná strava pomáhá cévy postupně odblokovat od nánosů nečistot. Tím pádem zlepšuje průtok krve do penisu a prospívá erekci. Důležité jsou zde anthokyany, flavonoidy a další antioxidanty z rostlinné stravy. Riziko erektilní dysfunkce snížily až o 14 % oproti mužům, kteří rostlinné potraviny nekonzumovali.

Veganství je prospěšné pro zdraví srdce a cév, díky čemu může posilnit erekci a fungovat jako prevence před erektilní dysfunkcí.

 

Veganství a snížené riziko cukrovky

Odhadem až 75 % cukrovkářů bude trpět určitým stupněm erektilní dysfunkce. U diabetiků způsobuje dysfunkci poškození nervů a cév, za které může právě cukrovka.

Pro získání erekce muž potřebuje zdravé cévy, optimální hladinu hormonů a zároveň dostatečné erotické libido. Jelikož ale diabetes poškozuje cévy, diabetik může být dostatečně vzrušený, s vysokou hladinou hormonů a silným libidem, ale erekci stejně nedosáhne.

Veganství snižuje riziko vzniku nebo zhoršování cukrovky a tím pádem může ochránit i sílu erekce a bránit vegany před erektilní dysfunkcí. Veganství tedy erektilní dysfunkci nevyléčí, ale může před ní vegany ochránit a fungovat jako prevence.

 

Veganství a hladina testosteronu

Jistě jste již někdy slyšeli populární mýtus, že čím více masa sníte, tím vyšší hladinu testosteronu budete mít. Není to ale pravda.

Správně nastavený veganský jídelníček umožňuje tělu vyprodukovat stejné množství testosteronu, jako jídelníček s masem a živočišnými produkty.

Ve studii vědci sledovali a hodnotili stravování veganů i všežravců, následně jim měřili testosteron. Nenašli žádné významné rozdíly.

Pokud jste se tedy bál jíst sóju a výrobky z ní, již více nemusíte. Výzkumy doložily, že tyto potraviny hladinu testosteronu nesnižují. Optimální hladina testosteronu zvyšuje šanci na vyléčení erektilní dysfunkce, a pokud ED netrpíte, testosteron udrží erekci silnou. Podle některých důkazů může veganská strava dokonce podpořit plodnost, ale zatím jsou nejednoznačné a nelze je potvrdit.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Co jíst pro zvýšení testosteronu? Většinu máte ve spíži, takže začněte hned dnes.

co jíst pro podporu testosteronu?

 

Veganství a psychická kondice

Konzumace veganské stravy a vyřazení živočišných potravin může zlepšit náladu a tlumit případné úzkosti a deprese. Zde ale upozorňuji, že zlepšení lze očekávat v případě, že jste se pro veganství rozhodl z nějakých morálních a etických důvodů.

Pokud vám doposud nevadilo jíst maso a nevidíte žádné překážky, po zařazení veganské stravy se psychická pohoda nemusí nijak změnit. Vše záleží od vašeho aktuálního smýšlení.

Nicméně pokud se po přechodu na veganský jídelníček začnete těšit, že kvůli vám již nebudou trpět žádná zvířata, vaše případné deprese a úzkosti se mohou ztratit. To je velmi dobrým krokem ke zlepšení erekce, takže pokud se zatím rozhodujete, nebojte se veganství vyzkoušet a to zvlášť pokud jste dnes kvůli osudům zvířat smutný.

 

Veganství a zdravá hmotnost

Rostlinná strava je logicky méně kalorická než živočišná. Zároveň obsahuje méně tuků. Vegani tak mají možnost zhubnout a udržet si váhu, což je pozitivní.

Nadváha a obezita jsou totiž nejrozšířenějšími příčinami erektilní dysfunkce v Česku. Rostlinná strava obsahuje také významný podíl vlákniny, která udržuje delší pocit sytosti. Díky tomu se vegani tolik nepřejídají.

Veganská strava nemá přímý vliv na podporu erekce, avšak může zlepšit celkovou fyzickou kondici a pomáhat jako prevence před různými nemocemi, které erektilní dysfunkci vyvolávají. 

 

Co jsme zjistili o veganství a erektilní dysfunkci?

Veganská, potažmo převážně rostlinná strava je spojena s lepší funkcí endotelu (cévní výstelka). Poškozená cévní výstelka výrazně zvyšuje riziko rozvoje erektilní dysfunkce.

Endotel je zároveň zodpovědný za produkci oxidu dusnatého a ten je klíčový pro schopnost udržet si pevnou a spolehlivou erekci. Uvolňuje totiž hladké svalstvo v cévách penisu, díky čemu do něj proudí více krve a tím se zpevňuje i erekce.

Nesprávně fungující endotel neprodukuje dostatek oxidu dusnatého a tím pádem do penisu neproudí dostatek krve pro získání a udržení pevné erekce. To je hlavní příčinou erektilní dysfunkce.

Veganská strava zlepšuje funkci cévní výstelky a snižuje riziko nemocí srdce a cév. Vděčí za to vysokému obsahu antioxidantů, protizánětlivých sloučenin a základních živin.

Díky nízkému obsahu kalorií a nasycených tuků zlepšuje zdraví srdce a cév, takže pro potřeby zlepšení erekce a prevence erektilní dysfunkce je víc než vhodná.

Jste také vegan? Jaká je vaše erekce? Objevil se u vás někdy problém s erekcí?

Vaše zkušenosti nás v redakci Erekce.cz velmi zajímají a budou zajímavé i pro ostatní čtenáře. Napište nám je prosím do komentářů pod článkem. Ať už máte stravu jakoukoliv, za redakci vám přeji hlavně vždy pevnou erekci a nikdy erektilní dysfunkci 🙂

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce – příčiny, příznaky a léčba
Vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce
Jak sledování porna způsobuje erektilní dysfunkci?
Ateroskleróza (ucpané cévy) a erektilní dysfunkce
Rázová vlna a léčba erektilní dysfunkce

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply