Prolaktin: Mužům po něm rostou prsa a slábne erekce, ženy bez něj neotěhotní ani nenakojí mimino.

Prolaktin je hormon, kterého zvýšené množství je v mužském těle nežádoucí. Nadbytek ohrožuje plodnost, erekci i libido.

U žen je prolaktin naopak velmi důležitý. Bez něj by totiž žena nemohla otěhotnět, produkovat mateřské mléko, a tedy ani krmit mimino.

Článek vysvětluje hlavně účinky a rizika prolaktinu vzhledem ke zdraví muže, ale neobejdeme ani jeho význam v ženském těle.

prolaktin

 

Co přesně je prolaktin?

chemické značení prolaktinu

Chemické značení prolaktinu

Prolaktin (PRL) je hormon důležitý specificky pro ženy. Hormon se produkuje v mozkové hypofýze. Podílí se na přirozené tvorbě mateřského mléka a podněcuje prsní žlázy k jeho produkci. Mléko se u ženy začíná tvořit hlavně v posledních 3 měsících těhotenství, aby bylo vše připraveno pro narození mimina.

Bohužel u muže zvýšený prolaktin tolik potřebný ani prospěšný není a způsobuje komplikace. Proto by si muži měli jeho optimální hladinu hlídat a udržovat v normě. Stav nadměrné produkce se nazývá hyperprolaktinémie. Funkce ani důležitost prolaktinu v těle muže zatím není celkem jasná.

 

Proč je zvýšený prolaktin nebezpečný?

Nadměrná produkce prolaktinu, a tedy hyperprolaktinémie ohrožuje přibližně 10% dospělých lidí (muže i ženy). Snížená hladina není riziková a většina lidí snížený prolaktin ani nemá.

Hyperprolaktinémii může kromě nádoru způsobovat i anorexie (porucha příjmu potravy), snížená funkce štítné žlázy, nemocná játra nebo ledviny. Zvýšení podněcují i některé léky na předpis proti jiným nemocem.

Za hlavní negativum pro muže považujeme zhoršení plodnosti až neplodnost. Dále pak snížené sexuální libido a zhoršení růstu vlasů a ochlupení.

U žen zvýšený prolaktin snižuje šance na početí, oslabuje plodnost, případně vede až k neplodnosti. Prolaktin ovlivňuje hladiny estrogenu a progesteronu, co vede k nepravidelné menstruaci a poruchám ovulace. Může dokonce dojít k zastavení ovulace, takže vajíčko se vůbec neuvolní. Pokud dojde k rychlé léčbě, plodnost lze obvykle úspěšně obnovit.

Pozor, ne vždy je příčina zvýšeného prolaktinu jasná a tento stav se nazývá idiopatická hyperprolaktinémie. Do několika měsíců spontánně odezní, a pokud ne, lékař předepisuje léky. Tehdy není pacient ohrožen nádorem hypofýzy.

 

Test na hladinu prolaktinu

Muž by měl zvážit měření prolaktinu, pokud se u něj objevily negativní příznaky. Test pomůže také zjistit přítomnost prolaktinomu, což je nádor mozkové žlázy hypofýzy. Prolaktinom způsobuje hyperprolaktinémii, a tedy nadměrnou produkci prolaktinu.

Zvýšená hladina prolaktinu, ať už má příčinu v nádoru hypofýzy nebo „pouhé“ hyperprolaktinémii, se může projevovat:

Pokud lékař získá podezření na nádor prolaktinom, může vás poslat na magnetickou rezonanci. Je to zobrazovací metoda, pomocí které se podívá na váš mozek a hypofýzu.

 

Průběh prolaktinového testu

optimální hladina prolaktinu

Optimální hladina prolaktinu je méně než 20 ng/ml krve u muže a méně než 25 ng/ml krve u ženy. Nižší hladina nevadí, problémem je až zvýšená.

Jde o běžný odběr krve. Vzorek se odebírá po ránu, kdy je hormonální hladina nejvyšší a lze z ní vyčíst nejvíce hodnot. Prolaktin se měří v nanogramech na mililitr krve (ng/ml).

Hladiny ale ovlivňují i různé léky, takže je potřeba informovat lékaře o tom, co přesně užíváte. Jsou to hlavně antidepresiva, antihypertenziva, u žen specificky antikoncepční přípravky.

Dále lékaře informujte o případných poruchách spánku, nadměrném a dlouhodobém stresu nebo vysoce zátěžovém cvičení, které hladinu také zkreslují.

 

Léčba zvýšeného prolaktinu

Hormonální hladiny řeší endokrinolog. Pokud nevíte, kam zajít, jděte k praktickému lékaři. Doporučí vás ke specialistovi. Endokrinolog bude zvýšený prolaktin zároveň léčit.

Nejběžnější je léčba pomocí léků. Konkrétní značky záměrně nejmenujeme. Výběr je na uvážení lékaře.

Léky fungují na principu zvyšování hladiny dopaminu (hormon motivace), který dovede hladinu prolaktinu kontrolovat, a zároveň zmenšuje případný prolaktinom (nádor na hypofýze).

Bohužel léčba léky pro zvýšení dopaminu není vždy účinná. V takovém případě lékař přistupuje k radioterapii, a tedy ozařování prolaktinomu. Nádor lze i operovat. Neradi bychom předčasně strašili, ale operace prolaktinomu probíhá buď přes nos nebo přes otvor v horní části lebky v závislosti na jeho umístění.

 

Co mohu ke snížení prolaktinu dělat sám?

Tyto doplňkové prospěšné tipy vám doporučí i lékař. Pokud máte nyní podezření na vysoký prolaktinom, zařaďte je ještě dnes.

  • zdravá strava
  • pravidelný pohyb v mírné zátěži – nadměrný, intenzivní, příliš vysilující a častý sport se naopak nedoporučuje
  • noste volnější oblečení, které nestahuje a nedráždí citlivé prsní žlázy a bradavky
  • zvažte nákup přírodních doplňků pro navození hormonální rovnováhy, ideálně s obsahem vitaminu B6 a E

TIP NA BEZPEČNÉ PŘÍRODNÍ DOPLŇKY:

  • Pro muže Proeretca LONG, která kromě hormonů dlouhodobě zpevňuje erekci, prodlužuje sexuální výkonnost, zvyšuje hladinu testosteronu a stimuluje erotické libido.
  • Pro ženy Proerecta WOMEN, která udržuje menstruační a menopauzální komfort, hormonální rovnováhu, oddaluje a zmírňuje příznaky menopauzy a PMS.

doplňky pro hormonální rovnováhu

Klikněte a podívejte se na všechny potvrzené účinky přímo na e-shopu. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin a ihned tak můžete optimalizovat hladinu prolaktinu a dalších důležitých hormonů.

 

Prolaktin: Často kladené otázky FAQ

Jaké negativní účinky má prolaktin na zdraví muže?
Zvýšená hladina u muže vede k erektilní dysfunkci, tvorbě mateřského mléka, oslabenému libidu i neplodnosti. Prolaktin snižuje kvalitu spermií i jejich produkci.
Jak prolaktin škodí erekci?
Silná a pevná erekce je závislá od luteinizačního hormonu. Zvýšený prolaktin omezuje jeho uvolňování, což vede ke snížené produkci testosteronu. Nedostatek testosteronu, resp. porucha jeho tvorby (hypogonadismus) se považuje za hlavní důvod erektilní dysfunkce vlivem prolaktinu.
Kvůli čemu může mít muž zvýšený prolaktin?
Mnohdy zvýšený prolaktin ohlašuje nádor hypofýzy (žláza v mozku). Nádor se nazývá prolaktinom a zapříčiňuje zvýšenou produkci prolaktinu u muže.

Nádor může dokonce způsobit, že se u muže začne produkovat mateřské mléko. Stav je negativní a nebezpečný. Mléko se může objevit i u žen, které nejsou těhotné ani nekojí.

Mohu mít zvýšený prolaktin a nemít přitom nádor prolaktinom?
Ano. Přítomnost nebo absenci nádoru ale dovede posoudit pouze lékař.
Jaká je normální, a tedy bezpečná hladina prolaktinu u muže?
U muže se za normu považuje hodnota nižší než 20 ng/ml, a tedy nanogramů na mililitr krve.

U žen by se měla hladina držet pod 25 ng/ml.

Ohrožuje prolaktin u muže hladinu testosetronu?
Ano, prolaktin mění hladiny pohlavních hormonů u muže, ale i u ženy.
Které potraviny pomohou snížit hladinu prolaktinu?
Vhodné jsou potraviny s vysokým obsahem zinku. Ten obsahují hlavně ryby, mořské plody, drůbeží maso, zelenina a luštěniny.
Pomůže snížení prolaktinu zvýšit hladinu testosteronu?
Prolaktin snižuje produkci pohlavních hormonů – u mužů testosteronu, u žen  progesteronu. U žen vysoký prolaktin způsobuje poruchy menstruace a nepravidelnost cyklu.

Cíleným snížením prolaktinu lze zvýšit hladiny pohlavních hormonů u mužů i žen.

Jak na sobě poznám zvýšený prolaktin?
U muže i u ženy dochází k produkci mateřského mléka, zvětšení prsních žláz a zvýšené citlivosti prsou. U mužů dále negativně ovlivňuje kondici varlat, která tak neprodukují dostatek spermií a testosteronu.

U žen ovlivňuje funkce vaječníků a způsobuje problémy s plodností.

Může stres zvyšovat hladinu prolaktinu?
Ano, stres je jedním z faktorů zvýšeného prolaktinu.
Jak lze nežádoucí hladinu prolaktinu léčit?
Ne vždy lze zjistit přesnou příčinu zvýšeného prolaktinu. Hladina se obvykle během několika měsíců sama upraví do normálu.

Pokud se tak delší dobu nestane, lékař nařídí hormonální léčbu. Je tedy důležité nechat se odborně vyšetřit a zajít na krevní test.

Pomůže cvičení snížit prolaktin?
Zdravá míra sportu a pohybu je prospěšná vždy. Pozor ale na extrémně náročnou, vrcholovou zátěž na profesionální úrovni, která hladinu prolaktinu naopak rapidně zvyšuje.
Způsobuje vysoký prolaktin vypadávání vlasů a plešatost?
Zatím o tom neexistuje důkaz.
Může vysoká hladina prolaktinu klesnout sama od sebe?
Ano, u některých lidí se hladina sama normalizuje. Může to trvat několik měsíců.
Které léky mohou zvyšovat hladinu prolaktinu?
Nejčastěji jsou to starší druhy antipsychotik, dále pak antidepresiva, léky na vysoký krevní tlak a léky pro podporu pohybu střev.

DÁLE ČTĚTE: Endorfin navodí dobrou náladu a otupí bolest. Doplnit jej nelze, pouze podpořit produkce. Poradíme, jak přesně.

endorfin

 

Leave a Reply