Otužování ve studené vodě: Všechny prospěšné účinky a manuál, jak začít otužovat bezpečně a efektivně

Trend otužování v Česku nabírá na popularitě a celkem jistě mu prospěl i pandemie koronaviru a snaha lidí přirozeně podpořit imunitu. Otužování je velice jednoduché, protože přístup ke studené vodě ve sprše či vaně má doma každý. Mnozí máme možnost zajít si i k rybníku nebo hupsnout do potůčku někde za domem. Hlavně potoky nabízejí studenou vodu celoročně, co se během léta o přehřátých jezerech či mořské vodě říct nedá.

Silná a spolehlivá imunita ale není naším hlavním zájmem, i když je samozřejmě velice potřebná. Zajímat nás bude vliv otužování se na sexuální zdraví mužů a žen. Podíváme se, zda lze díky pravidelnému pobytu ve studené vodě zlepšit sexuální zdraví a kondici, a tedy posílit erekci, podpořit citlivost pohlavních orgánů, prospět hormonální rovnováze nebo produkci spermií.

S rostoucím trendem totiž přibývají studie, které tyto účinky otužování potvrzují nebo naopak vyvracejí. Uděláte pro sebe jenom dobře, pokud již dnes večer ve sprše teplou vodu vůbec nezapnete a zkusíte se osprchovat v ledové vodě.

SLOVNÍČEK: Anglicky se otužování řekne hardening, nebo pouhé swimming / showering in cold water, a tedy plavání či sprchování se ve studené vodě.

účinky otužování

 

Zdraví prospěšné účinky otužování

Prospívá činnosti varlat – produkci spermií a testosteronu

Aby varlata produkovala zdravé a kvalitní spermie, potřebují o něco nižší teplotu, než je teplota zbytku těla. Problémem je, že muži varlata často nadměrně zahřívají. Dlouhé sezení, nesprávné kalhoty a spodní prádlo, vyhřívané sedačky, práce s notebookem v klíně, nedostatečné větrání a vyhýbání se studeným koupelím. To všechno škodí varlatům, která tak nedovedou vyprodukovat maximum spermií v potřebné kvalitě.

Studené sprchy a koupele jsou tak skvělým způsobem, jak varlata chladit a zlepšit jejich činnost. Ve varlatech se zároveň produkuje velká část hormonu testosteronu, který je pro zdraví a kondici nezbytný. Otužování tak nepřímo, ale pozitivně ovlivňuje plodnost, kondici a mužskou sílu.

 

Podněcuje sexuální libido

S optimální hladinou testosteronu a se zvýšenými endorfiny díky otužování souvisí zvýšené sexuální libido. Díky svěžesti a nabuzenosti ze studené vody budete mít silnější chuť na sex. Díky prokrvení a zvýšené citlivosti genitálu si sex lépe vychutnáte. Nenechte své libido zeslábnout a sprchujte se ve studené vodě klidně společně.

POKUD MÁTE SLABÉ LIBIDO, klikněte a podívejte se, jak zvýšit mužské a ženské libido.

 

Podporuje prokrvení organismu

otužování ve studené vodě

Žádané prokrvení celého těla je jedním z hlavních důvodů, proč odborníci otužování doporučují. Po zásahu pokožky studenou vodou se krev stáhne do hlubších vrstev těla, aby v nich udržela bezpečnou teplotu. Díky tomu se orgány a vnitřní tkáně lépe okysličí, což je důležité pro jejich efektivní fungování.

Když studená voda přestane působit, krev se opět nahrne pod pokožku, aby tělo ohřála a tím se vydatně prokrví všechny její vrstvy. Z toho profituje kůže, která je pevnější a pružnější, a také vlasy a ochlupení.

NEZAPOMĚNTE, že krev je naprosto zásadní pro pevnou a vydatnou erekci.

Pokud vám erekce selhává a není spolehlivá, čtěte podrobný článek o metodách přirozené podpory erekce nebo rovnou řebříček TOP 10 doplňků pro podporu erekce bez předpisu.

 

Zlepšuje kondici pokožky, vlasů a ochlupení

To díky zmíněnému prokrvení. Pokožka vypadá mlaději, je dobře hydratovaná, pevná a zářivá. Studená voda posilňuje cibulky, ze kterých vyrůstají vlasy.

Studená voda zároveň nevysušuje pokožku tak silně, jako teplá či horká voda a nesmývá z ní přirozený ochranný film (kožní maz). Tento povlak chrání pokožku před bakteriemi.

 

Posilňuje přirozenou obranyschopnost organismu

V otázce imunity funguje studená voda jako její stimulant. Díky silné imunitě je organismus schopný bránit se před škodlivými vlivy a dovede se rychleji vypořádat s nemocí.

Studie sledovala 2 skupiny lidí. Jedna z nich kromě koupání ve studené vodě využívala také metody hlubokého dýchání a meditace. Druhá skupina žádné metody nepodstoupila.

Když tyto lidi vystavili bakteriím, organismus lidí z první „otužilé“ skupiny produkoval více protizánětlivých látek, než ve skupině, která imunitu neposilovala.

Vědci zároveň uvedli, že studená voda pomohla účastníkům zvýšit odolnost vůči stresu. Další studie dokonce tvrdí, že dlouhodobé otužování posilňuje protinádorovou imunitu, a tedy reakci těla na vznik rakovinných nádorů.

 

Zlepšuje psychickou kondici

Pozor, otužování a koupele v ledové vodě v žádném případě nenahrazují léčbu psychických nemocí. Může ale pomoct oslabit negativní příznaky depresí a úzkostí díky vyplavování hormonů štěstí (endrofiny), kterých mají lidé s psychickými problémy často nedostatek a neprodukují jich dostatek. Podle výsledků studie jsou pro tyto účinky dostatečné pouhé 2 krátké studené sprchy za den.

 

Tlumení bolesti svalů po námaze

Lidé, kteří se po sportovním nebo namáhavém pracovním výkonu ponoří do studené vody, hlásí méně silné bolesti svalů a bolest se také rychleji ztratí. Tyto účinky potvrzuje třeba studie na cyklistech, kteří se po silné zátěži potápěli do studené vody na 10 minut. V druhé studii se lidé namáčeli do vody o teplotě 12 – 15 °C a také zaznamenali nižší bolesti svalů, než bez ledové koupele.

Studená voda totiž krátkodobě zužuje cévy, kvůli čemu dochází k dočasnému snížení průtoku krve do vychlazené oblasti. Je to podobné, jako když si na bolavá místa pro úlevu přikládáte kostku ledu. Chlad tlumí otoky i záněty.

 

Podporuje a urychluje hubnutí

Pravidelné vystavování se studené vodě, ale také chladu obecně, urychluje pálení kalorií, a tedy metabolismus. Studie sledovala korejské ženy lovkyně, které se pravidelně potápěly a lovily ryby nebo perly. Výzkum dokázal, že jejich metabolismus pracoval rychleji právě během zimních měsíců, kdy byla voda nejchladnější. Metabolismus se zároveň zpomalil, když lovkyně začaly používat potápěčský neoprén a nebyly tak vystaveny chladu přímo.

Samozřejmě nelze čekat, že několik studených sprch vás zbaví kologramů tuku. Pokud se ale budete otužovat pravidelně, zrychlíte svůj metabolismus a za stejný čas spálíte více kalorií, což je základní předpoklad při každé snaze o zhubnutí. Pokuste se tedy sprchovat 2x denně po dobu aspoň 5 minut.

Některé zdroje otužování připisují také zlepšení spánku a zlepšení koncentrace a paměti. Zlepšit by se měl i stav pokožky, zvlášť pokud trpíte svědivými ekzémy nebo vyrážkami, které studená voda pomáhá tlumit.

 

Nastartuje vás do nového dne

otužování dětí

Velice doporučujeme sprchovat se ve studené vodě hlavně po ránu. Ledová sprcha je pro tělo prospěšným šokem, který zvýší prokrvení a okysličení organismu, tepovou frekvenci a soustředěnost.

Stejný účinek má sice i večer, ale před spaním se člověk potřebuje spíše uspat, než nakopnout.

 

Otužování krok za krokem aby bylo nezpůsobilo problémy ani nachlazení

Ten, kdo není na ledovou koupel ani sprchu zvyklý, musí postupovat opatrně, pomalu a hlavně postupně. Nikdy se nevrhejte do namraženého jezera v zimě ani rozpálení do horského potoka během vyprahlého léta. Pokud máte problémy s tlakem, srdcem a cévami, vždy se na své plány pro jistotu zeptejte vašeho lékaře.

Náhlá změna tělesné teploty je pro tělo silným šokem, takže lidé s nemocným srdcem a cévami by tyto šoky nemuseli „rozdýchat“. Přitom není kam spěchat. Otužování je pro trpělivé. Zde je několik základních bezpečnostních pokynů.

 

Začněte nejdříve doma ve sprše

Není rozumné začít hned hledat jezero s tou nejstudenější vodou. Nejdříve se pár dnů až týdnů připravujte doma ve sprše. Začněte s vlažnou vodou a postupně teplotu snižujte. Až si po pár dnech zvyknete, pouštějte už jenom studenou vodu.

Až se poprvé dostanete k vodě venku, pozor, ať není ledová. Pro začátečníky bohatě stačí voda o teplotě 15 – 10 °C.

 

U vody se pomalu aklimatizujte

Ideálně začněte s pravidelným otužováním ještě v létě, kdy je venku teplo. Najděte si své jezírko nebo potůček a jděte si do nich pravidelně zaplavat nebo se jenom na pár minut namočit.

Jak bude roční doba postupovat a teplota začne pozvolně klesat, budete se postupně aklimatizovat na nižší teploty a možná již tuto zimu dovedete v ledové vodě vydržet nějakou tu minutu. Určitě nelezte do vody v přírodě hned v zimě v mínusových teplotách. Pravděpodobně byste ihned nastydli a znechutili si tak otužování navždy.

Pokud se rozhodnete v ledové vodě plavat, vždy mějte jistotu, že víte, kam plavete, jak hluboká je voda a zda máte kde z vody vylézt. Kvůli teplotnímu šoku lze ztratit orientaci nebo i omdlít, co by mohlo být v hluboké vodě fatální.

Mezi základní pravidla patří také nikdy neplavat sám. I proto otužilce většinou uvidíte ve skupinkách nebo v párech, takže se k někomu klidně přidejte. Otužilci drží spolu.

 

Nestyďte se otužovat oblečení

otužování, jak začít?

Zde nemluvím o otužování pár minut ve sprše před odchodem do práce, ale otužování v jezeře nebo potoku. Hlavu potápět nebudete, takže si nasaďte čepici. Zkušenější otužilci používají i potápěčské neoprenové rukavice nebo boty do vody.

Pokud vás zebou ruce, nohy nebo kterákoliv jiná část těla, nebojte se obléct. Zima vám bude až až a to i pokud nebudete kompletně nazí.

 

Do vody pomalu

Do vody nikdy neskákejte šipky ani jiné figury a snažte se do ní spíše pomalu „naložit“. Pamatujte, že prudké teplotní šoky mohou zaskočit a znejistit i zkušeného otužilce, takže se na něj ze začátku ani později určitě nehrajte. Během otužování se nedoporučuje ani potápět a hlavu byste měli mít pořád nad vodou.

 

Dávejte si střízlivé limity

Otužování je krátkodobá aktivita a nečekejte, že vy nebo vaši kolegové strávíte ve vodě desítky minut nebo přímo hezké odpoledne. Čas strávený ve vodě se obvykle zkracuje podle teploty vody a ovzduší. V zimě během minusových teplot vydrží i ti nejlepší cca. 2, maximálně 3 minuty a to už může být extrém i pro ty nejsilnější otužilce.

Ze začátku ve vodě nebuďte dlouho a stačit by vám měla minutka. Ano, zní to jako kratičký okamžik, ale pokud jste ještě neotužovali, věřte, že až se do vody ponoříte, i ta minuta vám bude připadat jako mučivá věcnost v ledovém pekle 🙂

Až s otužováním trošku postoupíte, řiďte se pravidlem „co teplotní stupeň, to minuta ve vodě„. Pokud má tedy voda 3 stupně Celsia, buďte v ní maximálně 3 minuty a tak dále. Pokud vám ale tělo bude naznačovat, že je to moc, pravděpodobně vylezete ještě dříve.

 

Po otužování se zahřejte, ale také postupně

Laik by vystřelil z ledové vody a běžel někam do sprchy spařit se ve vroucí vodě, ale to je opět nebezpečné. Potřetí opakuji, že náhlé a silné změny teploty nemusí snést ani silné tělo. Zahřívání tedy musí být postupné.

Ideální je mít hned u vody nachystaný suchý ručník a suché a teplé oblečení v několika vrstvách. Vyjděte z vody, osušte se, dobře se oblečte, nalijte si z termosky teplý čaj a pomalu se dostaňte do „provozní teploty“. Vhodné je také najíst se něčeho tučného nebo sladkého, aby tělo doplnilo ztracenou energii. Se sušenkou v ruce se můžete projít, abyste se zahřáli rychleji.

Pozor. Nízká teplota nutí organismus vylučovat různé hormony štěstí v různé intenzitě. Obecné budete mít dobrou náladu, ale u někoho se může hormonální nerovnováha projevit až euforickými stavy, kdy se vás okolí může ptát, zda jste opilí nebo na marihuaně. Tak se nedivte, až se vrátíte domů a rodina vám nebude věřit, že jste byl pouze ve vodě 🙂

 

Otužování ve studené vodě a otázky, které se ptáte nejčastěji (FAQ)

Neuškodí otužování mé erekci? Ve studené vodě se penis neztopoří.
Během otužování penis samozřejmě erekci nedosáhne, na to je mu moc zima. Po zahřátí může být ale erekce lepší a vydatnější právě díky silnému prokrvení celého těla, které otužování způsobí.

Otužování také povzbuzuje libido a chuť do sexu díky vyplavování endorfinů a taková „náladička“ erekci prospívá.

Mohu se otužovat, když jsem nachlazený a nemocný?
Určitě ne. Pokud vám je zima a jste podchlazení, musíte se rychle zahřát a ne se ještě více ochlazovat. Pokud jste nemocní, tělo bojuje se zánětem a infekcí a studená voda by mu ubrala energii na boj s nimi. Otužujte se až budete zase zdraví.
Jak často se mohu otužovat?
Limit prakticky neexistuje a tělo samo vás navede. Studenou sprchu si můžete dopřát klidně 2x denně. Do studeného jezera nebo potoka můžete určitě aspoň jednou za týden, a pokud se vám bude chtít častěji, neuděláte chybu když se otužíte několikrát za týden.
Jak se otužovat podle Wim Hofovy metody?
Otužování podle rekordmana Wima Hofa spočívá kromě pobytů ve studené vodě také v dýchacích technikách a meditacích. Nejde tedy o otužování jako takové, ale o směr, který vás naučí trpělivosti, odhodlanosti a vytrvalosti.
Jaký má otužování vliv na klouby?
Pro klouby je důležité, aby byly pružné a řádně rozpohybované. Tomu pomáhá pohyb a sport. Bez aktivity jsou klouby ztulhé a lehce se poškodí.

Otužování je tak vhodné pro lidi, kteří se hýbou a klouby pravidelně namáhají. V takovém případě jim chlad nevadí. Pokud se ale nehýbete a klouby neprotahujete, chladná voda jim může uškodit.

Mohu se otužovat v těhotenství?
Ano, ale opatrně a ne příliš dlouho. Pro budoucí maminky je vhodnější klasická studená sprcha, než minuty strávené v ledovém jezeře. Se sprchami je vhodné začít ještě před početím nebo brzy po otěhotnění, aby si žena stihla zvyknout. Zároveň doporučujeme konzultaci s lékařem.
Jak je to s otužováním dětí?
Odborníci radí otužovat se pouze zdravým dětem. Děti, které jsou často nemocné, rychle nastydnou a nemají přirozeně silnou imunitu, se otužování ve studené vodě nedoporučuje.

Doporučuje se zvyšovat jejich odolnost postupně a to častým větráním a spánkem při otevřeném okně, neoblékat je příliš, aby nebyly přehřáté, často trávit čas na čerstvém vzduchu v přírodě, vlažné (ne ledové) sprchy a koupele. Zde je cílem hlavně zabránit dítěti ve „schoulostivění“, aby jej nepřekvapil mírný průvan, klimatizace nebo drobný déšť.

DÁLE ČTĚTE: Zdravotní účinky sexu: Souložte denně a buďte spolu zdraví až do důchodu.

zdravotní účinky sexu

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply