Drmek obecný pro ženské gynekologické zdraví (menstruace, PMS a hormonální neorvnováha)

Drobné plody Drmku obecného mají prokázané účinky na ženské sexuální zdraví a pomáhají zmírnit příznaky problematické menstruace, premenstruačního syndromu a menopauzy. I díky tomu jej najdete ve většině doplňků pro intimní kondici žen. Dá se konzumovat i sušený, formou čaje, výluhů a tinktur.

Přečtěte si o všech studiemi doložených účincích drmku. Nezapomeňte, že pomoc se ženskými problémy existuje, pouze potřebujete najít toho správného „pomocníka“.

Drmek obecný

 

NÁKUPNÍ TIP NA DOPLNĚK S DRMKEM: České tobolky proerecta WOMEN tlumí negativní příznaky menstruace, PMS a menopauzy. 

Obsahují drmek (62,5 mg v denní dávce), kotvičník, macu, ženšen a prospěšné vitamíny a minerály.

Vše v ideální dávce pro dlouhodobé užívání, a tedy dlouhodobou pomoc.

Proerecta WOMEN

Pokud máte nepříjemné stavy, proklikněte se na stránku Proerecta.com ke všem účinkům. V případě objednávky u vás bude balíček do 48 hodin.

 

Co přesně je Drmek obecný a které části se využívají pro ženské potřeby?

Drmek obecný, keř

Drmek obecný (latinsky Vitex agnus – castus) je větší keř nebo malý strom dorůstající do 6 metrů. Je to nejčastěji používaný druh ze všech vitexů. Má nejlepší zdravotní účinky. Prospěšné jsou jeho plody (Agni Casti Fructus). Keř běžně roste i v Evropě v oblasti středomoří, má rád teplo.

Drmek obecný, sušený plod

Zralý plod je malý, tvrdý a po sběru se suší a mele. Zpracovává a používá se v různých podobách, přičemž nejzásadnější je jeho vliv na běžné gynekologické potíže. Konzumuje se jako samotný prášek, nebo je součástí doplňků stravy.

Doplňky stravy spadají do skupiny zvláštních potravin a jejich bezpečnost a účinnost kontroluje státní orgán – Státní potravinářská inspekce (SZPI).

Drmek pomáhá s:

Drmek se používá i v tradiční turecké či řecké medicíně na problémy se zažíváním, proti úzkostem a proti plísňovým onemocněním. Tyto účinky ale nejsou podložené studiemi, takže na ně nelze spoléhat.

ZAJÍMAVOST: Mletý drmek si středoevropští mniši přidávali do jídla, aby snížili své libido, nepropadali sexuálnímu chtíči a dodržovali celibát. Odtud také název „mnišský pepř“.

schválená zdravotní tvrzení Drmku obecného, SZPI

Tvrzení o účincích Drmku obecného podle státní inspekce SZPI.

DALŠÍ NÁZVY: Vitex verticillata Lam., Agnus-castus vulgaris Carrière, Chasteberry, Monk’s pepper, Mönchspfeffer, Gattilier, Agnocasto,  Sauzgatillo, Barátcserje, Monnikspeper, Munkpeppar, Abrahámův strom, cudný strom, divoký pepř, mnišský pepř, panenské plody, beránek čistý, vrba mořská.

 

Základní prospěšné účinky Drmku obecného

Píšeme pouze o účincích na ženské intimní zdraví. Účinky na mužský organismus si necháme do dalšího článku.

 

Mírnější příznaky premenstruačního syndromu (PMS)

O negativech PMS jsme psali obsáhlý článek. Syndrom se objevuje 7 až 10 dní před nástupem menstruace. Až 85 % žen trpí nějakým stupněm PMS a ne každá žena jej zvládá.

Ženy, kterým PMS každý měsíc ztrpčuje život a snižuje životní komfort, existují, a právě pro ně je drmek velice žádanou pomocí. PMS sebou nese velice nepříjemné pocity a stavy, které postiženou dovedou vyřadit z každodenních činností a povinností.

Drmek obecný tak pomáhá zmírnit tato negativa PMS:

 • zácpa
 • podrážděnost a výkyvy nálad
 • smutek přerůstající do depresí
 • bolesti hlavy přerůstající do migrén
 • bolest a přecitlivělost prsou

PMS vzniká kvůli hormonální nerovnováze. Drmek pomáhá hladiny vyrovnat a vliv má hlavně na rovnováhu mezi progesteronem a estrogenem. Snižuje hladinu prolaktinu.

Podle výsledků studie až 93 % žen, které užívaly drmek aspoň 3 menstruační cykly po sobě, hlásily výrazný pokles symptomů PMS včetně snížení depresí, úzkostí, bolestí hlavy, výkyvů nálady, menstruačních bolestí a chutí k přejídání se.

POZOR. Drmek obecný není lék. Je to pořád pouze rostlina s prospěšnými účinky, každopádně nedovede pomoct se žádnou gynekologickou ani jinou nemocí. Pokud máte pocit, že jste nemocná, určitě zajděte za lékařem. Náš článek nenahrazuje vyšetření ani léčbu.

 

Mírnější příznaky menopauzy

I menopauza sebou nese hormonální změny, kterých negativa je vhodné cíleně tišit. Ve studii užívalo drmek 23 žen v menopauze. Výsledkem byly mírnější příznaky menopauzy, zlepšení chmurných nálad, kvalitnější spánek.

Druhá studie na 52 ženách v menopauze, které úžívaly krém s drmkem, doložila tato čísla:

Další prospěšné účinky drmku jsou předmětem dalších studií. Výsledky aktuálně zkresluje to, že ve studiích byly použity výrobky i s jinými složkami, než pouze s drmkem. Znamená to, že vícesložkové doplňky (třeba Proerecta WOMEN s kotvičníkem, zenšenem, macou a vitamíny) mohou přinést ještě lepší úlevu a intenzivnější pomoc s ženskými problémy.

 

Zvýšení plodnosti žen (fertilita)

Za omezení plodnosti může hormon prolaktin. Drmek pomáhá snižovat jeho hladinu, čímž úměrně zvyšuje šance na otěhotnění. 40 žen s vysokou hladinou prolaktinu užívalo 40 mg drmku denně. Byl velice účinný na snížení nadlimitního prolaktinu.

Zajímavá je studie na 93 ženách, které se až půl roku snažily neúspěšně otěhotnět. Po 3 měsících užívání drmku otěhotnělo 26 % účastnic, což je 24 šťastných žen.

Drmek zároveň pomáhá zlepšit menstruační cykly a to v jejich pravidelnosti.

 

Další prospěšné účinky vitexu, které nesouvisí s intimním zdravím

Drmek je plod s dalšími zdravotními benefity. Zde jsou ty, které lidé využívají po staletí.

 

Drmek obecný jako repelent

Mnohé odpuzovače hmyzu ve spreji obsahují extrakt ze semen drmku. Odpuzuje komáry, klíšťata, blechy i mouchy a účinný je přibližně 6 až 7 hodin po nanesení.

Vitex dokonce zabíjí larvy vší a brání množení dospělých vší.

 

Mírnější bolesti hlavy

Ženy náchylné na migrény, které 3 měsíce užívaly drmek, snížily bolest hlavy způsobené menstruačním cyklem o 66 %.

 

Antibakteriální a protiplísňové účinky

Studie proběhla zatím pouze ve zkumavkách. Každopádně étérické oleje s extrakty z drmku bojují proti stafylokoku a salmonele.

 

Protizánětlivé účinky

Studie na zvířatech a výzkum ve zkumavkách doložily protizánětlivé působení drmku. Účinky jsou srovnatelné s účinkem aspirinu.

 

Rychlejší hojení kostí

Ženy se zlomeninami užívaly směs drmku a hořčíku. Dosáhly tak rychlejšího hojení a opravu kostí, než ženy, které užívaly pouze placebo.

 

Nepodložená zdravotní tvrzení o účincích drmku

V článku jsme sepsali a studiemi podepřely dokázané účinky drmku. Na různých neodborných stránkách se ale dočtete o dalších slibech a mýtech, které se bohužel nezakládají na pravdě a nebyly nijak prokázané. Ani drmek není všemocný a s některými problémy nedovede pomoct.

 • Podpora laktace. Tvrdí se, že drmek zlepšuje produkci mléka, ale zatím žádná studie tento účinek nedoložila.
 • Snížení bolestí. Kromě doloženého zmírnění migrén není známo, že by drmek tlumil jakékoliv bolesti jinde v těle. Jediné, co je k dispozici, je výsledek testů s esenciálními oleji na potkanech.
 • Léčba nebo pomoc při endometrióze. Drmek uvádí hormony do správné rovnováhy, což by teoreticky mohlo být účinné při léčbě endometriózy. Žádná průkazná studie ale zatím neexistuje.
 • Odstranění akné. Existují studie, které tvrdí, že drmek pomáhá redukovat akné. Jde ale o desítky let staré výzkumy a žádná nová studie vliv drmku na akné bohužel nepotvrzuje.

 

Negativní vedlejší účinky

Jde pořád o rostlinu, takže existuje riziko vzniku alergie. Jinak se drmek považuje za obecně bezpečný. Za bezpečná denní množství se považuje:

 • do 40 mg extraktu ze sušených plodů
 • do 6 gramů sušené byliny
 • do 1 g čistého sušeného prášku z plodů

Ojediněle se mohou objevit:

 • žaludeční nevolnost
 • podráždění kůže nebo vyrážka
 • vznik akné
 • bolesti hlavy
 • silnější krvácení během menstruace

Tato negativa bohužel nelze předpovědět, proto na sobě musíte drmek vyzkoušet sama.

Proerecta WOMEN účinky

 

Jak se drmek obecný dávkuje?

Pokud koupíte doplněk stravy s obsahem drmku nebo čistý sušený drmek v prášku, vždy se orientujte podle doporučeného užívání na etiketě.

Obecně je ale doporučené množství 400 mg prášku ze sušených plodů. Pokud trpíte premenstruačním syndromem, ideální je tato dávka 2x denně. Prášek vždy dobře zapijte čistou vodou.

Pokud koupíte extrakt z plodů drmku, užívá se 30 až 40 mg. Na trhu seženete i tinktury (výluhy s alkoholem). Vždy dbejte doporučeného dávkování.

Jako všechny doplňky stravy není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Zatím neproběhlo dostatek studií zkoumajících vliv drmku na kojence. Nejzodpovědnější bude, když se před užíváním o vhodnosti poradíte s lékařem, případně za ním zajdete, pokud si všimnete některých negativních příznaků.

Není vhodný ani v případě, že užíváte:

 • antipsychotika
 • antikoncepční pilulky
 • hormonální substituční terapii (doplňování některých hormonů)

 

Často kladené otázky na Drmek obecný (Vitex agnus – castus)

Jaké jsou benefity Drmku obecného?
Upravuje hormonální nerovnováhu u žen, stimuluje hypofýzu (část mozku zodpovědná za produkci hormonů), stimuluje produkci progesteronu. Pomáhá zmírnit příznaky premenstruačního syndromu, perimenopauzy a endometriózy (buňky děložní sliznice se nacházejí jinde v těle).
Zvyšuje drmek hladinu estrogenu?
Ano, u sledovaných skupin žen zvýšil produkci estrogenu.
Má drmek negativní vedlejší účinky?
Konzumace drmku a výrobků z něj je pravděpodobně bezpečné pro zdravé lidi. Jde o rostlinu.

Může se proto objevit alergická reakce, podráždění žaludku, nevolnost, svědění úst, dásní, jazyka a pokožky, bolest hlavy nebo potíže se spánkem. Zaznamenány byly i změny menstruačního cyklu. Tyto účinky jsou však ojedinělé a riziko je nízké.

Pro jaký účel se užívají doplňky z drmku (tablety, tobolky)?
Výtažek z plodů najdete nejčastěji v doplňcích pro specifické ženské potřeby.

Úleva od menstruace a premenstruačního syndromu, jako podrážděnost, výkyvy nálad, citlivá a bolavá prsa, nadýmání a křeče v podbřišku. Tyto účinky drmku jsou dobře známé, proto se v doplňcích objevuje velice často.

Jak dlouho trvá, než drmek ustálí hladiny hormonů?
Ženám s příliš silným menstruačním krvácením (menoragie) se stav zlepšil po několika měsících užívání doplňků s drmkem. Jde pořád o rostlinu, takže trvá déle, než naplno projeví svoje účinky.

Doporučené je 6 až 9měsíční užívání čajů, tinktur nebo doplňků s drmkem (doporučujeme české tobolky Proerecta WOMEN).

Může drmek způsobit přibírání na váze?
Ano, ojediněle k tomu může dojít. Každopádně získaná váha se po vysazení drmku zase ztratí, takže se nebojte vyzkoušet jeho prospěšné účinky.
Co dělá Drmek obecný s estrogenem?
Drmek stimuluje tvorbu progesteronu a snižuje tak dominanci estrogenu. Podporuje hormonální rovnováhu.
Pomáhá drmek s nízkou hladinou estrogenu?
Hladinu estrogenu drmek snižuje a zvyšuje progesteron. Je vhodný pro ženy s problematickou menstruací.
Může drmek způsobit vypadávání vlasů?
Bohužel výsledky studií nejsou jednoznačné. Některé ženy zaznamenaly zvýšený růst vlasů, jiné zase vypadávání.
Mohu užívat drmek každý den?
Drmek lze užívat několik měsíců. Přípravky z něj užívejte každé ráno na prázdný žaludek. Doporučená denní dávka je 900 až 1000 mg drmku za den. Pokud máte tinkturu, užívejte 60 až 90 kapek denně.

Vždy ale v první řadě sledujte etikety výrobků s drmkem. U Proerecty WOMEN jsou to 2 tobolky každý den ráno.

Proerecta WOMEN koupit

erekce_cz na facebooku

 

2 Comments

 1. Jana 3.5.2023
  • Redakce Erekce.cz 4.5.2023

Leave a Reply