Menstruační bolest lze zmírnit, ale ne se jí zcela zbavit. Pomohou čaje, cviky a nahřívání.

Bolestivá menstruace trápí každou zdravou ženu do 45 až 55 let, a pravděpodobně i vás. Poté dochází k menopauze a menstruace i s bolestmi se z života vytrácí. Ženy po meopauze již nemenstruují.

Znamená to ale, že nás silné menstruační bolesti musejí týrat až do 45tky? Nebo lze bolestivou menstruaci zmírnit či úplně odstranit?

Článek přečtete za 6 minut a dovíte se:

 • jak co nejrychleji zmírnit i velice silné menstruační bolesti (dysmenorea)
 • proč je vlastně menstruace bolestivá
 • které části těla bolí nejvíce
 • a staré dobré babské rady, jak si konečně od bolestí ulevit.

menstruační bolest

 

Kdy je menstruace nejbolestivější a proč bolí?

prostaglandin a menstruační bolest

Tohle je chemický vzorec toho „zmetka“, který vám každý měsíc přináší bolest a utrpení

 

Čím větší a nesnesitelnější je bolest, tím horší je kvalita života. Kvůli bolesti některé ženy nemohou ani do práce ani do školy. Celý den tak proleží v posteli s jedinou prosbou, aby to už všechno skončilo. Křeče přicházejí. ve vlnách

Obecně jsou nejhorší první 2 až 3 dny menstruace. Příčinou je výskyt prostaglandinů, což jsou hormonům podobné látky. Na chemické báze vytvářejí svalové kontrakce – bolestivé záškuby svalstva v děložní stěně.

Pomocí nich se snaží děloha obnovit, aby byla „nová a čerstvá“ pro případ záchytu oplodněného vajíčka. Během menstruace se zbavuje staré sliznice.

Hladina prostaglandinů je nejvyšší právě na začátku menstruace. Poté jejich hladina klesá a bolesti jsou snesitelnější.

Působí na hladkou svalovinu. Vyšší koncentrace může ovlivnit svalstvo střevní stěny, což povede k průjmům a žaludečním nevolnostem.

V závislosti na věku, zdravotním stavu a fyzické kondici se obsah prostaglandinů v dělohách menstruujících žen liší. Právě proto některé tak strašně trpíme.

Jiné z nás dovedou menstruaci prožít s úsměvem na tváři. Každou ženu bolí menstruace jinak, a také je mohou bolet jiné části těla.

Nejčastěji zvykne bolet břicho a podbříšek, žaludek, záda a kříže, bedra, klouby nebo i zuby. Bolest má svíravý, křečovitý charakter. Přidává se nevolnost a pocity na dávení.

DOPORUČENÝ DOPLNĚK PRO ZMÍRNĚNÍ MENSTRUAČNÍCH BOLESTÍ A DYSKOMFORTU:

České tobolky Proerecta WOMEN díky bylinám (drmek, kotvičník, maca, ženšen) navozují menstruační a menopauzální komfort. Díky tomu zvládnete menstruaci lépe a nebude vás tolik omezovat na životě.

Proerecta WOMEN, 1 balení

Klikněte na tlačítko a čtěte o podrobných účincích přímo na Proerecta.cz.

 

Jak poznat menstruační bolest?

Jde o křečovité bolesti, které žena pociťuje krátce před začátkem nebo přímo v den začátku krvácení. Mohou doprovázet celý průběh menstruace.

Jsou součástí pravidelného i nepravidelného menstruačního cyklu.

Tyto bolesti vás mohou trápit 3 až 7 dní. Záchvaty trvají i několik hodin. U každé ženy je průběh individuální a váže se na množství prostaglandinu. Ten může za křečovité stahy děložní stěny, které jsou hlavním původcem bolestí.

Křečovité bolesti nejčastěji pocítíte v podbříšku a může vystřelovat až do beder a zad. Časté jsou nevolnosti, zvracení a průjem, bolesti hlavy a celkově nepříjemné stavy, které ženě ztěžují běžné fungování.

Zde je ale potřeba mít jasno, zda u každé bolesti jde o původ v menstruaci a to zjistí pouze gynekolog.

Bolesti mohou mít totiž původ v gynekologických zánětech, endometrióze (nadměrný růst děložní tkáně), myomech nebo dalších onemocněních, které na sobě ale žena sama nemá možnost diagnostikovat. Proto je důležité mluvit se svým gynekologem.

bolestivá menstruace

Takhle vaše menstruace nemusí vypadat, pokud začleníte níže uvedené metody a rady

 

Dysmenorea – nadměrná a velmi bolestivá menstruační bolest

Velmi silnou bolestí trpí až 10 % menstruujících žen. Existují 2 typy:

 

Primární dysmenorea

Menstruační bolest, která není příznakem gynekologické poruchy (zmíněné nemoci a komplikace výše). Souvisí pouze s běžným průběhem menstruace. Postihuje přes polovinu žen s velmi bolestivou menstruací.

Častější je u mladých dívek do cca. 20 let, které pohlavně dospívají. Primární dysmenorea se zvykne po 20. roku zmírnit a neozývat se tak bolestivě. Zásadním bodem je i těhotenství.

PD není zdraví škodlivý a vnímá se jako běžná součást menstruace.

 

Sekundární dysmenorea

Je to menstruační bolest, které původ se přikládá jiné gynekologické poruše. SD se léčí obvykle léky nebo zákrokem chirurga, který musí odstrnit nežádoucí předměty z těla.

Způsobují ji nejčastěji drobné nádory uvnitř děložní stěny, tkáň dělohy přerůstající do svalové stěny dělohy, části děložní výstelky, které ulpějí na jiných pánevních orgánech, záněty pánve, cysty a nádory nebo i přítomnost nitroděložních předmětů (tělísko, čípek).

Nejčastěji se vyskytuje již v dospělosti, a to od cca. 20 do 55 let.

Léčba obou typů dysmenorey probíhá na základě příčiny. Hormonální léky, antikoncepce, nitroděložní tělíska, zákrok chirurga.

 

Lze menstruační bolesti vyléčit?

Jelikož jsou běžné, lze je pouze zmírnit a utlumit. Podávají se utišující léky, případně doma teplé obklady na bolavá místa. Bolestivá menstruace není nemoc, nelze je proto léčit jako něco nežádoucího.

Studie dokládají, že bolest dovedou utišit i antikoncepční tabletky.

 

Léky proti menstruačním bolestem

Bolest rychle zmírníte volně dostupnými preparáty z lékárny. Žádejte Ibalgin nebo Panadol. Pokud nezaberou, kontaktujte lékaře.

 

Byliny proti menstruačním bolestem

Určitě je mějte vždy doma. Velice jednoduše si z nich připravíte čaj, masážní olej nebo koupel.

Dobré zkušenosti jsou s těmito bylinkami:

 • Třezalka tečkovaná – lžičku sušené Třezalky zalijte 2 dcl horké vody, 15 minul louhujte a pomalu pijte
 • Kontryhel obecný – lžičku sušené nati zalijte 1 litrem studené vody, přiveďte k varu, odstavte a 10 minut louhujte. Denně vypijte 2 šálky.
 • Heřmánek – 1 lžíci sušeného heřmánku zalijte 2 dcl vroucí vody a 10 minut louhujte.
 • Maliník – 25 g listů uvařte v půl litru vody. Pijte několik dnů před menstruací.
 • Jablečník – 2 lžičky natě zalijte 2 dcl vroucí vody a pijte během celé menstruace po šálku denně.

Bylinky můžete i kombinovat a vytvořit si směsi na čaje.

 • 1 lžička kontryhelu, 1 lžička řebříčku, 1 lžička třezalky, 1 lžicka šalvěje a 3 dl vroucí vody. Přelijte litrem vroucí vody a po malých dávkách pijte ještě před příchodem menstruace.
 • 1 lžička kontryhele, 1 lžička mateřídoušky, 1 lžička hluchavky, 1 lžička řebříčku. Čaj začněte pít opět několik dnů před menstruací.

bylinky proti menstruační bolesti

Bylinky proti menstruační bolesti (anglické názvy)

Proerecta WOMEN koupit

 

Bylinkové masáže a koupele

Olej proti menstruačním bolestem

 • 2 lžíce éterického borovicového oleje
 • 2 lžíce mandlového oleje

Oleje smíchejte a jemně vmasírujte do podbřišku a bolavých partií. Nechte půlhodinku v klidu působit.

Koupel proti menstruačním bolestem

 • hrst hřebíčku
 • 1 l vroucí vody
 • větší nádoba, do které si můžete sednout

Hřebíček zalijte litrem vody a 30 minut louhujte. Poté vlijte do veliké nádoby k teplé vodě a v koupeli seďte 10 až 20 minut. Během silných bolestí opakujte 2 x denně.

Druhá koupel

 • 2 lžíce mořské soli
 • 2 kapky éterického levandulového oleje

Sůl s olejem přidejte do nádoby, ve které můžete sedět a koupel opakujte opět 2 x denně.

Procedury můžete kombinovat i s čaji a prášky proti bolesti. Dbejte doporučených dávek.

Seženete i směsi různých bylin. Hledejte v obchodech se zdravou výživou nebo v lékárnách.

 

Babské rady pro zmírnění menstruační bolesti

Při snaze zmírnit bolest se snažíme prokrvit a uvolnit svalstvo. Zde jsou tipy, jak na to:

 

Horká sprcha rozproudí krev

Horká voda prokrvuje celý organismus a uvolní napjaté svalstvo, které menstruační křeče způsobuje. Během menstruace se nesprchujte ve studené vodě, i když je to prospěšné pro vaši imunitu. Studená voda svalstvo naopak stahuje.

Dejte si delší horkou sprchu, pak se zabalte do ručníku a hezky se zrelaxujte. Na bříško si můžete přiložit hřejivý gelový, polštářek, termofor či lahev s teplou vodou. Bolavá místa se snažte udržet v teple.

 

Hýbejte se (nejen během menstruace)

Pravděpodobně vám bude scházet odhodlání a chuť vyběhnout ven, ale zde je dobré zatnout zuby a jít.

Jednak opět prokrvíte problematickou oblast, ale díky sportu vyplavíte endorfiny, které vám pozvednou náladu a utlumí bolest. Endorfiny patří mezi hormony štěstí a radosti.

Pokud máte skutečně nesnesitelné bolesti, s pohybem můžete začít třeba týden před menstruací, ale ideálně se sportu a pohybu nevzdávejte nikdy. Je po vás jenom prospěšný.

 

Správně jezte

Zdravá strava je čerstvá, pestrá, sezonní, lokální a co nejméně zpracovaná. S takovou stravou si udržíte i štíhlou linii a dostatek všech potřebných látek. Nemusíte tak kupovat doplňky stravy.

Potřebujete zdravé tuky a bílkoviny, vápník, hořčík a železo. Železa totiž žena menstruací ztratí až 1 mg denně. Potraviny bohaté na železo najdete zde.

Jezte listovou zeleninu, ořechy, brokolici a květák, lesní ovoce, bobuloviny, semínka, mořské ryby, luštěniny (pozor na nadýmání), rostlinné oleje, celozrnné pečivo a kysané mléčné výrobky. Opět zdůrazňujeme čerstvost, pestrost, kvalitu a sezonnost.

Vyřaďte tučné, slazené, konzervované a zpracované potraviny, hotovky a polotovary.

Pijte vodu a čaje. Alkohol, kávu a limonády nepijte.

 

Prevence před silnou menstruační bolestí

Nejjednodušší je změna jídelníčku k lepšímu. Stačí myslet na to, co nakupujeme a jak jídla připravujeme. Zásady zdravé stravy jsme již vyjmenovali.

Snažte se prokrvovat bolavé partie. Dopomůže sport, cviky, teplá sprcha a sedavé koupele.

Mějte i bohatý sexuální život, který také prokrvuje problematická místa.

Myslete na pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa, které odhalí i jiné příčiny bolestí. Lékaře navštivte vždy, když je nemoc příliš silná nebo se vyskytuje i mezi menstruacemi.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Nepravidelná menstruace: Příčiny, domácí pomoc a rychlá léčba, která cyklu navrátí řád.

Často kladené otázky ohledem bolestivé menstruace

Proč je má menstruace tak bolestivá?
Obvykle za to nemůžete. Silná bolest a křeče jsou důsledkem vysoké hladiny prostaglandinu, který ovlivňuje kontrakce děložní stěny.

Každá žena má jiné hladiny prostaglandinu, proto každá žena během začátku menstruace zažívá jinou míru bolesti od snesitelné po tyranizující.

Jak zastavit menstruační bolest?
 • Sežeňte si vhodné léky, třeba Ibuprofen a Panadol. Sledujte příbalový leták. Bolestivou menstruaci můžete konzultovat i se svým gynekologem.
 • Cvičte aerobní cvičení jako chůze a běh, jízda na kole, plavání, pilates a jakékoliv další aktivity, které zrychlují srdeční tep. Ideální je aspoň 30 minut nepřetržité aktivity denně.
 • Naučte se dechová cvičení, meditaci a jógu. Hodně odpočívejte.
 • Jezte zdravě a špatnou náladu nezajídejte sladkým a tučným. Omezte příjem tuků, soli, kofeinu, cukru a alkoholu.
 • Se zdravou stravou se spojuje i dostatek vitamínů a minerálů. Ty najdete hlavně v zelenině a mase (vnitřnosti). Pokud krevní testy prokážou nedostatek potřebných látek, zvažte doplňky stravy. Správná strava je ale vždy prvořadá, přirozená a žádoucí.
Jak dlouho normálně trvá menstruační bolest?
Za normální se považují bolesti a křeče trvající 2 až 3 dny. Pokud trvá déle a je nesnesitelná, obeznamte gynekologa.
Je menstruační bolest běžná a normální?
Ano, bolest je běžnou součástí menstruace a žádná žena se během ní necítí úplně fit.
Zhoršují se menstruační bolesti věkem?
Ano, může se to stát. Některé starší ženy uvádějí, že jsou jejich menstruační bolesti tak silné, že připomínají bolest během porodu.

Starší ženy mají vyšší pravděpodobnost bolestivějších menstruací. Stejně tak ale i mladé dívky pod 20 let. I u nich může být bolest silná a menstruace méně snesitelná.

Které partie mohou během menstruace bolet?
Nejčastěji jde o oblast břicha, žaludku, podbřišku, ze kterých může bolest vystřelovat i do zad, ledvin, beder a okolí. Bolest postihuje i hlavu a zuby.
Mohou mléčné výrobky zhoršit menstruační bolest?
Ano, stát se to může. Mléčné produkty mohou způsobit plynatost a nevolnosti, které tak menstruační bolest zesílí.
Pomohou mi homeopatika na menstruační bolesti?
Ne. Homeopatika nejsou léky a nemají žádné léčivé ani bolest tlumící účinky. Jde pouze o předražené placebo a zcela neúčinné „cukrové kuličky“.

Stejně tak nedoporučujeme vyhazovat peníze za akupunkturu nebo hypnózu. Nemají žádné ověřené a doložené účinky proti bolesti. Neodborným přístupem vám tyto metody mohou uškodit.

Zmírní antikoncepce menstruační bolesti?
Podle třicetileté skandinávské studie antikoncepční pilulky mohou bolesti zmírnit.

 

Co jsme zjistili?

 • Menstruační bolest je přirozená. Nelze se jí úplně zbavit, ale lze ji zmírnit.
 • Důležité je prokrvení oblasti podbřišku. Cvičte, sprchujte se v teplé vodě, používejte hřejivé obklady.
 • Vařte si bylinné čaje a zábaly.
 • Dobře a zdravě jezte. Vyřaďte škodlivé potraviny.
 • Typ bolesti nechte posoudit gynekologem. Zjistí, zda za bolestí nestojí jiná nemoc.
 • Pomohou i volně dostupné přípravky pro tlumení bolesti a doplňky stravy. Doplní tělu látky, které kvůli menstruaci ztrácíte.

Jakýkoliv dotaz nebo vlastní zkušenosti, jak tlumíte menstruační bolesti, nám napište do komentáře.

Děkujeme, že nás čtete a podporujete.

Proerecta WOMEN účinky

 

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply