„Fúzní biopsie prostaty zvyšuje záchyt i velmi malých ložisek“, rozhovor s MUDr. Josefem Stolzem

Rozhovor o fúzní perineální biopsii prostaty přečtete za 4 minuty. Vysvětlí vám, jak vyšetření probíhá a proč je mnohem přesnější, než jiné typy biopsie prostaty.

fúzní perineální biopsie prostaty

 

Pražské UroKlinikum opět boduje. Má nejmodernější metodu záchytu rakoviny prostaty. Je jedním z prvních ambulantních zařízení v České republice, které provádí fúzní perineální biopsii.

Nová metoda fúzní perineální biopsie představuje šetrnější způsob vyšetření prostaty. Umožňuje digitální spojení dat ze dvou různých zdrojů, a to magnetické rezonance a ultrazvuku.

Tím, že program spojí oba tyto obrazy, je možné přesněji zacílit patologická ložiska a provést rychlý a bezpečný odběr.

 

[su_testimonial name=“Redakce Erekce.cz“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Dobrý den, pane primáři.

Vycházejme z předpokladu, že muž zatím neví, že v jeho prostatě vzniká karcinom.[/su_testimonial] [su_testimonial name=“MUDr. Josef Stolz, primář Urologické kliniky UroKlinikum“ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Muži ve věku od 40 let s diagnózou karcinomu prostaty u otce by měli navštívit urologa ve věku 40 let a pak pravidelně chodit na preventivní vyšetření.

Pokud tuto rodinnou zátěž v rodině nemají, doporučuji vyšetření od 50 let věku. Tito starší pánové by měli k urologovi docházet každý rok na preventivní prohlídku.

A když už ne k urologovi, tak alespoň k praktickému lékaři. Jinou možností je, pokud má muž urologické potíže, tam pak doporučuji prohlídku kdykoliv.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Co na sobě muž může v případě potíží pozorovat?[/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]V raném stadiu na sobě nemusí muž nic pozorovat. Zbytnělou prostatu mohou mít i zdraví muži a nemusí dělat žádné potíže.

Ve zbytnělé prostatě nemusí být automaticky karcinom, je na urologovi, aby to odhalil. V tom pomáhá vyšetření krve – náběr PSA – a biopsie.

Rádi pacienty objednáme k nám na UroKlinikum na tzv. Vstupní vyšetření a pacienty vyšetříme.[/su_testimonial]

Po kliknutí na tlačítko přejdete k vyplnění nezávazné objednávky na stránce UroKinikum. Bude vás bezplatně kontaktovat přímo specialista.

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Jak bude prvotní vyšetření prostaty probíhat? [/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Předně se nemusí pánové ničeho obávat. Lékař se pacienta vyptá na potíže, rodinnou historii, onemocnění apod.

Dalším krokem je vyšetření břicha, zevního genitálu a vyšetření konečníkem. Součástí vyšetření je i sonografie horních močových cest a dále se dělá vyšetření moče a PSA (Prostatického specifického antigenu).

V případě, že má lékař podezření na karcinom, navrhne nemocnému biopsii prostaty k objasnění diagnózy. Pak záleží na typu biopsie. UroKlinikum nabízí 3 typy biopsie prostaty.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Prosím vysvětlete, jaký je přesný cíl fúzní biopsie prostaty. [/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]UroKlinikum je jedním z prvních ambulantních zařízení, které provádí fúzní biopsii. Jedná se o přesně cílenou biopsii do míst, která nemusí být běžně vidět.[/su_testimonial]
SLOVNÍČEK: Co je biopsie prostaty?
Postup, při kterém se z prostaty jehlou odebírají malé vzorky tkáně pro vyšetření na přítomnost rakoviny.

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Popište zásadní rozdíl “klasické” biopsie prostaty a té nové – fúzní[/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Přesnost, možnost pokrýt celou prostatu, menší možnost komplikací – jako je např. krvácení z konečníku.

To jsou zásadní rozdíly a plusy fúzní biopsie.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Chápeme správně, že kombinací magnetické rezonance a ultrazvukového vyšetření se “pouze” přesněji zacílí podezřelá tkáň prostaty, díky čemu je odběr vzorků přesnější a méně devastační pro prostatu?[/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Ano, fúzní biopsie ale umožní diagnostikovat ložiska, která bychom jinou metodou přehlédli a nebyla by diagnostikována a pacient by tedy nebyl adekvátní léčen.[/su_testimonial]

fúzní perineální biopsie prostaty - přístroj

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Jaká bezpečnostní opatření musí pacient před měřením na rezonanci a ultrazvuku dodržet? [/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Je to standardní vyšetření. [/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Jelikož fúzní biopsie spojuje data ze dvou různých vyšetření, znamená to, že muž stráví na vstupním vyšetření dvakrát více času?[/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Nikoliv. Vyšetření je rychlé. Do půl hodiny trvá celkový výkon včetně odběru vzorků.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Na výsledky měření se čeká déle nebo budou dostupné na počkání? [/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Na výsledky biopsie se čeká vzhledem k nutnosti odeslat vzorky do laboratoře pro zhodnocení. Do 2 týdnů jsou výsledky.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Pokud bude nález pozitivní a lékař se rozhodne pro odebrání vzorků tkáně, jak dlouho bude pacient přibližně čekat na zákrok? [/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Pokud bude nález pozitivní, následuje diskuze s lékařem a nastavení adekvátní léčby po domluvě s pacientem.

Léčba může být operační nebo zářením, záleží na stavu pacienta, jeho požadavcích a možnostech.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Připravte prosím pacienta na odběr vzorků. Jak se odběr provádí? Jak dlouho trvá? Bude pacient v narkóze? A hlavně – je bolestivý?[/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Není to nic náročného. Pacient si dá lehkou večeři, lehkou snídani. U nás následuje vyprázdnění konečníku.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Může pacient odejít domů hned po odběru? [/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Ano. Pacient zůstává 30 minut po výkonu v klidové zóně a poté odchází domů. [/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Jak dlouho po odběru doporučujete dodržovat sexuální klid? [/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Pokud pacient pracuje fyzicky, je potřeba, aby si po výkonu týden odpočinul.

Při kancelářské práci může jít druhý den do zaměstnání.

S pohlavním stykem bych po výkonu rozhodně nespěchal. [/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Za jak dlouho pacient zjistí, zda je jeho nález zhoubný nebo nezhoubný?[/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Na výsledky vyšetření se musí čekat. Obvykle do 14 dnů máme výsledky histopatologického rozboru odebrané prostatické tkáně.

Na základě výsledků pak s daným pacientem řešíme možnosti terapie a plánujeme další postup.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Vysvětlete prosím možnosti, pokud se nález projeví jako zhoubný a nezhoubný. Co se bude dále dít?[/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Pokud je nález zhoubný, odesíláme pacienta na spolupracující pracoviště, kde s pacientem řeší další kroky.

Při nezhoubnému nádoru se dle dohody s pacientem plánují další kroky u nás v UroKlinikum.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Popište prosím stěžejní výhody této nové metody.[/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Jednoznačně přesnost. Fúzní biopsie tak zvyšuje možnost záchytu i velmi malých ložisek.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Proč je standardní biopsie neprůkazná? V jaké míře tato neprůkaznost zhoršuje výsledky standardních biopsií?[/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Oproti běžným vyšetřením se zvyšuje nová metoda možnost záchytu i velmi malých ložisek.

Fúzní perineální biopsie navíc umožňuje dřívější záchyt karcinomu, který běžně není vidět.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Proplácí novou metodu pojišťovna? Pokud ano, v jaké míře?[/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Cena fúzní biopsie v UroKlinikum je 10 000 Kč.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Čtenáře bude v první řadě zajímat, co a kam přesně se bude během vyšetření a během samotného odběru zavádět.[/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Nová metoda fúzní perineální biopsie za pomoci německé technologie BiopSEE firmy MedCom představuje přesnější šetrnější způsob vyšetření.

Systém je vybaven naváděcím zařízením, které umožňuje přístup přes hráz, což je prostor tvořený svaly mezi konečníkem a varlaty.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Popište prosím zjednodušený průběh zákroku. [/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]Systém je vybaven naváděcím zařízením, které umožňuje přístup přes hráz.

Magnetická rezonance ozřejmí podezřelé ložisko a vytvořený obraz se následně propojí s ultrazvukem.

Tím, že program spojí oba tyto obrazy, je možné přesněji zacílit patologická ložiska a provést rychlý cílený a bezpečný odběr.

Díky této metodě odpadají nepříjemná opakovaná vyšetření a odběry naslepo a také hlavně velká psychická zátěž s ohledem na dlouhodobou nejistotu. Oproti běžným vyšetřením se tak zvyšuje možnost záchytu i velmi malých ložisek.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]Kde všude lze aktuálně fúzní perinální biopsii podstoupit?[/su_testimonial] [su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2020/05/mudr_josef_stolz-1.jpg“]UroKlinikum je jedním z prvních ambulantních zařízení, které provádí fúzní biopsii.[/su_testimonial]

 

[su_testimonial name=““ photo=“https://www.erekce.cz/wp-content/uploads/2019/09/erekce_rozhovor.jpg“]

Mnohokrát děkujeme za rozhovor. Přejeme Vám co nejvíce zachráněných pacientů a Vám, vážení čtenáři, co nejrychlejší zbavení se komplikací s prostatou.[/su_testimonial]

Po kliknutí na tlačítko přejdete k vyplnění nezávazné objednávky na stránce UroKinikum. Bude vás bezplatně kontaktovat přímo specialista.

 

DÁLE ČTĚTE: Rezūm – unikátní léčba zbytnělé prostaty horkou párou.

Rezum léčba zbytnělé prostaty horkou párou

 

Další odborné rozhovory o mužském intimním zdraví

„Za erektilní dysfunkcí někdy může i tzv. kastrační partnerka,“ tvrdí urolog MUDr. Monika Purmová
„Při předávkování testosteronem je pravděpodobný infarkt,“ s MUDr. Lukášem Bittnerem
„Mužská obřízka je v Česku velice raritní,“ s Prof. PhDr. Petrem Weissem, Ph.D., DSc.
„Snížení či zvýšení citlivosti penisu po obřízce je spíše mýtus,“ vysvětluje androlog MUDr. Tomáš Hradec
„Velikost penisu se jako sexuální činitel přeceňuje“, s Doc. MUDr. Jaroslavem Zvěřinou, CSc.
Oddálení ejakulace – o léčbě a možnostech s MUDr. Taťánou Šrámkovou, Ph.D.
„Šmejdi jsou všude, klamavé reklamě může podlehnout každý,“ o doplňcích na erekci s MUDR. Ondřejem Trojanem

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply