Vyšetření prostaty: Jaké metody jsou aktuálně k dispozici? Jsou všechny nepříjemné?

Vyšetření prostaty čítá různé metody, kterých cílem je ověřit zdravotní stav prostaty a vyloučit riziko rakoviny. Prostata je velice často bolavá, zvětšená a způsobuje problémy s močením, zanícená, může být poškozená a hrozí také riziko rakoviny prostaty. O všech problémech s prostatou jsme již psali a články najdete v kategorii Zdraví prostaty.

Článek jmenuje všechny dostupné metody vyšetření prostaty podle konkrétního cíle, který se lékař snaží dosáhnout. Nejde tedy pouze o obávané vyšetření pohmatem přes konečník. To můžete jako pacient dokonce odmítnout, takže lékař musí přistoupit k jinému postupu.

Jak tedy vyšetření prostaty probíhá, jak se na něj doma připravit a co všechno se bude dít v ordinaci urologa, který se o zdraví prostaty stará?

metody vyšetření prostaty

 

Proč se vlastně prostata musí vyšetřovat?

Cílem vyšetření prostaty je zjistit, zda není zanícená, zvětšená, poškozená úrazem či jinou nemocí, nebo zda se v ní nemnoží rakovinné buňky. Nejčastěji se prostata vyšetřuje pohmatem přes konečník (hmatové rektální vyšetření prostaty), nebo se odebere krev pro zjištění zvýšených hodnot prostatického specifického antigenu PSA.

Jelikož si ale muži neradi nechají prohlížet konečník, lékaři využívají i zobrazovací (screeningové) metody, kdy se na prostatu dovedou podívat přes počítač.

Lékař může prostatu vyšetřovat až po tom, co mu nahlásíte komplikace s prostatou, ale po cca 50. roce je zodpovědné podstupovat i preventivní vyšetření prostaty, aby se včas zjistilo riziko zdravotních komplikací.

 

Kdo by měl určitě zajít na vyšetření prostaty?

Riziko komplikací a rakoviny stoupá věkem a po 50. roce by měl na vyšetření zajít každý muž aspoň jednou za dva roky, ideálně ale jednou ročně. Pojišťovny preventivní prohlídky plně hradí. Nemoci prostaty se mohou rychle šířit a to i během jednoho roku. Od 45 let je tedy vhodné myslet na prostatu a preventivně se o její kondici zajímat stejně, jako se zajímáte třeba o zuby nebo krevní tlak a cholesterol.

Ohroženi jsou muži, kterým se rakovina prostaty (či jiné druhy rakoviny) objevila v rodině ještě před 65. rokem. Rakovina prostaty velice často napadá černošské muže. Jsou více rizikovou skupinou.

Ohrožení jsou také kuřáci, alkoholici, cukrovkáři, muži s vysokým tlakem, muži s častými záněty a infekcemi, muži s problematickým močením a tak dále. Existuje mnoho zdravotních stavů, které zhoršují kondici prostaty. Kromě vyšetřování je tak zásadní zdravá životospráva a dodržování léčby všech ostatních nemocí, pokud jsou přítomny.

Je potřeba chápat, že nemoci prostaty lze úspěšně léčit pouze pokud jsou zachyceny včas. Pozdě zjištěná těžká stadia rakoviny mohou končit smrtí. Hraje se tedy o čas a prevence má obrovský smysl.

 

Hmatové vyšetření prostaty přes konečník

Hmatové vyšetření prostaty je v Česku nejběžnější. Je to rychlý a poměrně jasný způsob, jak na prostatě zjistit různé nežádoucí výstupky, bulky, uzliny, otok a zvětšení. Důležitá je také konzistence prostaty a tvar.

V ambulanci urologa si lehnete na bok, nohy ohnete v pase. Lékař si nasadí ochranné rukavice a nanese na ně lubrikant pro lepší vniknutí do konečníku. Jeden prst jemně vsune do análního otvoru. Zkušenému lékaři tato procedura trvá pouhých několik desítek sekund.

Pokud nejste zvyklí do análu zavádět hračky nebo se tak sexuálně stimulovat rukou, pravděpodobně vám tento nový pocit nebude příjemný, ale určitě vás nebude bolet ani vám prostatu nijak nepoškodí. Mnozí muži hlasili během vyšetření nutkání na močení, a to hlavně pokud byla prostata reálně zvětšená nebo zanícená.

Pokud lékař nezjistí žádný problém, vyšetření máte za sebou. Pokud ale nalezne nežádoucí nerovnosti nebo zvětšení, následují jiná vyšetření.

Pozor, hmatové vyšetření není vhodné pokud trpíte hemoroidy nebo máte anální otvor (anální fisura) či sliznici natrženou či jinak poraněnou.

hmatové vyšetření prostaty přes konečník

Hmatové vyšetření prostaty přes konečník.

 

Vyšetření prostatického specifického antigenu PSA

Jde o pokročilé vyšetření. Prostatický specifický antigen PSA se zjišťuje z krve. PSA je bílkovina (protein), která běžně slouží pro zkapalnění ejakulátu po ejakulaci. Jeho zvýšená hladina ale prokazuje, že je s prostatou něco v nepořádku. Nemusí jít hned o rakovinu, i když čím vyšší PSA je, tím větší je riziko rakoviny. Hodnota PSA může být zvýšená i kvůli zánětu a nezhoubnému zvětšení prostaty.

Bohužel se nelze spoléhat pouze na testy PSA. Stává se, že ani nemocná prostata nevylučuje zvýšené množství PSA, a také se může stát, že jsou hodnoty vysoké, ale prostata je v pořádku.

Hodnoty může krátkodobě zvýšit dokonce i vyšetření, třeba biopsie prostaty. Ta prostatu poškodí a podráždí, protože se během ní odebírá vzoreček tkáně. Na to prostata reaguje vylučováním PSA.

PSA se měří z krve, proto musí lékař krev odebrat a poslat na laboratorní rozbor. Každopádně zvýšené hodnoty PSA jsou pro lékaře signálem, že musí nařídit další vyšetření.

 

Zobrazovací metody prostaty pro přesnější vyšetření

Pokud lékař nemůže prostatu prohmatat nebo si pacient toto vyšetření nepřeje a odmítne jej, lékař potřebuje prostatu „vidět“ jinak. Slouží mu na to různé zobrazovací metody.

Upozorňujeme, že ani jedna z uvedených zobrazovacích metod není 100% důkazem o přítomnosti nádoru prostaty. Jelikož jde o moderní technologie, lze díky nim velice detailně zobrazit, jak prostata vypadá. Pokud na ní lékař najde abnormality vypadající jako nádor, doporučí biopsii.

 

Ultrazvukové vyšetření prostaty (sonografie)

Ultrazvuk prostaty pomáhá lékaři zobrazit prostatu, její velikost, strukturu a podezřelé útvary. Zákrok je neinvazivní, což znamená, že nijak neblíží a není potřeba cokoliv zavádět do těla. Zároveň není přítomno škodlivé rentgenové ani radioaktivní záření.

Ultrazvuk funguje na principu vysílání ultrazvukového vlnění. Prostata toto vlnění odráží a přístroj odraz zachytává. Následně si lékař v počítači prostatu „vykreslí“, a tedy virtuálně zobrazí. Ultrazvuk je velice vhodný pro zobrazování měkkých tkání, jako je prostata, ale také třeba ledviny, močový měchýř, plíce nebo mozek, protože je fyzicky nedeformuje.

Metoda je bezbolestná, může dokonce lechtat a hodně chladit, protože se ultrazuková sonda nejdříve maže speciálním gelem. Sonda se nejčastěji přikládá na oblast břicha.

Před ultrazvukem je doporučeno nemočit a přijít nalačno, aby naplněná střeva nezkreslovala výsledek vyšetření.

ultrazvuková sonografie prostaty

Tento pohled má lékař při ultrazvukové sonografii prostaty.

 

Transrektální ultrazvukové vyšetření prostaty (transrektální sonografie)

Trans rektal znamená přes konečník. Tenká ultrazvuková sonda se zavádí přes konečník k prostatě. V případě potřeby je tato sonda schopna odebrat i vzorek prostatické tkáně, takže ji lze použít pro biopsii prostaty.

transrektální sonografie prostaty

Transrektální sonografie prostaty pomocí sondy.

 

CT vyšetření prostaty (počítačová tomografie)

Do organismu se vpraví radiofarmakum, což je látka, která vnikne do prostaty a následně vyzařuje mírnou radioaktivitu. CT přístroj (tunel) toto záření zachytává a vykresluje obraz prostaty na obrazovku počítače.

Vyšetření trvá 3 až 4 hodiny. První obrázky nejsou vždy dostatečné, proto je někdy nutné CT snímání opakovat. Pacientům se doporuče hodně pít a často močit, aby se radiofarmakum co nejrychleji vyloučilo z těla.

Metoda má vysoké prostorové rozlišení, takže lze zachytit i ty nejmenší nesrovnalosti. Pracuje rychle a relativně bezpečně. V některých případech může lékař prohlídnout i jiné orgány, do kterých se mohl karcinom prostaty rozšířit.

 

Biopsie prostaty

Jde o odběr malého vzorku prostatické tkáně. K biopsii lékař přistupuje, pokud má reálné podezření na rakovinu prostaty a potřebuje vzorek zkoumat pod mikroskopem. Odebírá se 6 až 12 drobných vzorků. Pokud se lékaři nepovede zjistit přítomnost rakovinných buněk hned napoprvé, může nařídit opakování odběru.

Před odběrem vám lékař nařídí hladovku a zvýšený pitný režim, aby se střeva dokonale vyprázdnila a snížilo se riziko infekce rány. Na zákrok přijdete nalačno.

Zároveň se musí pozastavit užívání některých léků, které by mohly zákrok ohrožovat, zejména jde o léky upravující srážlivost krve. Lékař může dočasně předepsat jiné.

Do konečníku se zavádí bioptická jehla s průměrem cca jako ukazovák, která putuje až k prostatě a z ní v různých místech vyřízne vzorky. Během odběru lékař zároveň sleduje pozici jehly pomocí některé zobrazovací metody.

Zákrok probíhá pod anestezií, pokud lékař nerozhodne jinak. Biopsii předchází právě některé ze zobrazovacích vyšetření, aby lékař přesně věděl, kam jehlu nasměrovat a které tkáně jsou podezřelé. Jiná alternativa, která by aktuálně nahrazovala biopsii, bohužel neexistuje.

Po zákroku pacient po krátké pauze odchází domů. Delší pobyt v nemocnici hrozí pouze ve výjimečných případech. Po zákroku je běžná přítomnost krve v moči (hematurie) nebo ve stolici. Narušená prostata se potřebuje zahojit.

PODROBNÝ ČLÁNEK: Vše o biopsii prostaty. Čtěte rozhovor i o zcela nové metodě fúzní perineální biopsii prostaty, která zvyšuje záchyt i velmi malých ložisek

 

Samovyšetření prostaty

Pokud nemáte lékařské vzdělání, samovyšetření prostaty není bezpečné. Jednak netušíte, jak by měla prostata cítit na pohmat, zároveň byste nevěděl, co přesně jste nahmatal.

Případné nebezpečné nálezy byste tak mohl odignorovat a tím zvýšit riziko zhoršování. Zároveň by mohlo dojít k poranění prostaty. Samovyšetřování prostaty, na rozdíl od varlat, vyšetřovat nelze.

 

Příprava na vyšetření prostaty

Kromě dodržení hygienických zásad vyšetření nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Nemusíte se obávat ani drobného úniku stolice. Pokud se tak stane, lékař je na takovou situaci zvyklý. Zároveň si nemusíte nic holit ani depilovat. Hlavně přijďte včas a zbytečně se nestresujte.

Nedoporučuje se ani sexuální aktivita ani dráždění prostaty erotickou hračkou (masažery prostaty) aspoň 2 až 4 dny před vyšetřením. Pijte dostatek vody, aby se močové cesty pročistily.

 

Metody vyšetření prostaty: Často kladené otázky FAQ

Jak budu pociťovat hmatové vyšetření prostaty přes konečník?
Jako chvilkové nepohodlí. Lékař vsune prst v lubrikované rukavici do konečníku a opatrně prostatu prohmatá.

Hledat bude tvrdé výstupky a další abnormality, které by na zdravé prostatě být neměly. Vyšetření trvá několik sekund až minut podle závažnosti zjištění. Postup je nebolestivý, prostatu nepoškozuje, ale jelikož je prostata citlivá, může způsobit mírné nepohodlí.

Dovedu se na rakovinu prostaty vyšetřit sám doma?
Riziko rakoviny prostaty lze vyčíst už z testů hodnot PSA (prostatický specifický antigen). Ten se měří z krve, takže musíte zajít na odběr krve. Následně se krev zkoumá v laboratoři, takže doma hodnoty PSA změřit nedokážete.
V jakém věku si mám nechat vyšetřit prostatu?
Vhodné je pečovat o prostatu celoživotně. Po 50. roce by ale měl muž chodit na vyšetření pravidelně. Riziko se úměrně zvyšuje věkem a zhoršujícím se zdravotním stavem.
Které vyšetření prostaty má nejpřesnější výsledky?
Nejpřesnějším testem je biopsie prostaty, což je odběr malých kousků prostaty odběrnou sondou přímo z tkáně prostaty.

Následně se vzorek zkoumá v laboratoři. Cílem je zjistit, zda se v prostatě nekontrolovatelně nemnoží buňky.

Jaká poloha je pro vyšetření prostaty nejvhodnější?
Nejvhodnější je modifikovaná litotomická poloha, kdy pacient leží na zádech a nohy má vyložené na podpěrách podobně, jako u gynekologického vyšetření.

Jelikož ale mužům tato poloha není příjemná a stydí se, vyšetřuje se prostata i v poloze ležmo na levém boku.

Musím se před vyšetřením prostaty pro jistotu vykadit?
Není to nutnost. Lékař je na malý únik stolice zvyklý, takže doma na záchodě nemusíte silně tlačit, abyste prostatu nepodráždil.
Lze zvětšenou prostatu zjistit i ze vzorku moči?
Močové testy zjišťují přítomnost bakterií, infekce a škodlivin v moči. Zvětšení prostaty prokáže až zvýšená hodnota PSA, kterou lze ale měřit pouze z krve.
Který lékař vyšetřuje prostatu?
Vyšetření prostaty provádí urolog na urologické klinice.

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply