Co je to biopsie prostaty a kdy vám jí budou dělat?
Biopsie prostaty je test, kdy je z předstojné žlázy odebráno několik vzorků (obvykle 6 – 14). Ty jsou následně podrobeny histologickému vyšetření pod mikroskopem. Cílem testu je zjistit, zda tkáň neobsahuje rakovinné buňky.
Samotný proces probíhá vsunutím jehly do těla, aby se lékař dostal až k prostatě. Jsou tři způsoby odebrání vzorku:
- Skrze rektum (konečník) takzvaná rektální biopsie. Jde o nejčastější metodu.
- Skrze močovou trubici. Metoda není příjemná.
- Skrze perineum, což je oblast mezi konečníkem a šourkem, do které se vytvoří malý otvor.
VIDEO SIMULACE: Biopsie prováděná skrze konečník.
Jak se připravit a co na biopsii očekávat?
- Sdělte doktorovi, zda máte nějaký problém s krvácením.
- Zda jste alergičtí na latex či konkrétní druhy léků včetně anestetik.
- Zda berete jakékoliv léky na ředění krve, hlavně Warfarin, Heparin, Aspirin, Ibuprofen a další. Léky se 4 – 7 dní před výkonem vysazují!
- Sdělte lékaři informace i o vašich ostatních lécích, včetně těch podpultových.
S LÉKY NAČERNO OPATRNĚ! Jsou nebezpečné a vaše zdraví je ohrožené!
- Před zákrokem budete podepisovat informovaný souhlas. Zde svým podpisem dáváte souhlas s úkonem a berete na vědomí drobná rizika spojená s úkonem.
- O všem, co vám není jasné a z čeho máte strach, si promluvte se svým doktorem předem.
- Den před úkonem se užívá projímadlo.
- Ráno se užívá tableta antibiotika a je doporučeno vykonat velkou potřebu.
- Někdy se nitrožilně podává hodinu před úkonem anestetikum.
Jak probíhá biopsie prostaty?
Biopsii prostaty provádí urolog. Samotný úkon může být proveden v ordinaci nebo na specializovaném pracovišti. Počítejte s tím, že budete požádání o sundání šatů a oblečení se do nemocničního obleku.
Rektální biopsii lze provést v několika polohách. Buďto v kleče, vleže na boku či vleže na zádech. Lékař může použít lokální anestetikum kolem prostaty, před odběrem vzorku.
Poté vám lékař zavede do konečníku ultrazvukovou sondu velikosti prstu, změří velikost prostaty a zhodnotí eventuální podezřelá místa, kde bude provádět odběr.
VÍTE, ŽE ultrazvukem lze léčit i problémy s erekcí? Metoda se jmenuje rázová vlna a dočtete se o ní ZDE.
Poté pomocí bioptické pistole či jehly odebere několik vzorků z prostaty na předem vytipovaných místech.
Pacienti hodnotí vyšetření spíše jako nepříjemné nežli bolestivé. Nepříjemný je spíše vpich lokálního anestetika a někdy tlak sondy či prstu v konečníku. Vzácně se může objevit ostrá bolest při odběru vzorků z prostaty. Vlastní vyšetření trvá asi 10 až 30 minut.
MĚJTE PŘEHLED: Rozhovor s panem primářem J. Stolzem o nové fúzní perineální biopsii prostaty.
DALŠÍ VIDEOSIMULACE biopsie prostaty:
Nástroje užívané k odběru vzorku
Lékaři používají ultrazvuk, aby mohli správně navést jehlu na patřičné místo. Nejčastějším nástrojem pro samotný odběr je bioptická pistole. Ta umožňuje rychlé zasunutí a vysunutí jehly, tak aby odebrání tkáně bylo co možná nejrychlejší.
Někdy může doktor použít jehlu, která je prodloužením lékařova prstu. V tomto případě lékař vsune prst do konečníku a odebere vzorek.
Kdy se předepisuje biopsie prostaty?
K tomuto úkonu se přistupuje při podezření na nádor prostaty. Biopsie se většinou provádí, pokud krevní testy ukazují vysokou hladinu PSA (specifický antigen prostaty). Někdy je k ní přistoupeno, pokud je při rektálním vyšetření ultrazvukem zjištěna zvětšená prostata či její neobvyklý tvar.
Prevence onemocnění prostaty
V následujícím odstavci se dočtete několik zajímavých tipů dle doktora Doc. Uldricha, které by měl znát každý muž.
- Nezadržujte moč příliš dlouho. Vaší prostatě to rozhodně neprospěje. Odskočte si, jakmile je to možné a neodkládejte. Znáte to, když jedete vozem a říkáte si „Ještě to počká“?
- Ranní erekce je způsobena tlakem močového měchýře na prostatu. I když máte v posteli krásnou ženu, nejprve si dojděte. Však ona na vás počká a vaše prostata vám za to poděkuje.
Prostatě velmi prospívá zinek, nejlépe v organicky vázané formě (nejvíce zinku obsahují dýňová semena), ale hlavně v důsledku moderního způsobu života nám ochabují břišní svaly a celá oblast pánevního dna.
TIP PRO POSÍLENÍ PÁNEVNÍHO DNA – Kegelovy cviky. Stačí 10 minut denně!
Cviky pro posílení pánevního dna
Existují cviky, původně a přednostně určené ženám, vhodné na zpevnění pánevního dna. Je kardinální omyl, pokud jsou doporučeny pouze ženám. Mnoho z nich má přímo zázračný vliv na prostatu mužů a vyplatí se je naučit .
Za nejzákladnější a přitom nenáročný cvik považuji: Nadechnout se, zadržet dech na cca 3 vteřiny, dlouze vydechnout za současného stažení svalů pánevního dna, (směřovat tlak dolů přes stažení slabin až po svěrač min. 5 x, jinak kolik kdo snese).
Cvičit nejlépe v mírně rozkročeném, lehce uvolněném, eventuálně mírně pokrčeném postoji. Později možno cvičit kdekoliv, třeba při jízdě MHD, v sedě u PC apod. Nikdo si cviků nevšimne!
Už jedno cvičení denně, ale pravidelně, má značný positivní vliv a to nejen na prostatu, ale všechny orgány dutiny břišní. Samozřejmě máme-li, nebo pociťujeme-li již počáteční obtíže, je vhodné cvičení úměrně prodloužit.
PODROBNÝ VIDEONÁVOD: Jak posílit svaly pánevního dna?
Co se děje po biopsii prostaty?
Po zákroku budete požádáni o dodržení klidu a vyhnutí se fyzické aktivitě po dobu 4 hodin. Můžete pociťovat mírnou bolest v oblasti pánve a také se pravděpodobně jako u ve většině případů objeví krev v moči (hematurie). Ta postupem času zmizí do pěti dnů.
Vaše semeno bude také jinak zabarvené. Tento problém odeznívá většinou do jednoho měsíce. Pokud absolvujete rektální odběr, který je u nás nejčastější, můžete pozorovat mírné krvácení z konečníku po dobu 2 – 3 dní po biopsii.
Po biopsii užívejte antibiotika, aby se zamezilo infekci. Ta se berou po několik dní po odběru.
VIDEO: Další várka cviků na posílení pánevního dna
Rizika biopsie prostaty
Biopsie prostaty sebou nese několik drobných rizik:
- Riziko infekce je poměrně vysoké, proto se před a po výkonu podávají antibiotika, aby se infekci zamezilo.
- Krvácení do močového měchýře nebo trubice. Toto krvácení může způsobit krevní sraženinu (hematom). Nebo nebudete moci řádně močit, případně bude nutkání k močení častější.
- Krvácení z rekta může být přítomno po dobu 2 – 3 dní.
- Alergická reakce na anestetika užitá během procedury.
Doktora volejte ihned, pokud:
- Nadměrně krvácíte po dobu delší než 2 – 3 dny
- Máte zvýšené bolesti
- Nejste schopni se vymočit po dobu delší než 8 hodin
- Máte krev v moči po dobu delší než 2 – 3 dny
Prostata je choulostivá. Nepodceňujte ji!
Nezapomeňte se řádně chránit. Nekuřte, nevystavujte záda chladu a neseďte na studeném, správně jezte, hýbejte se a každý problém s močením nebo bolest v oblasti podbříška konzultujte s lékařem.
Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě