Antiandrogeny jsou látky, respektive léky blokující nežádoucí účinky androgenů. Androgeny jsou mužské pohlavní hormony, které se vyskytují v mužském i ženském těle. Nejsilnějším androgenním hormonem s největším výskytem je testosteron.
Antiandrogeny se lidem předepisují z mnoha důvodů, nejčastěji pro zpomalení šíření rakoviny prostaty u mužů nebo bránění růstu nadměrného ochlupení u žen (tzv. hirsutismus). U žen pomáhají snížit maskulinizační účinky hormonů, které se projevují nabýváním mužských znaků a rysů. Užívají je i trans lidé během přerodu z muže na ženu.
Antiandrogeny souvisí s hormonální léčbou a získat je lze pouze na předpis. Důrazně varujeme před nákupem a užíváním bez doporučení a dohledu endokrinologa nebo sexuologa.
Co jsou antiandrogeny?
Antiandrogeny a antiandrogenní léky tlumí účinky androgenů na organismus a psychiku. Antiandrogeny se vážou na tzv. androgenní receptory, čímž je blokují a androgeny se tak na ně vázat nemohou. Tím se snižuje nebo zcela blokuje účinnost androgenů.
Androgeny jako mužské pohlavní hormony řídí vývoj pohlavních znaků. Vyšší hladinu androgenů mají muži, přičemž převažuje testosteron. U žen je hladina androgenů nižší, ale pořád se v jejich organismu v určitém množství nacházejí. U žen převažuje hladina estrogenu.
Antiandrogeny:
- blokují tvorbu testosteronu,
- blokují proměnu testosteronu na aktivnější formu dihydrotestosteronu,
- blokují androgenní receptory, na které se androgeny běžně vážou a fungují tak jako tzv. antagonisté androgenních receptorů.
Existují různé typy antiandrogenů a obvykle je lze užívat i s jinými léky nebo po chirurgických operacích. Konkrétní typ a kombinaci s léky musí vždy zvážit a doporučit lékař – endokrinolog nebo sexuolog.
ČTĚTE A MĚJTE PŘEHLED: Androgeny a jejich nepostradatelný vliv na mužské tělo a erekci.
Použití a účinek antiandrogenů na muže
Optimální hladina testosteronu u dospělého muže je do 923 nanogramů na decilitr krve. Vyšší hodnota je již riziková.
Muži sice androgeny potřebují pro správný vývoj, ale zvýšená hladina může být nebezpečná. Podporují totiž růst a rozvoj rakoviny prostaty a mohou vyvolat i jiné zdravotní komplikace.
Cílené snížení hladiny androgenů a bránění tomu, aby se dostaly k rakovinným buňkám, pomáhá zpomalit další rozvoj rakoviny, a dokonce zmenšit již existující nádory v prostatě.
Rakovinné buňky totiž potřebují androgeny pro svůj růst. Antiandrogeny pomáhají blokovat zachytávání androgenů na jejich receptory v rakovinných buňkách. K buňkám rakoviny se tak androgeny nedostávají v množství, které by nádory zvětšovalo a doslova je vyhladoví.
Samotné antiandrogeny nedovedou zastavit produkci androgenů ale pouze tlumí jejich působení. Androgeny s testosteronem produkují z největší části varlata. Pokud je cílem lékaře snížit jejich produkci, kromě antiandrogenů doporučí i chemickou kastraci.
Kastrace (neboli sterilizace) je narušení funkce nebo úplné odstranění pohlavních žláz, u mužů varlat. Kastrace může být chemická, kdy se hladina androgenů snižuje léky nebo chirurgická, kdy lékař z varlat odstraní tkáň produkující androgeny.
VÍTE, ŽE muži s nízkou hladinou testosteronu mají až o 23 % nižší riziko vzniku rakoviny prostaty než ostatní muži?
Na druhé straně pokud muži s nízkou hladinou testosteronu rakovinou onemocní, je u nich vyšší pravděpodobnost, že se vyvine do agresivnější formy.
Použití a účinek antiandrogenů na ženy
Optimální hladina testosteronu u dospělé ženy je do 70 nanogramů na decilitr krve. Vyšší hodnota je riziková.
Ženy standardně produkují nízké množství androgenů. Kvůli některým zdravotním stavům ale může být produkce rizikově zvýšená.
Častou příčinou nadprodukce je například syndrom polycystických vaječníků (PCOS). Ženy trpící PCOS mají často zvýšenou hladinu androgenů. Antiandrogeny jim mohou pomoci zmírnit příznaky jako nadměrný růst ochlupení (hirsutismus), kožní problémy a akné nebo problematickou ovulaci.
Antiandrogeny ženám pomohou lépe zvládat nebo bránit komplikacím, které vyvolává zvýšená hladina androgenů:
- nemoci srdce
- zvýšený krevní tlak
- zvýšená hladina cholesterolu
- cukrovka (diabetes)
Hladinu androgenů u žen zvyšují také další zdravotní komplikace:
- nádory na vaječnících
- nádory na nadledvinách
- kongenitální adrenální hyperplazie (genetické poruchy postihující nadledviny, které produkují některé hormony)
Použití a účinek antiandrogenů na trans a nebinární lidi
Změna hladin hormonů je důležitá během „přerodu“ pro lidi měnící pohlaví. Antiandrogeny potlačují maskulinizační účinky při změně pohlaví z mužského na ženské. Díky nim lze snížit růst tělesného ochlupení, mužskou plešatost nebo vznik erekce, pokud zatím nedošlo k odstranění penisu.
Trans ženám se antiandrogeny předepisují společně s léky s obsahem ženského pohlavního hormonu estrogenu. Estrogen pomáhá snížit hladinu testosteronu, potlačuje typicky mužské rysy a zároveň stimuluje vývoj ženských fyzických znaků (růst prsou a vlasů, změna hlasu, změny vzhledu).
Z účinků antiandrogenů mohou čerpat i nebinární lidé, kteří se pohlavně identifikují neutrálně (necítí se ani jako muž ani jako žena). I u nich antiandrogeny potlačují typicky mužské rysy.
Negativní vedlejší účinky antiandrogenů
Antiandrogeny rapidně pozměňují hormonální rovnováhu, s čím se pojí možné negativní účinky. Přesně proto je důležité, aby antiandrogenní léky vždy předepisoval lékař, který doporučí nejvhodnější a co nejbezpečnější přípravek. Zároveň nastaví bezpečné dávkování a bude sledovat, zda přináší očekávané účinky.
Negativní účinky se liší podle typu užívaného léčiva, dávky a celkového zdravotního stavu. Nejčastěji antiandrogeny způsobují tyto vedlejší účinky:
erektilní dysfunkce | poškození jater |
snížené sexuální libido, slabá chuť na sex | žloutenka (hepatitida) |
řídnutí a vypadávání vlasů a chlupů | průjmy |
citlivá prsa | návaly horka |
nepravidelná menstruace | problémy s pletí |
nadprodukce jaterních enzymů | deprese |
nesprávný vývoj plodu během těhotenství | odolnost vůči antiandrogenu (lék přestane účinkovat) |
Které antiandrogeny se běžně používají?
Konkrétní lék vám může předepsat vždy pouze lékař. Nelze je nakupovat ani užívat bez posouzení lékařem. Zároveň je nelze sehnat bez lékařského předpisu.
Tyto antiandrogenní látky najdete v lécích různých názvů a značek:
Cyproteron
Cyproteron patří mezi nejdéle používané antiandrogeny. Využívá se v rámci chemické kastrace u pacientů s pokročilou a agresivní rakovinou prostaty a také při genderové proměně muže na ženu. Ženám se podává v rámci léčby nadměrného růstu ochlupení, velmi těžkého akné a plešatosti. Snižuje produkci kožního mazu, který vyvolává akné a pomáhá léčit syndrom PCOS.
Transgender ženám pomáhá tlumit mužské rysy. Kvůli možným negativním vedlejším účinkům se od používání Cyproteronu upouští a lékaři doporučují jiné bezpečnější léky.
Flutamid
Flutamid je syntetický nesteroidní perorální antiandrogen. Společně s dalšími léky se užívá v rámci léčby některých druhů rakoviny prostaty. Lék se váže přímo na androgenní receptory rakovinných buněk v prostatě, čímž brání androgenům vázat se na androgenní receptory a zrychlovat tak růst buněk rakoviny.
Spironolakton
Spironolakton se předepisuje nejčastěji pro léčbu hormonálního akné, hormony způsobených problémů s pokožkou a nadměrného růstu tělesného ochlupení. Je účinný i na problémy s vysokým krevním tlakem, který snižuje, jako diuretikum pomáhá odvodnit organismus a využívá se i proti plešatění. Lidem měnícím pohlaví pomáhá snižovat mužské rysy.
Co jsme o antiandrogenech zjistili?
Antiandrogeny užívají muži i ženy z různých zdravotních nebo estetických důvodů. Důležité jsou také pro lidi při změně pohlaví. Obvykle se užívají s dalšími léky a léčebnými metodami.
I antiandrogeny mohou mít negativní vedlejší účinky, proto je důležité vždy spolupracovat s lékařem a důkladně poslouchat jeho doporučení.
Antiandrogeny a často kladené otázky (FAQ)
DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU