Antiandrogeny pro blokování účinků mužských pohlavních hormonů androgenů

Antiandrogeny jsou látky, respektive léky blokující nežádoucí účinky androgenů. Androgeny jsou mužské pohlavní hormony, které se vyskytují v mužském i ženském těle. Nejsilnějším androgenním hormonem s největším výskytem je testosteron.

Antiandrogeny se lidem předepisují z mnoha důvodů, nejčastěji pro zpomalení šíření rakoviny prostaty u mužů nebo bránění růstu nadměrného ochlupení u žen (tzv. hirsutismus). U žen pomáhají snížit maskulinizační účinky hormonů, které se projevují nabýváním mužských znaků a rysů. Užívají je i trans lidé během přerodu z muže na ženu.

Antiandrogeny souvisí s hormonální léčbou a získat je lze pouze na předpis. Důrazně varujeme před nákupem a užíváním bez doporučení a dohledu endokrinologa nebo sexuologa.

antiandrogeny

 

Co jsou antiandrogeny?

Antiandrogeny a antiandrogenní léky tlumí účinky androgenů na organismus a psychiku. Antiandrogeny se vážou na tzv. androgenní receptory, čímž je blokují a androgeny se tak na ně vázat nemohou. Tím se snižuje nebo zcela blokuje účinnost androgenů.

Androgeny jako mužské pohlavní hormony řídí vývoj pohlavních znaků. Vyšší hladinu androgenů mají muži, přičemž převažuje testosteron. U žen je hladina androgenů nižší, ale pořád se v jejich organismu v určitém množství nacházejí. U žen převažuje hladina estrogenu.

Antiandrogeny:

  • blokují tvorbu testosteronu,
  • blokují proměnu testosteronu na aktivnější formu dihydrotestosteronu,
  • blokují androgenní receptory, na které se androgeny běžně vážou a fungují tak jako tzv. antagonisté androgenních receptorů.

Existují různé typy antiandrogenů a obvykle je lze užívat i s jinými léky nebo po chirurgických operacích. Konkrétní typ a kombinaci s léky musí vždy zvážit a doporučit lékař – endokrinolog nebo sexuolog.

ČTĚTE A MĚJTE PŘEHLED: Androgeny a jejich nepostradatelný vliv na mužské tělo a erekci.

androgeny

 

Použití a účinek antiandrogenů na muže

optimální hladina testosteronu u muže

Optimální hladina testosteronu u dospělého muže je do 923 nanogramů na decilitr krve. Vyšší hodnota je již riziková.

Muži sice androgeny potřebují pro správný vývoj, ale zvýšená hladina může být nebezpečná. Podporují totiž růst a rozvoj rakoviny prostaty a mohou vyvolat i jiné zdravotní komplikace.

Cílené snížení hladiny androgenů a bránění tomu, aby se dostaly k rakovinným buňkám, pomáhá zpomalit další rozvoj rakoviny, a dokonce zmenšit již existující nádory v prostatě.

Rakovinné buňky totiž potřebují androgeny pro svůj růst. Antiandrogeny pomáhají blokovat zachytávání androgenů na jejich receptory v rakovinných buňkách. K buňkám rakoviny se tak androgeny nedostávají v množství, které by nádory zvětšovalo a doslova je vyhladoví.

Samotné antiandrogeny nedovedou zastavit produkci androgenů ale pouze tlumí jejich působení. Androgeny s testosteronem produkují z největší části varlata. Pokud je cílem lékaře snížit jejich produkci, kromě antiandrogenů doporučí i chemickou kastraci.

Kastrace (neboli sterilizace) je narušení funkce nebo úplné odstranění pohlavních žláz, u mužů varlat. Kastrace může být chemická, kdy se hladina androgenů snižuje léky nebo chirurgická, kdy lékař z varlat odstraní tkáň produkující androgeny.

VÍTE, ŽE muži s nízkou hladinou testosteronu mají až o 23 % nižší riziko vzniku rakoviny prostaty než ostatní muži?

Na druhé straně pokud muži s nízkou hladinou testosteronu rakovinou onemocní, je u nich vyšší pravděpodobnost, že se vyvine do agresivnější formy.

 

Použití a účinek antiandrogenů na ženy

optimální hladina testosteronu u ženy

Optimální hladina testosteronu u dospělé ženy je do 70 nanogramů na decilitr krve. Vyšší hodnota je riziková.

Ženy standardně produkují nízké množství androgenů. Kvůli některým zdravotním stavům ale může být produkce rizikově zvýšená.

Častou příčinou nadprodukce je například syndrom polycystických vaječníků (PCOS). Ženy trpící PCOS mají často zvýšenou hladinu androgenů. Antiandrogeny jim mohou pomoci zmírnit příznaky jako nadměrný růst ochlupení (hirsutismus), kožní problémy a akné nebo problematickou ovulaci.

Antiandrogeny ženám pomohou lépe zvládat nebo bránit komplikacím, které vyvolává zvýšená hladina androgenů:

  • nemoci srdce
  • zvýšený krevní tlak
  • zvýšená hladina cholesterolu
  • cukrovka (diabetes)

Hladinu androgenů u žen zvyšují také další zdravotní komplikace:

  • nádory na vaječnících
  • nádory na nadledvinách
  • kongenitální adrenální hyperplazie (genetické poruchy postihující nadledviny, které produkují některé hormony)

 

Použití a účinek antiandrogenů na trans a nebinární lidi

Změna hladin hormonů je důležitá během „přerodu“ pro lidi měnící pohlaví. Antiandrogeny potlačují maskulinizační účinky při změně pohlaví z mužského na ženské. Díky nim lze snížit růst tělesného ochlupení, mužskou plešatost nebo vznik erekce, pokud zatím nedošlo k odstranění penisu.

Trans ženám se antiandrogeny předepisují společně s léky s obsahem ženského pohlavního hormonu estrogenu. Estrogen pomáhá snížit hladinu testosteronu, potlačuje typicky mužské rysy a zároveň stimuluje vývoj ženských fyzických znaků (růst prsou a vlasů, změna hlasu, změny vzhledu).

Z účinků antiandrogenů mohou čerpat i nebinární lidé, kteří se pohlavně identifikují neutrálně (necítí se ani jako muž ani jako žena). I u nich antiandrogeny potlačují typicky mužské rysy.

 

Negativní vedlejší účinky antiandrogenů

Antiandrogeny rapidně pozměňují hormonální rovnováhu, s čím se pojí možné negativní účinky. Přesně proto je důležité, aby antiandrogenní léky vždy předepisoval lékař, který doporučí nejvhodnější a co nejbezpečnější přípravek. Zároveň nastaví bezpečné dávkování a bude sledovat, zda přináší očekávané účinky.

Negativní účinky se liší podle typu užívaného léčiva, dávky a celkového zdravotního stavu. Nejčastěji antiandrogeny způsobují tyto vedlejší účinky:

erektilní dysfunkce poškození jater
snížené sexuální libido, slabá chuť na sex žloutenka (hepatitida)
řídnutí a vypadávání vlasů a chlupů průjmy
citlivá prsa návaly horka
nepravidelná menstruace problémy s pletí
nadprodukce jaterních enzymů deprese
nesprávný vývoj plodu během těhotenství odolnost vůči antiandrogenu (lék přestane účinkovat)

 

Které antiandrogeny se běžně používají?

Konkrétní lék vám může předepsat vždy pouze lékař. Nelze je nakupovat ani užívat bez posouzení lékařem. Zároveň je nelze sehnat bez lékařského předpisu.

Tyto antiandrogenní látky najdete v lécích různých názvů a značek:

 

Cyproteron

Cyproteron patří mezi nejdéle používané antiandrogeny. Využívá se v rámci chemické kastrace u pacientů s pokročilou a agresivní rakovinou prostaty a také při genderové proměně muže na ženu. Ženám se podává v rámci léčby nadměrného růstu ochlupení, velmi těžkého akné a plešatosti. Snižuje produkci kožního mazu, který vyvolává akné a pomáhá léčit syndrom PCOS.

Transgender ženám pomáhá tlumit mužské rysy. Kvůli možným negativním vedlejším účinkům se od používání Cyproteronu upouští a lékaři doporučují jiné bezpečnější léky.

 

Flutamid

Flutamid je syntetický nesteroidní perorální antiandrogen. Společně s dalšími léky se užívá v rámci léčby některých druhů rakoviny prostaty. Lék se váže přímo na androgenní receptory rakovinných buněk v prostatě, čímž brání androgenům vázat se na androgenní receptory a zrychlovat tak růst buněk rakoviny.

 

Spironolakton

Spironolakton se předepisuje nejčastěji pro léčbu hormonálního akné, hormony způsobených problémů s pokožkou a nadměrného růstu tělesného ochlupení. Je účinný i na problémy s vysokým krevním tlakem, který snižuje, jako diuretikum pomáhá odvodnit organismus a využívá se i proti plešatění. Lidem měnícím pohlaví pomáhá snižovat mužské rysy.

 

Co jsme o antiandrogenech zjistili?

Antiandrogeny užívají muži i ženy z různých zdravotních nebo estetických důvodů. Důležité jsou také pro lidi při změně pohlaví. Obvykle se užívají s dalšími léky a léčebnými metodami.

I antiandrogeny mohou mít negativní vedlejší účinky, proto je důležité vždy spolupracovat s lékařem a důkladně poslouchat jeho doporučení.

 

Antiandrogeny a často kladené otázky (FAQ)

Jak účinkují antiandrogeny?
Antiandrogeny blokují vazbu androgenů na jejich receptory, tím pádem androgeny nepůsobí na organismus. To je nezbytné například při léčbě rakoviny prostaty, nechtěného ochlupení nebo při změně pohlaví.
Za jak dlouho začnou antiandrogeny účinkovat?
Účinky se projevují pozvolně a patrné budou až po přibližně 6 měsících.
Jaké negativní důsledky mohou mít antiandrogeny na jejich uživatele?
Antiandrogeny mohou způsobovat neplodnost, sníženou produkci spermií, erektilní dysfunkci, ztrátu sexuálního libida, nepravidelnou menstruaci, křehnutí kostí, depresi, návaly horka, únavu, chudokrevnost, průjem, závratě, nevolnost a další. V některých případech, třeba při změně pohlaví, jsou tyto dopady naopak žádoucí (snížená produkce spermií, nižší erekce a libido).
Způsobují antiandrogeny plešatění?
Plešatění způsobuje zvýšená hladina testosteronu. Antiandrogeny tedy pomáhají plešatění bránit.
Lze účinek antiandrogenů zvrátit?
Ano, po vysazení antiandrogenů se hladina androgenů vrátí na původní hodnoty. Záleží na konkrétním léčivu a délce užívání.

Pro trvalé snížení hladiny androgenů se využívá chemická nebo chirurgická kastrace.

Který antiandrogen je nejbezpečnější?
Za velmi bezpečný způsob snížení testosteronu a androgenů se považuje lék Spironolakton.
Který antiandrogen je nejsilnější?
Nejsilnější antiandrogenní účinek má Cyproteron. Častým vedlejším účinkem je deprese.
Jaký je rozdíl mezi steroidními a nesteroidními antiandrogeny?
Steroidní antiandrogeny blokují účiny androgenů a potlačují jejich produkci.

Nesteroidní antiandrogeny blokují účinky androgenů.

Existují přírodní antiandrogeny?
Antiandrogenní účinky potravin jsou mnohem slabší než u léků, ale potraviny lze konzumovat denně a bez nutnosti předpisu.

Pokud se snažíte o snížení hladiny testosteronu, konzumujte sóju a výrobky z ní, mátu, lékořici, rostlinné oleje, lněné semínko, ořechy, houbu Reishi (Lesklokorka lesklá), zelený čaj, potraviny s obsahem zinku, zpracované potraviny a polotovary (ty jsou ale obecně zdraví škodlivé, takže raději ne), alkohol (s ním také velmi opatrně).

Zvyšují antiandrogeny hladinu estrogenu?
Podle výsledků studií nemají na hladinu estrogenu vliv. Tlumí pouze vazbu androgenů na receptory.
Způsobují antiandrogeny neplodnost?
Ano, je to možné a u mužů v rámci feminizace kvůli antiandrogenům k neplodnosti dochází poměrně často.
Které antiandrogeny jsou registrovány v České republice?
V Česku jsou registrovány léky Erleada, Nubequa a Xtandi. Lékař může předepsat i další antiandrogenní léčiva.
Jak může žena snížit hladinu androgenů?
Androgenní poruchy nelze vyléčit, ale hladinu androgenů lze snížit ztrátou 5 až 10 % tělesné váhy a užíváním některých druhů perorální antikoncepce.
Existují antiandrogeny bez předpisu?
Antiandrogeny jsou přísně vázané na lékařský předpis. Tuto hormonální terapii předepisuje vždy lékař a to endokrinolog na základě důkladného vyšetření nebo sexuolog před zákrokem.

 

DALŠÍ ČLÁNKY O TESTOSTERONU

Recenze PROERECTA LONG (recenze) - český doplněk pro zvýšení testosteronu
Jak zjistit hladinu testosteronu?
O přirozeném úbytku testosteronu během stárnutí
12 rychlých kroků k doplnění testosteronu
Testosteronové injekce dovedou zruinovat zdraví

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply