Časté močení u žen může být příznakem raného těhotenství. Které jsou další příčiny?

Časté močení u žen je nepříjemný problém, se kterým se běžně setkávají i muži. Ženské močové ústrojí je delší a složitější než to mužské. Proto se i případné infekce a záněty močových cest objevují převážně a častěji u žen. U žen zároveň trvá léčba déle a příznaky mohou být závažnější.

Muži zase trpí zvětšenou prostatou, záněty nebo až rakovinou prostaty. Tyto zdravotní komplikace se mohou projevovat právě i častějším močením.

V článku jsem sepsala nejčastější příčiny častého močení u žen, dále vysvětlila, jak lze problém zmírnit a kdy bude nejlepší zajít za lékařem a tedy urologem. Urolog je specialistou na onemocnění vylučovacího systému. Proto nemá příliš smysl jít za gynekologem, který řeší rozmnožovací ústrojí. Pokud netušíte, ke kterému lékaři se vydat, nasměrovat vás pomůže i praktický lékař. 

časté močení u žen

 

Jak často bych normálně měla močit a kdy už je močení příliš časté?

Časté močení (lékařsky polyurie) znamená, že postižená potřebuje močit výrazně častěji než v jiný běžný den.

  • Za normální frekvenci pro zdravou a netěhotnou ženu považujte močení 6 až 8x za 24 hodin.
  • Pokud je to více a častěji, ženu lze prohlásit, že močí příliš často a abnormálně. Doporučuji vám zaznačit si močení, abyste mohla lékaři sdělit reálná čísla.

Časté močení se u žen může stejně jako u mužů objevit i náhle, přičemž hned nemusí prokazovat nějaký zdravotní problém. Vždy si ale sledujte, zda se časté močení neobjevilo společně s dalšími negativními příznaky jako pálení a bolest nebo horečka a pocity podobné nachlazení, bolestivé močení, zakalená moč, stopy krve v moči (hematurie), zapáchající moč nebo neobvyklé vaginální výtoky.

Pochopení konkrétní příčiny častého močení je nezbytné pro dosažení úlevy a vyléčení nemoci, která močení vyvolává. Typické příčiny jmenuji níže v článku.

 

Časté močení během noci (nykturie)

Zmíním i druhou poruchu spojenou s častým močením a tím je nykturie, a tedy časté noční močení. Nykturii u vás může lékař vyhlásit, pokud se kvůli močení probouzíte pravidelně více než jednou za noc. Nykturie se může objevit společně s častým močením během dne, ale i bez něj a postiženou trápit výhradně v noci.

Příčinou nykturie mohou být různé a z rozličných spekter zdravotních komplikací. Obstrukční spánková apnoe, hyperaktivní močový měchýř, užívání diuretik nebo jiných léků s močopudnými účinky. I přesto, že starší lidé potřebují na malou častěji a to i během noci, i u nich by nykturii měl vyšetřit urolog.

Nykturie narušuje kvalitu a průběh spánku. Kvůli tomu vede k únavě, nevyspanosti a s nimi spojené nervozitě, poklesu pracovního výkonu a negativním náladám.

Časté noční močení je zvlášť nebezpečné pro seniory, kteří musí na záchod za tmy a tím roste riziko pádů ze schodů nebo naražených končetin. Podobné riziko hrozí i postiženým dětem a dospělým, protože v noci a rozespaní si nikdo až takový pozor zpravidla nedáváme. Nykturie může poukazovat na jiný zdravotní problém, takže i tato porucha je hodna urologického vyšetření.

MĚJTE PŘEHLED: Časté noční močení (nykturie): Co nedělat před spaním a jak zas rychle usnout, pokud vás močení vzbudí?

časté noční močení

 

Jaký je rozdíl mezi častým močením u žen a ženskou močovou inkontinencí?

  • Časté močení je močení nad rámec zdravé a normální míry.
  • Inkontinence je samovolný únik moči. Moč může unikat výrazně často, v principu jde ale o jinou komplikaci, než je časté močení

Tyto dva problémy si postižené často zaměňují jeden za druhý, nejde ale o to samé. Nicméně pro vás může být močová inkontinence stejně nepříjemná jako časté močení. Obojí vás totiž zažene do nepříjemných situací, kdy se objeví zcela nevhodně a nečekaně, případně způsobí nějaké trapné okamžiky na veřejnosti. S podezřením na inkontinenci rovněž navštivte ambulanci urologa.

MĚJTE PŘEHLED: Inkontinence moči a stolice: Hlavní příčiny, projevy a nejrychlejší léčba. Nenechte si snižovat kvalitu života.

inkontinence moči a stolice

 

Časté močení u žen a typické příčiny

Většina příčin je stejná, jako příčiny mužského častého močení. Tehdy jde převážně o aktuální zdravotní stav, návyky nebo některé životní okolnosti.

Ženská vylučovací soustava je ale složitější, takže některé z příčin jsou platné pouze pro ženy. Ideálně se snažte vyhýbat všem rizikovým faktorům. Případné nemoci, o kterých víte, řešte přesně dle doporučení lékaře. Významnou příčinou je také těhotenství.

 

Diabetes (cukrovka)

Časté močení u žen je jedním z nejčastějších příznaků cukrovky 1. i 2. typu. Tehdy tělo nedovede regulovat hladinu krevního cukru. Kvůli poruše se hladina cukru v krvi zvyšuje a tělo se jej snaží co nejrychleji vyplavit.

Proto má postižená mnohem častější potřebu močit. U postižené se jako další typicky objevuje silná únava, žízeň a dehydratace, sucho v ústech nebo mravenčení v rukou a nohou. Na odběr krve zajděte za praktickým lékařem, případně se objednejte k diabetologovi.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Jak rychle snížit hladinu krevního cukru poradí stránka Blendea.cz.

jak snížit cukr v krvi co nejrychleji?

 

Vypila jste až příliš tekutin

Čím více toho vypijeme, tím více toho vymočíme, zároveň budeme močit častěji. Zvlášť v zimních měsících upozorňuji na různé močopudné (diuretické) čaje. Možná jste si jenom nevšimla, že má váš čaj či jiný nápoj močopudný účinek.  Patří sem i klasický zelený čaj, dále pak čaje z kopřivy, pampelišky, brusinek, kořenu petržele, jetele nebo šípků.

Vylučování moči zvyšuje i kofein a alkohol. Pokud příliš často močíte a kvůli močení se budíte i v noci, snižte množství diuretických nápojů a před spaním aspoň 3 hodiny nic nepijte.

 

Pila jste kofeinové nebo alkoholické nápoje

Vylučování moči zvyšuje i kofein a alkohol. Kávu určitě nepijte před spaním, stejně tak ani žádné energetické drinky a podobné nezdravé nápoje. Obsahují i umělá sladidla, které mohou přispívat častějšímu močení. Zdravé ani bezpečné není rovněž ani popíjení alkoholu.

Upozorňuji i před příliš kyselými nápoji, kam patří hlavně ovocné a zeleninové šťávy z citrusů, rajčat a podobně.

V neposlední řadě si zkontrolujte i léky na předpis nebo doplňky stravy, které možná užíváte. Typicky jde o léky pro kontrolu vysokého krevního tlaku. Případné močopudné účinky by měly uvádět na etiketě v sekci nežádoucích účinků.

 

Hyperaktivní močový měchýř

Hyperaktivní močový měchýř má jiné příčiny, než záněty močových cest. Porucha způsobuje, že postižená potřebuje močit výrazně častěji, než skutečně musí a kvůli tomu chodí tak často na záchod.

Hyperaktivní měchýř je častější u starších žen, přitom ale nejde o „typickou“ součást stárnutí. Příčin problému může být celá řada, někdy ale neexistuje žádná zjevná příčina a porucha je tehdy idiopatická (bez známé příčiny).

Když se zdravý močový měchýř naplní, vyšle signál do mozku a ten ženě káže jít se vymočit. Až se žena dostane na toaletu, mozek spustí procesy, aby umožnil močení. Stáhne svaly močového měchýře, aby vytlačily moč ven. Pacientka s hyperaktivním močovým měchýřem má tuto komunikaci mezi mozkem a měchýřem nějakým způsobem přerušenou nebo poškozenou.

Svaly močového měchýře se tehdy mohou stahovat i samy od sebe a to aniž by byl močový měchýř reálně plný. Postižené se tak dá močit pořád a velmi často močení nedovede vůbec ovládat. Jde již o závažnější stav, který si vyžádá co nejrychlejší urologické vyšetření.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Hyperaktivní močový měchýř: Psychika, léky, cviky, bylinky a babské rady.

hyperaktivní močový měchýř

 

Infekce a zánět močových cest

Podle lékařů si zánětem močových cest projde každá žena aspoň jednou za život. Standardně se ale záněty objevují i mnohem častěji.

Zánět močových cest vznikne, když bakterie infikuje některou část močového systému, a tedy močový měchýř, ledviny nebo močovou trubici. Bakterie se může šířit i při pohlavním styku, takže doporučuji chránit se aspoň kondomem, a pokud je partner nachlazený, do sexu se pouštět až se uzdraví.

Zánět v močových cestách se kromě častého močení projevuje pálením a bolestí při močení, horečkou, tmavější barvou moči a silnějším zápachem. Jedno vymočení obvykle nestačí a i po vymočení můžete pociťovat, že tam ještě něco málo zůstalo a močení nebylo úplné. Pokud se infekce se zánětem rozšíří, postižená může pociťovat nepohodlí až bolest v okolí pánve i zad.

 

Intersticální cysticida

Intersticální cysticida je podráždění nebo poškození nervů v močovém měchýři a kolem něj. Přesná příčina bohužel nebývá známá a stav postihuje častěji ženy. Příznaky se mohou různě objevovat a zase ztrácet, zároveň se u každé postižené liší jejich intenzita. Časté močení a nepříjemný tlak v podbřišku jsou nejčastějšími příznaky.

S intersticální cysticidou budete pravděpodobně močit pouze malá množství moči, zároveň budete mít pocit nedokonalého vymočení a bude vás trápit časté, možná až soustavné nutkání na močení. Přidat se může bolest a tlak v pánevní oblasti. Navštivte urologa, aby se onemocnění nezhoršovalo a dočkala jste se rychlé pomoci.

 

Kameny v močovém měchýři

Kameny se mohou tvořit v močovém měchýři kvůli zvýšenému množství minerálů v moči. Tyto látky se shlukují a postupně z nich rostou drobné, ale výrazně ostré kamínky. Nemluvím zde o ledvinových kamenech, ale o kamíncích přímo v močovém měchýři. Problém trápí častěji muže, ale trápí i některé ženy.

Kameny se kromě častého močení projevují velmi ostrou až nesnesitelnou bolestí během močení i kdykoliv mimo něj. Ne každý kamínek lze rozbít zářením nebo rozpustit. Tehdy musí lékař přistoupit k chirurgickému zákroku. Jaká bude léčba konkrétně u vás určí až lékař podle rozsahu a závažnosti kamínků.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Ledvinové kameny: Bolestivé shluky minerálů a solí v ledvinách nebo jinde v močové soustavě.

ledvinové kameny, konkrementy

 

Slabé svaly pánevního dna

Svaly pánevního dna drží orgány včetně močového měchýře na svém místě. Když svaly kvůli nečinnosti a sedavému způsobu života ochabnou, orgány se mohou posunout ze svého místa a přispívat tak častému močení.

Kromě vyhýbání se sportu oslabí svaly pánevního dna těhotenství a porod. Tehdy se svaly značně napnou a začnou ztrácet na síle a pružnosti. Svaly typicky slábnou i tím, jak žena stárne.

Věc konzultujte s gynekologem nebo aspoň praktickým lékařem. Pomohu vám porozumět příznakům a doporučí ideální léčbu.

Video (YouTube, anglicky): 8minutové cvičení pro posílení svalů pánevního dna

 

Snížená hladina estrogenu a výslední hormonální nerovnováha

Estrogen je velmi důležitý ženský pohlavní hormon. Jednou z jeho mnoha úkolů je držet svaly močového měchýře pevné a pružné. Pokud je estrogen nízký, můžete pociťovat častější a naléhavější nutkání na močení. Velmi často se tak děje po nástupu menopauzy, protože právě ta snižuje hladinu estrogenu u všech žen bez výjimky. Časté močení se bude pravděpodobně objevovat i v noci.

Častější močení tedy můžete považovat za příznak menopauzy, pokud je vám přes 50 let. Osobitou situací je předčasná menopauza, která se může v určitých situacích objevit už ve věku 30 nebo dokonce méně let.

Pokud jste ještě nedosáhla věk 50 let, vhodnou léčbou pro vás může být hormonální substituční terapie, kdy se scházející hormon do těla doplňuje formou léků, náplastí nebo injekcí. O všem bude dále rozhodovat lékař (endokrinolog). Pokud jste již dosáhla menopauzální věk, lékař doporučí jinou léčebnou metodu.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Předčasná menopauza: Proč přichází ve 45 letech nebo i dříve?

předčasná menopauza

 

Stres a duševní nepohoda

S příliš častým močením se možná potkáváte, protože jste pod soustavným stresem, úzkostí, jste často nervózní, máte depresi nebo si zažíváte jakékoliv jiné duševní nepohodlí.

Zde ani lékaři netuší, proč přesně vedou tyto komplikace k častému močení. Předpokládají ale, že jde o klasickou reakci těla „boj nebo útěk„. Tělo se podvědomě snaží zbavit zátěže i v podobě moči nebo stolice, abyste v případné konfrontaci mohla rychleji utíkat nebo se efektivněji bránit.

Zde mohu doporučit pouze naučit se zvládat své negativní emoce pomocí relaxace, meditace a jógy, nebo případně požádat praktického lékaře o doporučení k psychologovi. Časté močení je zde asi ta nejméně důležitá komplikace. Neřešené duševní problémy mohou přerůst do mnohých dalších duševních i fyzických onemocnění.

 

Těhotenství

Těhotné ženy potřebují močit častěji. Časté močení také patří mezi úplně první příznaky raného těhotenství. Není se čemu divit, jelikož se děloha rozšiřuje a vyvíjí větší tlak na okolní orgány včetně močového měchýře. Když děloha soustavně tlačí na měchýř, zmenšuje jeho kapacitu a močení tak logicky musí být častější.

Těhotné ženy mohu uklidnit, protože častější močení je zcela přirozené. Pokud se u vás neobjevily žádné jiné nepříjemné příznaky, k lékaři ani nepotřebujete. Samozřejmě ale vždy pečlivě dodržujte prenatální péči a pravidelné prohlídky. Močení se vrátí do normálních mezí brzy a to již do několika týdnů po porodu.

 

Vaginitida

Vaginitida označuje zánět vaginy kvůli infekci nebo jiným faktorům jako alergie, mechanické dráždění poševní sliznice erotickou hračkou, tamponem nebo kvůli poklesu hormonu estrogenu, čímž vzniká hormonální nerovnováha.

Pochva se kvůli vaginitidě zanítí a začne nepříjemně pálit nebo bolet. Ve většině případů je viníkem některý druh infekce a ten je rovněž příčinou případných bílých nebo žlutých, hustých a po rybině zapáchajících výtoků. S těmito příznaky jděte k lékaři co nejrychleji, aby vám předepsal antibiotika.

 

Jak se mohu sama bránit před častým močením?

Na urologické vyšetření vám doporučuji jít, pokud jste si jistá, že močení není důsledkem přílišné hydratace ani diuretických nápojů, kofeinu, alkoholu nebo těhotenství.

Pokud vám časté močení omezuje kvalitu života, je ten správný čas zajít aspoň k praktickému lékaři, ideálně ale hned k urologovi nebo gynekologovi.

Než se ale vydáte k lékaři, vyzkoušejte těchto několik tipů, které můžete zařadit ihned a ještě předtím, než se vydáte k lékaři:

  • Nepijte žádné tekutiny aspoň 3 hodiny před spaním, ideálně i déle.
  • Omezte konzumaci alkoholických a kofeinových nápojů, stejně tak šťáv z kyselých druhů ovoce a zeleniny.
  • Cvičte cviky pro posílení svalů pánevního dna (tzv. Kegelovy cviky).
  • Stanovte si přesný čas a snažte se močit pouze tehdy. Můžete tak podpořit pevnost svalů zodpovědných za propouštění moči.

Lékař vám může předepsat i některé léky, takže vždy dodržujte předpis a dávkování. Léky mohou být zaměřeny i proti jiné zdravotní komplikaci, která s močením zdánlivě nijak nesouvisí.

Máte vlastní zkušenost s častým močením? Co u vás bylo příčinou a jak se vám povedlo intimní problém vyřešit?

Na vaše zkušenosti jsme spolu s ostatními čtenáři zvědaví v redakci Erekce.cz. Pište nám je do komentářů pod článkem. Děkuji vám za ně a přeji hlavně pevné zdraví bez častého močení 🙂

 

Další recenze produktů a články pro ženy

Venušiny kuličky – podrobný průvodce výběrem, nákupem a modely + 5 TIPŮ
Satisfyer - TOP 5 tichých a intenzivních masažerů klitorisu
Svorky na bradavky - řebříček TOP 5 pro ženy i muže. Skřípněte si bradavky a zažijte slastné stimuly
Menstruační kalíšek - levná, ekologická, bezpečná a čistá náhrada tamponů a vložek

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply