Barva moči: Jaká je zdravá a co když je žlutá, zelená, oranžová, hnědá atd.?

Barva moči je skvělým indikátorem celkového zdravotního stavu i aktuálních zdravotních komplikací. Moč má svou zdravou barvu. Zdravá a normální moč má čirou nebo jemně žlutou barvu. Jakékoliv jiné barvy na něco poukazují a v článku vysvětlím, které zabarvení je a které není bezpečné.

Jako první lze z barvy moči vyčíst, zda jste dostatečně hydratovaní nebo ne. Barvu nebo odstín může ovlivnit i skladba jídelníčku a pitného režimu. Dále moč zabarvují různé léky na předpis nebo doplňky stravy, takže pokud se vám barva moči změnila z ničeho nic, zamyslete se, co jste snědli nebo užili.

Doporučuji vám nelekat se předčasně, a pokud se zvláštní barva moči do 2 dnů sama neztratí, zajděte na urologické vyšetření. Naopak okamžitě byste měli jít na úrazovou ambulanci, pokud v moči zaznamenáte stopy krve nebo bude moč červená, narůžovělá nebo bordová až černá. To je důkazem krvácení do moči (lékařsky hematurie), která již mívá závažnější příčinu.

Podle barvy moči zjistíte přibližnou příčinu. Základní vyšetření vám poskytne urolog, který vás může následně doporučit k dalšímu vhodnému specialistovi.

barva moči

 

Jakou barvu má zdravá moč?

Zdravá moč je při dostatečné hydrataci lehce nažloutlá, případně úplně čirá jako čistá voda. Žluté zabarvení dodává moči chemická sloučenina urochrom (také urobilin).

Čím více pijete, tím průzračnější moč bude. Pokud byste nebyli správně hydratovaní, moč bude tmavnout a houstnout.

Extrémně dehydratovaný člověk může močit až tmavě hnědou moč. To ale neznamená, že se u vás rozvíjí nějaká infekce či zánět. Je to pouze důkazem, že byste se měli napít.

barva moči, infografika

Tabulka různých barev moči kvůli různým zdravotním stavům

 

Příčiny podezřele zabarvené moči

Lze tvrdit, že většina barevných změn moči není životu nebezpečná, vždy je ale velmi rozumné nechat si to potvrdit na urologii. I ze zdravě vypadající moči totiž může vyčíst problém, který je volným okem neviditelný a lékařská pomoc by se kvůli tomu zbytečně odkládala.

Zde je několik nejčastějších příčin barevných změn moči. Upozorňuji, že u každého člověka se mohou projevovat odlišně a odlišně také měnit barevný tón moči.

 

Oranžová moč

oranžová moč

 • Vitamíny a vitamínové doplňky stravy: Pokud užíváte doplňky stravy s vitamínem A nebo B12, moč se vám může zabarvovat do oranžova. Ojediněle to může způsobit i zelenina a ovoce plné vitamínů, takže pokud jste vegetarián nebo vegan, oranžová či žlutooranžová moč může odrážet váš zdravý jídelníček.
 • Některé léky: Léky proti zácpě, léky proti otokům a podráždění nebo některé onkologické léky. Žádné předepsané léky nikdy nevyřazujte pouze kvůli tomu, že vám zabarvily moč! Léčba je vždy nadřazená případným negativním účinkům, pokud nepřevažují ty pozitivní.
 • Zdravotní komplikace: Oranžová moč poukazuje na problémy se žlučovodem nebo játry. Přidat se může i světle zabarvená stolice. Oranžová je také typickým důsledkem dehydratace, takže se pořádně napijte.

 

Narůžovělá, růžová, načervenalá nebo červená moč

červená moč

Chci vás uklidnit, že růžová nebo červená moč není vždy signálem, že do moči krvácíte.

 • Sytě barevné potraviny: Čím výraznější červenou nebo oranžovou barvu potravina má, o to více přírodních barviv se může dostat do moči. Červenou řepu, lesní ovoce, mrkev a mnohé další z jídelníčku určitě nevyřazujte. Tato přirozená barviva jsou zdravá a má smysl udržet si je v každodenní stravě. Některé z těchto potravin dokonce zlepšují prokrvení organismu, co se projeví na tvrdší a pevnější erekci.
 • Některé léky: Léky proti bolestem, léky proti dýchacím problémům, léky proti zácpě a mnohé další mohou zabarvit moč do červena nebo růžova. Přečtěte si příbalový leták léků nebo doplňků, kde by měl být tento vedlejší účinek uvedený.
 • Krev: Zde již vzniká vysoké riziko. V moči se krev objevuje nejčastěji kvůli úrazům nebo nemocem prostaty (zvětšená prostata, zánět prostaty, rakovina prostaty), různé cysty v močovém ústrojí nebo ledvinové kameny. S krví v moči se mnohdy setkávají maratonci a běžci na dlouhé tratě nebo siloví sportovci. Krev v moči by vás měla okamžitě nasměrovat na urologii.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Krev ve spermatu (hematospermie): Časté příčiny a vysvětlení rizika.

krev ve spermatu, krev v ejakulátu, hematospermie

 

Tmavě hnědá až černá moč

 • Potraviny: Větší množství luštěnin, řepy, lesního ovoce, chřestu, rebarbory, aloe vera, mořských řas nebo borůvkové šťávy mohou moč zabarvit až do barvy Coca coly.
 • Léky: Proti nachlazení, malárii (antimalarika), léky proti zácpě, léky pro uvolnění svalů, léky proti záchvatům a léky pro snížení hladiny cholesterolu (statiny).
 • Zdravotní komplikace: Poruchy jater, ledvin nebo močových cest, nemoc porfyrie mohou zbarvit moč od tmavě hnědé až po černou. Rizikové je také vnitřní krvácení. Obecně platí, že čím tmavější je moč, tím starší je případná vnitřní rána.
 • Nadměrné cvičení a tělesná zátěž: Nadměrná fyzická zátěž může vnitřně zraňovat svaly nebo dokonce poškodit ledviny. Tyto komplikace se projevují v barvě moči blízké černému čaji nebo Kofole.

 

Modrá nebo zelená moč

 • Potravinářská barviva: Zvlášť různé sladkosti jsou bohatě nabarveny syntetickými barvivy, které se mohou dostat do moči. Zelenou či modrou moč si můžete všimnout i u svých dětí, takže je těmito chemickými koktejly určitě nekrmte. Jsou nezdravé. Zelená a modrá barva se u vás může objevit i pokud jste absolvovali nějaké vyšetření močového měchýře nebo ledvin, kdy vám lékař podal kontrastní roztok. Ten není zdraví nebezpečný.
 • Léky: Antidepresiva, léky na žaludeční vředy a proti kyselému refluxu, léky na odvodnění organismu, léky proti nespavosti nebo proti artritidě.
 • Zdravotní komplikace: Infekce močových cest kvůli některé konkrétní bakterii, nadměrná hladina vápníku v krvi (hyperkalcémie).

 

Zakalená a kalná moč

Nejčastěji jde o příznak infekcí močových cest a ledvinových kamenů. V moči se rovněž může objevit zvýšená koncentrace bílkovin (proteinurie), přičemž prokazuje problémy s ledvinami.

MĚJTE PŘEHLED: Kalná moč: Příčiny a konkrétní důvody u mužů a u žen.

kalná moč

 

Rizikové faktory barevných změn moči

Většina barevných změn je důsledkem konzumace některé sytě barevné potraviny nebo nápoje, případně léků na předpis nebo doplňků stravy. Tehdy je barevná změna normální a neohrozí vás na zdraví.

Kromě jídelníčku a léků může mít na barvu moči vliv také:

 • Vyšší věk: S věkem roste riziko různých onkologických onemocnění, typicky nádory močového měchýře, ledvin nebo prostaty. Muži nad 50 let v Česku často trpí nezhoubně zvětšenou prostatou (benigní hyperplazie prostaty). Tyto nemoci mohou také za přítomnost krve v moči.
 • Rodinná zdravotní anamnéza: Nemoci ledvin, ledvinové kameny a další onemocnění můžete zdědit po někom z rodiny. Pokud máte podezření, ptejte se členů rodiny, zda si někdy nevšimli zvláštní změny zabarvení moči.
 • Náročná cvičení: Vrcholoví sportovci i hodně aktivní amatéři se mohou setkat s krví v moči, resp. s růžovou, červenou, tmavě hnědou nebo černou barvou. S nálezem jděte vždy na urologii.

 

Jak podle barvy moči poznám, zda jsem dostatečně hydratovaný?

 • Dostatečná hydratace: Světlá a čirá moč většího objemu bez zápachu.
 • Mírná dehydratace: Jemně tmavěji žlutá nebo tmavě žlutá moč.
 • Dehydratace: Tmavě žlutá, sytě žlutá až světlehnědá moč.
 • Extrémní dehydratace: Tmavě oranžová až hnědá, hustá a výrazně zapáchající moč. Zvlášť naše mužské čtenáře upozorňuji, že dehydratace může způsobit problémy s erekcí.

 

Barva moči v těhotenství

Normální těhotenství barvu moči nijak zásadně nemění. Pokud ale jste těhotná, pravděpodobně budete močit mnohem častěji. Dítě v děloze roste a ta pak tlačí na močový měchýř. Kvůli tomu můžete močit velmi často, ale pouze malá množství moči.

Budoucí maminky upozorňuji, že tlak dělohy může způsobit i močovou inkontinenci, a tedy samovolný únik malého množství moči. Kvůli nevolnosti a častému zvracení můžete být dehydratovaná, takže pijte co nejvíce vody.

 

Kdy mám s podezřele zabarvenou močí zajít za urologem?

Odborníkem přes moč a močové ústrojí je urolog. Na urologii vás doporučí váš praktický lékař. Urologa ve svém okolí si můžete vyhledat přes stránku ZnámýLékař.cz a ihned se k němu i objednat přes proklik pod tímto odkazem.

Pokud v moči nebude přímo krev, počkejte 2 dny, zda se barva nevrátí do normálu. Pokud se nic nezmění, je ideální čas zajít na vyšetření.

 • Krev v moči je běžná při infekcích močových cest nebo při kamenech v ledvinách nebo močovém měchýři. Krev může prokazovat také nějaký úraz v močové nebo reprodukční soustavě. Přítomna může být i bolest. Pokud krvácíte do moči zcela bez bolestí, zpozorněte. Na vině může být až rakovina.
 • Velmi tmavá až oranžová moč může poukazovat na problémy s játry. Pokud se přidá nažloutlá pokožka, oči a bledá stolice, je vhodné zajít za hepatologem, což je odborník přes zdraví jater.

 

Barva moči a často kladené otázky FAQ

Jaká je zdravá a normální barva moči?
Barva zdravé moči je čirá nebo světle žlutá.

Zdravá moč může mít i jiné barvy, třeba růžovou, červenou, zelenou nebo modrou v důsledku konzumace určitých potravin, léků či doplňků stravy.

Proč je normální moč čirá?
Průzračná a bezbarvá moč signalizuje, že pijete dostatek vody a v moči není rizikově zvýšená přítomnost bakterií.
Proč je vlastně moč žlutá?
Žlutou barvu moči dodává sloučenina urochrom. Látku z krve odfiltrují ledviny a jako odpadní produkt ji uvolní do moči, aby se dostala pryč z těla.

Čím více tekutin vypijete, tím světlejší moč bude. Čím tmavější je moč, tím pravděpodobnější je dehydratace. Napijte se.

Jaká je nezdravá a abnormální barva moči?
Pokud pijete dostatek vody, ale moč je i přesto kalná, tmavě žlutá, hnědá, červená nebo černá, může se již jednat o zdravotní komplikaci. Je vhodné zajít na urologické vyšetření.
Je normální žlutá moč po vitamínu B?
Ano, po vitamínu B v potravinách nebo doplňcích stravy může být moč zářivě, neonově nebo citronově žlutá.
Jakou barvu má moč kvůli nadměrné konzumaci alkoholu?
Přesycení alkoholem naznačuje tmavě hnědá moč nebo až cocacolově tmavá černá moč. Taková moč nepříjemně zapáchá a může mírně pěnit.
Kdy se mám kvůli jiné barvě moči obávat?
Zpozorněte při jakékoliv změně barvy moči, která se do 2 dnů sama neztratí. Pokud se nevrátí do normálu nebo se přidá bolest, pálení při močení nebo problémy vymočit se, je vhodné jít za urologem.
Jakou barvu má moč při selhání ledvin?
Kvůli poruše ledvin může být moč červená, fialová nebo hnědá. Barevné změny jsou důsledkem abnormálního obsahu cukru, bílkovin, červených nebo bílých krvinek v moči.
Jaká je barva moči při infekci močových cest?
Infekce močových cest může zabarvit moč do zelena, červena nebo hněda. Moč může být zároveň zakalená a výrazně páchnoucí.
Jak se projevuje bílkovina v moči?
Moč s vysokým obsahem bílkovin je kalná, bělavá a může pěnit a bublinkovat.
Proč je moje moč černá?
Černá moč může být důkazem zvýšeného množství odpadních látek. Stává se tak kvůli onemocnění jater a v moči tak může být přítomna žluč. Na místě je urologické vyšetření, protože černá moč není vůbec normální.
Jakou barvu moči mají diabetici?
Diabetes (cukrovka) může moč zakalit. Nemusí měnit barvu, ale bude více zakalená a připojit se může i sladký nebo ovocný zápach.

Máte vlastní zkušenost s abnormální barvou moči? Co u vás bylo příčinou, jak jste se léčili a jak se cítíte dnes?

Na vaše postřehy jsme zvědaví v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Děkujeme 🙂

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply