Kalná moč: Příčiny a konkrétní důvody u mužů a u žen

Kalná moč může mít různé příčiny od „nevinných“ změn stravování a pitného režimu až po závažné komplikace, které se neobejdou bez pomoci lékaře (zdraví a nemoci močové soustavy řeší urolog).

Typickými příčinami zvláštně zakalené moči jsou infekce v močových cestách, ledvinové kameny, cukrovka nebo pohlavně přenosné nemoci.

Kalná moč může zároveň obsahovat podíl bílkovin ze stravy, hnisu z infekcí, jiných chemikálií nebo minerálů. Hromadění minerálů způsobuje vznik ledvinových močových kamenů.

Možná vás pro opis napadají výrazy jako mléčná nebo pěnivá moč, které taktéž spadají pod definici kalné moči.

V článku se podíváme na typické příčiny kalné moči a na možnosti nápravy. Hned na začátek vás vyzvu, že pokud se k zakalené moči přidají i stopy krve v moči (lékařsky hematurie), silné bolesti a příznaky podobné nachlazení, měli byste do urologické nebo i úrazové pohotovostní ambulance vyrazit hned. Může jít o život ohrožující stav.

kalná moč

JAKOU BARVU MÁ ZDRAVÁ MOČ? Moč zdravého člověka by měla být čirá a bezbarvá, případně nažloutlá či světle žlutá bez výrazného zápachu.

 

Kalná moč z jídla a pití

Skladbu jídelníčku a pitného režimu zmiňuji jako první, protože moč téměř okamžitě odzrcadluje to, co jíme a pijeme.

Zakalení moči si mohou všimnout lidé, kteří pijí hodně mléka nebo jedí větší množství mléčných výrobků. Viníkem může být i zvýšená konzumace masa a masných výrobků. Tyto nápoje a potraviny obsahují zvýšený obsah fosforu. Moč se zakaluje i lidem, kteří užívají doplňky stravy s vitamínem D.

Zakalená moč může být i důsledkem zvýšené konzumace zeleniny a ovoce, takže upozornění platí i pro vegetariány a vegany. Tato strava zvyšuje zásaditost moči, která je tak náchylnější na zakalení.

Pokud si všimnete kalné moči, zamyslete se nejdříve, co přesně jste snědli a vypili. Podle toho zvažte, zda může být kalná moč důsledkem stravy nebo může jít o jinou závažnější příčinu.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Barva moči: Jaká je zdravá a co když je žlutá, zelená, oranžová, hnědá atd.?

barva moči

 

Kalná moč jako důkaz „obyčejné“ dehydratace

Dehydratace ohrožuje hlavně děti a seniory. Nemluvně si o sklenici vody samo neřekne. Starší lidé naopak mnohdy nepociťují žízeň kvůli fyziologickým změnám, které jim v žíznivých pocitech mohou bránit. Dehydratace se projevuje tmavou a hustější močí, která může působit zakaleně.

Ať už dostatečně nepijete z jakéhokoliv důvodu, snažte se za den vypít aspoň 2 litry vody, ale klidně i více. Pitný režim zvyšte, pokud je právě teplé počasí nebo si v bytě rádi zatopíte, pokud namáhavě pracujete nebo pokud jste měli průjem nebo zvýšenou teplotu.

Dehydratace se kromě tmavé a kalné moči projevuje také:

  • sníženou potřebou močit,
  • únavou a malátností,
  • silnými pocity žízně,
  • podrážděností, zmatkem a problémy se soustředěním,
  • závratěmi a motáním hlavy.

Okamžitou lékařskou pomoc vyhledejte, pokud kromě kalné moči zpozorujete velmi tmavou až krvavou stolici, průjem a zvracení.

Náhodnou a nepravidelnou dehydrataci zvládnete díky zvýšení pitného režimu. Závažné a kritické případy dehydratace si již vyžádají podání intravenózní tekutiny, kterou lékař zavede do žíly.

 

Kalná moč a problematická prostata u muže

Prostatu často napadají infekce a ty vedou k zánětům (zánět prostaty lékařsky – prostatitida). Zánět do moči uvolňuje bílé krvinky, hnis nebo výtoky, které ji zakalují.

Zanícená prostata se může dále projevovat:

Pokud si těchto příznaků všimnete a neztratí se samy do 2 dnů, zajděte na urologii. Lékař provede vyšetření prostaty a odebere vzorek kalné moči a krve.

TIP PRO PÁNY:

Přírodní kapsle Proerecta PROSTATE díky obsažené Kopřivě dvoudomé, Slivoni africké a Serenoe plazivé udržují optimální zdraví prostaty a močových cest. Užívejte denně 1 kapsli a udržte si zdraví celé močové soustavy.

Proerecta PROSTATE tobolky

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí PROSTATE. Případnou objednávku vám e-shop doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s cílenou ochranou a podporou zdraví močové soustavy.

 

Kalná moč a vaginitida u ženy

Vaginitida je vaginální infekce způsobená kvasinkovou infekcí, trichomoniázou, bakteriální vaginózou nebo jinými intimními komplikacemi. Ty mohou za kalnou moč.

I při vaginitidě jsou to opět bílé krvinky nebo výtoky, které mohou moč zakalit.

Mezi další typické příznaky vaginitidy patří:

  • bolestivé močení,
  • neobvyklé vaginální krvácení,
  • podráždění vagíny a blízkého okolí,
  • nadměrný vaginální výtok,
  • změny zápachu, barvy nebo konzistence vaginálních výtoků.

Gynekolog provede vyšetření pánve, odebere vzorek vaginálního výtoku a změřit může vaginální pH. Konkrétní léčbu lékař nastaví podle příčiny vaginitidy. Nesnažte se proto léčit sama a nechte si odborně poradit.

 

Cukrovka I. a II. typu

Diabetici mívají kalnou moč hned z několika důvodů. Ledviny musí zpracovat a odbourat přebytečný cukr z moči, co může vést k dehydrataci. Již víme, že dehydratace je častou příčinou zakalení moči.

Pokud cukrovka poškodí ledviny, může jim tak bránit ve správném filtrování moči a ta se opět zakalí.

Kromě kalné moči si diabetici typicky všímají i:

Průměrně 1 ze 4 diabetiků má i nějaké onemocnění ledvin. Proto diabetologové provádějí časté testy moči, aby posoudili přítomnost albuminu, což je protein, který se do moči dostává typicky při nějakém poškození ledvin.

 

Mužskou i ženskou moč zakalí infekce močových cest

Součástí infekcí močových cest může být hnis a různé druhy výtoků, které mohou moč zakalit. Infekce postihují muže i ženy, přičemž u žen jsou zpravidla častější kvůli kratší močové trubici. Ta umožňuje snadnější přístup mikroorganismů do močové soustavy. Zároveň výraznější hormonální změny u žen hrají roli ve zvýšené náchylnosti k infekcím močových cest.

Organismus během infekce uvolňuje více bílých krvinek, které mají za úkol bojovat s infekcí. Kvůli tomu může být moč kalná a mléčná.

Infekce močových cest je stav, kdy je napadnou bakterie a cestují nahoru až do močového měchýře. Riziko je vyšší u žen kvůli kratší močové trubici.

Infekce močových cest se může dále projevovat:

Většina infekcí močových cest se léčí podáváním antibiotik. Ty vám ale musí předepsat lékař přesně podle vašeho zdravotního stavu. Antibiotika ani jiné léky neshánějte bez předpisu. Pokud orální tablety nezaberou, silnější antibiotika může lékař podávat i nitrožilně.

 

I sexuálně přenosné infekce mohou za kalnou moč

Sexuálně přenosné nemoci v těle vyvolají zánět, který opět vyvolá nadbytek bílých krvinek, které proti němu mají bojovat. Bílé krvinky zakalí moč. Pro Čechy je poměrně typická kapavka nebo chlamydie.

Infekce zároveň podpoří tvorbu vaginálních výtoků, které mohou unikat při močení a moč tak ještě více zakalit.

Sexuálně přenosnou infekci bez vyšetření zřejmě nepoznáte, ale všimnout si můžete i těchto příznaků:

  • příliš časté močení,
  • bolest a pálení při močení,
  • svědění a zarudnutí okolí genitálu,
  • nezvyklé výtoky z penisu nebo vagíny,
  • vředy, puchýřky, tečky, bradavice a další podivné výrůstky na genitáliích,
  • nezvyklý vaginální zápach,
  • bolesti až křeče břicha.

Je možné být nakažený i bez těchto příznaků. Pokud se domníváte, že můžete být nakažení pohlavní nemocí, doporučuji vám navštívit venerologickou ambulanci nebo aspoň praktického lékaře. Venerolog je specialista na výzkum, prevenci, diagnostiku a léčbu sexuálně přenosných infekcí.

 

Ledvinové kameny

Ledvinové nebo-li močové kameny ohrožují muže i ženy. Příčinou je nadměrné uvolňování různých minerálů do moči. Kalná moč se může objevit dlouze předtím, než kameny narostou až natolik, že vás začnou bolet a způsobovat problémy a bolest při močení.

Ledvinové kameny nemusí způsobovat komplikace pokaždé, vždy ale záleží na jejich velikosti a konkrétním složení. Někdy se samy rozpustí a tělo opustí v moči. Pokud se to nepovede, lékař je musí rozbít léky, ultrazvukem nebo je vyjmout operativně.

Ledvinové kameny se mohu dále projevovat:

  • silnou a ostrou bolestí v bocích nebo zádech,
  • výraznou bolestí při močení,
  • pocity pálení při močení,
  • horečkou a zimnicí,
  • přítomností krve v moči (odborně hematurie),
  • zvláštně zapáchající močí.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Ledvinové kameny: Bolestivé shluky minerálů a solí v ledvinách nebo jinde v močové soustavě.

ledvinové kameny, konkrementy

 

Kalná moč v těhotenství

Během těhotenství žena močí obvykle častěji. Díky tomu si těhotná všimne zakalené moči rychleji, ale o to více ji může znejistit.

Kalná moč se může v těhotenství objevit kvůli:

  • vaginálním výtokům,
  • dehydrataci,
  • infekcím,
  • rizikově zvýšenému krevnímu tlaku (lékařsky preeklampsie).

Pokud si v těhotenství všimnete opakující se kalnou moč nebo jiné barevné změny, navíc se přidají bolesti hlavy, problémy se zrakem, bolesti břicha a otoky, co nejrychleji navštivte lékaře.

MĚJTE PŘEHLED: Preeklampsie: Když vysoký krevní tlak u těhotné ohrožuje matku i dítě.

preeklampsie

 

Jak se zbavit kalné moči?

Uvedené příčiny mohou i za kalnou moči u dětí. I pro ně proto platí stejné zásady jako pro dospěláky.

Pokud máte pouze kalnou moč, ale žádné jiné závažnější příznaky, pijte hodně čisté vody, jezte zeleninu a ovoce bohaté na vitamín C, mějte pestrý a vyvážený jídelníček a pokud trpíte nějakou infekcí, užívejte předepsaná antibiotika.

Pokud se ale u vás objeví bolesti, jiné nepříjemné příznaky nebo dokonce krev v moči, jděte na urologii, gynekologii nebo aspoň za praktickým lékařem.

MĚJTE PŘEHLED: Které nemoci léčí urolog, s čím pomůže a jak vás bude vyšetřovat? Bude i „prst v zadku“?

které nemoci léčí urolog?

 

Kalná moč a často kladené otázky FAQ

Co způsobuje kalnou moč?
Mezi časté příčiny kalné moči patří dehydratace, infekce močových cest, pohlavně přenosné nemoci, cukrovka, ledvinové kameny a záněty prostaty nebo vagíny.
Které potraviny nebo nápoje mohou moč zakalit?
Moč může být kalná po mléku a mléčných výrobcích, mase, po mořských plodech, po příliš sladkých nebo slaných potravinách a nápojích, po alkoholu, kávě nebo čaji.
Může být moč kalná i bez infekce?
Ano, infekce není jedinou příčinou kalné moči. Jelikož je ale pro laika obtížné zjistit, co zakaluje moč právě jemu, je vždy vhodné zajít na urologii nebo gynekologii v případě žen.
Co způsobuje kalnou moč u žen?
U žen se může jednat typicky o infekci močových cest a záněty vagíny.
Co způsobuje kalnou moč u mužů?
Kalná moč u mužů může signalizovat infekce a záněty prostaty.
Může vysoký příjem cukru způsobit kalnou moč?
Ano, příliš sladké potraviny a nápoje mohou v těle hromadit kyselinu močovou a to může vést k zakalení moči.
Potřebuji proti kalné moči antibiotika?
Pokud je příčinou zakalené moči přítomnost infekce, je vhodné nechat si předepsat antibiotika.
Může kalná moč neznamenat nic, takže se nemusím obávat?
Kalná moč může být v některých případech neškodná a sama se rychle ztratí.

Některé příčiny již ale jsou závažnější a vyžadují pozornost lékaře. Vždy doporučuji návštěvu lékaře.

Jak mohu vyčistit kalnou moč?
Pijte hodně vody a v případě infekcí si nechte od lékaře předepsat antibiotika. Závažnější příčiny si vyžádají své specifické metody léčby.

Máte vlastní zkušenost s kalnou močí? Co bylo příčinou a jak se vám povedlo problému zbavit?

Na vaše zkušenosti jsme zvědaví v redakci Erekce.cz i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Děkuji a přeji vám hlavně pevné zdraví bez kalné moči 🙂

 

Další problémy s močením, jejich prevence a nejrychlejší léčba

INKONTINENCE - SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI
ANURIE - ZÁSTAVA MOČENÍ
PÁLENÍ PŘI MOČENÍ
ČASTÉ MOČENÍ
ČASTÉ NOČNÍ MOČENÍ - NYKTURIE
NYKTURIE, POLAKISURIE A DYSURIE
HYPERAKTIVNÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
UROFLOWMETRIE

 

Leave a Reply