Neplodnost u žen – časté příčiny, možnosti léčby a šance mít vlastní děťátko

Neplodnost u žen je definována jako stav, když se žena snaží neúspěšně otěhotnět pomocí častého nechráněného sexuálního styku po dobu aspoň 1 roku.

„Vina“ ale není vždy na straně ženy. Statisticky může za problém s početím žena pouze v jedné třetině případů. Ve druhé třetině je to muž a muž se ženou společně v poslední třetině případů.

Existují různé zdravotní příčiny ženské neplodnosti a vyjmenujeme si je v článku. Neplodnost ale může být i „idiopatická“, co znamená, že nemá jasný důvod a její příčina je neznámá a nevysvětlitelná.

Pro lékaře je mnohdy obtížné přesně diagnostikovat příčinu neplodnosti. Zcela určitě se o to ale budou opakovaně pokoušet, protože vhodnou léčbu mohou nastavit pouze až poznají příčinu.

V článku se dovíte:

  • jak se neplodnost u žen projevuje,
  • jaké jsou nejčastější příčiny ženské neplodnosti,
  • které škodlivé vlivy plodnost zhoršují a omezují,
  • jak může žena chránit svou plodnost a celkové zdraví.

neplodnost u žen

SLOVNÍČEK: Neplodnost se označuje také jako sterilita nebo infertilita. Jde o neschopnost generativního rozmnožování organismu.

Opakem neplodnosti je plodnost nebo fertilita.

 

Příznaky neplodnosti u žen

Jediným příznakem je neschopnost otěhotnět déle než rok i přes pravidelný sex bez ochrany a antikoncepce. Jiné příznaky prakticky neexistují.

K ženské neplodnosti dochází, když žena nemá ovulaci. Děje se tak v případech příliš dlouhého (35 a více dnů) nebo příliš krátkého menstruačního cyklu (méně než 21 dnů). Ovulace je proces, kdy ve vaječníku dochází k uvolnění zdravého vajíčka. To pak čeká na spermii, která jej oplodní. K ovulaci dochází pouze jednou za menstruační cyklus a uvolní se pouze jedno vajíčko.

Cyklus trvá průměrně 28 dní a k ovulaci dochází 14. den. Plodné dny jsou mezi 11. až 15. dnem cyklu.

Upozorňujeme ale, že plodnost může být omezená a zhoršená i dočasně, takže se sexu určitě nevyhýbejte a snažte se pořád.

NA TEST PLODNOSTI určitě pošlete partnera do ambulance sexuologa. Mužská plodnost se vyšetřuje pomocí vyšetření spermiogram. Na spermiogram jsme poslali i redaktora. Partnera nechte přečíst, jak spermiogram probíhá a které parametry spermií sleduje.

 

Kdy s podezřením na neplodnost zajít za lékařem?

Ke gynekologovi zajděte kdykoliv budete mít obavy o svou plodnost. Není proč čekat. Lékař vám poskytne odpověď okamžitě.

Podle gynekologů je vhodné načasovat test plodnosti podle věku ženy:

  • Žena do 35 let by se měla pokoušet otěhotnět aspoň rok před testy, případně zahájením léčby.
  • Žena mezi 35 až 40 lety by se měla nechat otestovat po půl roce neúspěšné snahy.
  • Žena nad 40 let může jít na test ihned, stejně tak začít s léčbou.

Lékař může doporučit test plodnosti ihned, pokud se vy nebo váš partner potýkáte s neplodností dlouhodobě. Zároveň pokud máte problematickou, nepravidelnou nebo bolestivou menstruaci, trpíte záněty v pánevní oblasti, prodělala jste potrat nebo jste se léčila na rakovinu či endometriózu.

MĚJTE PŘEHLED: Endometrióza: Co když tkáň endometria roste jinde v těle?

endometrióza

 

Jak probíhá otěhotnění?

Otěhotnění je poměrně složitý proces, přičemž každý z jeho dějů musí probíhat správně. Žena otěhotní:

  • když jeden ze dvou vaječníků uvolní zralé vajíčko,
  • vajíčko se přesune do vejcovodu,
  • zdravé spermie překonají děložní čípek a přes dělohu se dostanou až k vejcovodu, kde se ta vítězná spojí s vajíčkem a oplodní ho,
  • oplodněné vajíčko se dále přesune do dělohy, přichytí se na její vnitřní stěnu, začne růst
  • a po 9 měsících se narodí děťátko.

Kvůli různým negativním vlivům se může tento složitý proces přerušit. Tehdy k těhotenství buď vůbec nedojde, nebo se přeruší v některé jeho fázi.

TIP PRO PODPORU PLODNOSTI:

Plodnost je z velké části závislá od optimální hormonální rovnováhy. Tu pomohou srovnat byliny (maca, ženšen a drmek), které účinně spojuje do kapslí česká značka Proerecta.

Kapsle WOMEN doporučujeme užívat 1 až 3 měsíce, ale díky navození hormonální rovnováhy je vysoká šance, že otěhotníte již do měsíce.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích WOMENu. Případnou objednávku obdržíte diskrétně do 48 hodin a ihned můžete začít s cílenou a bezpečnou podporou plodnosti.

 

Časté příčiny ženské neplodnosti

Zdravá žena je plodná až do nástupu menopauzy, kdy ztratí menstruaci. K menopauze dochází zhruba mezi 45 až 55 lety.

Během života se ale mohou vyskytnout různé zdravotní komplikace až nemoci, které dovedou plodnost zhoršovat a tlumit i ve velmi mladém věku. Zde jsou nejběžnější příčiny:

 

Endometrióza

Endometrióza je jedno z nejčastějších onemocnění u žen v reprodukčním věku. Buňky endometria a tedy sliznice děložní dutiny se tehdy nacházejí mimo dělohu, často ve vejcovodech, na vaječnících, v břišní dutině, ojediněle dokonce na plicích a obalových vrstvách mozku.

Jde tedy o nadměrný růst tkání, které mohou ucpat vejcovody. Zároveň chirurgické odstranění přebytečné tkáně může způsobit zjizvení, které vejcovody ucpává taktéž. Tkáň endometria nebo zjizvená tkáň ucpává vejcovody a brání spermiím proniknout k vajíčku.

Zároveň pokud se spermii povede vajíčko oplodnit, kvůli překážce se nedostane do dělohy.

 

Poruchy ovulace

Neplodné ženy zažívají ovulaci pouze ojediněle nebo vůbec. Poruchy ovulace způsobují výkyvy hladin reprodukčních hormonů a hormonální nerovnováha.

Roli hraje problém s vylučováním hormonů v mozkovém hypotalamu a hypofýze nebo problém s receptory ve vaječnících, které tyto hormony neregistrují. Tehdy „zmatený“ vaječník nereaguje na příkaz uvolnit vajíčko tak, aby jej spermie mohla oplodnit.

 

PCOS (syndrom polycystických vaječníků)

Syndrom je velmi častou příčinou ženské neplodnosti. Způsobuje hormonální nerovnováhu, která negativně ovlivňuje ovulační cyklus. Žena bez ovulace nemůže otěhotnět. Postižené ženy mají problém s růstem a uvolňováním vajíček z vaječníků. PCOS je naštěstí léčitelný problém.

PCOS ženy dále trápí vznikem obezity, nadměrným růstem nechtěného ochlupení na obličeji a těle (tzv. hirsutismus) nebo vznikem akné a kožních problémů.

ČTĚTE TAKÉ: O syndromu PCOS, projevech a léčbě píšeme podrobně v samostatném článku.

PCOS, syndrom polycystických ovarií (vaječníků)

 

Poruchy funkce hypotalamu

Hypotalamus je část mozku produkující specifické hormony. Pro pravidelnou ovulaci je důležitý luteinizační hormon (lutropin, LT) a folikuly stimulující hormon (folitropin, FSH).

Funkce hypotalamu může narušit silný fyzický nebo emoční stres, nízká tělesná váha nebo naopak obezita. Kromě problému otěhotnět mají postižené ženy také nepravidelnou nebo chybějící menstruaci.

 

Předčasné selhání vaječníků

Odborně primární ovariální insuficience, lidově předčasná menopauza. Poruchu nejčastěji vyvolává autoimunitní reakce organismu nebo předčasná ztráta vajíček v důsledku genetické vady nebo agresivnější léčby, třeba rakoviny.

Vaječníky přestanou produkovat vajíčka, takže spermie nemá co oplodnit. U žen mladších 40 let porucha výrazně snižuje produkci a hladinu hormonu estrogenu.

 

Zvýšená hladina hormonu prolaktinu

Prolaktin je pro otěhotnění velmi důležitý, musí ale být v optimální hladině (méně než 25 ng na ml krve). Prolaktin produkuje mozková hypofýza. Při poruše hyperprolaktinémii hormon zhoršuje produkci estrogenu.

Nedostatek estrogenu je jednou z příčin neplodnosti. Tento stav vyvolávají často různé léky na předpis.

 

Porucha vejcovodů

Během sportu a cvičení nebo i běžného pohybu či v sexuálních polohách nebo kvůli nemocem může dojít k poškození či ucpání vejcovodů. Poškození blokuje průchodnost vejcovodu a oplodněné vajíčko se přes něj nemůže dostat do dělohy, ve které by jinak rostlo.

Průchodnost vejcovodů ohrožuje nejčastěji:

  • zánět v oblasti pánve, infekce dělohy, infekce vejcovodů kvůli pohlavně přenosným chorobám (často kapavka, chlamydie)
  • úrazy nebo operace v pánevní oblasti, operace těhotenství mimo dělohy (tehdy se oplodněné vajíčko uchytí a začne růst jinde než v děloze, typicky ve vejcovodu)

 

Poruchy dělohy nebo děložního hrdla

Tyto příčiny mohou bránit uchycení vajíčka v děloze a zvýšit riziko potratu:

  • Nádory, polypy, výrůstky a nežádoucí útvary v děloze, které blokují vejcovody a brání uchycení vajíčka na stěně dělohy. Ženy mohou otěhotnět i s nádory na děloze, ale není to vždy jisté ani bezpečné.
  • Deformace a anatomické abnormality dělohy od narození nebo získané během života. Abnormální tvar může ženě bránit otěhotnět nebo dítě donosit.
  • Vrozené nebo úrazem způsobené zúžení děložního hrdla.
  • Snížená produkce děložního hlenu, přes který spermie putují do dělohy.

 

Problém s kvalitou a počtem vajíček

Žena se s finálním počtem vajíček již narodí. Zárodky budoucích vajíček s nazývají oocyty. Během raného těhotenství má ženský plod až 6 milionů vajíček, ale narodí se pouze s přibližně 1 milionem.

V čase puberty jich zůstane přibližně 300 000 a z nich se pouze 300 až 400 zúčastní ovulace během reprodukčního období života ženy. Tato zásoba se může celkem jednoduše vyčerpat ještě před nástupem menopauzy.

Ne všechna vajíčka jsou dostatečně kvalitní a mohou mít nesprávný počet chromozomů, kvůli čemu je spermie nemůže oplodnit. Tyto problémy mohou zasáhnout všechna vajíčka nebo jenom některá, ale riziko se zvyšuje přibývajícím věkem.

MĚJTE PŘHLED: Ovariální rezerva: Co ideálně dělat, pokud je snížená?

snížená ovariální rezerva

 

Příčiny neplodnosti a zhoršené plodnosti z hlediska životního stylu

Pokud odhlédneme od zmíněných poruch a nemocí, hlavní příčinou neplodnosti je nezdravá životospráva (a platí to i pro muže). Pokud se ke svému tělu nechováme správně a s úctou, nelze čekat, že bude fungovat bez problémů a rodit děti jedno za druhým.

 

Vyšší věk

Ženy nejsou plodné tak dlouho jako muži a ideální je pospíšit si s otěhotněním do cca. 30 let. Poté se zhoršuje kvalita vajíček a těhotenství se stává rizikovějším. Poslechněte si i podcast s embryoložkou Alicí Malenovskou. Odpovídá, do kolika let může žena bezpečně otěhotnět.

 

Kouření tabáku a jeho náhrad

Kouření značně poškozuje vejcovody, děložní čípek a celkové reprodukční zdraví. Navíc zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství a potratu. Kuřačky stárnou rychleji a předčasně, kvůli čemu rychleji stárnou i vaječníky a mohou předčasně vyčerpat vajíčka, kterých počet je pevně daný od narození (300 000 až 500 000 oocytů v období puberty). Snažte se přestat kouřit. Jak přestat ze dne na den radí portál Slimming.cz.

 

Pití alkoholu

Nadměrné nebo příliš časté pití snižuje plodnost. Upozorňuji před pitím alkoholu před a během těhotenství. Dítěti totiž hrozí tzv. fetální alkoholový syndrom, který na celý život ovlivní jeho fyzické i duševní zdraví.

 

Nezdravá hmotnost

Ovulaci negativně ovlivňuje příliš nízká váha (podváha) i nadváha. Soustavná snaha udržet si optimální body mass index (BMI) může napravit správnou frekvenci ovulací a zvýšit tak šance na otěhotnění. Jezte zdravě a často sportujte.

Pozor ale na nadměrnou sportovní zátěž a velmi intenzivní cvičení. Namáhavé cvičení častěji než 5 hodin za týden se rovněž spojuje se zhoršenou ovulací. Zde platí všeho s mírou včetně sportu.

 

Dlouhodobý stres

Stres oslabuje celkovou plodnost, protože narušuje hormonální rovnováhu, která je právě před otěhotněním velmi podstatná. Stres navíc znesnadňuje léčbu neplodnosti.

Proto se snažte vyhýbat všem stresujícím vlivům a aspoň během snahy o otěhotnění více odpočívejte a snažte se zůstat za všech okolností klidná a dobře naladěná. Jak přirozeně snížit vysokou hladinu stresového kortizolu radí portál Blendea.cz.

 

Nezodpovědný sexuální život

Zde mám na mysli časté střídání sexuálních partnerů a sex bez ochrany. Hrozí nákaza pohlavně přenosnou nemocí, ze kterých většina nepříznivě ovlivňuje plodnost. Infekce mohou poškodit vejcovody a způsobit pozdější problémy s plodností. Snažte se souložit vždy s ochranou a mějte ideálně pouze jednoho věrného partnera. V Česku je častý výskyt kapavky a chlamydií.

 

Neplodnost bez příčiny

Již zmíněná idiopatická neplodnost. I když je současná medicína velmi vyspělá, ne vždy se povede odhalit přesnou příčinu neplodnosti. Různé důvody se navíc mohou různě kombinovat. K poruchám plodnosti ženy se mohou přidat i poruchy plodnosti muže.

Trpět neplodností bez zjevné příčiny je pro ženy velmi frustrující. Určitě je ale velmi vhodné snažit se o dítě pořád, protože mnohé příčiny se mohou samy kdykoliv ztratit. Zároveň se snažte dodržovat všechna doporučení lékaře, a pokud jste u žádného nebyla, určitě si na gynekologickou prohlídku zajděte co nejdříve.

 

Jak lékař diagnostikuje ženskou neplodnost?

Některá vyšetření jsou jednoduchá a lékař je provede v ambulanci. Jiná vyšetření jsou složitější a bude potřeba navštívit laboratoř.

  • celková tělesná prohlídka
  • vyšetření a ultrazvuk pánve
  • vyšetření prsou, zda neobvykle neprodukují mléko
  • cytologický stěr (PAP test) – preventivní test, který odhaluje podezřelé buňky, které by mohly vyvolat rakovinu děložního čípku

 

Hystereskopie: Přes pochvu a děložní čípek se do dělohy vsune hysteroskop s kamerou. Lékař kontroluje stav a kondici dělohy.

Krevní test: Pomocí krevního obrazu lze zjistit funkci štítné žlázy, hladinu prolaktinu a progesteronu nebo další informace, které lékař potřebuje pro stanovení diagnózy.

Rentgen děložního čípku: Lékař do čípku vstříkne kontrastní látku a pomocí rentgenu sleduje pohyb látky vejcovodem. Cílem je zjistit, zda je vejcovod průchozí nebo ucpaný.

Laparoskopické vyšetření: Do břišní dutiny se vloží drobný monitorovací nástroj s kamerou, který zkontroluje stav orgánů.

Transvaginální ultrazvuk: Zařízení lékař vsune do pochvy. Umožní mu zkontrolovat stav dělohy a vaječníků.

Sonohysterografie: Děloha se naplní fyziologickým roztokem a lékař pomocí ultrazvuku sleduje, zda se na děložní sliznici neobjevují nádory, polypy a jiné abnormální útvary.

 

Léčba ženské neplodnosti

Existuje mnoho metod léčby neplodnosti a ta konkrétní vždy záleží od konkrétní příčiny. Určitě se nechte vyšetřit a podstupujte pravidelné gynekologické prohlídky.

Anatomické abnormality vyřeší chirurgický zákrok. Problémy s menstruací, ovulací nebo štítnou žlázou vyléčí hormonální léčba.

Pro některé ženy zůstane jedinou možností umělé oplodnění. Spermie se do dělohy vpraví nebo bude vajíčko oplodněné in vitro (ve zkumavce) a poté se embryo přenese do dělohy.

Pokud všechny metody selžou, žena může zvážit adopci dítěte.

Pokud jste neplodná, komunikujte o možnostech s lékařem. Z pozice internetové stránky nemůžeme posoudit, jaká je přesná příčina vaší neplodnosti a jak bude lékař postupovat.

Každopádně vám v redakci magazínu Erekce.cz všichni držíme pěsti a přejeme co nejrychlejší otěhotnění, bezproblémové těhotenství a zdravé děťátko 🙂 Zda se vám to povedlo se můžete pochlubit do komentáře pod článkem. Děkujeme 🙂

Nezapomeňte na rostlinné kapsle Proerecta WOMEN, které udržují optimální hormonální profil a funkce reprodukční soustavy. Obsahují Macu peruánskou, Ženšen pravý a Drmek obecný spolu s vitamíny a minerály pro potřeby reprodukčního zdraví.

Klikněte na obrázek a objednejte si je výhodně přímo z oficiálního e-shopu.

Proerecta WOMEN koupit

 

Ženská neplodnost a často kladené otázky FAQ

Co způsobuje neplodnost u žen? Jaké jsou příčiny?
Nejčastější příčinou neplodnosti je syndrom polycystických vaječníků PCOS a selhávání ovulace. Problémy s ovulací jsou příčinou neplodnosti až u 40% neplodných žen.

Neplodnost způsobují i jiné poruchy ženského reprodukčního systému – ve vejcovodech, v děloze nebo hormonální problémy.

Které faktory zvyšují riziko ženské neplodnosti?
Jde o vysoký věk, hormonální komplikace, poruchy menstruace a ovulace, obezitu nebo podváhu, kouření a alkohol, dlouhodobý stres a nezdravou stravu.
Jaké má neplodnost u žen příznaky? Jak ji poznat?
Jediným důkazem jasným na první pohled je neschopnost ženy otěhotnět déle než 1 rok i navzdory častému sexu bez ochrany. Jiné příznaky prakticky neexistují.

Riziko neplodnosti zvyšuje nepravidelná, vynechávající, velmi bolestivá nebo chybějící menstruace. Tyto problémy ale nejsou stoprocentním důkazem neplodnosti.

Kdy je žena neplodná?
Žena v reprodukčním věku je neplodná, pokud se jí ani po roce častého sexu bez ochrany nepovede otěhotnět. Mladé dívky jsou plodné přibližně od nástupu puberty. Ženy nad 55 let jsou již neplodné kvůli nástupu menopauzy a ztrátě menstruace a ovulace. Problémy s plodností a neplodnost se mohou vyskytnout kdykoliv během života. Pokud dítě chcete, snažte se o něj ideálně co nejdříve a v co nejnižším věku.
Jak zjistit neplodnost u ženy?
Neplodnost vyšetřuje a diagnostikuje gynekolog. Během vyšetření lékař zkoumá ultrazvukem vaječníky, vejcovody a dělohu. Hormonální profil získá  z rozboru krve.

Pokud máte podezření na neplodnost, určitě se nechte vyšetřit. Lékař vás může doporučit k dalším specialistům.

Jaká je statistika ženské neplodnosti? Kolik žen je neplodných?
Velice zhruba je to 10 až 15 % žen v reprodukčním věku mezi 15 až 44 lety. Tyto ženy mají dlouhodobý problém s otěhotněním nebo jsou definitivně neplodné.
Kdy je nejlepší věk otěhotně?
Žena by se měla snažit otěhotnět mezi 20 až 32 lety. Později již bude těhotenství rizikové nebo žena neotěhotní vůbec.
Lze neplodnost vyléčit?
Ano, běžné lékařské terapie jsou účinné v 85 až 90 % případů neplodných žen, takže neplodnost dnes lze úspěšně léčit.
Jak dlouho může být žena neplodná?
Ženský reprodukční potenciál klesá věkem. Žena se může stát neplodnou již 10 nebo 5 let před nástupem menopauzy.

Vyšší věk je jedním z hlavních důvodů neplodnosti, protože ženy kvůli kariéře a jiným zájmům odkládají těhotenství až po 30. roce života. To je ale rizikový věk a otěhotnění se nemusí povést.

Existuje nějaká tradiční masáž, která léčí ženskou neplodnost?
Díky masáži sice lze prokrvit reprodukční orgány a podpořit jejich činnost, bohužel ale neexistuje žádný vědecký důkaz, který by potvrdil, že jakákoliv masáž léčí neplodnost nebo zvyšuje šance na otěhotnění.

Ano, na internetu najdete stovky nabídek a reklam, které slibují, že masáž pomůže s otěhotněním, ale nevěřte jim. Výhodou masáží ale je, že podobně jako jóga nebo meditace pomáhají zmírnit stres a lépe se uvolnit. Na dobrou masáž si klidně zajděte, ale neočekávejte, že díky ní otěhotníte.

DÁLE ČTĚTE: 20 tipů pro podporu ženské plodnosti a rychlé otěhotnění.

podpora plodnosti ženy, jak rychle otěhotnět

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply