Normozoospermie je důkaz o dobré kvalitě spermií a spolehlivé plodnosti. Jaké jsou parametry normozoospermie?

Normozoospermie (také normospermie) je lékařský termín pro normální a prakticky bezchybné spermie. Dovolím si tvrdit, že normozoospermie je snem každého muže, zvlášť pokud se snaží o dítě. Pokud je vzorek ejakulátu normozoospermický, neexistují žádné rizikové změny, které by ovlivňovaly kvalitu spermií či mužskou plodnost.

To, zda jste i vy sám normozoospermický, potvrdí vyšetření spermiogram. Jde o odběr, testy a měření vzorku ejakulátu. Pošle vás na něj sexuolog, urolog, androlog nebo jiný specialista, který potřebuje ověřit vaši plodnost.

Parametry normozoospermického vzorku ejakulátu celosvětově definovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Parametry se ale rok od roku mění, protože mužská plodnost a kvalita spermií mají tendenci zhoršovat se vlivem nezdravé životosprávy a rizikových faktorů, které na muže působí. Definice normozoospermie se proto změnám přizpůsobuje.

V článku se podíváme na základní parametry, které normozoospermický vzorek ejakulátu vykazuje a odpovíme na často kladené otázky. Pokud máte pochybnosti o kvalitě svých spermií, objednejte se na sexuologické vyšetření. Seznam těch nejznámějších najdete na konci článku. Doporučit vás může i praktický lékař.

normozoospermie

 

Základní spermiogram, bez kterého normozoospermii nelze definovat

Spermiogram je primárním vyšetřením kvality, množství, tvaru a pohyblivosti spermií v ejakulátu. Vzorek získáte masturbací v diskrétní místnosti v ambulanci lékaře. Pokud má muž problém onanovat na cizím místě, případně mu to nedovoluje zdravotní stav, vzorek může i přinést či poslat z domova. Vzorek tehdy ale nesmí být starší než několik desítek minut, jinak začne kapalnět a spermie umírat.

Lékař nebo laborant si ejakulát prohlédne i volným okem a provede makroskopické vyšetření vlastností. Zde bude sledovat:

Po zrakovém posouzení vlastností lékař projde k důkladnějšímu mikroskopickému vyšetření. Zde bude vyhodnocovat:

Všechny uvedené parametry mají přímý vliv na mužskou plodnost. Pokud kterákoliv z nich nebude normální, muž může trpět dočasnou nebo trvalou neplodností. Spermiogram je proto nejpreciznějším vyšetřením pro posouzení mužské plodnosti.

VÍTE, CO JE TO SPERMATOGENEZE? Jde o proces tvorby spermií. Klikněte a podívejte se na vlivy, které správnou spermatogenezi ohrožují a které můžete změnit sám pro lepší zdraví spermií.

spermatogeneze, tvorba spermií

 

Jaké hlavní parametry mají spermie při normozoospermii?

Lékař výsledky spermiogramu porovná s referenčními hodnotami, které stanovila WHO. Zjistí, zda jsou v normálním rozmezí nebo ne.

V tabulce níže vidíte dolní referenční limity parametrů spermií. Aby byl muž prohlášen za normozoospermického a plodného, naměřené parametry by měly být stejné nebo vyšší než tyto:

Objem ejakulátu 1,5 mililitru
Počet spermií 15 milionů na mililitr nebo 39 mil na celý vzorek ejakulátu
Pohyblivost spermií 40% pohyblivých dohromady nebo 32% progresivně pohyblivých (to jsou ty, které plavou správným směrem)
Morfologie spermií aspoň 4% morfologicky normálních spermií
Vitalita spermií 58% vitálních (živých) spermií

Tabulka parametrů normozoospermických spermií a ejakulátu

VIDEO (anglicky): Normozoospermické spermie pod mikroskopem.

MĚJTE PŘEHLED: Na spermiogram jsme do pražské sexuologické ambulance vyslali redaktora. Klikněte a čtěte, jaké parametry spermií mu naměřili.

jak probíhá spermiogram?

 

Další parametry normozoospermického ejakulátu

Výše uvedené hodnoty jsou pro zhodnocení kvality spermatu nejdůležitější. Existují ale i další vlastnosti, které lékařům poskytují relevantní informace pro posouzení plodnosti.

Normální barva by měla být mléčně bílá nebo mírně našedlá či nažloutlá. Pokud je ejakulát čirý, pravděpodobně v něm není dostatek spermií. Pokud by byl žlutý či nazelenalý, prokazoval by přítomnost infekcí reprodukční soustavy. Zároveň by neměl být příliš hustý, což může svědčit o zánětu nebo dehydrataci.

Z hlediska kyselosti by se mělo pH pohybovat mezi 7,2 až 7,8. Vyšší i nižší pH může prokazovat infekce.

Počet leukocytů (bílých krvinek) by neměl překročit 1 milion na mililitr. Leukocyty produkuje imunitní systém v reakci na infekci nebo zánět, takže jejich zvýšený počet poukazuje na tyto komplikace.

Sledováním doplňujících vlastností může lékař zjistit i problémy či přímo nemoci, které s plodností jinak nesouvisí a upozornit na ně.

TIP PRO KVALITNĚJŠÍ SPERMIE:

České kapsle Blendea Man’s Vitality vyživují varlata, která tak produkují více kvalitních spermií. Nejedná se o lék ale o bezpečný rostlinný doplněk stravy.

Pokud vám lékař normozoospermii nepotvrdil a parametry spermií máte zhoršené, užívejte Man’s Vitality 1 až 3 měsíce. Cíleně podpoříte plodnost a v rychlém čase oplodníte partnerku.

Blendea Man's Vitality

Klikněte na tlačítko a dostanete se do e-shopu Blendea.cz k podrobným účinkům. Pokud si Man’s Vitality objednáte, balíček dostanete diskrétně do 2 dnů.

 

Normozoospermie a těhotenství

Normozoospermie je základním předpokladem pro přirozené oplodnění partnerky a její úspěšné otěhotnění. Normozoospermický muž nemá žádné negativní změny spermií. Pokud jste si ve svém spermiogramu našel diagnózu normozoospermie, nemusíte již na nic čekat a můžete se směle začít snažit o dítě. Nenechá na sebe dlouho čekat, samozřejmě za předpokladu, že je zdravá a plodná i vaše partnerka 🙂

S odborníkem na plodnost (u mužů sexuolog, u žen gynekolog) se ale poraďte, pokud se vám nedaří zplodit dítě po déle než roce sexu bez ochrany a antikoncepce. I zdravá spermie může uhynout cestou za vajíčkem, případně je problém s plodností na straně ženy. V takových případech si můžete na dítě počkat déle i pokud jste zcela zdravý a normozoospermický.

MĚJTE PŘEHLED: Neplodnost u žen – časté příčiny, možnosti léčby a šance mít vlastní děťátko.

neplodnost u žen

Normozoospermie a často kladené otázky FAQ

Můžeme s partnerkou otěhotnět, pokud mám normozoospermii?
V zásadě ano. Normozoospermie označuje normální spermie, což je základním předpokladem pro úspěšné početí.

Spermie normozoospermického muže se hladce pohybují ženskou reprodukční soustavou a spolehlivě směrují až k vajíčku, které oplodní.

Určité riziko vzniká, pokud spermie nesou nějaké DNA abnormality, které spermiogram nezjistí. Tehdy může dojít k problémům s oplodněním, i pokud jste podle lékaře normozoospermický.

Mám normozoospermii, ale stejně se nám nedaří otěhotnět. Jaké další testy mohu podstoupit?
Spermiogram sice potvrzuje, že jsou spermie kvalitní a v dostatečném množství. Bohužel ale s jistotou neurčí, zda je muž plodný nebo ne. Existují i další testy, které umožní zkoumat spermie detailněji, třeba vyšetření DNA spermií.

Pokud se vám ani přes normozoospermii nepovede ženu oplodnit, lékař vám doporučí další vyšetření a postupy.

Mohu mít jako muž problém s plodností, i pokud mi diagnostikovali normozoospermii?
Diagnóza normozoospermie určuje splnění parametrů vydaných WHO. Hodnoty spermiogramu se ale mohou rychle měnit podle životosprávy, zdravotního stavu nebo nemocí.

Problém s plodností se tak může objevit kdykoliv a to i pokud vám byla normozoospermie diagnostikována i v nedávné minulosti.

Může oligozoospermie sama zmizet a změnit se v normozoospermii?
Oligozoospermie je snížený počet spermií pod 15 milionů na mililitr ejakulátu. Kvalita spermií se mění často a poměrně rychle v závislosti na faktorech životního stylu a zdravotního stavu. I pouhá obyčejná chřipka může vyvolat dočasnou oligozoospermii nebo také astenozoospermii (zpomalení pohybu spermií) či jiné komplikace.

Dobrou zprávou je, že obnovu plodnosti a dosažení normozoospermie je za ideálních podmínek možné dosáhnout již po 3 měsících. Je ale důležité vyléčit aktuální nemoc, která plodnost zhoršila. Dále pomůže změna životosprávy, hlavně co se týče stravy, pohybu a vyřazení zlozvyků.

Klikněte a čtěte užitečný článek o podpoře mužské plodnosti.

Mohu mít normozoospermii i pokud je hustota ejakulátu zvýšená?
Hustota a tedy viskozita ejakulátu souvisí spíše s celkovým složením, než se samotnými spermiemi. Velmi hustý ejakulát pouze zřídka způsobuje neplodnost, ale může zhoršovat pohyblivost spermií a zpomalovat je.
Mohu mít normozoospermii, pokud mám hypospermii?
Hypospermie označuje snížený objem ejakulátu pod 1,5 ml na jednu ejakulaci. Normozoospermický muž má ale objem ejakulátu minimálně 1,5 ml.

Pokud by tedy byl objem menší, lékař by vás prohlásil za hypospermického a to i pokud by byly ostatní vlastnosti ejakulátu a spermií normální. Hypospermie může plodnost zhoršovat, ale obvykle i tito muži mají vlastní děti.

VIDEO (anglicky): Srovnání oligozoospermických, asthenozoospermických, teratozoospermických a normozoospermických spermií pod mikroskopem.

 

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply