Barva ejakulátu: Normální není žádná kromě bílé

Typická barva zdravého ejakulátu je bílá nebo bělošedá s kluzkou rosolovitou konzistencí. Barvu ejakulátu ovlivňují různé faktory životního stylu. Nápadné a rychlé změny barvy ejakulátu mohou být důkazem zdravotní komplikace či přímo nějaké važnější nemoci.

Určitě se nelekejte předčasně. Pokud si nevšímáte žádných jiných nepříjemných příznaků a změna barvy je pouze dočasná, obvykle není důvod obávat se něčeho vážnějšího.

Ejakulát se skládá z mnoha různých látek (minerály, vitamíny, hormony a enzymy). Každá složka má nějaký vliv na barvu, ale také konzistenci a zápach celého ejakulátu.

Pokud jste zaznamenal nějaké náhlé změny barvy ejakulátu, zamyslete se, co jste v poslední době jedl a pil. Tmavější barva a vyšší hustota je často důsledkem dehydratace.

barva ejakulátu

Lidé na internetu vyhledávají také výraz barva spermatu. Tento výraz ale není správný, protože spermie se v těle míchají s dalšími tekutinami a společně vytvářejí celý ejakulát.

V článku proto píši správně o barvě ejakulátu a nikoliv pouze o barvě samotných spermií ani barvě spermatu.

 

Které hlavní faktory mohou za změny barvy ejakulátu?

Sepsal jsem typické příčiny změn barvy ejakulátu, přičemž u každého muže mohou být jiné. Pokud jste třeba neprodělal žádnou pohlavně přenosnou nemoc a nestřídáte sexuální partnerky příliš často, pohlavní nemoc vám s největší pravděpodobností nehrozí.

Stejně tak pokud jste byl u lékaře a ten vám potvrdil, že máte zdravé srdce a cévy, příčinou barevných změn zřejmě nebude ani vysoký krevní tlak a podobně.

Tabulka možných příčin barevných změn vám pomůže pro lepší orientaci, ale v žádném případě nenahrazuje lékařské vyšetření ani diagnózu. S podezřením na jakoukoliv nemoc vám doporučuji zajít na vyšetření k praktickému lékaři.

Čirá, bílá, šedá Červená Růžová Hnědá Černá Žlutá Zelená
Normální stav X
Vysoký krevní tlak X X
Příliš silný sex nebo masturbace X X
Sexuálně přenosné nemoci X X X X
Zánět prostaty (prostatitida) X X X X X
Operace prostaty X X X
Rakovina X X X
Těžké kovy v ejakulátu X
Úrazy míchy X
Strava a pitný režim X X
Žloutenka (hepatitida) X
Leukocytospermie X
Užívání drog X
Moč v ejakulátu X
Krev v ejakulátu (hematospermie) X X X

Tabulka možných příčin změn barvy ejakulátu

 

Růžová až červená barva ejakulátu

Různé odstíny červené obvykle prokazují přítomnost krve v ejakulátu (lékařsky hematospermie). Čím tmavější je barva, tím staršího data je zranění, protože krev časem přirozeně tmavne.

Ačkoliv jsou některé příčiny krvácení do ejakulátu neškodné, je vhodné nechat se zkontrolovat u lékaře. Sám totiž asi nebudete vědět, co přesně a jak dlouho vám v těle krvácí.

Zde je několik možných příčin výskytu krve v ejakulátu:

 

Prasklá cévka

Celý genitál je bohatě prokrvený, protože právě dostatečný oběh krve je zcela nezbytný pro vznik a udržení pevné erekce. V této složité spleti cévek může některá prasknout a krev se smíchá s ejakulátem. Podle množství uniklé krve může mít ejakulát růžovou, načervenalou, sytě červenou nebo bordovou až hnědou barvu, pokud je již krvácení starší.

Tyto jemné cévky v penisu a okolí mohu prasknout kvůli úrazu, ale také v důsledku zranění při příliš intenzivním sexu nebo masturbaci a používání nových sexuálních hraček.

Pokud barevné změny rychle odezní a nevšimnete si žádných dalších komplikací, nemusíte se znepokojovat. Pokud byste si ovšem krvavého ejakulátu všímal déle než 3 dny, je rozumné zajít k praktickému lékaři nebo sexuologovi.

 

Infekce

Krev se může do ejakulátu dostat i jako důsledek některých infekcí. Výsledný odstín barvy závisí od toho, jak čerstvá je krev.

Infekce se typicky projevují i dalšími příznaky jako nevolnost, horečka a příznaky podobné nachlazení. Pokud tyto stavy pociťujete, zajděte za praktickým lékařem, který předepíše nejčastěji antibiotika nebo jiné silnější léky dostupné pouze na předpis.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Infekce močových cest: Všechny příčiny, domácí pomoc a nejrychlejší léčba.

infekce močových cest

 

Nemoci a problémy s prostatou

Prostata je žláza, která produkuje prostatickou tekutinu. Ta tvoří až 30 % celkového objemu ejakulátu, a pokud ji prostata neprodukuje správně, odrazí se to i na barvě a konzistenci ejakulátu.

Barevné změny ejakulátu mohou typicky způsobit tyto stavy prostaty:

 

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

Vysoký krevní tlak (lékařsky hypertenze) poškozuje celý oběhový systém včetně srdce a cév v pánevní oblasti. Krev může do ejakulátu prosakovat i kvůli vysokým tlakem poškozeným cévám v semenných váčcích, ze kterých se krev dostane do ejakulátu.

Pokud jste si krevní tlak nenechal delší dobu změřit, zajděte k praktickému lékaři a zeptejte se na možnost vyšetření.

MĚJTE PŘEHLED: Hypertenze poškozuje cévy a tím zhoršuje erekci.

Podrobně se o problému dočtete v článku Vysoký krevní tlak (hypertenze), slabá erekce a erektilní dysfunkce. Jak tlak snížit a zachránit erekci?

vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce

 

Bordová, hnědá až černá barva ejakulátu

I tmavější barvy jako červená, bordová nebo tmavě hnědá obvykle prokazují přítomnost různě staré krve v ejakulátu.

 

Vážnější úraz se silnějším krvácením

Tmavě hnědý až černý ejakulát obvykle naznačuje silné krvácení po nějakém úrazu nebo příliš dlouhou přítomnost staré krve někde v těle.

Typicky se tak děje kvůli těžkým úrazům páteře, míchy nebo genitálií. Zajímavé je, že ejakulát může tmavnout i při poranění míchy, které ale nijak viditelně nekrvácelo a odehrávalo se pouze uvnitř těla.

Jakékoliv krácení je vždy nebezpečné a to i pokud není vidět. S takto zabarveným ejakulátem jděte ideálně na úrazovou pohotovost.

 

Přítomnost těžkých kovů v ejakulátu

Zvýšená hladina některých těžkých kovů v krvi a organismu může vést ke ztmavnutí ejakulátu. Tento nežádoucí efekt může mít olovo, nikl nebo mangan, kterému se možná vystavujete v potravinách, vodě, ovzduší či jinde v životním prostředí (pracoviště nebo i domov).

Pokud víte, že se v takovém zamořeném prostředí pohybujete, snažte se mu v co největší míře vyhýbat a vždy používejte vhodné ochranné prostředky.

 

Žlutá až zelená barva ejakulátu

Nejčastěji je příčinou žluté nebo nazelenalé barvy ejakulátu infekce nebo delší doba bez sexu a masturbace, kdy se ejakulát pravidelně nevylučuje z těla.

 

Infekce

Infekce se může v těle rozvinout v důsledku sexuálně přenosné nemoci (v Česku často kapavka a chlamydie) nebo kvůli infekci močových cest. Všimnout si můžete také výraznějších změn zápachu ejakulátu.

S podezřením na infekci močových cest doporučuji zajít na urologem a s podezřením na sexuálně přenosnou infekci za venerologem.

MĚJTE PŘEHLED: Jak voní ejakulát? Proč páchne? A lze vůni nějak vylepšit?

jak voní sperma a ejakulát

 

Méně častá ejakulace

Pokud ejakulujete pouze zřídka nebo vůbec, můžete si všimnout ejakulátu s nádechem žluté barvy. Ejakulát „ležel“ v těle delší dobu a míchal se i s jinými tekutinami. Ejakulát může být také hustější, protože jeho tekutá část se mohla začít pomalu vstřebávat zpátky do těla.

Snažte se mít sex co nejčastěji, protože je zdravý. Pokud nemáte partnerku, snažte se aspoň pravidelně ejakulovat pomocí masturbace.

MĚJTE PŘEHLED: Jak často ejakulovat? Existuje nějaké maximum? A co pokud ejakulovat nebudu?

jak často ejakulovat?

 

Změny stravování nebo pitného režimu

Ejakulát odzrcadluje i to co jíme a pijeme. Živiny ze stravy nebo i některé léky a doplňky stravy, které užívají pacienti, mohou ejakulát zabarvit. Pokud se barevné změny ztratí stejně rychle, jako se objevily, obvykle se nemusíte nijak znepokojovat.

V současnosti jsou mnohé potraviny dodatečně nabarvené velmi intenzivními barvivy. Nelze se tak divit barevným změnám ejakulátu nebo i moči.

Vůni ejakulátu mohou měnit intenzivně páchnoucí potraviny jako cibule, česnek, květák, brokolice a podobně. Tehdy může ejakulát páchnout jako síra nebo vejce. K lékaři zajděte, pokud si nejste vědomý žádných zvláštních změn ve stravování, přičemž se zvláštní barva sama neztratí do 3 dnů.

 

Přítomnost moči v ejakulátu

Pokud močíte krátce před ejakulací, v močové trubici mohou zůstat kapičky moči. Čím tmavější moč je, o to žlutější může být ejakulát. Tmavá moč je obvykle znakem dehydratace, ale také infekcí a zánětů.

Lékařskou péči bude vyžadovat:

Pokud se cítíte jinak v pořádku, opět nejde o důvod k obavám. Pokud se ale necítíte dobře, opět je vhodné zajít za praktickým lékařem.

 

Žloutenka (hepatitida)

Žloutenku si všimnete spíše na zežloutnutí pokožky a očního bělma, v některých případech může dojít i k zežloutnutí ejakulátu. Během nemoci v organismu stoupá hladina bilirubinu, což je žlutý pigment, který vzniká při rozkladu červených krvinek v nemocných játrech.

 

Zvýšený počet bílých krvinek (leukocytospermie)

Leukocytospermie označuje nadměrnou hladinu bílých krvinek v ejakulátu. Tělo zvyšuje produkci leukocytů v reakci na záněty a infekce v reprodukční soustavě, ale také kdekoliv jinde.

Ejakulát tak může žloutnout kvůli infekcím močových cest, infekcím prostaty nebo i sexuálně přenosným infekcím. Jelikož tyto problémy si sám nezjistíte, se žlutým ejakulátem je vhodné zajít k venerologovi, sexuologovi nebo urologovi a to zvlášť pokud jste měl nechráněný sex s novou dívkou. V ohrožení totiž může být i vaše plodnost.

 

Co mohou prokazovat změny konzistence ejakulátu?

V závislosti na konkrétní příčině si mohou postižení muži všimnout také změn konzistence ejakulátu.

Normální ejakulát zdravého muže může mít různé textury a jeho hustota se může měnit z husté na řídkou nebo opačně a to kvůli:

  • stravě,
  • změnám fyzické aktivity,
  • pití alkoholu,
  • užívání drog.

Krátkodobé změny hustoty obvykle nejsou zdraví nebezpečné. Ejakulát dokáže zahustit i „obyčejná“ dehydratace, takže se snažte vždy vypít aspoň 2,5 litru čisté vody za den.

K lékaři ale pro jistotu zajděte, pokud se ke změnám barvy přidá také nápadný zápach ejakulátu nebo jakékoliv výtoky.

MĚJTE PŘEHLED: Výtok z penisu je nežádoucí vždy. Co výtoky způsobuje?

výtok z penisu

 

Kdy mám kvůli změně barvy ejakulátu zajít za lékařem?

Většina vyjmenovaných příčin nevyžaduje bezodkladnou lékařskou péči a změna barvy ejakulátu obvykle není důkazem život ohrožující nemoci.

Pokud by se ale barva ejakulátu nezměnila na tu původní ani po 3 dnech a navíc by se přidaly další příznaky jako bolest, otok, výtoky nebo příznaky podobné nachlazení, zajděte aspoň za praktickým lékařem. Varovným signálem je také přítomnost krve v ejakulátu (hematospermie).

Zároveň si sledujte příznaky problematické prostaty jako příliš časté močení nebo naopak neschopnost vymočit se, otoky a podráždění v oblasti genitálií, pánve a hráze nebo bolest a pocity tlaku v břiše nebo podbřišku.

Pamatujte, že čím dříve se necháte odborně vyšetřit, o to rychleji vám může lékař pomoct. Změna barvy ejakulátu může prokazovat i závažnější onemocnění, které s varlaty a urogenitálním zdravím nemusí mít zdánlivě nic společného.

 

Barva ejakulátu a často kladené dotazy FAQ

Jaká je normální barva zdravého ejakulátu?
Ejakulát zdravého muže je bílé nebo šedobílé barvy případně čirý.

Pokud si všimnete nápadných změn barvy (žlutá, zelená, růžová, hnědá, bordová, černá), doporučuji zajít aspoň k praktickému lékaři.

Lze podle barvy ejakulátu poznat, zda jsou spermie silné a kvalitní?
Podle barvy ejakulátu nelze konstatovat, zda jsou spermie kvalitní nebo ne.

Ke zjištění počtu a kvality spermií slouží specifické vyšetření spermiogram.

Jaká je barva ejakulátu v případě slabých a nekvalitních spermií?
Ačkoliv barva ejakulátu neurčuje kvalitu spermií, pokud je barva nažloutlá, nazelenalá, načervenalá nebo nahnědlá, v těle se odehrává něco nežádoucího a to již může ovlivňovat i kvalitu spermií.

Barevné změny ejakulátu je proto nejrozumnější řešit s lékařem – praktik, sexuolog, urolog nebo venerolog.

Jakou barvu má nezdravý ejakulát?
Na nějaký méně či více závažný problém může poukazovat každá jiná barva, než bílá nebo šedá.
Proč má ejakulát bílou barvu?
Bílou barvu ejakulátu dodávají enzymy, vitamíny, minerály a kyseliny, které přirozeně obsahuje.

Výsledná barva proto vždy odzrcadluje to, co muž jí a pije.

Proč mám v ejakulátu žluté hrudky želé konzistence?
Rosolovité hrudky se v ejakulátu objevují typicky starším mužům kvůli snížené produkci a méně častému sexu nebo masturbaci.

Hustý ejakulát může být také důkazem dehydratace, protože starší muži pijí přirozeně méně.

Mohu ženu oplodnit i přes barevné změny ejakulátu?
Ano, ženu je možné oplodnit i pokud ejakulát změnil barvu. Na otěhotnění stačí pouhá 1 spermie.

Pokud ženu oplodnit nechcete, chraňte se vždy aspoň kondomem.

 

Co jsme zjistili o barvě ejakulátu?

Normální a zdravý ejakulát je bílý, čirý nebo šedý.

Změny barvy ejakulátu mohou být náhlé a dočasné, ale mnohdy se barva opět sama změní a příčina nebude vyžadovat lékařské ošetření.

Jelikož ale příčinu barevných změn sám pravděpodobně nezjistíte, vždy je vhodné zajít aspoň za praktickým lékařem, pokud se barva nezmění ani po 3 dnech.

Pokud jste prodělal jakýkoliv úraz nebo si všimnete v ejakulátu krev, k lékaři jděte ideálně ihned. Stejně tak příznaky jako silná bolest a otoky konzultujte s lékařem co nejdříve.

Máte vlastní zkušenost se změnou barvy ejakulátu? Co bylo příčinou konkrétně u vás, jak jste stav léčil a jak se cítíte dnes?

Na vaše zkušenosti jsme v redakci Erekce.cz zvědaví i s ostatními čtenáři. Napište nám do komentářů pod článkem, prosím. Přeji vám hlavně pevné zdraví bez nečekaných změn barvy ejakulátu 🙂

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

 

Leave a Reply