Hypospermie – Nízký objem ejakulátu pod 1,5 ml nemusí vždy způsobovat neplodnost

Hypospermie je stav, kdy má objem ejakulátu méně než 1,5 mililitru. Hypospermie může zhoršovat plodnost, ale není vždy důvodem neplodnosti. I ejakulát s nízkým objemem pořád obsahuje spermie, které dovedou oplodnit vajíčko. K neplodnosti by došlo, pokud by kvalitu spermií zhoršovala jiná porucha.

Článek vyjmenuje nejčastější příčiny hypospermie a poradí, jak produkci ejakulátu podpořit, zlepšit plodnost a zvýšit šanci na oplodnění partnerky.

hypospermie, nízký objem ejakulátu

 

Co přesně je hypospermie?

Hypospermie je snížený objem ejakulátu ve srovnání s normálními vlastnostmi ejakulátu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má normální ejakulát objem 1,5 až 5 ml. Objem pod 1,5 ml odborníci klasifikují jako hypospermii.

Hypospermie neoznačuje stav sníženého počtu spermií, ale pouze menší objem celkového ejakulátu a tedy tekutiny, ve které spermie plavou. Počet spermií nižší než 15 milionů na mililitr ejakulátu se nazývá oligozoospermie. Opakem hypospermie je hyperspermie, a tedy zvýšený objem ejakulátu nad 6 ml v jedné ejakulaci.

Samotná hypospermie tak nemusí snižovat plodnost a i se sníženým objemem ejakulátu lze zplodit zdravé dítě. Plodnost zhorší další přidružené stavy jako zmíněná oligozoospermie, teratozoospermie (deformace spermií), asthenozoospermie (pomalé spermie v ejakulátu) a další.

hypospermie

Na obrázku vidíte průměrný objem normálního ejakulátu a snížený objem pod 1,5 ml při hypospermii (zdroj obrázku)

 

Co tvoří ejakulát?

Ejakulát nejsou pouze samotné spermie. Výměšek tvoří tekutiny, které produkují semenné váčky, nadvarlata, bulbouretrální žláza a prostata. Směs tekutin spermie vyživuje, chrání a umožňuje jim přesun z muže těla do těla partnerky. Semenné váčky tvoří semennou plazmu a až 80 % objemu ejakulátu. Spermie tvoří zhruba pouhé 1 % objemu.

Ejakulát obsahuje výživnou směs lipidů, kyselin, cukrů a bílkovin. Všechny živiny jsou důležité pro kvalitu spermií i schopnost oplodnit ženské vajíčko. Kvalitu ejakulátu společně s kvalitou spermií ve velké míře ovlivňuje skladba jídelníčku.

  • Semenné váčky: Leží těsně za prostatou  a zodpovídají za výrobu semenné plazmy a objem ejakulátu.
  • Prostata: Drobná žláza pod močovým měchýřem, do které ze semenných váčků odtéká semenná plazma, obohacuje se v ní o fruktózu (ovocný cukr) a putuje dále, aby vyzvedla spermie.

Snížená funkce nebo dysfunkce těchto žláz snižuje objem ejakulátu a vede k hypospermii.

 

Hyposperie a celkový objem ejakulátu změří spermiogram

Spermiogram je sexuologické vyšetření ejakulátu pod mikroskopem. Je důležité strefit se do odběrové nádobky a odevzdat celý objem ejakulátu. Pro diagnózu hypospermie může sexuolog nařídit 2 nebo více odběrů, aby byla dostatečně průkazná.

Spermiogram doporučujeme absolvovat každému muži, který usiluje o dítě. Vyšetření zaručí nejlepší přehled o své plodnosti a odhalí případné poruchy nebo sníženou kvalitu spermií. Spermiogram je důležitý i v případě, že se vám dlouhodobě nepovedlo partnerku oplodnit.

MĚJTE PŘEHLED: Podrobný průběh spermiogramu a hodnot, které sexuolog zkoumal, jsme sepsali v samostatném článku. Na odběr jsme vyslali redaktora do pražské sexuologické ambulance.

jak probíhá spermiogram?

 

Příznaky hypospermie

hypospermie, objem ejakulátu

Objem ejakulátu při hypospermii nepřesáhne 1,5 mililitru

Hypospermie je často bez doprovodných projevů, zvlášť pokud ji nezpůsobuje jiná nemoc nebo úraz. Postižený si tak hypospermie všimne až po posouzení objemu ejakulátu, pokud nebyl snížený i předtím. Mnozí muži si hypospermie nevšimnou vůbec a upozorní je až lékař když podstoupí spermiogram.

Kromě nižšího objemu si lze všimnout jiné změny vlastností ejakulátu, které se ale nemusí objevit u každého muže.

Možné změny ejakulátu:

Pokud si všimnete těchto změn, je důležité jít k lékaři. Krev prokazuje vnitřní poranění, změny konzistence a barvy infekce, záněty nebo přítomnost pohlavních nemocí. Tyto vlivy mohou zároveň snižovat objem ejakulátu pouze krátkodobě, je ale důležité vyléčit je, aby se stav nezhoršoval a u muže nezpůsobil neplodnost.

DOPORUČENÝ DOPLNĚK PRO PODPORU TVORBY SPERMIÍ:

Rostlinné tobolky Proerecta FERTIL sice neléčí příčiny hypospermie, protože nejsou lék, ale volně dostupný doplněk výživy.

Varlatům tak cíleně doplňují látky, které potřebují pro správou produkci spermií a normální mužskou plodnost.

Proerecta FERTIL

FERTIL užívejte během snahy o oplodnění partnerky 1 až 3 měsíce. Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích. Případnou objednávku vám Proerecta.cz rychle a diskrétně doručí do 48 hodin.

 

Příčiny hypospermie

Objem ejakulátu může být snížený i dočasně, třeba kvůli nedávnému sexu a orgasmu. Proto vám lékař před odběrem ejakulátu doporučí 2 až 4 dny abstinence sexu i masturbace. Zásoba ejakulátu ani sexuální energie nesmí být během vyšetření vyčerpaná. Častý sex a masturbace není primární příčinou hypospermie, protože ejakulát z těla tehdy pravidelně odtéká v dostatečném množství.

Častým důvodem je vyšší věk, jelikož objem ejakulátu a počet spermií v něm se přirozeně snižují věkem. K úbytku dochází i u jinak zdravých mužů, takže starší muži a senioři by se neměli obávat zbytečně, pokud si menší objem všimnou.

 

Nesprávný odběr ejakulátu

Muž ejakuluje v několika „dávkách nebo výstřicích“, a proto se může stát, že nezachytí celý ejakulát. Pokud se nepovede zachytit první část ejakulátu, výsledek může ukazovat snížený počet spermií. Zároveň se sníží objem celkového ejakulátu o prostatický sekret. Ten muž ejakuluje jako první. Jeho úkolem je zvlhčit a zprůchodnit močovou trubici pro hladký průchod spermií.

Pokud se povede zachytit pouze druhou část ejakulátu, výsledky můžou ukázat normální až zvýšený počet spermií, a zároveň nižší objem plazmy ze semenných váčků.

Během spermiogramu se vždy soustřeďte, aby vám neunikla žádná část ejakulátu a odběrovou nádobku si přidržujte u špičky penisu během celé ejakulace.

 

Krátká sexuální a masturbační abstinence nebo příliš častá ejakulace

Upozorňujeme, že lékař dovede změřit pouze objem ejakulátu, který mu odevzdáte. Je proto důležité dodržet doporučenou sexuální abstinenci a neplýtvat ejakulátem na vyvrcholení. Doporučuje se abstinovat 3 až 5 dnů, ale přesnou dobu stanoví lékař až se budete na spermiogram objednávat.

Pokud byste abstinenci nedodržel, lékař může vyhlásit hypospermii i chybně na základě malého odevzdaného vzorku. Pokud bude první odběr podezřelý, doporučí další odběr.

 

Retrográdní ejakulace

Porucha, při které část nebo celý ejakulát putuje k močovému měchýři nebo přímo do něj a ven z těla se ta nedostane v celém objemu. Tato porucha může být vrozená (často kvůli anomáliím v močové trubici), vznikat po operaci prostaty nebo jiných operacích, může být důsledkem různých léčebných metod a užívání léků. Pokud nějakou léčbu podstupujete nebo jste byl na operaci, informujte lékaře, který ejakulát hodnotí.

 

Překážky v ejakulačních kanálcích

Průchodnost nejčastěji omezují úrazy, záněty, infekce nebo různé deformace a vývojové vady, které nedovolují spermiím a semenné tekutině odtékat. Stav je častý při zánětu prostaty (prostatitidě) a varikokéle (rozšířené žíly ve varlatech).

 

Chybějící semenné váčky nebo chámovody

Různé vývojové poruchy mohou být příčinou snížené sekrece tekutin ejakulátu. Postiženému muži mohou chybět semenné váčky nebo chámovody, nebo mohou být poškozené a nefunkční tak, že nerozvádějí semennou tekutinu správně. Tyto poruchy lze většinou léčit a zvýšit tak objem ejakulátu.

 

Nízká hladina pohlavních hormonů

Pokud má muž snížený testosteron a další androgeny, může zároveň klesat i objem ejakulátu a produkce spermií. Odborně se porucha produkce pohlavních hormonů nazývá mužský hypogonadismus, a tedy snížená funkce pohlavních žláz (gonád).

 

Neurologická erektilní dysfunkce

Ztráta nervových impulsů, které procházejí penisem. Přes penis se do mozku nedostávají nervové signály, takže kromě hypospermie může tato příčina způsobit i absenci ejakulace (anejakulaci).

O erektilní dysfunkci, a tedy neschopnosti dosáhnout a udržet pevnou erekci, příčinách a léčbě se dočtete v podrobném článku.

 

Operace hrdla močového měchýře

Hrdlo měchýře se operuje mužům s problematickým močením. Cílem operace je zprůchodnit oblast pro plynulý odtok moči. Bohužel i tato operace může způsobovat hypospermii.

Mezi další časté příčiny hypospermie patří kouření, pití alkoholu a nadváha, a tedy faktory nezdravého životního stylu. Pokud nabudete podezření, že máte méně ejakulátu než dříve, určitě se nechte odborně vyšetřit. Hypospermie může poukazovat na závažnější onemocnění. Doporučujeme zajít přímo na sexuologii, ale poradit vám může i urolog, případně praktický lékař. V sázce je nejen plodnost, ale i celkové zdraví.

 

Rizikové faktory pro vznik hypospermie

 

Léčba hypospermie

Lék, který by náhle zvýšil objem ejakulátu bohužel neexistuje, Proto je nezbytné nechat se vyšetřit, zjistit konkrétní příčinu, která hypospermii způsobuje, a následně léčit právě tu. Bez zjištění příčiny nelze léčbu nasměrovat správně.

Pokud jsou příčinou infekce a záněty, lékař předepíše antibiotika. Pokud ejakulát neproudí správně kvůli překážkám, vývojovým vadám (malformacím) nebo retrográdní ejakulaci, problém vyřeší chirurgický zákrok.

Pro odvážnější muže je doporučeno také dráždění prostaty přes anální otvor během sexu. Prostatu lze dráždit a masírovat prsty nebo erotickými pomůckami a masažery. Stimulace může podpořit produkci prostatického sekretu a zvýšit tak objem ejakulátu.

Hypospermii mohou doprovázet i poruchy spermií (oligozoospermie, asthenozoospermie a další), které plodnost ještě více zhoršují. Tyto další poruchy zjistí opět sexuolog, takže se na odběr spermií určitě objednejte.

  • Pro možnost oplodnění partnerky lze zároveň využít metody asistované reprodukce. Na možnosti se informujte u lékaře, který hypospermii zjistí. Kliniky asistované reprodukce jsou v každém větším českém městě (seznam českých IVF klinik najdete zde).
  • Zároveň se o početí můžete snažit i přirozeně, pokud vám sexuolog potvrdí, že jsou spermie zdravé, kvalitní a je jich dost i přes hypospermii.

Dlouhodobě lze doporučit zdravou a dostatečnou výživu, případně zařazení doplňku, který stimuluje produkci varlat a žláz a vyživuje je. Doporučujeme české tobolky Proerecta FERTIL.

Proerecta FERTIL

FERTIL užívejte během snahy o oplodnění partnerky 1 až 3 měsíce. Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích. Případnou objednávku vám Proerecta.cz rychle a diskrétně doručí do 48 hodin.

 

Hypospermie a často kladené otázky (FAQ)

Co je hypospermie?
Hypospermie je snížený objem ejakulátu pod 1,5 mililitru na jednu ejakulaci. Hypospermie může být krátkodobá nebo chronická (dlouhodobá).
Je hypospermie příčinou neplodnosti?
Ano, může být, ale ne každý muž s hypospermií je zároveň neplodný.
Jaké jsou příčiny hypospermie?
Retrográdní ejakulace, chybějící, poškozené nebo zablokované semenné cesty, nízká produkce spermií, snížená produkce testosteronu, stres, sexuální abstinence, alkohol, nezdravá životospráva.
Jak se hypospermie projevuje?
Hlavním příznakem je malý objem ejakulátu pod 1,5 ml. Dalším příznakem je zakalená moč po ejakulaci. Diagnózu potvrdí sexuolog po aspoň 2 vyšetřeních na spermiogramu.
Jak poznám, že mám hypospermii?
Podle viditelně menšího objemu ejakulátu. Ejakulát může změnit i barvu, konzistenci a obsahovat stopy krve. Je zodpovědné nechat se vyšetřit, pokud si všimnete jakýchkoliv změn vlastností ejakulátu.
Jak se hypospermie léčí?
Léčba se odvíjí podle konkrétní příčiny. Hypospermii lze léčit léky (antibiotika v případě infekcí) nebo léků a doplňků stravy pro podporu sekrece ejakulátu. Různé překážky v semenných cestách nebo porušené cesty lze léčit chirurgicky.
Lze hypospermii léčit přirozeně?
Hypospermii lze zlepšit úpravou životosprávy. Hlavně zařazením zdravé stravy bohaté na zinek a bílkoviny. Je potřeba vzdát se alkoholu a kouření.

Pro podporu tvorby spermií a plodnosti doporučujeme české tobolky Proerecta FERTIL, které doplní látky důležité pro správné fungování varlat.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply