Zima, libido a sexuální zdraví – bude silné nebo na bodě mrazu?

Chladné zimní počasí může na sexuální zdraví působit pozitivně i negativně. K problémům může dojít, pokud mají partneři různě vysoké libido právě kvůli zimě.

Jeden se bude cítit sexuálně neuspokojený a frustrovaný, druhý se ocitne pod tlakem, když se bude partner s vyšším libidem domáhat sexu. Chlad ale ovlivňuje i libido osamělých lidí.

V článku vysvětlím, jak zima ovlivňuje erotické libido, erekci, plodnost nebo hladinu hormonů.

zima a libido

 

Nedostatek vitaminu D může vyvolat erektilní dysfunkci

Během zimy se mnohem méně vyskytujeme na slunečním světle. Právě pobyt na slunci je nezbytný pro optimální tvorbu vitaminu D. Na světle bychom denně měli pobýt aspoň 15 minut, ideálně více.

Jelikož ale během zimy vstáváme za tmy a za tmy se vracíme domů, doporučenou dobu často nedodržíme.

Nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko vzniku erektilní dysfunkce a zhoršuje její závažnost u pacientů. Proto je důležité mít dostatečný příjem aspoň ve stravě (ryby, vnitřnosti, houby), v doplňcích stravy, a samozřejmě se co nejčastěji vystavovat slunečnímu světlu. Zásoba Déčka ze slunečního záření v těle vydrží 2x déle než zásoba přijatá ve stravě.

MĚJTE PŘEHLED: Potvrzeným zdravotním účinkům vitaminu D3 jsme se věnovali v samostatném článku.

vitamín D3, cholekalciferol

 

Sezónní afektivní porucha oslabuje erotické libido

Sezónní afektivní porucha (Seasonal affective disorder, SAD, lidově zimní smutek) je specifická forma depresivní poruchy. Projevuje se opakujícími poruchami nálady a výkonnosti v souvislosti s ročním obdobím. Zpravidla se objevuje od podzimu do konce jara.

I zde hraje roli nedostatek slunečního záření, krátké a tmavé dny, sychravé počasí, konec letních dovolených, pocity osamělosti a negativní myšlenky. Logickým důsledkem negativních emocí a oslabení organismu je pokles sexuálního libida.

ČESKÉ DOPLŇKY PRO PODPORU LIBIDA: Kapsle Proerecta LONG pro muže a Proerecta WOMEN pro ženy. Díky bylinám navozují hormonální rovnováhu, čímž posilňují libido i během zimních měsíců.

doplňky pro podporu libida

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky na stránce Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete do 48 hodin, a ihned můžete přirozeně podpořit libido během chladných měsíců.

 

Libidu škodí i osamělost

Většina lidí v zimě tráví více času doma kvůli špatnému počasí. Zadaní i nezadaní lidé se mohou během zimy cítit osaměle a i tyto nepříjemné pocity oslabují libido. Zimní samota a izolace od společnosti nutí lidi více přemýšlet a to i nad negativními myšlenkami.

Delší odloučení od kamarádů nebo rodiny může vyvolat až úzkosti, které se projevují nevysvětlitelným stresem, bušením srdce, pocením, pocity tlaku a bolesti na hrudi. Pokud zažíváte tyto pocity, na sex si pravděpodobně ani nevzpomenete.

Pokud jste v páru, snažte se dlouhé zimní večery naplnit sexem. Pokud jste nezadaní, vyrazte se do společnosti s někým seznámit. „Ve dvou se to lépe táhne“ a platí to jak pro lepší náladu, tak pro častý a pravidelný sex.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Zvýšení libida: Proč u mužů a žen slábne a jak ho znovu nakopnout?

zvýšení libida

Nižší hladina serotoninu může libido podpořit

Serotonin je velmi důležitý chemický přenašeč nervových vzruchů (neurotransmitter). Ovlivňuje náladu, využití energetických zásob, spánek a také erotické libido a sexuální funkce. Hladina serotoninu je nejnižší právě během zimy.

Zvýšený serotonin podle studií tlumí erotické libido. Libidu tak škodí antidepresiva, která hladinu zvyšují. Podle této logiky je dost možné, že serotonin, který se snižuje v zimním období, bude erotické libido povzbuzovat.

PODROBNĚ jsme o účincích serotoninu psali v článku Serotonin může za vaši radost. Jak mít vždy dostatečnou hladinu? A co je serotoninový syndrom?

serotonin

 

Snížená hladina testosteronu libido oslabí

Hladina testosteronu se mění celoročně a nejnižší je právě v zimě. S nízkým testosteronem tak přichází i snížení erotického libida.

 

V zimě jsou ženy pro muže přitažlivější

Tuto zajímavost potvrzuje dokonce vědecká studie. Podle výzkumníků je důvodem to, že v zimě přes množství oblečení muž nevidí vnady, křivky ani pokožku tak často. Díky tomu v něm roste erotická představivost, zájem a sexuální žádostivost.

 

Na druhé straně ubývá erotických podnětů

V létě se to všude hemží hlubokými výstřihy, vyzývavými dekolty a krátkými sukénkami. V zimě jsou ženy zahaleny dlouhými kabáty, čepicemi a vysokými kozačkami. Ubývá tak erotických podnětů, které vidíme na první pohled.

Podle sexuologů nejde až tak o snížení libida, ale o nedostatek erotických stimulů, které muže obírají o zájem o sex. Ženy se navíc zahalují nejenom venku, ale také doma do teplých pyžam, tepláků a podkolenek.

 

Počet spermií je v zimě nejvyšší

Varlata potřebují pro správnou produkci spermií teplotu o přibližně 2 °C nižší než zbytek těla. Právě chladné měsíce jsou pro produkci spermií nejvhodnější.

Připomenu, že správné spermatogenezi škodí přehřívání varlat v příliš horké vodě, saunách nebo na vyhřívaných sedačkách i v těsném oblečení a při trávení času s počítačem v klíně. Snažte se mít varlata mimo dlouhodobé zdroje tepla.

Lepší koncentraci spermií a kvalitnější spermie během chladných měsíců potvrzují i vědecké studie.

ČTĚTE TAKÉ: Libido a sexuální zdraví podporuje i otužování, kterého účinkům jsme věnovali podrobný článek.

účinky otužování

 

Muž je v zimě plodnější

Nejvíce dětí se podle statistik rodí v červenci. Když odečteme 9 měsíců těhotenství, české páry se o děti snaží v říjnu, a tedy v chladnějším měsíci. Sice nejde o zimní měsíc, ale teploty jsou tehdy pro mužskou plodnost mnohem přívětivější.

 

Zima nutí lidi seznamovat se

Právě chladné období mnohé osamělé lidi nutí najít si partnera. Lidé se chtějí seznamovat kvůli pocitům osamělosti, které jsou během zimy silnější než v létě. Toto období trvá přibližně od října do března.

Nejde samozřejmě o všechny lidi, protože někdo si potřebuje najít známost na letní dovolenou a výlety. V létě se konají i společenské nebo rodinné události, kterých se osamělí lidé nechtějí účastnit sami. Všichni se chceme seznamovat celoročně, ale příroda nás podvědomě nutí právě v studených měsících.

V redakci vám přejeme celoročně silné libido, a pokud jste sami, ať si někoho najdete co nejdříve 🙂

Pokud máte zkušenost se změnami libida kvůli zimě, dejte nám vědět v komentářích. Děkujeme.

 

Další články o ztrátě libida a jeho rychlé, bezpečné podpoře

Nízké libido u mužů – všechny příčiny a instantní rady pro zvýšení
Proč libido slábne a jak ho rychle nakopnout?
15 zabijáků libida, které je potřeba eliminovat
14 zlepšováků libida
STUDIE DOKÁZALA: Nedostatek testosteronu významně oslabuje libido
Libido vaší ženy je i vaše vizitka. Co jí pomůže?
Nechuť k sexu - seznam 20ti zlodějů sexu ve vztazích
Hormonální nerovnováha spolehlivě oslabuje libido

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply