Suchá kůže na penisu: Časté příčiny, domácí pomoc a zásady péče o kůži

Suchá kůže na penisu vás může začít trápit velice jednoduše a prakticky kdykoliv. Kůže na penisu je přirozeně citlivá, velmi jemná a tím pádem náchylná na poškození, zánět, zarudnutí nebo vznik ekzémů, zvlášť pokud je příliš suchá.

Suchá kůže na penisu není vždy jasným důkazem pohlavní nemoci. Mnozí muži mají suchou kůži po celý život, ale žádné závažné zdravotní riziko jim nehrozí. Jiným mužům může kůže vysychat náhle a vyvolá tak rozpaky a obavy.

V článku popisuji nejčastější příčiny vysychání pokožky na penisu a domácí rady, které mohou vysychání v rychlém čase tlumit. Hned na začátku zdůrazňuji význam návštěvy kožního lékaře, sexuologa nebo i venerologa (odborník přes pohlavní nemoci). Ihned odhalí příčinu vysychání a doporučí bezpečnou léčbu. Pokud vám kůže na penisu vysychá dlouhodobě nebo vyschla náhle, je velmi rozumné oslovit lékaře. Tento článek vnímejte spíše jako informaci, ale nenahrazuje ani vyšetření ani účinnou léčbu.

suchá kůže na penisu

 

Suchá a popraskaná kůže na penisu ze sexu nebo masturbace nasucho

Sex i masturbace vyžadují dostatečnou lubrikaci. Očekává se, že ženina vagína se vzrušením přirozeně lubrikuje a díky tomu do ní penis hladce zajede. Při masturbaci nahradí vaginální lubrikaci lubrikační gel. Mějte nějaký vždy v zásobě.

Tření jemné kůže penisu bez dostatečného mazání ji dráždí a způsobuje oděrky či tržné rány. Čím déle tření nasucho působí, o to rychleji se pokožka vysušuje. Díky lubrikantu bude pokožka hladce klouzat a vy tak zaženete riziko nadměrného vysoušení penisu (a vagíny zároveň). Pokud jste alergičtí na běžné lubrikanty z obchodu, podívejte se na šetrné a přírodní domácí alternativy lubrikačních gelů.

Jelikož je suchá pokožka na penisu citlivá na různé agresivní chemikálie, lubrikanty z obchodu mohou vysoušení ještě více podporovat. Vždy čtěte složení a vyhýbejte se výrobkům s obsahem parabenů nebo glycerínu. Mohou vyvolat i alergickou reakci. Šetrnější a jemnější jsou lubrikanty na bázi vody.

TIP: Největší výběr lubrikačních gelů nabízí on-line sex-shop RůžovýSlon.cz. Diskrétní doručení do 2 pracovních dnů a vždy nejvýhodnější ceny.

Klikněte na tlačítko níže a podívejte se na kompletní nabídku. Dostanete se přímo na stránku obchodu. Stránka Erekce.cz není prodejcem lubrikantů.

 

Suchá kůže penisu kvůli nevhodné drogérii

Velmi častou, takřka „tradiční“ příčinou vysychání kůže nejenom na penisu je používaní nevhodné a příliš agresivní drogérie. Výrobky obsahují desítky složek, ze kterých jsou mnohé zcela nevhodné pro použití na citlivou pokožku intimních partií. Muži skoro denně používají minimálně mýdlo nebo sprchové gely. Většinu z nich lze vnímat jako nebezpečný koktejl chemikálií a i zde hraje roli agresivní paraben nebo desítky jiných látek.

Pokožku na penisu jednak vysušují a dráždí, a čím je podrážděnější, o to silněji dále vysychá. Vyzkoušejte jemná dětská mýdla (for babies, for kids a podobně) nebo mýdla přímo určená pro citlivou pokožku (for sensitive skin, for irritated skin).

Penis omývejte teplou vodou a utírejte měkkým ručníkem nebo nechte vyschnout přirozeně, pokud máte čas.

Na mužskou kůži denně působí i prací prášky, gely a aviváže s podobně negativními účinky a stejně závažným problémem. Pokud si neumíte rady, opět se v drogérii na vhodný výrobek ptejte prodavaček. Ptejte se na přírodní a co nejméně chemické výrobky (BIO kvalita a pod.). Zde doplním, že nejde pouze o podráždění kůže penisu, ale často kůže po celém těle. Pokud se vám objevují různé fleky a ekzémy i jinde po těle, je obvykle jenom otázkou času, kdy napadnou i penis, žalud a předkožku.

 

Suchá kůže na penisu jako alergická reakce na latex

Nyní vás možná napadlo chránit suchou kůži na penisu pomocí kondomu. Někdy ale kondom může suchost pokožky zhoršit. Sám od sebe totiž nezjistíte, zda jste na latex alergický a alergie se projeví až po použití kondomu nebo erotické hračky s latexem.

Kůže penisu může reagovat alergicky, pokud na něj kondom nasadíte. Pokud máte kůži suchou již teď, latex může stav zhoršit.

Latex je zpracovaný přírodní materiál. Obsahuje ale specifické proteiny, které jsou původci alergické reakce. Kromě vysychání kůže na penisu se alergie na latex dále projevuje:

 • kopřivkou a tedy podrážděnou kůží.
 • svěděním,
 • zarudnutím,
 • otoky a mokváním,
 • dále pak ucpaným nosem a pocity podobnými nachlazení,
 • dušností a problémy s dýcháním,
 • pocitem tlaku na hrudi,
 • ve vzácných případech i anafylaktickým šokem.

Anafylaktický šok je již závažnou alergickou reakcí a postiženému s ním musí pomoc lékař. Ideální je zavolat pohotovostní službu, protože může jít až o ohrožení života.

Při podezření na alergii na latex doporučuji nakupovat kondomy a sexuální pomůcky bez latexu. Vždy řádně čtěte etiketu a návod na používání. Nelatexové kondomy jsou vyrobeny z polyuretanu. Zeptejte se prodavače v sex-shopu, drogérii nebo lékárně.

 

Vysychání kůže na penisu kvůli nevhodnému oblečení

Příliš těsné a obtáhnuté prádlo nebo kalhoty odírají penis a způsobují jeho vysychání. Noste pouze dostatečně volné oblečení z přírodních materiálů, ideálně z bavlny a co nejméně nabarvené. I barvy používané v textilním průmyslu mohou kůži dráždit a vysušit.

Pro zvlhčení a zjemnění suché pokožky na penisu použijte olivový nebo kokosový olej či vazelínu. I zde se snažte vyhýbat výrobkům s příliš dlouhým seznamem složek, u kterých ani nevíte, co je která zač.

MĚJTE PŘEHLED: O tom, zda jsou pro muže bezpečnější trenýrky nebo slipy a které méně škodí plodnosti informuje blog e-shopu Vimax.cz.

 

Suchá kůže na penisu jako důsledek ekzémů

Ekzém kromě vysychání kůže vyvolává také oteklé, vlhké a mokvající vřídky, které často svědí a celkově omezují kvalitu života. Ekzém je velmi háklivý na různé chemikálie a jeho negativní projevy lékaři označují výrazem kontaktní dermatitida. Přesnou diagnózu stanoví až kožní lékař – dermatolog.

Zde upozorním, že sám přesně nezjistíte, zda se jedná o ekzém nebo „pouhé“ krátkodobé podráždění. Nemá proto smysl čekat, až se problém ztratí, protože se může dále zhoršovat. Nestyďte se a jděte ke kožnímu lékaři.

Ten vám předepíše nejčastěji kortikosteroidní mastičku. Je vázaná na lékařský předpis a lze jí používat pouze několik dnů, poté se musí vysadit. Může totiž ztenčit kůži a ještě více prohloubit existující problém. Žádné kortikosteroidy proto neshánějte bez předpisu. Nestyďte se a nechte si je předepsat. Lékař může doporučit i jinou léčbu.

 

Suchá kůže kvůli psoriáze

Psoriáza je odolná zánětlivá kožní nemoc a velmi často se objevuje právě v oblasti genitálu. Nemoc způsobuje suché šupinaté fleky, které svědí a neustále se olupují. Postižený si ložiska škrábe a rozšiřuje dále po těle. Mohou být ale i zcela bez šupin a vypadají jako zarudlé flíčky podrážděné pokožky.

Psoriáza je bezesporu důvodem k návštěvě dermatologa, ale jděte za ním s jakýmkoliv nepříjemným kožním problémem. I zde lékař předepíše nejčastěji kortikosteroidy nebo jiný léčivý přípravek. Při psoriáze je velmi vhodné doplňovat vitamín D a pobýt denně aspoň 25 minut na přímém slunečním záření.

 

Plísňová infekce na penisu

Plísňovou infekci je obvykle těžké rozpoznat, takže i zde je nutná návštěva kožního lékaře. Plísňové infekce se projevují otoky, páchnoucími výtoky nebo červenými vyrážkami. Vyrážky se typicky šíří od penisu směrem dolů po vnitřních stranách stehen, dále přes hráz až na konečník.

Zde zmíním i balanitidu, což je plísňové kvasinkové kožní onemocnění předkožky a žaludu. Tehdy je žalud nateklý, zarudlý a bolavý. Kromě projevů na kůži vyvolává balanitida silnou únavu a vyčerpání podobné nepříjemným stavům při nachlazení.

Kvasinková, a tedy houbovitá infekce velmi dobře reaguje na léčbu antimykotickými krémy, které jsou obvykle pouze na předpis. Doporučená je také důkladná intimní hygiena, častá výměna oblečení vypraného v šetrném pracím prostředku a nošení dostatečně prodyšného oblečení.

 

Jak se zbavit suché kůže na penisu doma?

Budu se opakovat, ale opět zdůrazňuji význam lékařského vyšetření. Sám bohužel netušíte, proč je kůže na penisu suchá. Zbytečně byste tak oddaloval odbornou pomoc a nesprávnými kroky si můžete dokonce uškodit.

Podle příčiny vysoušení kůže můžete vyzkoušet volně dostupné krémy pro zjemnění a hydrataci suché pokožky. Ten nejvhodnější prostředek vám ale doporučí až dermatolog, protože pouze ten dovede zjistit konkrétní příčinu. Do té doby můžete vyzkoušet několik domácích „babských rad“, které můžete využít zároveň i s předepsanou léčbou, pokud lékař nerozhodne jinak.

V první řadě se aspoň na pár dní vyhněte sexu a masturbaci, protože byste si suchá místa ještě více podráždil. Těch pár dnů bez „potěšení“ určitě vydržíte. Partnerku můžete uspokojit orálně nebo ručně. Tento nedobrovolný celibát vydržte až do doby, než se začne vysušená pokožka hojit a vracet do normálu. Sex a tělesné tekutiny by suchá místa dráždily a zpomalovaly by hojení.

Zároveň se snažte dodržovat pitný režim a za den vypijte aspoň 2,5 litru čisté vody, aby se mohla pokožka přirozeně zvlhčovat. Kůži penisu natírejte přírodními neagresivními oleji, třeba obyčejným olivovým nebo kokosovým. Na obou olejích můžete připravovat své pokrmy, takže je určitě používejte i v kuchyni.

Těmito tipy musím bohužel článek ukončit, protože finální slovo bude mít opět pouze kožní lékař. Vysušená kůže může být i projevem závažnějšího onemocnění, které již patří do rukou lékaře.

 

Lze se před vysušenou kůží na penisu chránit v rámci prevence?

 • Penis myjte pravidelně vlažnou vodou, mýdlem na citlivou pokožku a utírejte měkkým ručníkem.
 • Noste bavlněné oblečení i spodní prádlo, dejte přednost volným střihům a namísto slipů noste trenýrky.
 • V drogérii se poraďte a nechte si doporučit šetrné přírodní a dermatologicky testované výrobky jako prací prášky a gely, aviváže, mýdla, sprchové gely, krémy a podobně.
 • Pokud cítíte, že vám některý výrobek dráždí kůži, přestaňte ho používat.
 • Se suchou kůží na penisu si dejte dočasnou přestávku od sexu a masturbace.
 • Při sexu a masturbaci používejte lubrikační gel, klidně olivový nebo kokosový olej.
 • Dostatečně pijte aspoň 2,5 l vody za den a udržte se hydratovaný.

 

Co jsme zjistili o suché kůži na penisu?

Suchá kůže na penisu sice není život ohrožující stav, určitě ale není nijak příjemná a dovede citelně omezit kvalitu života a sexuálního vztahu.

Abyste se suché kůže zbavil co nejrychleji, navštivte kožního lékaře – dermatologa. Určí přesnou příčinu vysychání a doporučí nejrychlejší léčbu. Samozřejmě vyzkoušejte i několik rad na domácí pomoc, které jmenuji v článku.

 

Pohlavní nemoci, které hledáte nejčastěji

BALANITIDA
KONDYLOMATA
MYKÓZA
MOLUSKY
FILCKY
ŽLOUTENKA

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply