Nachlazení, chřipka, slabá erekce a erektilní dysfunkce. Jaký mají vliv?

Nachlazení i chřipka jsou právě v plném proudu. Po dlouhé době přestáváme myslet na Covid-19, ale nachlazení a chřipce se v probíhající sezoně mnohdy nevyhneme. Tyto komplikace sebou typicky přináší projevy jako otoky a bolest v krku a žaludku, zahlenění, kašel a kýchání, bolesti hlavy, celková fyzická i psychická vyčerpanost a další nepříjemné příznaky.Mnozí muži se ale potýkají i s oslabenou erekcídočasnou erektilní dysfunkcí.

V článku si vysvětlíme souvis mezi respiračními problémy a problémy s erekcí. Kromě toho může dojít i ke snížení erotického libida, a dokonce ke zhoršení plodnosti. Zároveň poradíme, co lze dělat, aby byla erekce opět kvalitní a spolehlivá, jak jste byl zvyklý doposud.

nachlazení, chřipka, slabá erekce a erektilní dysfunkce

 

Ve zkratce o erektilní dysfunkci

Erektilní dysfunkce (ED) je diagnostikovaná nemoc, kvůli které muž nedovede dosáhnout nebo udržet erekci dostatečně pevnou a dostatečně dlouho pro uspokojivý sexuální styk. ED může postihnout každého muže bez ohledu na věk a zdravotní stav. Může být krátkodobá i trvalá.

Průměrně více než polovina dospělých mužů někdy během života trpí oslabením erekce. Přibližně 1 z 10 postižených trpí těžkou erektilní dysfunkcí. Číslo může být i větší, protože ne každý postižený řeší problém s lékařem a do statistiky se tak logicky nedostane.

Pomoc odborníka je přitom více než nezbytná. ED prokazuje nějaký zdravotní či duševní problém, zároveň ale poškozuje i sexuální a partnerské vztahy. Negativní dopad má i na duševní zdraví postiženého, vyvolává stres, úzkost, deprese, snížené sebevědomí a velmi často i sexuální frustraci muže i jeho partnerky.

TIP: Zde doporučím velmi obsáhlý článek ze stránky Proerecta.cz, který srozumitelně vysvětluje běžné příčiny erektilní dysfunkce a metody, jak erekci podpořit.

 

Může nachlazení nebo chřipka vyvolávat erektilní dysfunkci?

Ano, je to možné. Dokonce to není nic výjimečného. I když se vám dosažení a udržení erekce mohlo zdát jako zcela jednoduchá a bezproblémová záležitost, ve skutečnosti jde o souhru několika složitých tělesných a psychických procesů. Ty může nachlazení i chřipka narušovat a erekce kvůli tomu selže.

Pro pevnou erekci je nezbytná součinnost endokrinního systému (hormony), nervového systému (přenos nervových signálů) a kardiovaskulárního systému (průchozí cévy a schopnost dostatečně prokrvit penis).

Nemoc může narušovat schopnost vzrušit se, protože když jste nemocný, jste slabý, unavený a vyčerpaný. Proto na sex nemáte určitě ani pomyšlení. Schopnost vzrušit se má z velké části za úkol pohlavní hormon testosteron. Snížená hladina testosteronu vede ke slábnutí erekce a postupnému vzniku erektilní dysfunkce.

 • Proces vzniku erekce začíná aktivitou nervového systému, který stimuluje prokrvení penisu a navození erekce.
 • Oběhový systém skládající se ze srdce a krevních cév přivádí do penisu zvýšený objem krve. Díky tomu se penis naplní a dostane do stavu erekce.
 • Důležité je i erotické libido, a tedy zájem o sex. Díky tomu, že se na sex připravíte a očekáváte jej, penis se v očekávání penetrace vagíny udržuje ve ztopořeném stavu.

Nachlazení nebo chřipka ovlivňuje zmíněné nezbytné procesy. Stačí, aby selhal pouze jeden proces a erekci nebude možné dosáhnout. Podle závažnosti onemocnění se problém může překlenout do chronického stadia a vyvolat dlouhodobou erektilní dysfunkci.

Chřipka typicky vede k únavě, bolestem hlavy, břicha a svalů či zvýšené teplotě a tyto nepříjemné projevy vás oberu o zájem o sex. Nemoc zvyšuje stres pacienta a jak víme, stres je velmi spolehlivým ničitelem erekce a může způsobit erektilní dysfunkci.

Odpověď je tedy ano. Nachlazení a chřipka jsou častou příčinou slabé erekce i erektilní dysfunkce. Snažte se co nejrychleji vyléčit, aby se i erekce dostala do očekávaného normálu.

MĚJTE PŘEHLED: Důsledky COVID-19: Vědci upozorňují na dlouhodobou ztrátu erekce.

Covid-19 a ztráta erekce

 

Oslabuje erekci Covid-19? Může také způsobit erektilní dysfunkci?

Covid-19 se lidí drží jako klíště. Aktuálně je situace bezpečná, nikdy ale nevíme, kdy se zas vrátí jaká nová mutace nebo úplně nová nemoc. Co se týče již známého Covidu-19, existuje množství vědeckých studií. Shodně potvrzují, že muži, kteří nemoc prodělali nebo jí právě trpí, mají mnohem vyšší riziko problémů s erekcí a se sexuálními funkcemi.

Zatím nebylo celkem jasně vysvětleno, jak přesně Covid-19 vyvolává erektilní dysfunkci. Lékaři ale mají za to, že jde o dlouhodobý negativní účinek nákazy na kardiovaskulární zdraví. Covid-19 totiž zhoršuje zdraví srdce a cév, poškozuje je a vyvolává potíže v celém těle. Jak víme, zdravé cévy a srdce jsou pro pevnou erekci nezbytné, a pokud je Covid-19 poškodí, dojde k problému s erekcí.

Pokud jste překonal Covid-19 teprve nedávno a nyní máte problém s erekcí nebo trpíte přímo erektilní dysfunkcí, mluvte se svým praktickým lékařem nebo přímo se sexuologem. Doporučí vám nejvhodnější metodu pomoci, protože důkladně prověří váš zdravotní stav. Z pohledu redakce Erekce.cz nemohu vědět, jaké škody ve vašem těle Covid-19 napáchal. Vždy mluvte s lékařem, který má o vašem zdravotním stavu nejlepší přehled.

 

Které další nemoci mohou způsobovat erektilní dysfunkci?

Nachlazení, chřipka i Covid-19 mohou v těle vyvolat významnější zdravotní komplikace, které prokazatelně vedou ke slabé erekci až erektilní dysfunkci. Níže vyjmenované zdravotní stavy mohou poškozovat krevní cévy i srdce, nervy a přenos nervových signálů nebo hormonální nerovnováhu.

Nejčastější nemoci, které způsobují erektilní dysfunkci:

 • nemoci srdce a cév
 • ateroskleróza – ucpané a neprůchozí cévy, přes které do penisu neproudí dostatek krve
 • hypertenze – zvýšený krevní tlak, který zhoršuje prokrvení penisu i celkovou tělesnou kondici
 • Peyronieho nemoc – zjizvení penilní tkáně, které rovněž vyvolává problém se správným prokrvením penisu
 • onemocnění ledvin – zužuje cévy a nedovoluje krvi dokonale naplnit penis krví
 • roztroušená skleróza – poškozuje nervy, přes které se nervové signály nemohou dostat do mozku a z něj do penisu

Problémy s erekcí až ED způsobují i duševní komplikace a nemoci, typicky třeba úzkostná porucha nebo chronická deprese.

Vyjmenované nemoci se neobejdou bez důkladné léčby. Nejde o krátkodobé problémy, které se mohou samy ztratit. Naopak jde o chronické komplikace a nemoci, kterých se postižený sám nezbaví a vždy bude potřebovat odbornou pomoc. Opět tím zdůrazňuji význam návštěvy lékaře a to i pokud došlo k problému s erekcí pouze jednou a běžně se neopakuje.

MĚJTE PŘEHLED: Nemoci ledvin mohou za erektilní dysfunkci. Jaká je souvislost?

nemoci ledvin a erektilní dysfunkce

 

Léčba erektilní dysfunkce vyvolané nachlazením nebo chřipkou

Dobrá zpráva. Erektilní dysfunkce je léčitelná ve většině případů a to i pokud je způsobena chřipkou nebo Covidem-19. Lékař předepíše nejčastěji léky. Důležitá je také změna životosprávy k lepšímu.

 

Změny životosprávy pro ochranu před erektilní dyfunkcí

Pokud jste nastydl nebo máte chřipku, zaměřte se na podporu erekce dříve, než se začnete obávat o své sexuální schopnosti. Pokud byste měl strach nebo byl ve stresu z případných komplikací, erekci byste ještě více zhoršoval a to je nežádoucí.

Pokud chřipku a nachlazení doprovází problém s erekcí, zatím to neznamená, že se u vás vyvine erektilní dysfunkce. Vše záleží na závažnosti onemocnění a na tom, zda se budete snažit co nejdříve uzdravit.

Proto ještě než se vám povede objednat na vyšetření u sexuologa nebo jiného specialistu, zařaďte tyto změny:

 • Snažte se vyléčit, ležte v posteli, pijte čaj, jezte hodně ovoce, horečku zmírněte studenými obklady a užívejte všechny léky, které vám předepsal praktický lékař,
 • během uzdravování se vyhněte sexu a ideálně i kontaktu s partnerkou, rodinou a přáteli, abyste je nenakazil,
 • v lékárně si sežeňte volně dostupné léky nebo doplňky stravy proti zánětům, horečkám, otokům nebo bolesti,
 • dodržujte všechny další rady, které vám lékař dá,
 • a hlavně k lékaři skutečně jděte a nespoléhejte se, že se nachlazení nebo chřipka ztratí sama od sebe.

Vaše erekce se může dokonce zlepšit pouze díky zařazení těchto tipů. Sledujte svůj stav a postupujte podle toho, jak se bude situace vyvíjet.

 

Léky na erektilní dysfunkci

Zde upozorňuji, že k lékům na ED se nelze dostat volně „jenom tak“ kvůli chvilkovému problému s erekcí. Léky vždy předepisuje lékař a to až po důkladném posouzení vašeho zdravotního stavu. Bez jeho vědomí je nelze užívat, protože mohou mít četné negativní vedlejší účinky.

Konkrétní léky záměrně nejmenuji. O předpisu rozhoduje vždy lékař. Jde o léky ze skupiny inhibitorů fosfodiesterázy typu 5 (zkratka PDE5), které stimulují průtok krve přes měkké penilní tkáně. Až se pacient sexuálně vzruší, přes roztažené cévy do penisu proudí více krve. Díky tomu pacient dosáhne a udrží pevnou erekci.

Obecně se tyto léky považují za bezpečné pro většinu mužů. Bohužel si ale nerozumějí s některými nemocemi, a hlavně s některými léky, které již může pacient užívat. Proto musí vzájemnou kombinaci posoudit lékař. Ve starším článku jmenuji konkrétní léky, které není vhodné ani bezpečné kombinovat s léky proti erektilní dysfukci. Mohou totiž snižovat, nebo naopak rizikově zvyšovat jejich účinek.

PRO VÁŠ PODROBNÝ PŘEHLED: Nejčastěji předepisovaná léčiva na erektilní dysfunkci.

léčiva na erektilní dysfunkci

 

Další změny životosprávy a návyků pro zlepšení erekce a boj proti erektilní dysfunkci

Cílem změn návyků je urychlit léčbu nachlazení či chřipky, zároveň také vyhýbat se faktorům, které by léčbu jinak prodlužovaly. Čím rychleji se vám jich povede zbavit, o to rychleji se dočkáte pevné erekce nebo aspoň zmírnění příznaků erektilní dysfunkce.

 • Ihned přestaňte kouřit. Kouření ucpává cévy a v dýchací soustavě vyvolává záněty. Všechny vlivy působí negativně na erekci.
 • Buďte fyzicky aktivní. Cvičte nepřetržitě a tedy bez přestávek pravidelně aspoň 30 minut denně. Vhodná jsou cvičení střední zátěže jako plavaní, běh nebo jóga. Bezpečný BMI je u dospělého muže mezi 18,5 až 24,9. Vyšší hodnota dokazuje nadváhu nebo obezitu, které jsou velmi často příčinou ED.
 • Jezte zdravě. Jezte čerstvé a co nejméně zpracované potraviny. Přemíra cukru, tuku a soli v těle vyvolává procesy, které zhoršují (nejenom) zdraví cév a srdce. Zároveň se ochráníte před nadváhou a obezitou.
 • Zajděte si na měření testosteronu u endokrinologa. Rizikově nízký  testosteron přímo vyvolává slabou erekci a snížené erotické libido.

 

Další články o příčinách, projevech a léčbě erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce – příčiny, příznaky a léčba
Vysoký krevní tlak a erektilní dysfunkce
Jak sledování porna způsobuje erektilní dysfunkci?
Ateroskleróza (ucpané cévy) a erektilní dysfunkce
Rázová vlna a léčba erektilní dysfunkce

 

Leave a Reply