Teratozoospermia zhoršuje tvar (morfologii) spermií. Způsobuje problémy s plodností až neplodnost.

Teratozoospermia je vývojová porucha spermií. Mění jejich morfologii, a tedy tvar, může je zpomalovat nebo znemožnit pohyb úplně kvůli poruše bičíku, kterým se spermie pohybuje. Spermie jsou deformované a nelze je vnímat jako zdravé ani normální. Teratozoospermie je jednou z příčin mužské neplodnosti.

Slovo terato znamená obluda, zrůda nebo nestvůra, takže teratozoospermie označuje spermie abnormálních a různě deformovaných tvarů. Spermie tak logicky nejsou vhodné pro oplodnění partnerky. Někdy se k vajíčku nedostanou, jindy zvyšují riziko vzniku vývojových vad dítěte.

teratozoospermia

JINÉ NÁZVY: Na vyšetření a v odborných zdrojích se můžete setkat také s výrazem teratozoospermie a zkráceně teratospermie.

DVOJÍ DEFINICE: Podle Světové zdravotnické organizace WHO je teratozoospermie stav, kdy ejakulát obsahuje pouze 4% normálních spermií a ostatní mají vady.

Podle profesora T. F. Krugera a jeho kriterií trpí muž teratospermií když je v ejakulátu 15 a více procent normálních spermií. Krugerovy kriteria jsou proto přísnější a stav podle jeho definice postihuje mnohem více mužů.

 

Co je teratozoospermia?

teratozoospermia, počet spermií

Ejakulát muže s teratozoospermií obsahuje pouze 4 až 15% normálních spermií. Zbylé mají vady a deformace.

Jde o poruchu správného růstu a vývoje spermií. V ejakulátu se tak nachází spermie, které mají malou hlavu nebo nefunkční a nevyvinutý bičík. Kvůli poruchám se spermie nemohou dostat do vajíčka a nedojde k oplodnění. Varlata produkují spermie i během teratozoospermie, ale jejich kvalita je zhoršená a snižují šanci na úspěšné spontánní těhotenství.

Obsah normálních spermií v jednom ejakulátu by měl být minimálně 4%. Kvůli teratospermii se minimální doporučený počest snižuje.

Postižené spermie mohou mít i další vady, často sníženou pohyblivost a snížené množství. Všechny poruchy spermií omezují šance na početí.

Upozorňujeme, že takto abnormální spermie se v nějakém množství vyskytují u každého muže. K problémům s plodností dochází, pokud je jich více než normálních spermií.

VIDO: Vysvětlení vad kvůli teratozoospermii

 

Které vyšetření potvrdí teratozoospermii?

Teratospermii zjistí mikroskopické vyšetření spermií spermiogram. Lékař pod mikroskopem vidí, že spermie mají vady a posuzuje tak jejich morfologii (velikost a tvar). Na vzorek ejakulátu lékař použije speciální barvivo, aby dobře viděl morfologii spermií.

Na spermiogram jsme na pražskou kliniku vyslali redaktora. Čtěte, jak vyšetření probíhá a které vlastnosti spermií a ejakulátu zkoumá.

jak probíhá spermiogram?

 

Jak vypadá spermie postižená teratozoospermií?

V tabulce uvádíme, jak vypadá zdravá spermie, která dovede bezpečně oplodnit vajíčko a teratospermii, kdy se šance snižuje, ale těhotenství nemusí být nemožné.

normální spermie: spermie s teratozoospermií:
počet všech spermií: aspoň 15 milionů na mililitr snížený počet pod 15 milionů na ml
pohyblivost (motilita): aspoň 20 mil na ejakulát méně než 20 mil pohyblivých spermií
morfologie (tvar a velikost): aspoň 4 až 15% méně než 15%
dlouhý, štíhlý a pohyblivý bičík krátký, zdeformovaný, chybějící bičík nebo 2 bičíky
oválná hlava zmenšená nebo deformovaná hlava, kulatá, ve tvaru špendlíku, zdvojená
středová část delší než hlava, bez deformací střední část krátká a s deformacemi
hladký pohyb poruchy pohybu nebo bez pohybu

teratozoospermia

Modrá spermie je normální. Dále vidíte různé poruchy a deformace hlavy, poruchy střední části a bičíku.

Postižené spermie mohou mít v hlavě kapičky tekutiny, která do nich nepatří nebo mají poškozenou či chybějící „pokrývku hlavy“ (akrosom). Spermie mohou mít dokonce dvě hlavy nebo dva bičíky.

Vyšetření spermiogram vám změří přesné množství postižených a normálních spermií. Nestává se často, že by byly všechny spermie normální, zdravé a mohly oplodnit ženu. Normálních spermií je v ejakulátu zhruba 15% u zdravého muže. To znamená, že zbylých 85% spermií může být poškozených a nevhodných pro oplodnění, ale lékař může pacienta pořád označit za plodného. Nelekejte se proto, pokud vám výsledky spermiogramu sdělí i některé zhoršené vlastnosti.

VIDEO: Rozdíl mezi normální a postiženou spermií pod mikroskopem

 

Proč je teratozoospermia riziková?

Teratospermie způsobuje abnormální tvar spermií, které kvůli němu nedovedou vajíčko oplodnit. Opakujeme, že i pokud vám lékař tyto spermie potvrdí, neznamená to, že ztrácíte všechny šance na dítě. Záleží od počtu normálních a postižených spermií v ejakulátu.

Normálních spermií by měly být minimálně 4% ze všech spermií, ale čím více je teratozoospermických, tím nižší je šance na těhotenství.

teratospermie, možnosti poruch

Abnormální morfologie spermií se může objevit na různých částech spermie (zdroj)

 

Příčiny teratozoospermie

Hlavní příčinou teratozoospermie je nezdravá životospráva a různé nemoci. Nemoci tak nevyléčí sexuolog, který provede spermiogram, ale odborník na konkrétní nemoc. Kvůli tomu se série vyšetření může prodloužit a vyžádat si více návštěv u lékařů.

Za nejčastější příčiny teratozoospermie považujeme:

Kvalita spermií přirozeně klesá věkem, takže abnormality mohou být u straších mužů častější. Výskyt abnormálních spermií se začíná zvyšovat po přibližně 45 roce a to i u jinak zdravých mužů. Muž není plodný doživotně, proto pokud dítě plánujete, určitě těhotenství neodkládejte. Nechte stav spermií vyšetřit a začněte se o dítě snažit co nejdříve.

DOPLNĚK pro podporu normální tvorby spermií v dobré kvalitě a množství: Česká Proerecta FERTIL se souborem vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek.

FERTIL není lék, takže neléčí příčiny teratospermie. Pomůže však zlepšit produkci spermií, pokud je nyní oslabená a spermií je málo.

Proerecta FERTIL

Klikněte na produkt a podívejte se na všechny účinky. Objednávku vám Proerecta.cz doručí do 48 hodin. Ihned tak můžete zvýšit produkci spermií.

 

Stupně teratozoospermie

Teratozoospermii dělíme na 3 typy podle závažnosti. Označují zbylý počet normálních spermií.

  • normální – 10 až 14% normálních, a tedy zdravých spermií
  • střední – 5 až 9% normálních spermií
  • těžká – pouze 4% normálních spermií

Zbylá procenta spermií může kromě teratozoospermie zhoršovat i jiná porucha nebo jejich kombinace. Právě proto se posuzuje v první řadě počet normálních spermií. U zbylých se sleduje konkrétní porucha, aby bylo možné zjistit příčinu problémů s plodností nebo neplodnost.

 

Existuje léčba teratozoospermie a mohu mít vlastně děti?

Léčba musí zohledňovat příčinu vzniku teratozoospermie. Pokud je příčinou třeba cukrovka, lékař bude léčit cukrovku. Pokud obezita, bude se jí snažit léčit obezitolog a tak dále.

Bohužel léčba není jasná, pokud postižený muž trpí genetickou vadou, kdy tělo ani plodnost nefungují správně.

  • V případě mírné teratozoospermie lze odebrat normální spermie a vložit je přímo do vajíčka, pokud je žena plodná a zdravá (intracytoplazmatická injekce spermií). Pod mikroskopem se muži odebere ta nejlepší zdravá spermie. Pro tyto páry je asistovaná reprodukce často jedinou možností, jak mít vlastní dítě.
  • V případě střední a těžké teratozoospermie lze vajíčka oplodnit „in vitro – ve zkumavce“ spermiemi od jiného dárce.

Jelikož na metody asistované reprodukce dohlíží odborník, pro oplodnění se vybere ta na nejlepší spermie pro spojení s tím nejlepším vajíčkem. Tak se zvyšuje šance, že se dítě narodí zdravé a vitální. Snažit se o dítě se zjištěnou teratozoospermií může být riskantní a trvat dlouho. Nevíte totiž, kdy dojde ke spojení a zda to budou právě ty nejkvalitnější buňky.

 

Přirozené změny životosprávy pro zlepšení morfologie spermií

V životosprávě lze vždy podniknout kroky, které kvalitu a morfologii spermií zlepší. Začít ihned je nejlepším způsobem, jak mít kvalitnější spermie co nejdříve. Pokud o dítě usilujete právě teď, snažte se zlepšit návyky co nejdříve.

  • Zbavte se všech škodlivých neduhů jako je alkohol, kouření a drogy. Výskyt škodlivin v těle a silná únava omezují tělo v produkci zdravých spermií.
  • Dobře se stravujte. Varlata potřebují pro zdravé spermie vyvážený a pravidelný jídelníček, a kvůli nedostatku živin nemohou vyrábět zdravé spermie bez deformací. Důležité jsou bílkoviny, vitamíny, minerály, antioxidanty, mastné kyseliny a zdravé tuky. Jezte pestře, hodně zeleniny a ovoce, nevynechávejte maso ani ryby, mléčné výrobky, luštěniny, ořechy. Vydatná a pestrá strava je základem.
  • Pro lepší výsledky můžete několik měsíců před a během snahy o oplodnění užívat doplňky stravy. Doporučujeme české tobolky Proerecta FERTIL se souborem látek, které varlata potřebují pro produkci normálních spermií v optimálním množství.

Proerecta FERTIL

 

Teratozoospermia: Často kladené otázky

Může partnerka muže s teratozoospermií otěhotnět?
Otěhotnění je možné, pokud ejakulát obsahuje i normální spermie s dobrými vlastnostmi. Důležitý je hlavně pohyb a počet spermií.

Spermie lékař odebere ze vzorku ejakulátu nebo přímo z varlete (biopsií varlete) a umístí je buď do zkumavky (in vitro) nebo přímo do vajíčka. O možnostech vás bude informovat sexuolog nebo partnerčin porodní lékař.

Co způsobuje teratozoospermii?
Nejčastěji kouření, alkohol a drogy, nemoci varlat nebo jinde v těle a genetické poruchy.
Je teratozoospermie normální?
Každý muž produkuje i poškozené spermie a je to normální. Pokud je ale počet normálních spermií nižší, než 4-15%, stav již normální není. Počet zdravých spermií pod 4% označuje těžkou teratozoospermii.
Je teratozoospermie závažná?
Ano, protože kvůli ní páry nedovedou otěhotnět. Jde o příčinu mužské neplodnosti. Spermie nedovede proniknout k vajíčku a oplodnit jej.

Soustavný strach, smutek nebo lítost kvůli neschopnosti mít dítě omezuje kvalitu života partnerů, takže teratozoospermii lze považovat za závažný problém.

Pokud partner trpí teratozoospermií, jaká je vhodná metoda pro oplodnění ženy?
Intrauterinní inseminace (IUI) – do dělohy ženy se zavedou spermie, které předtím lékař získá od partnera.
Způsobuje teratozoospermie vrozené vady dítěte?
Nelze předpovědět, protože i muži s teratozoospermií mohou mít zdravé děti. Vrozené vady nejsou časté a obvykle jsou pouze mírné. Postižené spermie nemusí dosáhnout vajíčko, ale čím více jich je, tím menší je šance na otěhotnění.
Lze teratozoospermii léčit přírodně?
Důležitá je pestrá a dostatečná strava, díky které varlata produkují dostatek normálních spermií. Důležitou látkou jsou vitamíny a antioxidanty, takže jezte co nejvíce ovoce, zeleniny, ale i zvířecích vnitřností, luštěnin, ořechů, mléčných výrobků.

Zároveň sportujte, dostatečně odpočívejte a pohybujte se na čerstvém vzduchu a slunci.

 

Další články o podpoře plodnosti, kvalitě spermií a ejakulátu

Množství a objem ejakulátu – proč se snižuje, proč je to veliký problém a co si o tom myslí vaše žena?
Poruchy ejakulace – 6 intimních mužských trápení
Mohu otěhotnět, pokud se ejakulát pouze otře o vagínu? Jaká je šance?
Co se stane, pokud nebudete ejakulovat a zadržovat spermie?
Vitamíny a minerály pro muže na plodnost – co nesmí chybět v jídelníčku plodného chlapa?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply