Homeopatika a erekce, libido a plodnost. Litujeme, žádný účinek nebyl nikdy prokázán.

Homeopatika. Určitě jste o nich už slyšeli. V posledních letech se totiž o nich vede ohnivá diskuze.

  • Předražené cukrové kuličky„, tvrdí lidé na jedné straně.
  • Šetrná léčba bez vedlejších účinků„, říkají její příznivci na straně druhé.

Ovšem kde je pravda? Dokáží vám homeopatika zlepšit erekci, zvýšit chuť na sex nebo dokonce posílit plodnost?

homeopatika, erekce, plodnost a libido

 

Homeopatika a erekce

Čím je lékařská studie kvalitnější, tím je to pro homeopatii nepříznivější, tvrdí farmaceut Tomáš Cikrt. Složení homeopatik totiž obsahuje pouze přírodní látky, které jsou následně zředěny do velmi slabých dávek.

Díky slabé koncentraci sice nezpůsobují žádné vedlejší účinky, ovšem jejich účinek je čistě placebo efektem.

Vzhledem k těmto skutečnostem je velmi nepravděpodobné, že by tyto přípravky měly jakýkoliv vliv na lidské zdraví přesahující efekt placeba.
Profesor Edzard Ernst, který na britské University of Exeter založil pracoviště specializující se na výzkum „celostní a alternativní medicíny“ a vede odborné žurnály Focus on Alternative a Complementary Therapies and Perfusion, edzardernst.com
Profesor Edzard Ernst, který na britské University of Exeter založil pracoviště specializující se na výzkum „celostní a alternativní medicíny“ a vede odborné žurnály Focus on Alternative a Complementary Therapies and Perfusion

 

Ač na internetu najdete spoustu homeopatik k léčbě například erektilní dysfunkce nebo řešení problémů v posteli, neexistuje jediná relevantní odborná studie, která by účinek homeopatik skutečně potvrzovala.

 

Mohou homeopatika pomoci s erektilní dysfunkcí?

Přesto mohou homeopatika v některých případech mužům pomoci. Ne tedy sama o sobě, neboť neobsahují prakticky žádnou účinnou látku, ale jakožto placebo.

V některých případech totiž není erektilní dysfunkce způsobená pouze fyzicky, ale hlavně psychicky:

  • Nervozitou kvůli sexu, že muž ženu dostatečně neuspokojí
  • Strachem
  • Stresem
  • Problémy ve vztahu
  • Depresí
  • Nízkým sebevědomím
  • Negativními myšlenkami, domněnkami
  • apod.

To všechno může váš sexuální výkon negativně ovlivnit a i když jste zdravý jako řípa, najednou začnete trpět problémy v posteli. V takovou chvíli mohou homeopatika skutečně pomoci. Jakmile si totiž takovou tabletku či kapičky vezmete, může se vám zvednout sebevědomí už jen z víry v to, že to může fungovat.

 

Lidé homeopatii používají většinou v případě, že trpí různými psychosomatickými neduhy.

A tam platí, že cokoliv, co pomůže víře v uzdravení, to opravdu zlepší zdravotní stav pacienta. Přitom jej to takřka nemůže poškodit.

Paktická lékařka
Paktická lékařka

 

Když pak k tomu přičtete lepší náladu, více energie a pozitivní myšlení, najednou máte erekci tvrdou jako skála. Ovšem nezpůsobila to homeopatika, nýbrž vaše psychika.

 

Osobnost lékaře, legenda o jeho kvalitách a také pocit výjimečné péče jsou faktory, které často ovlivní hodnocení lékařského zákroku více než technicky správné provedení a rychlost uzdravení.

Ve srovnání se skutečnou medicínou má homeopatie více možností, jak nechat tyto faktory působit na své klienty.

Jaromír Šrámek, lékař a současně místopředseda pro medicínu Českého klubu skeptiků Sisyfos, sisyfos.cz
Jaromír Šrámek, lékař a současně místopředseda pro medicínu Českého klubu skeptiků Sisyfos

 

Žádná zředěná homeopatika, ale silné byliny s prokrvujícím účinkem jsou to, co dokáže erekci posílit. 

Doporučujeme kanadský Vimax pro dlouhodobou podporu prokrvení penisu a pevné erekce.

 

 

 

Co pomůže s erektilní dysfunkcí?

Jenže vás zklamu. Pokud si teď říkáte, že homeopatika jsou to pravé ořechové pro vás, nenechte se zmást. Stejně, jako vám mohou „pomoci” homeopatika, vám může erekci podpořit:

Takže rozhodně nelze říct, že by právě homeopatika byla tím zázračným, magickým řešením na vaše problémy.

Své shrnující stanovisko k homeopatikům vydala i pracovní skupina Expertní rady evropských akademií věd:

Neexistují spolehlivé, reprodukovatelné důkazy o účinnosti jakékoli homeopatické léčby nad rámec placeba a deklarované působení homeopatik je v rozporu s poznatky fyziky a chemie.

 

Homeopatika a libido

Podobně je na tom homeopatie i v dalších oblastech lidské sexuality. Ať už se jedná o podporu erekce, o zvýšení chuti na sex, tedy jinak řečeno libida, či o zlepšení plodnost.

U žádného z těchto případů neexistuje jediná relevantní odborná studie, která by účinek homeopatik skutečně potvrzovala.

O skepsi odborné veřejnosti svědčí i to, že v roce 2005 se od homeopatie distancovala i Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně.

 

Homeopatické metody léčby jsou založeny na nevědeckých postupech, které nikdy nebyly ověřeny za použití vědeckých metod.

Nikdy bych tyto postupy nedoporučil svým známým ani příbuzným.

Homeopatie, podle mínění specialistů různých lékařských disciplín, nemá místo v moderní medicíně, a proto o její užitečnosti lze jen pochybovat.

Prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc. z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, cls.cz
Prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc. z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

 

Libido se vám ale s homeopatiky přesto zvýší. Jak to?

Ovšem i v tomto případě, tedy v případě snížené chuti na sex, vám mohou homeopatika pomoci. Že si protiřečím? Nikoliv. Opět je na vině placebo efekt.

 

 

Pozitivní výsledky homeopatické léčby nepochybně úzce souvisejí s jejich velkou sugestibilitou, a proto je podoba s účinky placeba více než pravděpodobná.
Prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc. z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, cls.cz
Prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc. z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

 

Homeopatika a plodnost (potence)

A do třetice všeho dobrého je stejná situace i u mužské plodnosti. Ani v této oblasti neexistují žádné odborné studie, které by účinek homeopatik skutečně potvrzovaly.

 

A v tom je problém. Zastánci homeopatie si ze záhadného důvodu myslí, že jejich pilulky jsou jaksi zvláštní a nejdou otestovat standardními lékařskými experimenty.
Ben Goldacre, britský lékař a novinář
Ben Goldacre, britský lékař a novinář

 

Užívat je samozřejmě můžete. Pokud tomu věříte a máte z toho lepší pocit, „že alespoň děláte něco pro sebe a své zdraví”, tak vám určitě nikdo užívání homeopatik zakazovat nemůže.

Ovšem vždy je nutné pamatovat na to, že obsažené přírodní látky jsou zředěny do velmi slabých dávek, takže nemají prakticky žádný účinek.

 

Homeopatika a (NE)realné účinky

Jeden příklad za všechny. Znáte oblíbené homeopatikum ze zimního období Oscillococcinum?

V zimě je na něj všude spousta reklam. Tak právě Oscillococcinum obsahuje zředěné kachní orgány v poměru 1 : 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000.

!Kachní orgány jsou natolik zředěné, že v přípravku není přítomná ani jedna molekula!

 

Na prvním místě je vždy celkový stav pacienta. Pokud jde například o zánět mozkových blan, musí pacient do nemocnice a léčit se antibiotiky, všechno ostatní je hazardováním s jeho životem.
MUDr. Ladislav Fiala
MUDr. Ladislav Fiala

 

Opakovaně jsme se setkali s případy, kdy pacient uvěřil doporučení homeopatů, například při léčbě nádoru.

To mělo za následek fatální rozvoj nádorového procesu, který by jinak bylo možné pozitivně ovlivnit příslušnou léčbou, používanou v moderní onkologii.

Ctibor Povýšil upozorňuje, že homeopatie může být v některých případech i nebezpečná, cls.cz
Ctibor Povýšil upozorňuje, že homeopatie může být v některých případech i nebezpečná

 

U třiadvacetileté pacientky jsme zachytili nádor v raném stádiu. Měla velkou šanci se vyléčit a nehrozilo jí ani odnětí prsu.

Léčbu však odmítla. Když se k lékařům po roce vrátila, zasažená tkáň se už doslova rozpadala a na léčbu bylo pozdě. Krátce nato zemřela.

Nemám rád silná vyjádření, ale zabila ji šarlatánská iluze, že nádoru se zbaví jen s pomocí víry a homeopatik.

Kdyby se alespoň léčila dál u nás a brala homeopatika jako doplněk, který ji může posílit v léčbě. Jenomže ona za sebou zabouchla dveře a k nám se vrátila v beznadějném stavu už jen umřít.

Přední český onkolog Pavel Klener vzpomíná na reálný případ mladé ženy, které byla diagnostikována rakovina prsu, uhkt.cz
Přední český onkolog Pavel Klener vzpomíná na reálný případ mladé ženy, které byla diagnostikována rakovina prsu

 

Můj postoj k homeopatii je pozitivní. Myslím si, že je to skutečně dobrá alternativa ke klasickým léčivým přípravkům.

Myslím, že by skutečně měly být součástí medicíny, byť se domnívám, že by bylo dobře, aby homeopatie byla v rukou lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka, který má na to vzdělání.

O to je absurdnější, že tuto „vlajkovou loď iracionality v medicíně“ podporuje český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, mzcr.cz
O to je absurdnější, že tuto „vlajkovou loď iracionality v medicíně“ podporuje český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

 

Pacient, který se rozhodne takto ‚léčit‘, by měl vědět, že homeopatika jsou lékem pouze na základě ničím nezdůvodněné výjimky.

To znamená, že neexistuje žádný kvalitní důkaz, že by homeopatie skutečně fungovala lépe než placebo, a tedy neexistuje ani důkaz, že jím zakoupená homeopatika jsou klinicky efektivní.

Jaromír Šrámek, lékař a současně místopředseda pro medicínu Českého klubu skeptiků Sisyfos, uzavírá, sisyfos.cz
Jaromír Šrámek, lékař a současně místopředseda pro medicínu Českého klubu skeptiků Sisyfos, uzavírá

 

SLOVO AUTORKY: 

Natálie Markovská

Podání homeopatik tedy opravdu není totéž jako podání skutečných léků. Byť existují lékaři, kteří homeopatika ve svých ordinacích používají a homeopatika se prodávají v lékárnách.

Některá homeopatika mohou být dokonce i nebezpečná, když dají nemocným falešnou naději na uzdravení a ten se v domnění „že se léčí” nedostaví k lékaři a neřeší své problémy s pomocí skutečných léků. Jakmile si svou chybu uvědomí, už může být pozdě.

Je to sice krásná představa uzdravit se jen pomocí zředěných bylinek, rostlinek a výtažků z přírody, ale realita je bohužel jiná.

 

Přírodní látky pro podporu erekce

L-Citrulin – volně dostupný bez předpisu
Kotvičník zemní - volně dostupný bez předpisu
L-arginin - volně dostupný bez předpisu
Maca peruánská - volně dostupná bez předpisu
Ginkgo biloba - volně dostupný bez předpisu
Pískavice řecké seno - bez lékařského předpisu

 

erekce_cz na facebooku

Leave a Reply