Vztah bez sexu: Je normální? A je normální v něm zůstat?

Vztah bez sexu. Pro někoho noční můra, pro jiného nedosažitelný cíl. Každý má jinak silné erotické libido a jinou potřebu sexu. Někdo by rád 3x za den, dalšímu stačí 3x za rok a někdo nad sexem nepřemýšlí vůbec.

Lidé žijí ve vztazích bez sexu dobrovolně, ale také zcela nedobrovolně, kdy druhý partner sex odmítá nebo mu v něm něco brání.

Každopádně i vztah bez sexu může fungovat spolehlivě a dlouhodobě. Sex totiž není povinnost, nikdo jej od nikoho nemůže vyžadovat ani jej nikomu vnucovat. Tehdy by šlo o sexuální násilí a zneužívání.

vztah bez sexu

 

Je normální žít ve vztahu bez sexu?

Normální to sice je, ale v každém vztahu hraje sex jinou roli. Sexuální život partnerů se může kdykoliv změnit a i vztah původně plný sexu se může změnit na vztah zcela bez sexu.

Existuje mnoho příčin, proč se lidé začnou sexu vyhýbat. Kromě rostoucího věku a přibývajících zdravotních komplikací jsou to nejčastěji tyto příčiny:

Toto byly nejčastější zdravotní nebo duševní komplikace, které partnery obírají o chuť na sex. Sice jsou přirozené, ale sexuálně frustrovaný partner je dovede stěží pochopit.

V míře sexu bychom se nikdy neměli porovnávat s přáteli ani známými, kteří mohou mít sexuální život opravdu pestrý. Žádná oficiálně stanovená míra sexu totiž neexistuje a to, co jeden zvládne, druhý zvládat nemusí. Nelze se orientovat ani podle pornofilmů, kde to sice všechno všem krásně klape a funguje, ale mnohdy jde pouze o dobrý střih a práci s kamerou.

Podíváme se proto na nejčastější příčiny, kvůli kterým se váš vztah může stát nesexuálním. Některé páry mají normální sex a bez sexu začnou žít až později, jiní partneři vstupují do vztahů bez sexu hned na začátku, ale časem se jim společně povede „nažhavit“ a sexuální činnost rozběhnout.

Dnes totiž možná přemýšlíte, zda ze vztahu bez sexu neutéct za někým jiným, kdo vás sexem potěší každý den. Vzájemnou sexuální jiskru ale obvykle lze rozpálit, vyžádá si to ale vaši snahu a trpělivost. V první řadě je důležité upřímně se pobavit o tom, proč se vlastně sex vytratil a kdo již nechce tolik souložit.

Tip pro partnery ve vztahu bez sexu:

České doplňky stravy Proerecta stimulují erotické libido, mužům zkvalitňují erekci a ženám navozují hormonální rovnováhu. Všechny aspekty jsou nezbytné pro uspokojivý sexuální vztah.

proerecta pro podporu sexuálního libida

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny prospěšné účinky doplňků Proerecta přímo na stránce Proerecta.cz. Případnou objednávku vám e-shop doručí do 24 hodin a ihned můžete společně zvýšit sexuální libido. Stránka Erekce.cz není prodejcem výrobků Proerecta.

 

Proč je vztah bez sexu?

Milostný vztah se vyvíjí a prochází si různými fázemi. Je velmi důležité pochopit, proč se sex ze vztahu vytratil a podle konkrétní příčiny se snažit sjednat nápravu.

Podívejte se na věc společně a ideálně hned z několika úhlů.

  • Je někdo z vás příliš zaneprázdněný? Máte tolik aktivit, že se domů vracíte vyčerpaní a na sex ani nepomyslíte? Máte děti, které pořád lítají po domě a nemáte dost soukromí?
  • Nebo máte pocit, že mezi vámi vyprchala sexuální přitažlivost a ve vztahu bez sexu zůstáváte spíše ze zvyku a setrvačnosti?

Téměř každá událost v životě může mít nějaký vliv na váš sexuální život, negativní i pozitivní. Dobrovolně se vám s tím sice nikdo nepochlubí, ale věřte, že existuje spousta vztahů bez sexu a to i mezi vašimi známými. Třeba když se rodičům narodí dítě, sexu se na několik měsíců vzdá, ale po narození děťátka se mu zdravý sexuální život nepovede obnovit.

Potrat, sexuální násilí nebo jiný psychologický faktor může člověka zcela obrat o zájem o sex. Negativní události vyvolávají negativní emoce, které mohou přerůst do úzkostí, depresí a permanentního stresu, což jsou všechno emoce, které ovlivňují zájem o sex a sexuální libido, i pokud byly kdysi silné.

Sexuální život velmi často končí příchodem dítěte. Žena hledí vždy v první řadě na péči o něj, muž má plné ruce práce, aby rodinu uživil. Oba partneři jsou unavení, sotva se vyspí, a navíc ztrácí soukromí. Původně sexuální partneři se vzájemně začnou vnímat jako kolegové na společném projektu a takové nastavení obvykle není živnou půdou pro sexuální myšlenky.

Matky často trápí poporodní deprese a ta se může lehce přenést i na otce. Výsledkem je delší přestávka v milostném životě, a jelikož si na ni lze rychle zvyknout, lidé problém ignorují, bagatelizují a stavějí na druhou kolej. V tomto okamžiku jsou zájmy a potřeby dítěte nadřazeny jakýmkoliv jiným zájmům.

V dlouhodobém vtahu se z kdysi příjemného a častého sexu může stát něco jako očekávaná povinnost, cz opět ubírá sexuálnímu napětí. Mluvte spolu o svých potřebách a očekáváních a snažte se je vzájemně naplnit.

Jeden z partnerů může začít mít pocit, že jej ten druhý nemiluje nebo může přestat milovat i on sám. Nespokojený partner obvykle udává důvod, proč jej protějšek přestal přitahovat. Velmi často je to přibírání na váze a další tělesné změny, které přicházejí s věkem. Zde pomůže vzpomenout si na to, co vás na partnerovi původně přitahovalo a znovu se na to zaměřit. Pokud to nejde, partneři by měli hledat způsoby, jak věci vrátit do starých kolejí a snažit se znovu probudit vzájemnou lásku a sexuální touhu.

Velmi spolehlivým důvodem ztráty chuti na sex je prozrazená nevěra. Tehdy jeden partnerů ztratí důvěru a nechce souložit s někým, komu již nevěří. Ten, který podváděl, může mít plnou hlavu svých milenců a považuje je za sexuálně schopnější, než byl původní partner. K oslabení zájmu o sex tehdy může dojít i ze strany podvodníka.

Zde mají výhodu páry, které do vztahu nevstupovaly primárně kvůli sexu, protože se jim problém chápe snáze. Některým lidem dokonce vyhovuje mít vztah bez sexu, ale šťastní mohu být pouze pokud si najdou stejně přemýšlejícího partnera.

 

Je sex ve vztahu skutečně tak důležitý, jak si všichni myslí?

Sex je bezesporu důležitý. Kromě toho, že je velmi příjemný, má také několik zdravotních benefitů. Neméně důležitý je i jeho vliv na emocionální kondici páru, důvěru a pocit vzájemného souznění. Někteří lidé považují právě četnost sexu za jakýsi ukazatel kvality vztahu. Pokud ale o vztah nijak nepečujete, nerozvíjíte jej a myslíte pouze na sex, váš vztah zdravý není.

Během intimních chvilek s partnerem utužujeme emocionální pouto, ale sex není jediným intimním projevem a intimním lze být i bez něj. I pokud je sexu mnoho, nevypovídá o kvalitě našeho vztahu. I pár, který souloží denně, může být v konečném důsledku nešťastný z jiných důvodů. Pouze my jako partneři si můžeme potvrdit, zda se cítíme šťastní a nic nám nechybí nebo naopak.

Proto ve skutečnosti nezáleží, jestli souložíte jednou za den nebo rok, ale to, zda vám to stačí nebo ne. Pokud ano, problém ve skutečnosti neexistuje. Pokud vám to nestačí, v první řadě se snažte domluvit mezi sebou. Pokud by to nešlo, nestyďte se zajít do vztahové poradny, kde vám zcela jistě poradí.

Prosit o pomoc své kamarády nebo známé obvykle není dobrý nápad. Každý má vlastní představu o tom, co ještě stačí a co už je málo. Proto vám reálně nikdo neporadí a odpověď musíte najít v sobě.

Pokud dnes souložíte málokdy a ztrácíte sexuální touhu, obvykle je to důkazem, že spojení mezi vámi slábne. Pokud spolu partneři nesouloží a drží tak nedobrovolný celibát, jejich základní potřeby nejsou naplněny a kvůli tomu jsou sexuálně frustrovaní a dlouhodobě nespokojení. Z partnerů se po čase stanou spíše dobří přátelé, a přiznejme si, kdo by chtěl souložit se svými přáteli? I zde je nezbytná v první řadě společná debata.

Počet styků za rok: 54
Počet styků za rok u manželů: 51
Počet styků za rok u mladých kolem 20 let: 80
Přibližný počet styků za týden: 1
Procento párů s jedním stykem týdenně: 26 %

Průměrná statistika počtu souloží v normálním vztahu (zdroj)

 

Je vlastně sex důležitý pro vás?

Míra vašeho štěstí a spokojenosti ve vztahu bez sexu závisí pouze na vašich potřebách. Pokud má vztah prosperovat, vaše potřeby by si měly být velmi podobné. Pokud sex nepotřebujete, je to v pořádku. Pokud ale jeden potřebuje více a druhý méně, vzniká problematický rozdíl. Zamyslete se proto, na jaký stupínek hodnot kladete sex a s názorem konfrontujte partnera.

  • Pokud je pro vás sex velmi důležitý až nezbytný, možností je najít si otevřený vztah a užívat si sexu s někým jiným. S tím by ale měl partner souhlasit a určitě nikomu neradíme partnera podvádět za jeho zády.
  • Pokud sex za důležitý nepovažujete, ale chcete partnerovi dopřát uspokojení, dovolte mu otevřený sexuální vztah s někým jiným. Emocionální spojení můžete pořád zažívat se stávajícím partnerem.

V závěru článku se dostáváme k tomu, že vztah bez sexu je úplně normální, pokud vyhovuje oběma partnerům. Zároveň je normální, pokud jeden potřebuje více a rozhodne se ze vztahu odejít.

Normální ale není, pokud někdo trpí a ve vztahu zůstává bez sexu i když jej potřebuje jako sůl. Stejně nenormální je zůstat v něm a sex brát jako povinnost, kterou si musí jednou za den odtrpět. V takovém případě doporučuji dovolit protějšku milence a smířit se s tím. Druhou možností je rozchod a hledání nového partnera s podobnými zájmy. Než se rozhodnete pro definitivní řešení, poraďte se se vztahovým poradcem.

Věřím, že vám tyto rady pomohu udržet a pozvednout vaše sexuální vztahy. Budu ale moc rád, pokud se nám pochlubíte i s vlastní zkušeností.
Měli jste nebo máte vztah bez sexu? Klape vám nebo to pro vás není to pravé? Nebo vám mohu s něčím poradit? Napište nám do komentáře pod článkem. Za celou redakci Erekce.cz vám pěkně děkuji 🙂

 

DÁLE ČTĚTE: Nechuť k sexu: Jak poznat a řešit ženskou a mužskou frigiditu? Seznam 20ti zlodějů sexu ve vztazích.

nechuť k sexu u mužů a žen

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply