Léčebné metody 3 častých onemocnění prostaty

V zásadě existují tři druhy onemocnění prostaty. Mezi ně patří benigní hyperplazie (zvětšení), zánět a karcinom prostaty. Tento článek řeší možnosti léčby jednotlivých druhů onemocnění. Najedete zde užitečné tipy a klasické i alternativní léćebné metody. 

NEVYNECHTE ANI první část příznaků onemocnění prostaty. 

prirodni_lecba_prostaty

Vhodnou léčbu prostaty předepíše lékař. V rámci prevence se ale musíme chránit vhodnou stravou

 

Benigní hyperplazie prostaty (BHP)

Prostata s přibývajícím věkem roste. Příčiny urychleného růstu ještě nejsou zcela známy. Benigní hyperplazie prostaty sice není život ohrožujícím onemocněním, ale projevy mohou enormním způsobem změnit kvalitu života postižených mužů. Obnovení kvality života lze dosáhnout ovlivněním symptomů a/nebo cíleným zmenšením objemu prostaty.

velikost prostaty

 

Zvětšená prostata – lékařské metody

Alfa 1 blokátory

U středních a těžkých potíží lékaři přistupují k léčbě pomocí alfa 1 blokátorů. Ty účinně blokují receptory v hladké svalovině prostaty a močového měchýře. To způsobuje menší podráždění, takže muž nemá nutkání chodit tak často na toaletu a průběh močení je o poznání snazší.

Účinnými látkami těchto léků jsou tamsulosin, doxazosin, alfuzosin a terazosin. Vedlejším účinkem je především pokles tlaku. Není vhodné kombinovat více léků s různými účinnými látkami. Pak totiž dochází ke zvětšení vedlejších účinků a efekt není výrazně lepší. Výhodou této léčby je rychlý účinek do 24 – 48 hodin.

NAPROSTÁ NOVINKA V LÉČBĚ ZVĚTŠENÉ PROSTATY: Metoda Rezūm léčí poškozenou tkáň vstřikováním horké vodní páry. V rozhovoru jsme vyzpovídali přímo pana primáře MUDr. Josefa Stolze

Rezum léčba zbytnělé prostaty horkou párou

 

Alfa 5 blokátory enzymu reduktázy

Blokátor enzymu 5-alfa reduktázy je účinný v případě, kdy je prostata ještě větší než v předchozím případě. Díky přípravku dochází k mírnému zmenšení prostaty o 20 –  30% a úlevy od potíží.

Pozor ale na vedlejší účinky. Těmi jsou ztráta libida a erektilní dysfunkce. Je třeba také věnovat zvýšenou pozornost zvýšení PSA, který při užívání tohoto léků nastává. Vyšší hladina prostatického specifického antigenu PSA zvyšuje riziko karcinomu prostaty.

 

Operace prostaty

K operaci se přistupuje v případě, kdy léky nezabírají tak jak by měly. A také pokud nastane absolutní indikace. Což je například zadržování moči (retence moči), opakované infekce močových cest, močové kameny a další.

TIP: Urologické vyšetření nebolí a odhalí všechny problémy. Co se děje u urologa? 

návštěvnost urologických ambulancí

Sexuologické a urologické ambulance Praha, Brno, Ostrava a Olomouc

PhDr. Jana MüllerováNádražní 19, Praha 5, 150 00, Smíchovterapieplagyn@seznam.cz
+420 602889892
MUDr. Lukáš Bittner
Jankovcova 1569/2c, Praha800 203 233
Email: iscare@iscare.cz
MUDr. Luděk FialaPoliklinika Mazurská, Praha 8283 024 316
775 534 470
MUDr. Ondřej TrojanKartouzská 204/6, Prahasexuologie@centrum.cz
+420 222 363 555
MUDr. Hana FifkováU Rajské zahrady 12
Praha 3
130 00
hana@fifkova.cz
+420 222 317 185
Sexuologická ambulance - Fakultní nemocnice Ostrava17. listopadu 1790/5, 70800 Ostrava, Poruba597 373 209
PhDr. Jarmila MayzlíkováRepinova 16, Ostrava724 242 423
mayzlikova@centrum.cz
MUDr. Helena ReguliViniční 235, Brno533 306 206
773 649 411
SEXUOLOGIE - BRNO.czSovova 7, 616 00, Brno731 031 627
Centrum MediolNa Šibeníku 26
779 00 Olomouc
607 633 611
centrummediol@seznam.cz

 

Zvětšená prostata – alternativní metody zlepšení

 Saw Palmetto

Přírodní doplněk na prostatu pochází z palmového stromu. Po staletí je užíván v tradiční medicíně pro zmírnění symptomů močových cest, včetně zvětšené prostaty. Mezinárodní institut zdraví NIH na základě menších studií doporučil tento produkt jako úlevu při BHP.

TIP: Klikněte na kompletní recenzi eJoy nebo Vimax s vysokým obsahem Saw Palmetto

 

Beta sitosteroly

Tento přírodní lék je extrahovaný z různých rostlin obsahujících cholesterolu podobné sitosteroly. Tyto látky prokázaly zmírnění příznaků při BPH a rovněž zlepšení průtoku moči. Vedlejší účinky nebyly zaznamenány.

 

Travní pyl a kvercetin

Extrakty z travních pylů prokázaly svou účinnost při boji se zvětšenou prostatou. Extrakt z pylu zajistí méně časté návštěvy toalety v noci a také zlepšuje proces vyprázdnění. V měchýři a močových cestách pak nezůstává zbytková moč. Pyl je často obsahem různých přípravků zaměřených na prostatu a je doplňován kvercetinem. To je přírodní antihistaminikum umocňující účinky pylu.

 

Kopřiva dvoudomá

Při dotyku s touto rostlinou se popálíte, ale jejím užíváním při zvětšené prostatě rozhodně neprohloupíte. Její léčivé účinky znali už naši předkové a proto je kopřiva součástí mnoha bylinných směsí na problémy s močovými cestami. Vedlejšími účinky kopřivy mohou být mírné zažívací obtíže či vyrážka.

NAUČTE PARTNERKU masáž prostaty jedním prstem

kopriva_na_erekci

Kromě kopřivy najdeme v rostlinné říši desítky dalších s dobrým vlivem na kondici prostaty

 

Zánět prostaty

Zánět prostaty – lékařské metody

Na zánět prostaty lékaři většinou nasadí léčbu antibiotiky, případně doplní léky na tlumení bolesti. Doba užívání se liší podle druhu zánětu.

Zánět prostaty – alternativní metody zlepšení

Kopřiva

Stejně jako u zvětšené prostaty i v boji se zánětem je kopřiva mocný spojenec.  Odvary z listů kopřivy jsou velmi dobré a její oddenek je ještě silnější. Kopřiva je velmi univerzálním a dostupným spojencem při léčbě prostaty.

Vrbovka

Tato malinká rostlinka má neobyčejnou sílu. Její účinky už byly známy v roce 1880, předtím, než byla vytlačena moderními léky. Jako bylina pomáhá stejně jako kopřiva při zvětšení prostaty a při zánětu. Léčivé jsou především listy této rostliny.

Další účinné bylinky:

 • Sladký jetel
 • Přeslička bylinná
 • Kořen lopuchu
 • Kořen pampelišky

 VIDEO: Masáž prostaty. Pozor, není vhodná pokud máte prostatu zapálenou!

 

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty – lékařské metody

Operace prostaty

Počáteční stádia karcinomu prostaty se pouze sledují. K operačnímu řešení se přistupuje, pokud se nádor lokálně rozšíří do uzlin a močové trubice.

Rizikem operace může být následná inkontinence a impotence. Nicméně v poslední době jsou operační techniky na velmi dobré úrovni a riziko šíření nádoru je tedy poměrně malé.

RYCHLÝ TEST IMPOTENCE:

Zodpovězte 15 rychlých otázek, zjistěte stupeň rozvoje impotence a nechte si poradit, co dělat.

 

rakovina prostaty infografika

 

VIDEO: Jak se operuje prostata? 

Karcinom prostaty - Chirurgická léčba

Radioterapie

Jde o konvenční radioterapii, kdy je postižené místo ozařováno v oblasti prostaty, nebo celé malé pánve. Některá pracoviště disponují i brachyradioterapií, což je ozařování zevnitř v místě nádoru. Tento způsob je účinnější, protože paprsky neprochází přes kůži a počet vedlejších příznaků je menší. Výsledky ozařování jsou srovnatelné s operačními zákroky. U radioterapie by měl lékař vždy zvážit, zda poškození z ozáření nepřeváží zničení nádoru.

 

Protonová terapie

Protonová terapie je nejmodernějším způsobem ozařování. Její výhodou je, že krom nádoru není ozářena okolní zdravá tkáň. V praxi je ozářen pouze nádor a část tkáně, kterou paprsek projde. Ozařování je bezbolestné. Účinek je maximální možný a vedlejší příznaky minimální.

Protonová léčba je ze zákona hrazena všemi pojišťovnami. Česká Republika se pyšní nejmodernějším protonovým zařízením současnosti. Jediným problémem je velká poptávka pacientů po této léčbě a nekonečné spory zdravotníků s pojišťovnami. Do budoucna se snad situace zlepší natolik, aby se čekací doby zkrátily a pacienti se dočkali své léčby.

Výhody protonové léčby:

 • Cílený zásah
 • Milimetrová přesnost
 • Šetří zdravou tkáň
 • Nulové záření za nádorem
 • Ambulantní léčba

VIDEO: O výhodách protonové léčby mluví MUDr. Jiří Petera

Jiří Petera zastánce protonové terapie a nejvyšší autorita v radioterapii v ČR

 

Další medicínské postupy při léčbě karcinomu prostaty

 • Hormonální léčba (některými odborníky zpochybňována a označována za škodlivou)
 • Operace varlat (již není téměř praktikováno)
 • Chemoterapie

 

Rakovina prostaty – alternativní metody zlepšení

Rostliny, bylinky a dokonce houby mohou pomoci při boji s karcinomem prostaty. Podívejme se na ty nejzajímavější.

Houba outlovka pestrá

Houba outkovka pestrá se přirozeně vyskytuje v lesích po celém světě a je díky svým léčivým vlastnostem často studována. Už dlouho bývá používána proti rakovině především v Číně a Japonsku.

 

Červené víno a zelený čaj

Antioxidanty v červeném víně a zeleném čaji, známé pod označením polyfenoly narušují důležité buňky, které umožňují bujení rakoviny prostaty. Co je výsledkem? Složky ve víně a zeleném čaji dokáží zastavovat nebo zpomalovat počátek, postup i progresi rakoviny prostaty.

 

Zázračný zázvor

Jistá americká studie publikovaná v The British Journal of Nutrition zmiňuje prokazatelnou účinnost extraktu zázvoru. Uvádí, že tento extrakt je schopen ničit buňky rakoviny prostaty, zatímco ostatní buňky odolají.

Těchto účinků bylo dosaženo při denní dávce extraktu v množství 10mg na kilogram tělesné váhy. Stejného výsledku, lze dle vědců dosáhnout při konzumaci 100g čerstvého zázvoru denně.

TIP: Seznam ejlepších přírodních alternativ Viagry

 

Vyvážená strava je nejlepší prevence

Rozhodně je dobré věnovat pozornost bohaté a vyvážené stravě. Ta tvoří nejdůležitější část jak při boji s chorobou, tak především v prevenci. Vyhýbat se především konzumaci mléka, cukru, bílé mouky a soli. Výrazné účinky mají na problémy s prostatou potraviny bohaté na vitamín C a zinek.

V globálu se tedy především vyhýbat potravinám okyselujícím organismus a minimalizovat toxiny přijaté do těla.

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

 

Leave a Reply