PSA hodnoty (prostatický specifický antigen): Jaká hodnota prokazuje rakovinu? Jak hladina stoupá věkem?

PSA je zkratka pro prostatický specifický antigen. Jde o protein, který produkuje prostata a to i pokud je zdravá. PSA v mužské krvi koluje v určitém množství vždy.

Zvýšené PSA hodnoty mohou prokazovat nemoci prostaty a to rakovinu, zánět nebo nezhoubné zvětšení.

Lékař pro test PSA odebere vzorek krve a v něm měří hodnoty PSA. Screeningové testy PSA se provádějí od roku 1994, ale v poslední době se od nich spíše ustupuje.

psa hodnoty

 

Za jakým účelem se provádí testy PSA?

Zvýšené hodnoty PSA lékaře upozorňují, že s prostatou něco není v pořádku. V první řadě se lékař snaží zjistit, zda prostatu nenapadla rakovina. Běžný je zánět a benigní hyperplazie prostaty.

Testy se pravidelně provádějí i u pacientů, kteří se na rakovinu právě léčí nebo se z ní vyléčili. PSA se měří v nanogramech na mililitr krve.

 

Normální a bezpečné hodnoty PSA podle věku

Věk: Hodnoty PSA v nanogramech na mililitr krve (ng/ml):
40 až 49 let 0 – 2,5
50 až 59 let 0 – 3,5
60 až 69 let 0 – 4,5
nad 70 let 0 – 6,5

Přibližná hladina PSA na základě věku

Hodnoty PSA nanogramy na mililitr krve (ng/ml): Riziko:
0 až 2,5 nepravděpodobné, není potřeba biopsie
2,5 až 4 normální hladina, bez rizika
4 a stoupající tendence mírné riziko, lékař doporučí další vyšetření
10 nebo více vysoké riziko, 50% šance rakoviny

Průměrné bezpečné a rizikové hladiny PSA

Hodnoty PSA nanogramy na mililitr krve (ng/ml): Procentuální riziko rakoviny prostaty:
0 – 2 10%
2 – 4 25%
4 – 10 17 – 32%
nad 10 43 – 65%

Procentuální riziko rakoviny prostaty podle hladiny PSA

TIP NA DOPLNĚK:

České tobolky Proerecta PROSTATE uklidňují podrážděnou prostatu během zánětu nebo infekce.

Díky tomu snižuje hladiny PSA, ulevuje problematickému močení a urychluje regeneraci prostaty. 

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a dostanete se do e-shopu k seznamu všech účinků. Objednávku dostanete do 48 hodin a ihned tak můžete začít snižovat rizikovou hladinu PSA.

 

Příznaky zvýšeného PSA

Příznaky mohou byt mírné nebo žádné, kvůli čemu muž netuší, že vůbec vysoké PSA má. Lékař vám může doporučit testy PSA pokud:

 

Které faktory zvyšují hladinu PSA?

Upozorníme, že hladina PSA stoupá přirozeně věkem, a pokud vám ji lékař naměří, neznamená to, že byste měl automaticky rakovinu. Hladinu ovlivňují různé faktory a může být zvýšená i u zdravého muže.

Nejčastěji se u mužů objevuje zánět prostaty (prostatitida), nezhoubně zvětšená prostata (benigní hyperplazie prostaty), infekce močových cest nebo poranění prostaty.

 

Které faktory mohou hladinu PSA snížit?

Některé vlivy mohou PSA snížit a to dokonce i pokud muž rakovinu prostaty má. Tyto vlivy jsou proto nebezpečné, protože zkreslují výsledky a vzniká riziko, že lékař rakovinu neodhalí.

 • léky na léčbu zbytnělé prostaty
 • léky na problémy s močením, močopudné léky (diuretika)
 • léky na vysoký cholesterol
 • bylinné směsi a doplňky stravy

Urologa proto vždy upozorněte na všechny léky i doplňky, které užíváte.

 

Kdy si mám nechat změřit PSA?

Urologové doporučují nechat si vyšetřit prostatu aspoň jednou za 2 roky. Po 50. je to již jednou ročně. Věkem se totiž prostata přirozeně zvětšuje a s ní roste i riziko vzniku rakoviny. Pravidelné prohlídky jsou důležité, aby zachytily rakovinu včas a pacient se vyléčil co nejrychleji.

Kromě hmatového a ultrazvukového vyšetření je velmi vhodné nechat si změřit i PSA pomocí tzv. „screeningu„.

 • Muži mladší 40 let – bez nutnosti screeningu prostaty. Pro mladé muže nemá screening přínos.
 • Muži mezi 40 až 54 lety – bez screeningu, pokud je muž zdravý. Pokud se v rodině vyskytla rakovina prostaty, screening se doporučuje.
 • Muži mezi 55 až 69 lety – screening po doporučení lékaře. Tato skupina mužů má ze screeningu největší přínos.
 • Muži nad 70 let – screening se nedoporučuje, pokud je muž v dobrém zdravotním stavu. Lékař určí, zda je vyšetření potřebné.

Před testy se doporučuje mít aspoň 2 dny sexuální klid a také nesportovat, protože fyzická zátěž PSA zvyšuje. Lékař může doporučit i dietu.

Na test vás doporučí praktický lékař nebo urolog. Pojišťovna screening proplácí pouze v případě, že vám ho doporučí lékař. Muži, kteří se chtějí nechat vyšetřit na vlastní žádost si hradí vyšetření sami.

Lékař může doporučit absolvovat test opakovaně zhruba po měsíci. To v případě, že by byly první výsledky abnormální.

 

Jaká jiná vyšetření na rakovinu prostaty mohu podstoupit?

Pokud lékař uzná, že byly výsledky screeningu rizikové nebo naopak neprůkazné, může doporučit:

 • rektální zkoušku pohmatem přes konečník
 • další laboratorní rozbory a testy
 • zobrazovací metody ultrazvukem
 • biopsie prostaty – odběr vzorku prostaty

Při biopsii se tenkým nástrojem odebere malý kousek prostatické tkáně a sleduje se pod mikroskopem. Biopsie je jediným 100% testem na přítomnost rakoviny. Zároveň lze podle ní zjistit, zda a jak rychle se bude rakovina šířit.

 

Jak snížit hladiny PSA?

Pokud vám vyšší hladinu naměřil lékař, vždy dodržujte jeho doporučení. V rámci své životosprávy můžete kdykoliv učinit změny, které přirozeně sníží hladinu PSA.

 

Jezte rajčata s obsahem lykopenu

Lykopen je látka, která prokazatelně snižuje hladinu PSA. Rajčata obsahují hodně antioxidantů, které chrání organismus před rakovinou. Podle studií rajčata velmi dobře účinkují u mužů, u kterých se rakovina objevila v rodině.

Rajčata můžete jíst syrová, ale vhodné jsou i výrobky z nich – sušená rajčata, konzervy, protlaky, pyré, omáčky, polévky a pod. Zajímavé je, že zpracovaná a vařená rajčata obsahují více lykopenu než čerstvá.

Mezi další zdroje lykopenu patří červené papriky, vodní meloun, papája, jahody, fíky, granátové jablko, červené zelí, chřest, mango nebo grapefruit.

 

Jezte bílkoviny

Bílkoviny jsou základní živinou. Najdete je v mase, mléčných výrobcích, luštěninách, oříšcích, semínkách a zelenině. Snažte se jíst co nejméně tučného masa, zpracovaných masných výrobků a nešetrně upraveného masa. Negrilujte, nefritujte, neuďte, ale raději maso vařte, duste nebo pečte. Jezte hodně ryb a mořských plodů.

Nebojte se sóje a výrobků z ní. Obsahuje isoflavony, které podle vědců dovedou chránit před některými druhy rakoviny. Sója snižuje hladiny PSA, obsahuje dostatek bílkovin a zpomaluje rozvoj již existující rakoviny.

 

Pijte zelený čaj

Zelený čaj (a zvlášť mletý zelený čaj matcha) obsahuje vysokou dávku antioxidantů. Ty chrání organismus před různými druhy rakoviny. Zelený čaj se pije nejvíce v Asii, a právě Asiaté mají nejnižší výskyt rakoviny prostaty na světě. Zelený čaj snižuje hladinu PSA.

 

Mějte dostatek vitamínu D

Vitamín D získáte ze slunečního záření, takže se pohybujte na slunci co nejčastěji. V menším množství Déčko obsahují ryby a vejce. Muži s dostatkem vitamínu D mají nižší riziko rakoviny prostaty a nižší hladinu PSA.

 

Cvičte a sportujte

Nadváha a obezita zkresluje hodnoty PSA. Vzrůstá tak riziko, že rakovina prostaty nebude správně odhalena. Sport aspoň 3x týdně společně se zdravou stravou je ideální cestou ke snížení PSA.

Sport jako takový snižuje riziko vzniku rakoviny. Zároveň sportující muži, kteří trpí rakovinou nebo jsou po léčbě, mají delší dobu přežití než muži bez pohybu.

Pamatujte ale, že před testy PSA se doporučuje mít klid aspoň 2 dny, aby nebyly výsledky zkreslené.

 

Nestresujte se

Stres je škodlivý pro celý organismus i psychiku. Nadměrný stres zvyšuje hladiny PSA a to může být matoucí během vyšetření, pokud je muž jinak zdravý.

Najděte si koníčky a vyplňujte volný čas příjemnými aktivitami.

 

Nejčastější otázky na prostatický specifický antigen PSA

Jaké jsou normální hodnoty PSA podle věku?
40 až 49 let (0 – 2,5), 50 až 59 let (0 – 3,5), 60 až 69 let (0 – 4,5), nad 70 let (0 – 6,5). Hodnoty jsou uvedeny v nanogramech na mililitr krve.
Jaký má smysl testovat prostatický specifický antigen PSA?
Testy PSA slouží k odhalení rakoviny prostaty. Test měří přítomnost PSA v krvi. PSA je specifický protein, který produkuje prostatická tkáň. Prostata PSA produkuje i když není ohrožena rakovinou. Podstatné je množství.
Co znamená vysoká hodnota PSA?
Zvýšené hladiny PSA mohou signalizovat rakovinu prostaty. Vyšší čísla ale může mít i zanícená nebo zvětšená prostata.
Jaká hladina PSA dokazuje rakovinu prostaty?
Hodnota PSA pod 4 ng/ml krve znamená 15% riziko rakoviny prostaty. Hladina mezi 4 až 10 znamená cca 20% riziko, hladina 10 a více již 50% riziko. Znamená to, že ani velmi vysoká hodnota PSA automaticky neznamená rakovinu prostaty.
Mohu mít vysokou hodnotu PSA a zároveň nemít rakovinu prostaty?
Zvýšená a vysoká hladina PSA může prokazovat přítomnost rakoviny, ale také nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty) nebo infekci. Nejde tedy vždy o důkaz rakoviny. PSA stoupá také věkem.
Jak mohu přirozeně snížit hodnoty PSA?
Platí klasické zásady zdravé životosprávy. Jezte hodně zeleniny, libové maso, mléčné výrobky, pijte vodu a zelený čaj, nepijte alkohol, pravidelně cvičte a snažte se nestresovat.
Co způsobí pokles PSA?
Číslo zvyšuje věk a genetika. Největší vliv na zvyšování má ale nezdravý životní styl. Úpravou životosprávy lze rychle a bezpečně hladinu PSA snížit.
Mohou hladiny PSA samy klesnout?
Spíše ne. Hladina přirozeně roste věkem tak, jak se věkem zvětšuje i prostata. Senioři mají obecně nejvyšší čísla. Hodnota může dokonce stoupat po léčbě prostaty. Během života hodnoty různě klesají a stoupají a to i bez zjevného důvodu.
Na jaké úrovni PSA by měla být provedena biopsie prostaty?
Biopsie prostaty se doporučuje po překročení hladiny PSA 4 ng/ml. Určitě vždy poslouchejte doporučení lékaře. Tabulky se aktuálně přepisují a mezní hodnota pro biopsii by se měla v blízké době zvyšovat.
Jaká je nejvyšší možná hodnota PSA?
Do 2,5 je hladina bezpečná, do 4 je mírné riziko, nad 4 do 10 je riziko významné a více než 10 je již velice nebezpečné.
Jak vysoké PSA prokazuje prostatitidu (zánět prostaty)?
Muži s prostatitidou měli průměrné zvýšení PSA 2,7 jednotek ročně od původní hladiny.
Pomůže vitamín D snížit hladinu PSA?
Ano, studie doložila, že doplňování vitamínu D snížilo hladinu PSA a navíc prodloužilo délku života u pacientů s rakovinou prostaty.
Co bych neměl dělat před testem PSA?
Doporučeno je vyhnout se sexuální aktivitě, zvlášť dráždění prostaty a neejakulovat aspoň 2 dny před testy.
Ovlivňuje hladinu PSA sport a pohyb?
Před měřením by měl muž několik dní, ale aspoň 24 hodin dodržovat klid a fyzicky se nevyčerpávat. Na měření určitě nejezděte na kole.
Ovlivňuje hladinu PSA sezení a sedavé zaměstnání?
Podle studie měli muži se sedavým zaměstnáním až o 16% vyšší riziko zvýšené hladiny PSA.
Které aktivity zvyšují PSA?
Stimulace a dráždění prostaty, jízda na kole nebo koni a také žádná aktivita a nedostatek pohybu.
Může zácpa zvýšit PSA?
Ano. Bylo zjištěno, že muži se zácpou měli zvýšené hladiny PSA. Tuto komplikaci je nutno brát v potaz při vyšetření.
Ovlivňuje stres hladinu PSA?
Ano, silný nebo dlouhodobý stres může zkreslovat výsledky měření a hladina PSA tak nebude přesná.
Ovlivňuje káva nebo alkohol hladinu PSA?
Mohou PSA testy vyjít nesprávně?
Pokud mluvíme o zjišťování rakoviny prostaty, testy mohou bohužel vyjít falešně pozitivně nebo falešně negativně.

PSA může být zvýšený i bez rakoviny, ale také může být nízký s rakovinou. Pokud lékař nemá jistotu, může nařídit biopsii prostaty, a tedy odběr vzorků.

Zvyšuje biopsie prostaty hodnoty PSA?
Ano, odběr prostatické tkáně hodnotu zvedne. Hladina klesne po doléčení rány.
Zvyšuje zánět prostaty hodnoty PSA vždy?
Ano, zánět zvyšuje hodnotu PSA. Podáním antibiotik se může hladina snížit.
Za jak dlouho po doléčení prostatitidy klesne hladina PSA na normální hodnoty?
Optimální hladiny PSA pacient dosáhne cca 6 týdnů po doléčení.
Co udělá urolog po zjištění vysokého PSA?
Nejdříve využije zobrazovací metody. Pokud ani ty nic neprozradí, dalším krokem je biopsie prostaty.
Kteří muži se nemusí zabývat testy PSA?
Muži nad 70 let. U starých mužů je nízká šance, že by těžili z včasného nálezu rakoviny prostaty.

NEZAPOMEŇTE prostatu chránit a urychlit její zotavování po nemoci díky Proerecta PROSTATE.

Proerecta PROSTATE balení

Klikněte na tlačítko a dostanete se do e-shopu k seznamu všech účinků. Objednávku dostanete do 48 hodin a ihned tak můžete začít snižovat rizikovou hladinu PSA.

 

Další články o problémech s prostatou a jejich léčbě

TOP 5 masažerů prostaty pro nové dimenze orgasmů
Masáž prostaty aneb i muži mají svůj bod G
Co přesně se stane po operaci prostaty? Kdy se zotavíte a jaký bude život po?
Dojení prostaty – užitečný návod na ozdravnou a preventivní stimulaci
Impotence po uzdravené operaci prostaty – co očekávat?
Zánět prostaty (prostatitida) a 11 nejčastějších příčin
Potraviny na prostatu – co jíst a pít pro prevenci zvětšování a rakoviny?

erekce_cz na facebooku

 

Leave a Reply